Ağır abi gibidir Angara. Bir yanı eli bıçaklı serserilerle, bir yanı muhallebecilerle çevrilidir. Soguktur, sevimsizdir. Kızılay'dan geçirilirse; Jandarma genel, Emniyet genel, deniz, Kava, Hava ve bilumum kuvvetlerce donatıldığı görülür. Resmiyette başka il tanımaz üstüne. Memur kenti olduğu rivayeti yaygın inanışlar arasındadır.

Bir Angara Analizi

Ha bir de Denizi yoktur. Ama binlerce küçük Deniz adayına ev sahipliği yapar.

Eskiden olmayan ama şimdilerde kaçak ismiyle anılan bir de sarayı vardır. Bir ucunda padişah, bir ucunda "Gökçek" isminde bir sefir barındırır içinde. Biri diğerinin vezirliğini, kahyaligini yapar durur öteden beri. Aklı selim hiçbir Angaralı bu iki cambazdan da hoşlanmaz.

Her yanına parklar, sevimsiz beton yığını üst geçitler, dev Avm ler, rant işi uzun bulvarlar yapılmıştır.

Ara sıra bombalar patlar, eylemler olur. Meydanlar alabildiğine polis ve tomayla dolarken, havayı da bembeyaz, geniz yakıcı, göz kızartıcı bilinmez bir kimyasal kaplar! Ülkenin neresinde bir eylem patlak verse, ikinci patlama noktasıdır Angara.

Karanfil'i ünlüdür. Devrimci mekanidir orası. Bazı bazı milliyetçi olduğu hissine kapılanlarca saldırıya uğrar. Bu kimseler neden böyle yerlere saldırmak yerine Anıtkabir'e gitmezler, anlaşılmaz bir iştir. Ne diyordum? Hah, Karanfil diyordum. Artık kendini savunur durumda karanfil...

Birde Oddü'sü vardır Angara'nın. Geçmişi namlıdır. Kaliteli devrimciler yetiştirmiştir. Gezi'nin gözde mekanlarındandır. Orada da Polisler, kacmayın l*n Atatürk'ün piçleri diye kovalamıştı öğrencileri. Kuğulu parkı, Dikmen'i, Tuzluçayır'ı, Batıkent'i söylemeden olmaz. Her isyanın direniş merkezi buralardır.

Direnişten uzak bir hayat yaşayanlar ise Bahçeli yedi caddede, şu ya da bu Avm lerde alırlar soluğu. Ama iki türün de ortak mekanı sakarya'dır. Rize çayıyla kaçak çay burada, aynı demlikte demlenir!

Şimdilerde gecekondular sancılı bir yıkım sürecindeler. Çoğu çoktan yıkıldı gitti. Bir zamanların Çinçin'i buna bir örnek. Şimdi şehrin kimyasına birde Suriye'li göçmenler eklendi. Sokaklarda dilenen, evsiz, çarıksız dolanan, yer yer kavga gürültü yaşanan mahalleler var.

Bir şehir daha çok şeyiyle anılır. Anılmaya elverişlidir. Ama uykum geldi. Gece vardiyasındayım. Saat sabaha karşı üç buçuk. Ezanı yeni bitirdi imam. Ramazan ayına yeni girdik. Aylardan Haziran. Evet, Haziran'da ölmek zor! Sokakta, hangi evlerin ışıkları yanıyor, hangileri yanmiyor diye inceleme yapan bazı tipler var.

Burası Angara. Bazı eklentileri saymazsak tıpkı sizin şehriniz gibi hani... Birbirinizden farklı onca renklerinize rağmen, eğer karanlığa, kardeş katline rıza gostermeyenlerdenseniz, ben de sizi sevenlerdenim...


0|0
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Güzel bir paylaşım.

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

  • Angara :)

    0|1
    0|0
Yükleniyor...