Hayatın Gerçeği Nepal Depremi!

İnsan olarak hayatın içinde bir o yana bir bu yana yaşayıp gitmekteyiz. Yarını düşünmeden ne olacak demeden yaşamaktayız. Aslında insanın çaresiz kaldığı doğa olaylarından biriside depremdir.

Biz ülke olarak depremi ve açtığı zararları, insan kaybımızı 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminde gördük. Çok acı ve çok zor bir durum. Saniyelik sarsıntılar hayatları kararttı. Günümüzde de depremler özellikle Uzak Doğu'da devam etmektedir.

Bugün, Nepal depreminin yaralarını saramadan Nepal halkı ikinci 7.4'lük büyüklük ile sarsıldı. 25 Nisan'da ilk deprem yaşandı ve depremin büyüklüğü 7.1 idi.Depremin merkez üssü Everest Dağı yakınları olarak biliniyor.

Hayatın Gerçeği Nepal Depremi !

Depremde 500 binden fazla ev yıkıldı ve 1 milyondan fazla kişi zarar gördü. Ölü sayısı ise 10 bine yaklaştı. Düşündüğümüzde ortalama büyüklükte yaşayan bir ilçedeki insanların tamamı hayatını kaybediyor. Bu çok acı bir durum. Tarifi yok...

BBC'nin haberine Nepal depremi yaklaşık 20 atom bombası kuvvetinde ve bu rakam akıl almaz büyük bir rakam. İnsanlığın doğa olayı karşısında çaresiz kalması gerçekten çok acı...

Peki biz ne yapabiliriz diyelim. Şehirlerimizde yardım kampanyaları yapılmaya başlandı. UNICEF yardım kampanyalarını başlattı isteyen değerli dostlarım yardımlarını yapabilirler. Yaklaşık 1 buçuk milyon çocuk aç ve dışarda kaldı.ABD, Çin, Pakistan, Hindistan, Türkiye, İran, Kanada yardım gönderdi. Bizde bu yardımları artırabiliriz.

Deprem sadece bir ülkenin başına gelmiyor. Hepimiz biliyoruz ki bizim ülkemizde deprem ülkesi ve uzmanların söylediğine göre hiç istemesekte olası bir İstanbul depremi var. Depremzedelere yardım etmek bize düşen en güzel görev aslında.

'Ben ne yapacağım oraya mı gideceğim' demek yerine az da olsa maddi anlamda yardım edebiliriz. Keza Nepal depremden öncede açlık sınırının altında fakir bir ülke.

Doğa olayları karşısında insan çaresizdir. İnsanoğlu bu durumda yapması gereken tek şey diğer insanın elinden tutmasıdır. Çünkü biz millet olarak yardımı seven bir ülkeyiz. Toplumumuz bu konuda gerçekten çok bilinçlidir. Irk, renk, din ayrımı yapmadan yardımlarımızı esirgemeyiz. Çünkü millet olarak bizde yaşadık depremi ve ne kadar zor olduğunu biz biliriz.

Bende bu konuda bilgilendirme olsun diye yazmak istedim. Zaten çoğumuz gündemi takip etmekteyiz.

İyi günler dilerim...


0|0
21

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Güzel paylaşım...

  0|0
  0|0
 • allah her depremi yaşayana yardım etsin
  eline sağlık

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • Güzel paylaşım olmuş..

  0|0
  0|0
Yükleniyor...