Yüz Karası Değil Kömür Karası: Adı Soma Soyadı Facia

"Güneşli bir günde

Masmavi göreceğiz Karadeniz'i

Balkaya'dan Kapuz kadar,

Karış karış biliriz bu şehri;

EKİ'nin çiçekli bahçeleri,

Rıhtıma kömür taşıyan vagonlarıyla;

Paydos saatlerinde yollara dökülen,

Soluk benizli insanlarıyla.

Siyah akar Zonguldak'ın deresi

Yüz karası değil, kömür karası

Böyle kazanılır ekmek parası..."

Orhan Veli Kanık 1946

Yüz Karası Değil Kömür Karası: Adı Soma Soyadı Facia

13.05.2014 Salı... Türkiye her zamanki gibi bir güne uyanmıştır ve gündem kendi rutinliğinde ilerlemektedir. Devlet Büyükleri(!) yine boş boş, ortaokul çocukları gibi atışmakta, dolar yükselmekte, Suriye ile aramız gerilmekte, ağzı olan konuşmaktadır. Bir saat önce olan bir saat sonra önemsiz ve boştur her zamanki gibi...

Kim bilebilirdi ki(!) o Kara Salı günü Manisa'nın Soma İlçesinde bir madende göçük olacağını... Fıtratımızda vardı, olurdu böyle şeyler, neden olmasındı, iş kazasıydı altı üstü tedbirsizlik değildi... Türkiye'de her ölümlü veya ağır yaralanmalı "kazadan" sonra zaten tedbir alınırdı ne kasacaktı ki Devletimin güzel büyükleri! Balık hafızalı vatandaş bunu da püf deyince unuturdu nasılsa...

Ama öyle olmadı, Soma'da Cumhuriyet tarihimizin en korkunç maden kazası meydana geldi. Tam 301 madenci hayatını kaybetti... Türkiye'de hiç mi kaza olmuyordu, dedim ya fıtratımızda vardı bunlar... Zonguldak bu konuda başı çekmekteydi ki 1941'den bu yana 3.000 kişi hayatını kaybetmiş, 100.000'den fazla kişi de yaralanmış, bir o kadar kişi psikolojik travmalarla boğuşmuştur ve hala da boğuşmaktadır.

O günü, anmayı, olanları unutmak hiç kolay değil. Hep söylüyorum, ben empati yapmayı beceremem, yapana da bir şey diyemem ama bu acı için empatiye gerek yok, bu bir milli mesele... Tabii ki ateş düştüğü yeri yakar yıkar, tabii ki bizi "ırgalayan" çok bir şey yok gibi görülüyor ama bu mesele ciddidir ve yarın öbür gün hepimizin başına böylesi bir "iş kazası" gelebilir.

İşin tuhafı bu olaydan sadece 20 gün önce TBMM'ye ilgili madenin güvenliğinin araştırılması teklifi verildi ve teklif aynı hızla reddedildi.

Bu kazadan sonra, "Hayat Odaları, İş Sağlığı ve Güvenliği, Dayılık Sistemi, Taşeron İşçiler, Asgari Ücret" gibi meseleler gündeme geldi. Madenlerde değil hayat odası, çalışılan tünellerde çökmeyi önleyecek hiçbir tedbir yoktu. Daha da tuhaf olan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan bilgilere göre söz konusu maden işletmesi Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., 2012 yılında 2 kez, 2013 yılında 2 kez, 2014 yılında ise 13, 14, 17 ve 18 Mart'ta iş sağlığı ve iş güvenliği yönünden teftiş edilmiş, mevzuata aykırı bir durum olmadığı belirlenmişti. İşyerinde 25 Temmuz 2013'ten bu yana 9 iş güvenliği uzmanı ve 3 işyeri hekimi çalıştığı belirtildi. Ve hatta, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Temmuz 2013'te aynı işletmenin farklı bir ocağının açılışını yapmış, örnek bir işletme olduğunu belirtmişti. Örneği buysa kötüsü nasıl olur hayal bile etmek istemiyor insan.

Taşeronluk başlı başına kana dokunan, devlete külfet bir sistem bilirsiniz. Başkaları yatsın ve havadan para kazansın diye "Harranlı" kişiler "Yardımcı Personel" adı altında ağır şartlarda çalıştırılmaktadır. Yıllardır kadro vereceğiz vaadi ile uyutulan yaklaşık bir milyon kişi geleceği olmadan, güvencesi olmadan, ağır vergi yükü altında çalışmaktadır. Devletimin bazı memurları sümenlerini doldururken ve sosyal denge, tatil parası, bilmem ne ücreti adı altında güzel paralar alırken, Harranlılar (yani taşeronlar) onlar rahat etsin, of demesin diye vardır. Şunu bile gördü bu gözler: "Dikkat! Serviste oturma önceliği memurlara aittir." Oturmak bile kabahattir yani Taşeron için... Kaldı ki madende çalışmak, gün yüzü görmemek zorken, bu insanların hakkını ödemek için bir "Özür dileriz." demek düpedüz kara mizahtır.

Bir de cevaplanmamış bir kaç soru var aklımda:

1. Onca yardım parası, bağış nereye kaybolmuştur? Hak sahiplerine ulaşmış mıdır?

2. Ulaştı ise neden bu görülmemektedir? Görülmekte hali bu ise bu ne yaman çelişkidir?

3. Dahası bu insanlar mağdur olmasın diye bağlanan aylıklara rağmen ölenlerin kardeşi, oğlu, kuzeni vs. hala neden "ekmek parası" diye çaresizce madende çalışmaktadır?

4. Cumhuriyet tarihimizin en vahim kazalarından biri olmuş, üzerinden bir sene geçmesine rağmen neden standartlarımız kölelik düzeydedir?

5. Madenleri bile denetlemeyen Devlet, nükleer santral yapmak gibi boyundan büyük olaylara neden kalkışmaktadır?

6. Neredeyse aldığımız nefesten bile vergi alındığı düşünülürse bunların bize dönüşü ne şekilde olmaktadır?

7. Hayat bu kadar ucuz mudur?

Saygılar efendim....


1|2
1934
Nonethelessh KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Hassasiyetle yazılan bu değerli paylaşımınız çok hoşuma gitti. Evet, acı ama gerçek! Türkiye, ölümlere rağmen hala balık hafızalı bir milletle dolu...
  301 İnsanın katline rağmen bugün bile değişen hiçbir şey yok! Sözde yasa tasarıları ve kanunlar sadece yeni problemlere gebelik yapmaktan başka ne işe yaradı ki

  İlaveten bu elim hadise yaşandıktan sonra Almanya'nın ve diğer ülkelerin kömür madenleri ile ilgili pek çok şey yazıldı, çizildi ve dillendirildi. Ben de bu benceyi okuduktan sonra yine Almanya'nın kömür madenlerinde uyguladığı güvenlik önlemleri ve kontrolleri inceliyordum.
  Örneğin bu linkte vereceğim haber bir Alman kömür uzmanının gözünden Soma faciasına yöneliktir.
  www.dw.de/alman-uzmanın-gözünden-soma/a-17638714
  Tüm bunların haricinde o cevaplanmayan soruların durumu da ayrıca bir vahimdir.
  Milli ruh ile hazırlanan ve toplanan bağışların hedefine ulaşmadığı barizdir. Zira oradaki insanların yoksulluk ve sefalet içerisindeki hallerini hep görüyoruz. Diğer bir husus ise sanki onlarca yıldır nükleer enerji konusunda bilgi sahibi gibi santral açma derdine düşen tayyip efendinin serzenişleri ve şakşakçılarının bunu desteklemesi...
  Yahu siz de hiç mi akıl ve vicdan yok be gafiller! Kendi madenlerini ve inşaatlarını denetlemekten bile aciz ve zavallı bir hükümetin yapacağı nükleer santralin geçireceği kazayı hiç mi düşünmüyorsunuz

  Çernobil ve Fukushima'dan hiç mi ibret almadınız

  Varsa yoksa uzun adamın zırvaları ile sevinip bir taraflarını kaldırma derdinde bu insanlar...
  Acıyor, korkuyor ve ciddi bir biçimde endişe ediyorum yarın için! Zira, içimden bir his önümüzdeki yüzyılın en büyük nükleer faciası olarak Akkuyu adını manşetlerde bol bol yazacak...

  1|0
  1|0
  • Allah korusun diyeceğim de göz göre göre facia çağıran bir milletiz bu da olursa artık sonumuz iyi olmaz...

  • Bir nükleer faciamız eksikti zaten onu da tamamlarız.

En İyi Kız Görüşü

 • ensesi kalın insanların yine parayla örtüğü bir olay.. baştakiler utanmıyor aynı tas aynı hamam işte.. her iki taraftada suç var kurtulanlar olay için çabalamadı korkutuldular ya da iki kuruş paraya arkadaşlarını sattılar.. baştakilere sorumlulara diyecek lafım yok insan desem diyemem.. vicdan meselesi bir sürü çocuk baabsız kaldı bir sürü kadın eşini kaybetti çoğu aç işsiz sürünüyor. baştakiler sefa sürerken köle gibi çalışıp patronlarının midesini dolduranlar yine sürünüyor.. halkta isyan etti unuttu işte ateş düştüğü yeri yaktı.. çok üzüldüm ayy demekten başka yaptığımız hiç bir şey yok kendimi ayırmıyorum yiyor içiyor uyuyoruz hayat insan unutmak üstüne kurulmuş hepimiz zombiler gibiyiz. günü kurtarmaya bakıyoruz.. ananem bir hikaye anlatmıştı bana çok hoşuma gitmişti paylaşıyım:
  tanrı dünyayı yaratmış sonsozluk hoşuna gitmemiş ölümü yaratmış. ölümü önce dağlara vermiş dağlar ağıtlar yakmış acılarından hepsi toza toprağa dönmüş acılarını unutmamışlar unutamamışlar.
  tanrı sonra insanları denemiş bri odada yakınını kaybeden insanlar ağıtlar yakmış sonra tanrı bir kamplumbağ üzerine bir yaprak koyup ağıt yakan insanların arasına göndermiş.. insanlar acısını unutup gülmeye başlamışlar.. ve tanrı kararını vermiş

  1|0
  0|0
  • Evet anlattığınız hikayeyi biliyorum ve maalesef ben de insanım...
   Teşekkür ederim yorumunuz için...

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 33

 • hava puslu hava karanlık...
  bir emekçi aş için ekmek için...
  eşi için çocukları için...
  canını hiçe sayıyor kara toprakların bağrına kazma ve kürek sallıyor...
  bir avuç kömür için iki kuruş para için canını hiçe sayıyor...
  emekçi, belki bir baba belki bir amca belki bir evlat...
  gün geliyor kömür madeni yiğitler için mezar oluyor...
  yargılanacak kimse var mı

  sorgulanacak kimse var mı

  herkes masum herkes suçsuz

  peki suçlu kim

  şirket sahipleri yine özgür...
  yargı yine güçlüden yana tavır koyuyor...
  yine ekmek parası için canını dişine takanlar mazlumları oynuyor...
  Germinal aklıma geldi işçi hakları kapitalist düzen...
  hayatın çarkları yine dönüyor bütün acılar unutuluyor...
  zalim güçlü yine mutlu gariban yine mazlum ve hakir?

  1|1
  0|0
 • g*t kıllarının üzerinden mac 3'le geçmişsin, sesleri solukları çıkmıyor =/

  1|1
  1|0
 • Sabah haberlerde izledim, o güne tekrar döndüm bir an.

  *Ambulansın çarşafını kirletmek istemeyen adam.

  *Benim oğlum yüzme bilmezki, maden altında ne yapıyor diyen anne.

  *Babasının öldüğünü ben ona nasıl söylerim diyen eş.

  *Babasının mezarını öpen çocuk.

  Hafızamda dün gibi.
  Yine tüylerim diken diken.

  Allah rahmet eylesin, ne diyebilirim ki..

  1|1
  0|0
 • yazık oldu..

  1|0
  0|0
 • Siyaset katmak istemiyorum, halbuki o kadar kusacagim sey var ki yandaslari okusa akli gider, yazacaklarimi sigdiramam hic biyere. Sehitleri unutanin kalbi kurusun deyip susuyorum.

  2|0
  0|0
 • Bu işin fıtratında (!) var arkadaşlar neyi sorguluyorsunuz. Hem 1880'li yıllarda ingilterede bile olmuş böyle kazalar ne var yani!!!

  Not: Umarım mecaz olduğu anlaşılmıştır yorumumun...

  2|1
  0|0
 • 5. nci madde herseyi ozetliyor aslinda. Durup bir dusunmek lazim. Ellerinize saglik, guzel ve yerinde paylasim icin.

  1|0
  0|0
 • Allah rahmet eylesin..
  Değişen hiçbirşey yok..
  Olan yine fakur fukara,
  Ölen yine insanlık..

  2|0
  0|0
 • Muck The System...

  1|0
  0|0
 • Daha geçen bir işçi öldü metro inşaatında.. ucuz ölümlerin ülkesi Türkiye

  1|0
  0|0
 • aman daha beteri oldu Reyhanlıda katliam oldu ses çıkmadı maden kazasını mı umursayacaklar? Bizi yönetenlerin işletmeleri fabrikaları sanayici iş adamları hepsi mecliste akraba yakınları var kimi umursalar ki? Hangisi içimizden sanıyorsun?

  1|1
  0|0
 • helal olsun

  1|0
  0|0
 • adı katliam bence facia değil

  1|0
  0|0
 • Güzel Paylasım

  1|0
  0|0
 • Helal olsun kardeşim süper yazı olmuş eline sağlık

  1|0
  0|0
 • Emeğine ellerine sağlık..

  1|0
  2|0
 • f*ck The System ***

  1|0
  0|0
 • Güzel yazı kardeşim helal olsun

  1|0
  0|0
 • :((((((((((((
  allah rahmet etsin şehitlerimizi

  1|0
  0|0
 • Bu yara kapanmaz, ama yeni bir yara daha acacaklar oda, Nükleer Santral olacak :(

  1|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  13

Kızlar Ne Diyor 18

 • Bu sabah kahvaltı yaparken açtım haberleri birden görünce anımsayınca elim ayağım düştü, tüm keyfim kaçtı. Yakınları ziyarete gitmiş, mevlüd okunacaktı. Daha fazlasını izleyemedim zaten, yüreğim kalktı.

  Günüm başladı devam ediyor ama hep aklımdalar, çok söylenecek bir şey yok. Huzur içinde yatsınlar. İşin skandal boyutuna girmiyorum bile yoksa bitmez, fıtratımızda varmış peh! Reziller..

  Teşekkürler anlamlı paylaşımın için güzeldi. Herkes anımsasın, unutulmasın yine..

  1|2
  1|0
 • Çok güzel bir paylaşım olmuş. Eline sağlık. Anlamazlar ama, hiç anlamazlar. Bu ve benzeri yazıları okusalar da anlamazlar. Nükleermiş... Madene, inşaata bakamayan devlet nükleer santrale bakacakmış. (!) S*ktirsinler ordan. Yeni bir facia için zemin hazırlıyorlar sadece!

  2|0
  0|0
 • keşke insanlarda ''unutmak'' diye bir kavram olmasa da herşeyi herzaman düşünebilsek.. keşke ölen sayılarına bakıp kendimizden dahi utansak.. keşke herkesi düşünüp de üzülsek ve bu üzüntü şimdilik değil de ömürlük olsa ve her insanın ölümünde kalbimizin bir parçası acısa...

  1|0
  0|0
  • Ne yazık ki insanız ve unutuyoruz işte...

  • Hepsini Göster
  • Unutunca olmamış gibi acısız yaşayacağız sanıyoruz...

  • sanmakla kalmayıp kendi derdimize düşerek umursamıyoruz bile olan biteni..

 • fitrat diyenlere basmadi mi soma oyunu? demekki hayat o kadar ucuzmus.

  1|1
  0|0
 • böyle düzen yerin dibine batsın.

  1|1
  0|0
 • Tüylerim dikenlendi. O devlet bülbüllerini Allah bildiği gibi yapsın. Tepki gösterilmesi lazımdı ama bişey yapılmadı

  1|0
  0|0
 • Bu bir kaza degil , bu bir cinayet... Allah geride kalanlara sabır , dayanma gücü versin.

  1|0
  0|0
 • Yüz karamız soma :( insanlık dramı devletin gözlerini kapattığı görmezden geldiği yara..

  1|0
  0|0
 • İnsanlar 5 kuruş para kazanabilmek için neler yapıyorlar.. Ekmek alabilmek için.. Bazıları da sarayda oturuyor millete kendini gösterebilmek için... Diyecek bir şey bulamıyorum..

  1|0
  0|0
 • SOMA <3 seninlee

  1|0
  0|0
 • Mekanlari cennet olsun.

  1|0
  0|0
 • İşin tuhaf yanı bir kömür madenini denetleyemeyen dövlet nükleer santral işine soyunuyor 😊 korkarım ki faaliyete geçer geçmez çıpiyuuuvv diye patlayacak ve 18 kollu radyoaktif cocuklarımız olacak ☺

  0|0
  0|0
 • Çok yazık ya :(

  0|0
  0|0
 • Allah rahmet eylesin

  0|0
  0|0
 • facia değil bu, sadece ''fıtrat''

  0|0
  1|0
 • Burası türkiye...

  1|0
  0|0
 • Umarım birdaha yaşanmaz gerçekten, o aileleri kimse anlayamaz. Keşke '' unutmak '' diye bir kavram olmasa kimse yaşamadığı için bu olayı gerçekten bir süre sonra önemsenmedi çok yazık gerçekten çok yazık

  1|0
  0|0
 • umarım bir daha yaşamayız

  0|0
  0|0
Yükleniyor...