İkinci Evlilik Psikolojisi

Kiminiz evliliğin çok zor olduğunu, kiminiz aşık olunca üstesinden geliriz bir şey yok ki bunda. Kiminiz de evliliğin bir kere yaşanması gereken bir şey olduğunu düşünüyor. Sizin için evliliği filtreliyip biraz daha zorlaştırmamı ister misiniz?

Şimdi daha önce hiç evlenmemiş bir erkek düşünün. Bir taraftan da evlenip boşanmış bir kadın. Çok uzaklarda aramayın zaten düşününce erkeklerinde bayanlarında aklına ilk gelen şeyleri çoğumuz tahmin edebiliyoruz değil mi? Bu tam tersi de olabilirdi, erkeğin daha önce evlenmiş olması kızın evlenmemiş olması da hemen hemen aynı şeylere denk gelen bir durum.

2.Evlilik Psikolojisi

Bu benceyi yazmaya başlarken aslında size soru da yöneltiyorum farkettiyseniz o yüzden benceyi okumanız bittiği zaman yorumlarınızı da eklemeyi unutmayın.

Neyse biz konumuza dönelim. :) Ne güzel olurdu değil mi ilk aşık olduğunuz kızı/adamı sevmek? Genelde bu durum karşısında bu işin acı tarafını en çok erkekler tadıyor. Erkek,

Onun elini benden önce kimse tuttu mu? Onu benden önce kimse öptü mü? Ona benden önce biri sarıldı mı?

diye psikolojik sıkıntılar çeken kişi olduğu için onu bir de daha önce evlenmiş kişi karşısında görün.

Ne yapıcaksın işte gönül bu, seviyorsun. Sevince işte ne önemi var, geçmişi neden karıştırıyorsun ki? Desen de onun için hiçbirşey ifade etmez senin ne söylediğin. Tamam dese bile bir kulağından girer diğerinden çıkar. Adam hayal kuruyor arkadaş işte, onun erkeği olmanın. Adam evleniyor ilk defa ve birlikte yaşayacakları onun için çok özel gibi hissediyor.

Doğru da... Ama aklına geliyor hemen, daha önce evlendi ama

Nasıl bir düğündü? Neler yaşandı? Neler oldu?

Onun geçmişine takıyor kafayı erkek. Çok takmam diyeni bu esnada görebilirsiniz, ama takmadım diyenler aklına getirmeyenler kesinlikle imrenilir ve bu rahatlık nereden gelir dedirtecek cinsten olan insanlardır.

Sonuç olarak sevmişsin işte geçmiş geçmişte kaldı artık arkadaşım. Geçmişin üzerine kesinlikle bir çizgi çekilmeli geçmişte yaşanan olumsuzluklardan ders çıkarılmalı ama asla geçmiş hatırlanmamalı. Hele hele karşılaştırma yapmak gibi bir yanlışa kesinlikle düşmemelisiniz. Bu durum sizi de karşı tarafında nefes almasını zorlaştırabilir eğer ki işin içinde gerçekten sevgi varsa. Onu da hayatında gerçekten istiyor musun? Cevabın evetse mutluluklar diliyorum.

Haa!? Orada bir duralım ama bu durum hakkında ailenin de düşüncesini alalım. Ailene bu durumdan bahsettiğin mi? Sevdiğin kadının daha önce evlenmiş olması hakkında ne düşünürler acaba?

Owww bir de çocuğumu var! Nasıl söyleyeceksin? Hadi söyledin taşıyabilecek misin?

2. Evlilik her adımında sıkıntı getiren bir şey gibi değil mi? Ama kötü düşünmeyin, aşk başka bir şey. Evlenmiş olabilir büyütmemek gerek ya gerçekten sizi tanıdıktan sonra aşık olmuşsa. İlk sizinle aşkı yaşamaya başlamışsa. Sizde bunu hissediyorsanız hiç bir sorun yoktur abicim yürüyün birlikte diyorum.

Bu olayı biraz daha açalım mı? Belki sebepler doğrultusunda belki de yaş ilerlemiş ve dul kalmışlık hayatı yanlız geçirmemek adına verilen kararları hiç sorgulamıyorum bile bu başlangıçlar yeri gelmişse yapılabilir ve bu konu hakkında pek bir şey konuşmaya gerek yok sanırım.

Şimdi biraz da bayanların psikolojisinden bahsedelim tam olarak bu konuda araştırma yapmadım ama tahminimce bayanların 2. Evlilikleri aileleri tarafından zor karşılanıyor. Biz seni daha önce verdik seni bu evden davullarla zurnalarla aldılar aynı şeyleri tekrar bize yaşatma diyip evlatlarıyla konuşuyor olduklarını ve üzdüklerini düşünüyorum.

İyi bir ailesi bile olsa, yanında olup evladını desteklese bile bu düşünceleri kesinlikle yaşar ve söylemeden içine atar. Bunu evladı da biliyordur muhtemelen onlar içinde zordur ama bu işin adı mutluluk, başka neye benzer ki... Turşunuzumu kurucaklar aileniz sizin? :)

Önemli olan tek şey sizin birlikte olup bunu aşabiliyor olmanız.

Sizce 2. Evlilik artık mantık evliliği mi oluyor?
Bence ilk olarak hayır. İlkte olsa, ondan sonra da olsa evlilik mutluluk işidir. Bu benim kişisel düşüncem. Mesela kaçıncı evlilik olursa olsun ben çok sevmeden asla evlilik düşünmüyorum. Bence severek atılan bir adımdır bu ama yaşanılan kötü tecrübeler sizi mantık evliliğine itebilir.

Bırakın bitsin... O bir hataydı ilk başta sevdin evet ama zaman ilerledikçe yanlış gidenlerle yüzleştin acı da olsa hayatını başka bir yöne çevirdin. Belki de şimdi mutlu olma zamanıdır? Bak bir anda başkası girdi hayatına ne şekilde girdiğinin önemi yok şimdi daha önce hiç tatmadığın bir hissi yaşıyorsun adı AŞK. Bu tip örnekler de var hayat içerisinde biliyorsunuz ki yok yok olan bir dünyada bulunuyoruz. O yüzden...

Şunu unutmayalım "Her ne olursa olsun hayat devam ediyor ve yaşamak, mutlu olmak çok güzel..."


0|0
46

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Bende : Hacıdan geldikten sonra 25 yaşımda evlendim.. hem yuvamı kurayım, hem mutlu edip mutlu olayım, hem şeytanı kahredip eşimle düzenimizi kuralım ve bir birimizin akraba çevresine ve ailelerine faydamız dokunsun vede zina günahına bulaşmıyalım boş arkadaş ve muhabbetlerden kurtulalım, olursa çocuklarımızın geleceği için şimdiden tedbir alalım : manevi, maddi, psikolojik ve bilinç olarak vb. dedim.. vede kulluğumuzda yeni dönem açmak istedim ama ağır imtahana tabi oldu 2 tarafta..!

  25 Bayana görücü usülü gittik ailecek 24'ü bana evet dedi , 1'i anne ve kızı evet babası hayır, diğeri Kendisi hayır dedi ve bu bayanlar içime sindi ama sonuçmu : sevmediğim ve doğru düzgün görüşmediğim biriyle anne ve babamı vede kızı uyarmama rağmen kurbanlık kuzu gibi evlendim..! :( hala bu nasıl oldu ve tedbirlerime rağmen evlendim sevmeden diye düşünüyorum.. tek mantıklı açıklaması 2 aileden büyük konuşanların olması ve imtahana tabi tutulman hacılığım üstüne.. birde içime kapanıklılığım ve fazlaca iyi niyetim vb. sebebler olabilir bu evliliğimde.

  Şükür çocuğa niyet kurmadım ve 1 yıl uğraştım ama sevemedim..

  Boşanma kararı aldık ve bana : hakkımı helal ediyorum, dünyaya gelirsem yine senle evlenirim dedi.. ama :

  Mahkeme aç anlaşmalı bitsin bu iş dedi : ancak şahit ayarlamış, yalan beyanlarda bulunmuş, para olarak aç gözlülük yapmış, ve davayı 2,5 yıl sonra kazandım ve boşandım..3 yıl evlenme niyeti kurmadım ,3 yıldır evlenme niyetim var ve toplamda 9 yıldır bekarım.. boşandı damgasının, sağbıka damgasından farkı yok.

  Özüm ve niyetimi tanısalar gözleri kapalı güvenip yuva kurmak isterler ama bu denli muhattaplık olmadan bitiyor niyet karşı tarafça, boşanmışlar çok ve bekara oranla boşanmışla evlenmek bekar ve boşanmış için çok doğru ama tecrübeleri yok bu konuda.

  Boşanmış insan çok ama aracı olmayınca denk gelemiyoruz, sokaktakine güvenip yola çıkmakta kumar gibi risk ve vakit alıyor, jenerasyon farkıda var işimiz zor.

  0|1
  0|0
  • Abi ben sevmeden mesela hayatta evlenmem diyorum. Kuzu gibi gidip evlenme olayını nasıl yaptın ben cidden anlayamadım illaki bir sebebi olmalı bu iyi biri olmakla ilgisi yok diye düşünüyorum. Çünkü gelecek kurmak o kadar kolay ve basit bir şey değil. Üst üste yazdıklarını okudum cidden hiç iyi şeyler görmemişsin ve iyi ki de çocuk yapmamışsınız o senin en büyük engelin olacaktı.

   Evet haklısın iyi aracılar sayesinde birbirinizi bulabilirsiniz ama bu iş öyle buradan yazıldığı gibi kolay olmuyor işte.

  • Hepsini Göster
  • Abi su yaşadıklarını ben yasasam hayattan sogurum herhalde çok zor bişey bu. Hiç evlenmemis olması hoşuma gitmiş temiz aile kızı ama yüzünü bile gormedin sen o yüzü her gün gideceksin sonuçta. Nasıl gormedigin birisine alışmaya çalışabilir onu seversin.

   şu an günümüzde bırak yüzünü görmeden artık emin olduktan sonra ilişkiye girip begenmeyip ben seninle evlenemem iyi değilsin yatakta diyorlar.

   bir de şu batılı doğulu olayını anlamıyorum ben sevdikten sonra gerisi önemli değil o kadar da diyorum ben seversem ailem kabul eder herhalde. Keşke mantıkla yol almasaydin be abicim.

  • Kimse bu vb. acilari yaşamak için evlenme z. .

   Zerre kadar sevip mutlu olupta evlensem veya evlilik sonrasi mutlu olsaydim yüreği gam yemiyecekti.

   Bekar bir bayan sevemessin , bosandim desen uzak durur ok derse aile ne der? boşanmış bayanı nerde görüp bilip de hoslandigini belirteceksin? yildim. .

   Cevapların için sağolasın.

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

 • teşekkürler.. ben begndim

  0|2
  0|0
 • Kuzenim evlendi yenilerde karısı ikinci evliliği mantık değil aşk kopamadılar birbirlerinden çare o dedi

  0|1
  0|0
 • Öf birinciyi bulalım da önce

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 5

 • Kardesim guzel bir yaklasim olmus bende evlenip ayrilan biriyim. Ama simdi bir evlilik dusuncesi uzak gibi geliyo allah bagislarsa bir de 8 yasinda oglum var ama zor oluyo be kardes. Cocuk buyuyo hayatima sokacagim birinin hadi beni kabullanmesi bir tarafa bir de cocugum o insani da anlamak gerekir. Ask guzel sey herkesin yasamasi gereken ama benim icin cok uzaklarda kaldi sanirim. 😔

  0|2
  0|0
  • https://youtu.be/frj1_oL9Bt4 her gecen gun masadan eksiliyor dostlar

  • Öncelikle teşekkür ederim, okuyup hissettiklerini paylaştığın için. Şimdi hiç bir şey için uzak kalmadığını düşünmeye başlamalısın. Kaç yaşında olursan ol, ilk evliliğinden bir meyve de olsa hayatında sevmek ve hayat birleştirmek o kadar da zor değil. Hatta zor diye bu kılıfı bizler giydiriyoruz. Bunu şöyle düşün 40 yaşına gelmişsin üniversite okumamışsın ama bir anda okumak istiyorsun ama bu saatten sonra okul ne kitap mı tutacağım yeniden? Tutacaksın abicim. Tamam daha önce evlenmemiş birisi ile belkide gerçekten zor olabilir yeniden bir yola çıkmak ama yeniden bir evlilik düşünen birisi ile neden olmasın? Hayat bu bencede anlattığım gibi yok yok olan bir dünya da yaşıyoruz. Ne çok geç ne de çok erken, olmasına hazır olduğun zaman o gelir seni bulur diye düşün. :) bu arada anason yerinde bir parça oldu...

 • yararlı

  0|1
  0|0
 • guzel yazi olmus
  2. evlilik mantik evliligi olur sutten agzi yanan yogurdu ufleyerek yermis hesabi

  0|1
  0|0
 • Evlilik bir kez yaşanmalı

  0|0
  0|0
 • ilginç olmuş

  0|1
  0|0
Yükleniyor...