Çocuklarla Doğru İletişim Kurmanın - Anlaşabilmenin Yolları

Merhaba arkadaşlar ben Cemre, birazdan size küçük dostlarımızın gizemli dünyasını tanıtmayı ve onlarla daha iyi nasıl iletişim kurabiliriz buna değinmek itiyorum :)

TÜİK, Türkiye'de çocuk sayısının 2012 yılı sonu itibariyle 22 milyon 692 bin 174 olduğunu ve toplam nüfusun yüzde 30'unu oluşturduğunu açıkladı.

Bu çocukların ahlaklı, terbiyeli, dürüst, kendine güvenen, başarılı çocuklar olmasında en etken bizler, yani aileleriyiz.. '' Ben annesi değilim ben ablasıyım - abisiyim - halasıyım terbiyeyi annesi versin ' tarzında düşünceler çocuklar üzerinde kötü rol oynayabilir.. Çoğumuz annemizin ya da babamızın söylediğine değil de komşumuzun oğlunun ya da amcamızın kızının dediklerini dinleriz..

1- ONU DİNLEYİN...

Çocuklarla anlaşabilmenin yolları

Özellikle ergenlik dönemlerinde bir geçiş yaşayan çocuklar genelde ebeveynlerinin onu dinlemediğini, onu anlamadığını düşünürler.. Ki bazende haklıdırlar, onlar değilim sürecindelerdir saç rengini, odasının rengini ya da dizaynını, giyim tarzını, dinlediği müziğin cinsini bile değiştirmek isterler.. Sizi zorlasa bile onun yanında olmayı ve onu dinlemeyi tercih edin. O size okuldan gelince bir ton sınıf dedikodusu anlatsa bile oturup dinleyin.. Anlatma diye itelerseniz bu sefer aranızda ki arkadaşlık bağı zedelenir ve size sırlarını anlatmamaya, sorunlarını danışmayaya başlar...

2- EŞİNİZLE OLAN KAVGALARINIZDA DİKKAT EDİN..

Bu sizin eşinizle yapmış olduğunuz bir kavga ya da eğer bir abla/ abiyeseniz kardeşlerinizle yapmış olduğunuz, annenizle yapmış olduğunuz bir kavga da olabilir. Çocuklar sürekli bir şiddet bir gergilim ortamında yetişirse bu sefer bu onun huyuna işler. O izleyip duyduklarından ' karşımdakine bağırıp onu iteklersem dediğimi yaptırırım/ sözümü dinletirim ' kanısına varır..

Hadi madem kavga ediyorsunuz o zaman;

  • Vurmamaya, sesimizi yükseltmemeye
  • tehdit etmeyeye ( seni öldürücem, seni çok fena yaparım )
  • Annelerimizin sıkça dediği gibi ' Şu evde bela okuma!'maya...
  • Küfür ve aşağılayıcı sözler söylememeye

dikkat edip öfkemizi nasıl dizginleyebiliriz, daha sessiz nasıl tartışabiliriz onları denemenizi ve araştırmanızı tavsiye ederim...

3- GÖSTER AMCAYA....

Genellikle ülkemizde ' hadi oglum göster amcaya' diye bilinen ve uygulanan olayların tamamı yanlıştır.. Çocuklar organlarının daha küçücük yaşta farkına varırlar.. Varılan farkındalık erken cinsel eğilimlere ve psikolojik bozukluklara yol açar.

Çocukların üreme organlarını küçük yaşlarda sadece boşaltım yapmak amacıyla bilmesi en doğrusudur,'bak senin pipin var ama leylanın pipisi yok ' derseniz o bu sefer nedenini merak eder.. Hoş bir şeymiş gibi ortalık yerde açmaya başlayan çocuklar da var onları da pistten almak lazım..

4- DİN

Bazı ülkelerde dini öğrenmek ve din seçmek 18 yaşında yapılan şeylerdir. Bizde genellikle çocuk doğar doğmaz ' aa onu yapma o haram o günah öyle olmaz allah seni taş eder bak yanarsın ' gibi terimler kullanılır ve belki de çocuk dine karşı soğur, ileride başka kaynaklardan yararlanıp dini terk eder... Ona bir dini öğreteceksek ona dini eğlenceli ve sıkmadan öğretmeliyiz.. Küçük bir çocuk yalan söylemeyi cehennemde yanmamak için değil de ayıp olduğu ve hoş olmadığı için bırakması gerekir..

5 - TEKNOLOJİ

Eskiden bizlere gelen misafir çocukları ' abi/abla bana oyun açsana' diye yanımıza gelir iki saat ağlardı.. Şimdi öyle değil gelen misafir çocuğu elinde tabletiyle geliyor.. Küçücük çocuklar bir araya geldiklerinde oturup tabletlerden oynuyorlar. Onları teknolojiden mahrum bırakalım demiyorum ama en azından bizler gibi oyunlar oynamasında yardımcı olalım.. Hatta bizzat biz onlarla oyunlar oynayalım. Şaunki çocukların %80 i mahalle futbolunu, güneş ay yıldızları, hırsız polisleri bilmiyor varya yoksa Tample run angry bırds tarzı oyunlar oynuyorlar...

Eskiden bizlere gelen misafir çocukları ' abi/abla bana oyun açsana' diye yanımıza gelir iki saat ağlardı.. Şimdi öyle değil gelen misafir çocuğu elinde tabletiyle geliyor.. Küçücük çocuklar bir araya geldiklerinde oturup tabletlerden oynuyorlar. Onları teknolojiden mahrum bırakalım demiyorum ama en azından bizler gibi oyunlar oynamasında yardımcı olalım.. Hatta bizzat biz onlarla oyunlar oynayalım. Şaunki çocukların %80 i mahalle futbolunu, güneş ay yıldızları, hırsız polisleri bilmiyor varya yoksa Tample run angry bırds tarzı oyunlar oynuyorlar...

6- SEVGİLİ MUHABBETLERİ

Kardeşiniz bir gün okuldan gelip ' abla ben berkecandan hoşlanıyorum ' ' Baba ben ipeksuya çıkma teklifi ettim ' gibi cümlelerle geliyorsa sizin çocuğun evden kaçıp evleneceği ya da okulu bırakıp çocuk yapacağı anlamına gelmez. Genelde bu tarz ilişkiler facebookta ilişki yapıp 1 ay sonra ayrılıp laf sokmalarla biter.. Bu süre zarfında aşk acısı çeken ergen kardeşlerimizin yanında olmak yine bizlere düşüyor..

7 - YETENEK SİZSİNİZ

Çocuğunuz ya da kardeşiniz şarkı söylemeye, dans edip resim yapmaya çalışıp duruyorsa ona ' ya sus allah aşkına karga gibi sesin var ' demeniz onun bütün özgüvenini kırıp geçer. Onun sesine daha yatkın parçalar seçebilir ya da onu bir müzik aletine yönlendirebilirsiniz.. Dans etme konusunda da bırakın kardeşiniz kafasının üstünde dönsün yani siz bununla ilgilenmeyin ve arada ' oo helal ' diyip geçin 2 saat sonra başı ağrır bırakır zaten.. Ayrıca onunla bizzat ilginenin top oynayıp şarkı söyleyin

8 - IRKÇILIĞI DEĞİL İNSANCILLIĞI ÖĞRETİN

Ona farklı insan tiplerinin de olduğunu bunun yaşadığı coğrafyanın veya başka şeylerin etken olduğunu anlatın.. Mesela bir zenci görünce çocuk dik dik bakmasın.. onun kulağına yavaşça eğilip ' bak bu adam fazla güneşlenmiş ' diyip aklını dağıtın.. Ona kızıl saçlı, renkli gözlü, çok kısa boylu, çekik gözlü, beyaz tenli ya da siyah tenli insanların normal olduğunu ve asla dalga geçilmeyeceğini anlatın :)

9 - HAYAL KURMAK YENİ BİR DÜNYANIN KAPISINI AÇAR

Çocukların hayal dünyası oldukça zengindir.. Onun kurduğu hayalleri ya da projeleri ' ya bunlar ne boş boş konuşma ' diyip terslemeyin ve olağanüstü beğendiğinizi, şaşırdığınızı dile getirin.. Unutmayın birileri elektriği, televizyonu, telefonu, yıldızları ve bir çok şeyi hayal edip merak etmeselerdi şu an onları kullanamaz olucaktık...

10.ya gerek duymadım aslında daha pek çok şey var çocukları anlamak ve anlaşmak için ama sevgi ve hoşgörünün her şeyin üstesinden gelebileceğine inanıyorum..

Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder, Yanlış tabir veya cümle kurduysam özür dilerim :) !! İYİ GÜNLER SEVGİYLE KALIN !!


0|0
22

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

Kızlar Ne Diyor 1

  • Harika bir bence olmuş eline sağlık... Ben de bir anne adayı olarak bunu zevkle okudum...

    1|0
    0|0
Yükleniyor...