13 gü

Ebeveynlerin Çocuklarla İletişimini Kuvvetlendirecek Adımlar!

Çocuklarla iletişim konusu oldukça hassas bir konudur, İyi bir ebeveyn olmak için bazı kurallar koymamız gerekebilir. Ama bu kurallar onları kısıtlayacak şekilde değil, onlarında rahatlıkla uyacağı bir şekilde olmalıdır! Bugün bir kaç kurala hep beraber göz atacağız.

İlk iş: Uzman tavsiyelerini dikkate almak!

Ebeveynlerin Çocuklarla İletişimini Kuvvetlendirecek Adımlar!

İlk olarak, uzmanlar tarafından tavsiye edilen, bazı ebeveynlik kitaplarını okumaya özen gösterin! Bu yol sayesinde çocuğunuzda istemediğiniz, davranışların çözümünü bulabilirsiniz. Yani çocuk yetiştirmeden önce, bazı şeylere göz atmakta fayda var! Ancak kitaplardan aldığınız her kuralı da uygulamayın, bunları sadece kendinizi geliştirmek için kullanın. Tüm tavsiyelere uymak size ve çocuğunuza iyi gelmeyecektir. O yüzden okuyun ama kendi kuralınızı kendiniz koyun!

Kurallarınız da net olun ve olabildiğince şeffaflığa dikkat edin!

Ebeveynlerin Çocuklarla İletişimini Kuvvetlendirecek Adımlar!

Öncelikle evinizde nasıl kurallar istediğinizi kafanızda belirleyin, ve bunları çocuklarınızla açık açık paylaşın! Ancak bu kuralları koyarken kesinlikle yumuşak bir dil kullanınız. Aksi takdirde bu sizi katı ve kuralcı ebeveynler yapacaktır. Bu yüzden de iletiş problemi yaşayabilirsiniz. Örneğin; kuralları koyarken ikaz cümleleri kullanın. Mesela '' Evin içinde koşturmak yok yerine'', '' Evin içinde yürümelisin'' gibi cümleler kurmalısınız.

Koyduğunuz kuralların mutlaka uygulanıp, uygulanmadığını kontrol edin

Ebeveynlerin Çocuklarla İletişimini Kuvvetlendirecek Adımlar!

Kuralları koydunuz, ama çocuğunuz bu kurallar uymuyor! Peki ne yapacaksınız, kuralların uygulanmadığını gördüğünüzde, bunun sonuçlarını uygulamaktan çekinmeyin. Asla kuralları esnetmeye gitmeyin! Bu koyduğunuz kuralları her zaman merhamet, mantık çerçevesinde yapın. Bunları yaparken de kendi davranışlarınızı da gözden geçirmeyi unutmayın. Belki anlatma konusunda biraz zorluk çekiyorsunuzdur!

Sevginizi her zaman göstermeye özen gösterin!

Ebeveynlerin Çocuklarla İletişimini Kuvvetlendirecek Adımlar!

Her şeyin başı sevgiyle başlar, bunu bir hayat mottosu olarak kullanın her zaman! Çocuğunuzla beraber yapacağınız aktiviteler, sizin iletişiminiz sağlamlaştıracaktır. Onları bol bol öpmeyi, güzel sözler söylemeyi asla ihmal etmeyin. Çocuklarınızla bir şeyler yaparken mutlaka onunda bundan zevk aldığından emin olun. Bebeğiniz varsa eğer sevginizi ona daha fazla belli edin. Onu kucağınıza alın, şarkılar söyleyin, oyunlar oynayın. Ve en önemlisi de ona güven verin.

Özellikle anneler, çocuklarınızla birebir zaman geçirin.

Ebeveynlerin Çocuklarla İletişimini Kuvvetlendirecek Adımlar!

Çocuklar üzerinde annelerin emeği her zaman babaya göre, bir tık daha fazladır! Anneler burada size daha çok iş düşüyor. Çocuklarınızla her zaman bire bir iletişime özen gösterin. Aile olarak takılmak, her zaman çocuğunuzu anladığınızı göstermiyor. Burada yapacağınız iş onlarla kaliteli zaman geçirin ve mutlaka onların ilgi alanlarını öğrenmeye çalışın. Bu adım çocuğunuzun gelişimi için oldukça iyi olacaktır! Beraber yürüyüşe çıkın, yemek yapın, hatta el işi bile yapın. Çünkü bu sayede onun sevdiği şeyleri öğrenebilirsiniz.

Çocuklarınızı olduğu gibi sevin

Ebeveynlerin Çocuklarla İletişimini Kuvvetlendirecek Adımlar!

Eğer birden fazla çocuğunuz varsa, mutlaka hepsine eşit düzeyde davranın! İkisini de eşit tutmanız iletişiminizde önemli rol oynar. Yapacağınız ufak bir iletişim hatası onların güvenini küçük yaştan itibaren sarsacaktır. Özellikle, onların arasındaki kardeş bağını her zaman güçlü tutun. Ve onları karşılaştırmaktan, kıyaslamaktan lütfen kaçının! Çocuklarınızı başarılı olduğu konuda da övmeyi unutmayın.

Bir bencemin daha sonuna geldim, keyifli okumalar diliyorum.

#Florianii

20.03.2020

Ebeveynlerin Çocuklarla İletişimini Kuvvetlendirecek Adımlar!
3
14
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Asii_Girll
  Çok faydalı tavsiyelerde bulunmuşsun. Bir erkekten bu tavsiyeleri öğrenmek şaşırttı beni. Ellerine sağlık 👏.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Elimden geldiğince aktardım artık, teşekkür ettim çok.

En İyi Erkek Görüşü

 • Yaz bunu güzel bence
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

213
 • karanlık__Cosmos
  Çocuklar öğretileni aklına almaz görseli aklına alır anne baba hal ve hateketleriyle örnek olurlar...
 • Sessizbukalemun
  Eline emeğine sağlık çok yararlı ve uygulanması gereken tavsiyeler.👏 Keşke herkes bilinçlense ve toplumumuzda sağlıklı nesiller yetişse.
  • Çok teşekkür ediyorum. Gelişen toplumların mihenk taşıdır, öğrenmek. Umarım bizim toplumumuzda bir gün bilinçlenir.

 • Öpsünseniamcan
  Biraz ben de bildiklerimi paylaşayım güzel kardeşim benim.

  1. Koşulsuz sevgi: Çocuğun temel mutluluğu, kendisini olduğu gibi sevdiğinizi bilmesidir. Çocuğunuzun herhangi bir şart olmaksızın sevildiğini bilmesini sağlayın. O zaman en zor durumlarda bile, size gelmek ve tavsiye istemesini sağlar.

  2. Merakı bastırmayın: Çocuk dünyayı ilk günden keşfetmek ister, yavaş yavaş hızını artırır. Ve her zaman yeni bir şey yapmaya karar verdiğinde, cesaretlendirmek önemlidir. Ebeveynler, makul sınırlar içinde, bebeklerinin denemelerini yasaklamadan, özgürlüğü sağlamalıdır. Bir başka önemli nokta: çocuğun sorularını görmezden gelme. Evet, yüzlerce “neden” sorusuna sabırla cevap vermek zor. Ancak, kendi başına cevap verme gücünü hissetmiyorsanız, eğitim videoları olsun kitaplar olsun, en azından değerli bir bilgi kaynağına dikkat edin, böylece çocuk yeni şeyler öğrenebilir.

  3. Kucaklamak: Dokunmak, okşamak her çocuk için inanılmaz derecede değerli ve önemlidir, çünkü erken yaşta çoğu çocuk kinestetiktir. Dokunma, saçını, sırtını okşama çocuğunuzu yatıracak aynı zamanda sizden güven alacaktır.

  4. Fırsatlar tanıyın: Çocuğun yeteneklerini gözlemleyin, ihtiyaç duyduğu ve ilgilendiği konulara yönlendirin. Birçok ebeveyn kendi çocukluk hayalini çocuklarına yaptırmak ister. Belki çok güzel bale yapamaz ancak çok güzel resim yapabilir, basketbola gitmez ama çok güzel gitar çalabilir. Çocuğunuzun yeni şeyler denemesi için ilham verin ancak şartlarınızın elverdiği kadarıyla seçimi ona bırakın.

  5. Çalışmak için teşvik edin: Herkes bir kerede her şeyi almak, başarmak ister ancak bir şeyi elde etmek için çaba harcaması gerektiğini öğretin. Bu ona yaşam boyunca uğraştığı şeyle için iç destek verecektir. Çocuğunuzun başarılarına odaklanın. Şimdiye kadar çok başarısızlıkları olmuş olabilir. Ancak bu yazıyı okuduktan sonra denemeye başlayın, başarılarına odaklandığınızda neler olacağını göreceksiniz.

  6. Güven: Çocuğunuzun her yaptığı şeylere çok fazla müdahalede bulunmak çocuğunuzun kendisine olan güvenini engellemektedir. Çocuk bir şey yapmaya hazırsa onu yapması için destekleyin. Örneğin masaya tabak götürmek isterse onu reddetmeyin ve cesaretlendirin.

  7. Oyun: Çocuklar için oyun hayattır. Çocuklar oyunda hayatın provasını yapar ve büyüyüp ve gelişir. Ve oyun oynadıklarında iletişim kurmayı öğrenirler, sosyal kuralları öğrenirler, yetişkinlerin davranışlarını benimserler, bu yüzden çocukla birlikte oynamak önemlidir. Böylece çocuğunuzu daha iyi anlayacak ve hissedeceksiniz. Oyun oynamayı bilmeseniz de çocuklar çok güzel öğretmenlerdir. Çocuklar oynamanızı oldukça takdir etmektedirler.

  8. Özgürlük tanıyın: Bebeğin yaşamını ve sağlığını tehdit etmediği sürece, kendi adımlarını atmasına izin verin. Bazı şeyleri öğrenmesi için çok hata yapması gerekse bile. Onları aşırı uyarmayın. Çocukların bağımsızlığı, eylemleri ve sonuçları için sorumluluk duygusu oluşturur.

  9. Mutluluğu öğretin: Çocuklara mutlu olmayı öğret! Mutluluğun maddi olanaklardan ziyade geçirilen zamanın olduğunu ve ondan keyif alabileceğini öğretin ve birlikte deneyimleyin. Uzun yıllar sonrasında aklında kalan şeyler onlara aldığınız eşyalardan ziyade birlikte geçirdiğiniz anılar olmaktadır. Sık sık doğaya çıkın, deniz kıyısından çakıl taşları toplayın, büyükannenin bahçesinden çiçekler toplayın kurutun, yoga ve meditasyon yapın.”

  Bu kadar emek verip yazdım kardeşim.
 • fangoria
  her istediğinin yapmamak lazım
 • Cemm34
  Çok teşekkürler emeğinize sağlık
 • bencen çok güzel
 • Emeğine sağlık teşekkürler o kadar önemi bilgiler ki çocukların çok güzel yetişmesi Küçük yaşta ilgi sevgi ve iletişim çok önemli
 • Sadece taklit..
 • babyocconer
  Harika
 • Elerine sağlık.
  Herseyden once oda bir birey unutmayalaim
 • Bizimkiler büyüdü artık kardeş yaa.
 • superpsikolog
  Harika bir öğreti olmuş. Güzel dersler verilmiş. Teşekkürler.
 • Gizli Üye
  Bir de çocuklarıyla hiç ilgilenmeyen ebeveynler var.
 • Zopayı uygun şartlar ve dozajlarda eksik etmeyin. dayak her ne kadar dedikleri gibi cennetten çıkmamış olsa da yeri geldiğinde en iyi eğitim aracıdır. Lakin dozaj ve zamanlama çok önemli ;) Şaka filan yapmıyorum. Şımartılmış çocuk erkil ailelerden nefret ettiğimi söylemek zorundayım..
  • Tabiki çocuğu şımartmamak lazım, ama dayakta olmaz. Daha farklı yöntemler denenmeli.

  • mavisim07

   Yanlıs düsünuyorsunuz ben karsıyim çocuklara olan şiddete bence dövülmeden de çocuk eğitilebilir ve şımarık olmaz

  • Çocuğa göre değişir bu durum... Çocuk var melek, çocuk var şeytan.. Tabii ki gönül ister ki sertli, şiddet yaşanmasın. Ben çocukken çok dayak yedim ama bundan dolayı anne babamı sevmekten bir an olsun vazgeçmedim.

  • Hepsini Göster
 • Anladığım bir konu sayılmaz emeğine sağlık epey uğraşmışsın.
YÜKLENİYOR...