En Güçlü Arkadaşlık Çeşitleri

Selam arkadaşlar,
Harika bir Pazar gününde bir başka vladimirpuding yazısıyla hepinize merhaba.
Öncelikle yazılarımı sosyal medya hesaplarınızda sıklıkla paylaştığınız için sizlere sonsuz teşekkür ediyorum. Yeni yazılarım için takipte kalın.
Çünkü eğlenceli şeyler paylaşıyorum. Değil mi Jim?..En güçlü arkadaşlık çeşitlerini tanıyalım

Teşekkürler
ağabey. Kanada'ya selamlar olsun...
____________________________

Bugün
sizlere çok tanıdık bir konudan bahsetmek niyetindeyim.
Belki de eski çağlardan bu yana insan hayatının en değerli,
en önemli
olgularından birisini ele alacağım:
Arkadaşlık...

Her ne kadar bazen hakkını vermesek de arkadaşlık aslında o kadar değerli bir kelimedir ki, yüzyıllardır Kızılderili kabilelerinin sözlerinden tutun, kutsal kitaplara bile konu olmuş, çok ama çok değerli ve önemli bir ünvandır.

Artık popüler kültür yüzünden Facebook'tan eklediğimiz, Instagram'da karşılıklı takip ettiğimiz insanlara da hemen arkadaş diyoruz. Ama kelime olarak arkadaş, "arkada duran kişi" anlamına gelir. Yani kısacası arkadaş dediğimiz bir kişi tabir-i caizse iyi günde de, kötü günde de dağ gibi arkamızda duran kişidir.
Eyvah... Çoğu arkadaş şimdi epey yalnız hissetti kendini.
Kıvanç ağabeyden hepimize gelsin madem.

_________________________________

Evet... Konumuza gelince...
Arkadaşlığın önemini bu kadar anlatmışken, şimdi de sizlere en ama en güçlü arkadaşlık çeşitlerini sıralamak istiyorum. Bunlar öyle güçlü arkadaşlıklar ki, sahiden de muazzam bir bağ taşıyorlar.
Hafif mizah ve yüksek gerçeklik taşıyan yazıma geçiyorum.
En güçlü arkadaşlık çeşitlerinden bahsedelim...

_________________________________

1- Çocukluk arkadaşı

Kim
bir çocukluk arkadaşına hayır diyebilir ki? İnsan hayatının en masum, en güzel döneminde elbette arkadaşlık da o kadar masum ve güzel olur. Çocukluk arkadaşınız sizin en masum yanınızı, en gerçek tarafınızı, kısaca hamurunuzu bilen insandır.

Siz onunla en basit şeylerden bile mutlu olmuşsunuzdur. Üstelik cebinizde para mara olmamasına rağmen. Bugün paranız daha fazla olsa bile üzücü bir şekilde artık böyle eğlenemezsiniz. O zamanlar kimi zaman yaşlı teyzenin bahçesindeki bir erik ağacından, kimi zaman toza çamura bulanmaktan, kimi zaman top oynamaktan, ip atlamaktan zevk alırdınız. Şimdiyse bir sinema veya bowling salonunda paranızla eğlenme zamanı satın almaya çalışıyor, mutlu selfie'ler çekmeye çabalıyorsunuz.
Ama ne yazık ki tozlu ellerle misler gibi salçalı ekmek yediğiniz arkadaşınızın huzurunu bugün güzel restoranlarda yemek yediğiniz arkadaşlarınızda bulamayacaksınız.
Bu yüzden, eğer ki çocukluk arkadaşınızla hala bağınız varsa,
asla kaybetmeyin. O sizin masum yüzünüzün yansımasıdır.

_________________________________

2- Askerlik arkadaşı

Askerlik arkadaşı erkekler için çok değerli bir ünvandır. Çünkü birbirini zerre kadar tanımayan bu kadar insan bir anda kendini tuhaf bir hengamenin içerisinde, bambaşka bir dünyada bulmuş, bu çok sert şartlar altında da birlikte, omuz omuza durmuşlardır. Nice hijyen teknisyeni arkadaş tabldot sıyırmış, nice elektro gitarist Ankara'nın bağlarına, büklüm büklüm yollarına gelmiştir. Ne zaman sarhoş olduğu anlaşılamamıştır. Zira yorgun olduğundan kolları kaldıramamıştır.

Uzun sözün kısası, askerlik arkadaşlığı yol arkadaşlığıdır.
Fotoğrafta yer alan, her biri Hakkari Yüksekova'da şehit düşmüş aslan kardeşlerimizin anısı için onların fotoğrafını seçmek istedim bu nedenle. Belki mizah da barındıran paylaşım içerisinde onları kullanmasam daha iyiydi. Ancak Google'da görsel ararken "Gerçek asker arkadaşlığı" yazdığımda onlar çıktılar nispet yapar gibi.
İyi ki de çıktılar. Allah rahmet eylesin.

Kısaca, askerlik arkadaşınız varsa eğer, onu arayıp sorun.
Çünkü unutmayın ki ikinizde de anıların kralı var.
Binlerce kere anlatmaktan bıkmayacağınız anılar hem de. :)

_________________________________

3- Hapishane arkadaşlığı

Hayatta tartışmasız şekilde en yakın arkadaşlıklardan birisi de hapishane arkadaşlıklarıdır. Çünkü her şeyden önce onlar bir odayı, bir yalnızlığı, bir kaderi paylaşmaktadırlar. Aynı yemekleri yerler, aynı avluda hava alırlar, aynı çaydanlıkta demlenen çayı içerler. Gerçek bir yol arkadaşlığıdır onlarınkisi. Bu sebeple tanıdık sahnede olduğu üzere bağlamalar çalınır, acıklı türkülerde susulur. Çünkü o anlarda herkes kendi hikayesine çekilir ve bu uyum da muazzam bir yoldaşlığın fotoğrafıdır.

_________________________________

4- Sırdaşlar

Onlar herşeyinizi anlattığınız,
En zor zamanlarınızda yanına koştuğunuz,
Ve en güzel zamanlarda yan yana olduğunuz özel kişiler.
Onlar sırdaşlarınız.

Güven arkadaşlıkta o kadar önemli bir değerdir ki, çoğu arkadaşlığın duvara toslamasındaki başlıca nedendir. Bu yüzden güvenilir arkadaş çok değerli bir isimdir. Hele hele bu arkadaş bütün sırlarınızı anlatabileceğiniz kadar yakınsa,
O zaman şanslısınız demektir.
Tabi dikkatli seçmek lazım bu kişiyi şimdi sır demişken...
İki kişinin bildiği de sır değildir zira. Şaşırmamak lazım sonra.

_________________________________

5- Protest arkadaş

Hangi fikri savunursa savunsun ayırt edilmeksizin
İster Greenpeace'çi olsun,
ister Komünist parti seven,
ister Hayvan hakları savunan,
Özünde protest ruhlu arkadaşların dayanışması gerçekten büyüktür. Bu grupların dostluğu kadar yakındır ki, birlikte dayak yerler, birlikte yürürler, birlikte yer içerler, birlikte bağırırlar, birlikte sürünürler, birlikte koşarlar. Bu arkadaşlardan birisine sataşmaya kalkarsanız kafanıza en iyi ihtimalle bayrak sopası yersiniz. Böyle bir sataşma sonrası etrafta çoğalan kalabalık yüzünden on saniyede içindeki Che Guevara'yı hissedip yumruğu havaya kaldırarak "Ben de doğru yolu buldum! Birlikte yürüyelim yoldaşlar!" diyen örnekler mevcuttur.

_________________________________

6- Transseksüel arkadaşlığıKesinlikle en güçlü arkadaşlık bağlarından
birisi de transseksüel arkadaşlar arasında olan bağlılıktır. Zira, özellikle kimlikleri yüzünden dışlandıkları toplumlarda birbirlerine daha da kenetlenerek bir dava arkadaşı gibi olmuşlardır. Onlar birlikte itip kakılmış, birlikte tacize ve küfre maruz kalmış, birlikte dayak yemiş, birlikte dayak atmış, birlikte hüzünlenmişlerdir. Bu yüzden de aralarında çok yakın bir arkadaşlık bağı vardır. Nadir istisnalar dışında eğer ki onların bir arkadaşlarını yalnız da görüp cesaretlenerek sataşacak olursanız, başınız derttedir.
Yeminle sadece on saniyede 750 kişi olurlar, NATO bile gelse kurtaramaz.

_________________________________

Evet...
Arkadaşlığın onlarca çeşidi var.
Okul arkadaşlığı, iş arkadaşlığı gibi bir çok çeşidi sıralayabiliriz.
Onların arasında da oldukça yakın bağlar oluşabilir elbette.
Ancak ben bugün sizlere en yakın arkadaşlık çeşitlerini anlatmaya çalıştım.
Sürç-i lisan ettiysek affola.
Diğer bütün yazılarım için adresim belli. Takipte kalın:
https://www.kizlarsoruyor.com/uye/vladimirpuding/benceler

Sevgilerimle,
vladimirpuding


0|0
32
vladimirpuding KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Bir iki tane arkadaşım var gerisi yalan zaten :( onlarıda bulduğum için çok şanslıyım sanırım

  0|0
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • :( :( :( Çok şanssızmışım. Aslında arkadaşlık ünvanını kirlettik. Var mıdır sağlam arkadaşlık bilmiyorum. İçim burkuldu. :( :( :(

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Eh iste

  0|0
  0|0
 • Hiç arkadaşım kalmadı desem

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor... ;