Sağlıklı Yaşayarak "Kimsesizlere" Destek Olmak İstemez misin?

Merhabalar

Günümüzde hemen her yerde “sağlıklı yaşam” başlıklarını, görsellerini ve videolarını görmek mümkün peki bunların hangisine dikkat ediyoruz? Hangisi bizler için önem sarf ediyor? Ben söyleyeyim mi… Geçici hevesler dışında hiç birisi bizi ilgilendirmiyor. Ayrıca sağlıklı yaşam dediğimiz de hemen aklımıza gelen “spor salonları” olmasın. İnsan vücudu belirli hareketleri yaptığında da esnekliğini korur, direncini yükseltir. Şimdi bunları bir kenara bırakarak “bence başlığımızda da” yer alan “kimsesizlere yardım” kısmını ele alalım.

Sağlıklı yaşayarak kimsesizlere yardımcı olmak ister misin? Diye bir soru sorulduğunda aklınıza ne geliyor? Birçoğunuzun koca bir soru işareti olduğuna eminim… Çünkü birisine yardımcı olmak için maddi bir destek sağlamak gerekli, öyle değil mi? Kesinlikle… Peki, bizler sağlıklı yaşayarak nasıl yardımcı olacağız? Hemen açıklayayım;

Öncelikle hepimizin doğru beslenme alışkanlığı olmadığını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bu kimi zaman maddi nedenlerden ötürü kimi zamansa düzensiz beslenme alışkanlığımızdan ötürü. Bu konuyu uzunca ele almayacağım –ki alması gereken birisi varsa da “dâhiliye ve psikoloji” uzmanlarıdır.

Hemen ana konumuza dönemim;

İlk olarak hepimizin gündelik yaşamda ulaşım araçlarına ayırdığı bir sabit ücret vardır. Öyle değil mi? Okula gitmek için, işe gitmek için veya eve gitmek için. Doğru mudur? Evet, seslerini duyar gibiyim… Bizler desteğimizi kendimize ayırdığımız harçlıklardan değil de “ulaşım araçlarına” ayırdığımız “sabit bütçemizden” vereceğiz. Biraz da tüketmiş olduğumuz sıvı ürünlerden kısarak verebiliriz. Hep bir ağızdan ne diyor bu adam dediğinizi duyar gibiyim. Fakat sakin olun, paniklemeye gerek yok.

Diyelim ki;

Kızlar Soruyor üniversitesinde veya lisesinde öğrenim görüyoruz. Üniversite yerleşkesinden evimize de toplamda 8 (sekiz) durak olsun. Ne dersiniz? Olsun mu? Olsun. Hemen unutmadan mevsimlerden de yaz olsun –ki şu soğuk havalardan kurtulalım. =)

Sağlıklı yaşayarak

Her gün 8 (sekiz) durağı otobüs ile gitmemize gerek var mı? Özellikle üniversite önünden kalkan otobüsler acayip kalabalık olur. İçeride nefes almak bile imkânsıza yakındır. Bu bile bizlerin sağlığı için zararlı. Ne yapabiliriz? Hemen diyeyim: Hiç gençliğimizi kullanmak aklınıza geliyor mu? Sıcağı ardımıza alarak derince nefes çekip yürümeye ne dersiniz? Hem bunu spor salonunda yapmak için bir sürü para ödüyoruz. Üstelik koşu bandında koşabilmek için… Ben size yürümeyi teklif ediyorum. Ne dersiniz? Kulağa hoş geliyor mu? Bence oldukça hoş geliyor. Hem böyle yaparak ne kazanmış oluyoruz?

Ulaşım araçlarına ayırmış olduğumuz sabit bütçemizden bir kenara az da olsa birikim yapmış oluyoruz. Öyle değil mi? Kesinlikle öyle… Şimdi 3 (üç) ay da 10 (on) kez yürüsek 2 TL’den 20 TL yapmaz mı? Bizim gibi de 10 (on) kişi böyle yapsa ne eder? 20 TL’den 200 TL yapmaz mı? Yapar tabi ki… Bizler bu parayı: aş evlerine, kimsesiz çocuklar vakıflarına, kanser ile mücadele derneklerine vermiş olsak hiç yoktan bir garibanın ihtiyaçları giderilmez mi? Bence giderilir. Peki, bizim bundan kazanımımız ne olacak? Sağlıklı bir yaşam ve paha biçilemez bir huzur… Ne dersiniz? Denemeye değmez mi?

Yine diyelim ki;

Çok sıcak bir yaz ayındayız ve içimiz yandı. Bu durumda hemen koşacağımız “soğuk bir kola” olmasın. Bu hem bizlerin sağlığı için zararlı hem de 330 ml için oldukça pahalı. Ne yapabiliriz? Soğuk bir su tüketebilir miyiz? Kesinlikle evet. Veya soğuk bir limonata? Buna da evet. Peki, bunlardan da artırdığımız küçük kuruşları veya liraları biriktirsek 3 (üç) aylık bir zaman diliminde kişi başı 10 TL toplamış olsak yine 10 (on) kişide aynısı yapsa 100 TL yapmaz mı? Evet, yapar;

200 TL ulaşım araçlarından kazanmıştık. 100 TL’de sağlıksız ürünleri tüketmekten vazgeçerek kazandık. Toplamda 300 TL yapmaz mı? Bu bir değil iki veya üç kişinin birçok ihtiyacına destek olabilir. Hepimiz elimizi yüreğimize koyalım. Hem kendi geleceğimiz için hem de umut bekleyen birçok kimsesize yardımcı olabilmek için. Unutmayalım ki birisine destek çıkmak için zengin olmaya gerek yok.


2|1
31

En İyi Kız Görüşü

 • Harika olur çok güzel açıklamışsınız fakat emin olun bunu bile okumaya erinip aman diyenler olacak.. Çok üzülüyorum bu duruma.. O kadar egoist bir toplum olduk ki? Emin ol o kadar birikim yapsalar gidip başka şeyler yapar... O kadar çok konuşulacak şeyler var ki? Bunu defalarca konuştuk biz fakat bize kim yardım ediyor biz edelim mantığı olmuş millette.. Görmüyor musunuz sokaktaki dilenciler bizlerden zengin.. Güven kalmadı acıma duygusu tukendi insanımızda...

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Güzel fikirler...
  Eline sağlık.

  0|1
  0|0
 • Evet çok mantıklı şeyler aslında. Keşke bu tür uygulamalar yaygın olsa ve herkes tarafından bilinse

  0|1
  0|0
  • Kesinlikle katılıyorum. Teşekkür ederim.

  • Ama Ben milletimiz konusunda umutsuzum. Olacağını sanmıyorum maalesef.

  • Merhaba;

   Umutsuzluğa kapılmış olman çok doğal -ki bende aynı düşüncedeyim. Bizlerin birilerine yardımcı olabilmesi için illa ki manevi bir gelir elde etmesi lazım. Bu ne demek? Kitlesel bir grup halinde iken yardım yapmayı severiz -ki "Ayşe hanım dün şu kadar yardımda bulundu.", "Mehmet bey bugün şu kadar katkıda bulundu." Şayet birileri bu nidaları atmıyorsa, atmayacaksa kimse yardımcı olmaz.

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...