Avrupa'da Yaşamak İçin Nedenler..

Bir ayağım yurtdışında olduğundan ülkeler arasındaki farkları artık net görebiliyorum. Çok gezen bilir sözü burada devreye girmekte.

Yurtdışını her ziyaretimden sonra ruhumun bir parçasını daha oralarda bırakarak geri dönüyorum. Oraya gidince değil ama geri dönünce günlerce adaptasyon sorunu yaşıyorum.

Artık bedenimi sürüklediğim değil ruhumu bıraktığım yerlerden birinde yaşamaya karar veren biri olarak yurtdışında yaşamanın getireceği avantajlardan bahsetmek istiyorum.

 • Can ve mal güvenliğiniz kanunlarla korunmuştur.

Kaza işi 'Kadere bırakılmayacak' kadar ciddi bir konudur.

Avrupa'da Yaşamak İçin Nedenler..

Kaza sonucu kayıpların ardından kader değil, reformlar ve tazminatlar konuşulur. Allah'a emanet yaşamazsınız.

Hükümetler nezdinde halkın refah, huzur ve mutluluğu herşeyden önce gelir.

 • Yönetim şeffaftır.

Trafolara kedi girmez, ayakkabı kutularına yalnızca ayakkabı konur, oy pusulaları çöpten değil sandıktan çıkar.

İdareciler olaylara hakimdirler, görevlerini yaparlar sizin hayat tarzınız, seçimleriniz ve çocuk sayınız da onların işi değildir.

 • Kadın-erkek hakları değil insan haklarından söz edilir.

Kadın-erkek hakları medeni olmayan ülkelerin söylemleridir. Medeni ülkelerde insan hakları vardır.

 • Düşünen insan değerlidir.

Başların ayak, ayakların baş olduğu bir düzende ise tam tersi.

Medeni ülkelerde herşeyin mantığa uygun bir açıklaması olduğundan dogma pratikte yeri olmayan bir kavramdır. Onlar bu kavramı ortaçağ ile arkalarında bırakmışlardır.

 • Adalet kağıt üzerinde bir kavram değildir.

Politikacısından sokak temizleyicisine kadar kurallar herkese aynı işler.

Para, cinsiyet, rütbe ya da fors ön plana çıkmaz.

Dar giydiniz diye tecavüzü haketmez, kendinizi korurken suçlu durumuna düşmezsiniz. Hakkınızı almanız için haklı olmanız yeterlidir.

 • Yaşam ve işler bir düzen, sükunet ve uyum içinde işler.

Telaş içinde olan insanları da dahil, kaos, kargaşa ve belirsizlik göremezsiniz.


Herşey saat gibi tıkır tıkır çalışır.

 • 'Özenti' yok sizin seçiminiz vardır.

Hangi kültürü yaşadığınız veya yaşamak istediğiniz kimseyi ilgilendirmez.

İnsanların sizinle ilgilenmekten başka yapacak daha önemli işleri vardır.

 • Bütün ülkeler ileri giderken siz geri gitmezsiniz.

Sağlık veya teknoloji alanındaki bir buluş idari prosedürlere veya şüpheci zihniyetlere takılmadan tüm dünyayla aynı anda ülkededir.

Teknolojiye ve olaylara kafa tutmakla kahraman, yasaklarla medeni olunmayacağını bilenler tarafından yönetilirsiniz.

Aşağıdakiler de 'Aslında böyle olması gerekir!' dedirten bonus avantajlar..

 • Sokaklarda orman kanunu değil devlet kanunu işler.

Sessiz, sakin ve huzurludur.

Erkenden bağırmaya başlayan sokak satıcıları, önünüzü kesen israrcı dilenciler, kornayla konuşan sürücüler, egzozu veya motoru bozuk arabalar, yüksek sesle konuşan insanlar, asker uğurlamaları/düğün konvoyları, davulcuları, zurnacıları gibi gürültü yapan etkenler olmadığından evinizde huzur içinde dinlenebilirsiniz.

 • Yaya olarak da saygı görürsünüz.

Yaya kaldırımlarında öncelik sizindir. Siz geçinceye kadar bütün araçlar sabırla bekler, beklemekten sıkılıp kornaya basan yoktur.

Kaldırımlar geniş olup tam ortasında yürüyüşü engelleyecek direk, tabela vs yoktur.

Arabasını kaldırıma park eden öküzler ile sağınızdan veya solunuzdan geçmeye çalışan motorlar da olmadığından güven içerisinde yürüyebilirsiniz.

Kaldırımların yüksekliği ile medeniyetin ters orantılı olduğunu da görürsünüz.

 • Enerjiniz daima tavandır.

İnsanları güleryüzlü ve anlayışlıdır.

Samimiyeti ve yardımseverliği hissedersiniz. Sahte gülümseme veya sahte samimiyet göremezsiniz.

Agresifleşmenize neden olacak hödükler olmadığından siz de enerji dolar güne güzel başlayıp, bitirirsiniz.

 • Özeliniz size özeldir.

Kapınızı dinleyen veya evinize gelmek için can atan terbiyesiz komşular ile dükkanın önünde boş boş oturup camlarınızı seyreden dükkan sahipleri yoktur.

İnsanlar sohbetlerinde bile detay istemeden konuşurlar. Ancak aynı saygıyı sizden de beklerler.

 • Özgür hissedersiniz.

Ne giydiğinizle, etek boyunuzla ya da hangi sembolü taşıdığınızla ilgilenmezler.

Yolda sizi baştan ayağa süzmeye metrelerce öteden başlayarak gelen tipler de göremezsiniz.

Ötekilerle yaşamayı öğrenecek derecede medenidirler. Ancak onlarla yaşamayı öğrenemeyen 'ötekiler' vardır ki onlar da göçmendirler zaten.

 • Gerçek hoşgörünün ne demek olduğunu öğrenirsiniz.

Burada kilisenin yerini soran Türk'e olan davranışlar ile orada İslam kültür merkezinin yerini soran Türk'e olan davranışlardaki farkı bile hissedersiniz.

İlkinde aşağılayıcı bakışlara maruz kalırken diğer durumda güleryüzle bir tarif alırsınız.

Kimseye zararınız dokunmadığı müddetçe neye inandığınızın bir önemi yoktur.

 • Huzurlu alışveriş yaparsınız.

Peşinizden dolaşan sinir bozucu satıcılar veya esnaf arkadaşını dükkanında ziyarete gelip de işyerini misafirhaneye çeviren görgüsüzler olmadığı için keyifle alışveriş yaparsınız.

 • Tozdan arınmış bir hayat sürersiniz.

Hem coğrafi konumları hem de iyi çalışan belediyeleri dolayısı ile sokaklarında toz yoktur.

Pislik ve çöp de göremezsiniz. Bütün gün yollarda olsanız bile akşam eve tertemiz dönersiniz.

 • Seyahat için valizinizi toplamanız yeterlidir.

AB ülkeleri dahilinde yapacağınız seyahatlerde süre ve fikir değişikliği sorun olmaz çünkü vize derdiniz olmaz.

Yine bu ülkeler dahilinde istediğiniz ülkede uzun prosedürler gerektirmeyen yerleşme ve yaşama tercih hakkınız vardır.

 • Gece geç vakitlerde bile sokaklar güvenlidir.

Karanlığın çökmesiyle ancak ormanlarda görebileceğiniz tipler peydahlanmadığından güven içinde yürüyebilirsiniz. Tecavüze uğrayıp öldürülürüm korkusu yaşmazsınız.

Buraya kadar saydığım maddelere uymayanlar varsa bilin ki ya Afrika'dan ya da Doğu ülkelerinden gelen göçmenlerdir. Onlar da zaten belli bölgelerde yaşarlar ve yanlış yaptıklarında da kanunların affetmeyeceğini bildiklerinden büyük çoğunluğu sakin durur.

Yurtdışına gidip de mutsuz olduğunu iddia edenler, aslında uslu durmayıp gittikleri yeri de geldikleri yere benzetmeye çalışıp kanunlara toslayan kişilerdir ki onlar da en kısa zamanda ülkelerine geri dönerler.

Yurtdışında huzur içinde yaşayabilmek medeniyetin ve medeni olmanın bilincine erişmiş olmayı gerektirir.


7|10
2336
Freyja88 KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

 • iyisiyle kötüsüyle bu vatan bizlerindir. allah kimseyi vatanından ayrı koymasın. çünkü varlığında kıymeti bilinmez hep bir batı özentiliği vardır bizde. oralara gidenler ballandıra ballandıra anlatırlar şusu var busu var diye bizimkilerin de ağzı hayranlık derecesinde açık kalır tabi. ama ne olursa olsun beni vatanımdan ayrı koyacak bir güç daha icat olunmadı. güzel bir söz vardır bülbülü altın kafese koymuşlar ah vatanım demiş diye. sıla özlemi bir başkadır. bunu ben değil ama yurt dışında yaşayıp da kendi ülkesi gözünde tüten insanlar daha iyi bilir.

  2|0
  0|0
  • birde bana taraflı bir yazı gibi geldi. hep iyi yanlarını almışsın illaki onlarında olumsuz tarafları vardır ama sanki müşteri çekmeye çalışan satıcı gibi bozuk yerleri, görünmesini istemediğin yerleri tezgahın altına itelemişsin.

En İyi Kız Görüşü

 • Lise döneminde değişim programıyla bir sene İsvirede yaşadım ve bu süreçte İsviçreli hiç tanımadığım bir ailenin yanında kaldım. Yazdıklarının hepsine katılıyorum. Kesinlikle dışarı çıkarken 'başıma bir şey gelir mi‚ bunu giysem bakarlar mı‚ eve yalnız dönebilir miyim' gibi sorular aklıma gelmezdi. Can güvenliği en önemli şey. İkincisi toplumun refahı çok çok ileri düzeyde‚ her alanda. Türkiyeye bakıyorsunuz tek spor futbol mesela gerisi desteklenmiyor para bulamıyorlar‚ ve futbolda da holiganlık sonucu insanlar ölüyor ya spor konusunda insanlar ölüyor. Ahlaken çökmek üzere ne demek? Ya ailenin yanında yaşadım diyorum bir sene. Bir sene gönüllü olarak evini yabancı bir öğrenciye açan insanlar mı ahlaken çöküyor? Ee evlenme oranı düşükse ne var yani çocuklarını saygılı sevgili ortamda yetiştiriyorlar mı? Evet. O çocuklarını 15 yaşında başgöz etmeye kalkıyorlar mı? O çocuklar büyüyünce kadına şiddet uyguluyor mu? HAYIR. Bu mu ahlaken çökmüş toplum yahu? İnsanların bilmeden görmeden konuşmaları ne kadar acı.

  2|1
  0|0
  • Yazdıklarınızın her kelimesine aynen katılıyorum. O yazanlar bilmeden görmeden atıp tutmaya çalışanlar ya da beyni yıkanmışlar. Takmayın derim.

   Teşekkür ederim.

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 35

 • hangi avrupa ülkesiymiş bu gece sokağa rahat çıkılıyormuş.. herkes özgürmüş.. yönetim şeffafmış... bu faşist.. burjuvaların at koşturduğu.. hakkını aramak için bir ton kağıdın içine boğan.. devletin vergileriyle boğduğu sadece vatandaşıysan insan yerine konulduğun avrupanın kenarından bakmış çıktığı yumurtayı beğenmenin yorumları.. geçiniz avrupa yaşınalacak yer değil emin olun türkiye avrupadan çok daha huzurlu bir yer... diyanetten önce sen kiliselerin parafiscal gelirleri zorla toplamadığı için ölüsünü gömmediği hala daha feodal zihniyetine bak önce diyanetten bile saçma bir yaptırımı var...

  1|0
  1|1
  • Çıktığım yumurtayı ben seçmedim bu yüzden beğenmek zorunda da değilim.

 • görüyoruz polisin insana uyguladığı şiddeti
  avrupadamı insan hakları var? yapmayın Allah aşkına
  avrupanın tercih edilmesindeki en büyük sebep bana göre özgürlük alanlarının çok geniş olması..

  vede şöyle bir durum var aynı abd deki gibi bir politika belirlenmiş ise iktidar kim olursa olsun o politika devam ediyor...

  2|0
  2|1
  • ozgurlukte bir yere kadar. ayni yerde 5 sene yasarsan o ozgurlukte gidiyor. escinseller istedigi kadar evlensin. buradada escinseller sokakta dayak yiyebiliyor. giyim konusunda sadece trden daha rahat. sirf bu yuzden avrupayi asla tercih etmem. nefret ediyorum resmen haha.

  • aksini söylüyorlar burdakilerde

 • Her ülkenin sosyalisti ülkesini kötü, başka devleti iyi görür. Bu rusya da bile öyledir. Özenti olmana şaşırmadım ufkun bu kadar. Basma kaşıp cümleler ve klişelerle, hatta ezberlenmiş genellemelerinle ne kadar "yerli" malı bir eleşti yaptığın apaçık ortada. Sayısız hata ile dolu. Siyasal bence'ne, biraz ilkesellik hakim olsa iyi olurmuş. Sosyalist olduğun için hatırlatmak ihtiyacı hissettim. "Senin gibi olmayan. Herşeydeb ve herkesten nefret etmek zorunda değilsin" biliyorsun değil mi?

  3|0
  2|1
  • Bencemi sen beğenesin diye yazmadım zaten. İnsanların beğeni doğrultusunda da yazmak zorunda değilim. Seninki gibi ufkumun olmasındansa bu şekilde olup dar olmasını tercih ederim.

  • aynı şeyleri düşünüyoruz kopyala yapıştır gibi olmuş o yüzden yorum yapmaya gerek duymadım bu tür insanlar farkında değiller ama ürettikleri bu fikirlerle insanlarında yanlış düşünmesine sebep oluyorlar

  • mediterenian 7 Xper Yaş: 23
   ŞimdiŞikayet
   Sonuna kadar hanımefendiye katılıyorum... Düşündünüz mü hiç biz üniversiteye girmek için neden bu kadar çaba harcıyoruz? Ya da son zamanlarda Türkiyede bir çok ünlü bilim insanı olsada dünyaca ünlü Einstein, Bohr, Max Planck gibi ünlü bir bilim adamı çıkmadı? Ya da eşcinsel cinayetlerini düşünün doğuda yapılan! Gidin Diyarbakıra ben eşcinselim deyin bakalım ne yapacaklar? Sizin ne olduğunuz nasıl bir insan olduğunuz kimsenin umrunda olmaz. Fransada, Almanyada tecavüze uğrayan kadınların oranını Türkiye ile oranlayın... Ya da bilim insanı sayısını... Kimse kusura bakmasın...

 • Şahsen yurt dışında yaşayacak olsaydım tercihimi Avustralya ya da İskandinav ülkelerinden yana kullanabilirdim. Hatta eğerki dillerini bilsem Japonya'da olabilir. Onun dışında Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkeleri kesinlikle yaşamak için tercih etmem. Buralara gidip birinci sınıf bir vatandaş gibi yaşayabiliceğimi düşünmüyorum. Gerçekten avantajları var, katılıyorum ama sadece avantajlarından bahsetmişsin. Birde oradakilere sormak lazım nasıl olduğunu...
  Bunun dışında gerçekten Türkiye'de de bazı şeyler katlanılabilir değil. Çok hareketli bir coğrafyada olduğundan insanları da küçükten bu hareketliliğin içinde büyüyor fakat ben bu ülkeyi bırakıp gidemem. Ülkenin dışında olsan bile ülkenle alakalı kötü haberler duyarsan nasıl mutlu olabilirsinki? Ayrıca her ne kadar trafiği berbat olsa da İstanbul'dan kesinlikle vazgeçemem. Ben ülkemi seviyorum. Gülü sevense dikenine katlanır...

  1|0
  0|0
 • disiplin konusunda bizden baya ilerdeler diyebiliriz, kanunların geçerli olduğunu da kabul edelim. Bunun tespiti de öyle kolay değildir bence iyi yer vardır kötü yer kötü kişiler vardır, duyuyoruz mesela almanya sizce çok mu iyi bir yer?

  Kaç türk yangında öldürüldü, evlerine saldırıldı filan.. Ne bilim almanlar ırkçı ve türk düşmanı değil mi?

  Diğer ülkeleri de görmek gerek , gezip tozmak gerek

  2|1
  0|0
 • Diyanet işleri fetvalarında haklı. Din işlerine kimse karışmasın. Herkes kendi işine bakmalıdır. İşine gelmediği zaman dinler yoktur deyip, cımbızlamak için dini fetvaların malzeme yapılması inanç hürriyetine saygısızlıktır bence. Ayrıca avrupa toplumunun geçmişine baktığımızda kadınları cadı kazanına atıp yakan barbar toplumlar olduğunu görüyoruz. Avrupada kadının şerefi ayaklar altındayken Osmanlı toplumu kadını koruyup yüceltmiştir.

  Yazı için teşekkürler frejya.

  0|1
  0|0
 • Avrupada insan hakları konuşulur diyorsun ama almanyada evi yakılan müslümanlardan öldürülen türklerden islamofobi saçmalığından bahseden yok, ayrıca avrupadaki ülkelerin siyaseti güçlü devletler tarafından belirleniyor ve onlar da afrikayı sömürerek ayakta duruyor. kendi insanlarına iyiler ama dünyaya zararları var maalesef

  1|1
  0|0
 • çok ironik...
  nedense hep maddi ve materyalist nedenleri övüp..
  mutluluğu buna bağlamışsın...
  ne diyeyim böyle mutluysan ki sanmıyorum, ömür senin gönlünce tüket.

  2|2
  0|1
  • İnsan gibi yaşamak istemenin neresi materyalist?

  • Hepsini Göster
  • Sonuna kadar hanımefendiye katılıyorum... Düşündünüz mü hiç biz üniversiteye girmek için neden bu kadar çaba harcıyoruz? Ya da son zamanlarda Türkiyede bir çok ünlü bilim insanı olsada dünyaca ünlü Einstein, Bohr, Max Planck gibi ünlü bir bilim adamı çıkmadı? Ya da eşcinsel cinayetlerini düşünün doğuda yapılan! Gidin Diyarbakıra ben eşcinselim deyin bakalım ne yapacaklar? Sizin ne olduğunuz nasıl bir insan olduğunuz kimsenin umrunda olmaz. Fransada, Almanyada tecavüze uğrayan kadınların oranını Türkiye ile oranlayın... Ya da bilim insanı sayısını... Kimse kusura bakmasın...

 • Gezmekle, yaşamak farklı şeylerdir.
  Sadece temizlik , giyim , dilenci vs. Sorunları cezbediyorsa sizi buyrun bir kaç yıl buralarda yaşayında bakalım fikriniz sabit kalacak mı?

  1|0
  0|0
 • biras Avrupa özentiliği var sende ve bazı şeyleri bence yanlış algılamışsın

  1|0
  1|0
  • Bencem'de ne yazmışım: '' 'Özenti' yok sizin seçiminiz vardır.''

   İşte bu gibi zihniyetler yüzünden bu ülke fazlasıyla canımı sıkmaya başladı.

  • Siz islamın gereklerini yerine getirdiğinizde ben size arap özentisi diyor muyum. İnsanların seçimlerine saygı duymak zorundasınız!

 • Ben orda yaşasaydım eğer. Pegida mağdru olurdum. Buna eminim. Orası sadece bir rüya. Rüyalar gerçek değildir. Psikopatik heriflerdir Avrupalılar...

  1|0
  0|0
 • Fırsatını bulur bulmaz, herhangi bir Avrupa ülkesinin vatandaşlığına geçmek istiyorum.

  Yazdıklarına aynen katılıyorum.

  0|0
  1|1
 • Hiç bilmesek inanacagiz. Avrupa ahlaken çökmek üzere hiç avrupalı yazar okumadınız mi. Adamlar evlenmiyorlar, ırkçılık yapiyorlar, seks kölesi olmuşlar. Adamlar kendileri itiraf ediyorlar. Hodgson okuyabilirsiniz.

  2|0
  2|0
 • Hepsine katılıyorum ancak bir şey var eksik olan çok pisler... Yaşamanın önünde engel mi tabiki değil...

  0|0
  0|0
  • Ben göçmenler hariç hiç pis insan görmedim. Bizim ülkede daha pisler var.

  • Kötülemek için söylemiyorum benim tespitlerim. "Pisleri" genel olarak kullandım şöyle ki kaldırımlardaki sidik birikintileri ve metrolardaki, yollardaki o adamın ciğerini düşüren kokular. Gittiğim ülkelerin çoğunda karşılaştığım bir manzaraydı. Ek olarak bakımsızlıkları da ayrı bir irdelenecek konu ama bununla alakalı değil. Güzel paylaşım açıkçası + ları - lerinden fazla olan bir yer Avrupa...

  • Teşekkür ederim.

   Tabii ki siz de kendi gözlemlerinizi yazmışsınız benim yaptığım gibi.

 • Chpye gelen İstanbul adayi soykirimci hatun dan sonra bunlari duymak son derece normal... ihanetin tarihcesini kaleme dokmussun sen TURK DEMEK IRKINI HICBIRSEYE HIC BIR KULTURE SATMAMAK DEGISMEMEKTIR... HERKES TURK OLSAYDI TEK BUYUK KULTUR VE ASALET HERKESTE OLURDU... ASLA KATILMIORUM SANA... avrupada yasayan ve ac kopek gibi sizlayan insanlarin kulturunu alacagima ulkemde pasalar gibi yasarim hadi sen baya kaymissin batiya elveda yakin tarihten yoksun insanlar memleket kultur satio

  0|0
  0|0
  • En buyuk ilim bilim edeptir... ulkenin ilimden cok edebe ihtiyaci vardir bunu sakin unutma... gezmedigim ulke yok ben uzakdogular da dahil.. gezmek eglenmek ogrenmek icin iyi ve farkli kulturu var Ancak kultur pazarligina hayir... dindar da bir insan deilim bilgine bugun kulturunu satan (entelkoy dantelkoy hesabi)2bucuk milyar dolara uzaya gidilmesede ondan cok daha buyuk manevi isler yapilmis olabilir olmayadabilir... Allah bilir orasini. sakin kulturunu senin kulturune ac ve tarih boyunca olmak istedigi kulturun ta kendis olan kulturune laf atma. ya da degisme... ilerde degisicek bisiyin kalmaz...

 • Oww yeah hemide irkek irkege cok guldum ya :D

  0|0
  0|0
 • Video yu cok begendim.
  Milletimi cok seviyorum. Bir o kadar da sevmiyorum

  0|0
  0|0
 • Hmm güzel bence, ben de master için Almanya'yı düşünüyorum.

  0|0
  0|0
 • Güzel bir bence olmuş teşekkürler

  0|0
  0|0
 • Bunu sadece ülke vs. için değil hersey için söylüyorum.. nedir bu kaçma düşüncesi.. oldugunuz yeri düzeltmeye çalışmak birlik olabilme yetisini kullanmak yerine kaçmayı tercih ediyorsunuz

  1|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  15

Kızlar Ne Diyor 22

 • Gerçekten çok güzel konulara değinmişsin. Bağ'zılarının ikide bir ağzına doladığı o meşhur ''batıya özeniyorsunuz, batı ahlaksız rörörörö'' sözlerini etmeden önce bir kendi toplumuna, bir de o pis, ahlaksız diye kötülediği topluma dönüp bakması ve bir şeylerin farkına varması lazım.

  3|0
  0|0
  • Ahlak dersinden sanirim kalmissiniz... kime ve neye goredir ahlak? insanin nefsiyle alakalinbir seyimmedeniyetler sorunu halinemgetirip ironiye donusturmek akilalmaz!!! kulturunu yasa sana karisan yok bu ulkede!!! ne istedinde yasamadin? gecin bunisleri arkadasim

  • ya da hangi kulturune sahip ciktin ya da yakin tarih en basiti ne biliosun? anlatki yanildim diyim...

 • Tebrik ediyorum...
  Bencelerin icinde 1. sirada yer almasi gereken gercekci faydali güzel bir bence olmus... Ellerinize yüreginize saglik...
  Görüslerden yola cikarsak herkesin bir kuyruk acisi var gibi yorumlar yapmislar... Nedense benim güzel ülkemin insanlari gerceklerden hep rahatsiz oluyor... :)

  1|0
  1|0
  • Kultur denen güc senin bilmedigin tarihlerden geldi su zamana kadar oyle iki resimle iki cesit huzur ya da mutlulukmzirvaliklariyla degisilmez. her donemde oldugu gibi zayifliga ugrar.. ama duzelecektir. kuyruk acisi olanlar suanda dunyayi savasa ve kaosa cekti!!! gitmekmistediginiz kucuk zevkler icin adeta terki cihan edeceginiz guzel ulkem diye diye basarisiz bir karalama ile varacaginiz sonc asla olmayacak!!! ayrica sen bu fikirlerini sunabiliosan demekki bu ulke sana cok bile vermis hakkini ! satasma bosuna bana soyledikelerimi dusun... bu ulke wuji daglarinda kultur medeniyet dersi vermistir ortaasyaya ve dunyaya...2kurusluk alisveris zevkleri yoldan karsiya gecme basitlikleriyle guvenilir yasamak arzulariyla degisilcek bir tarihimiz yok bizim... acilen yakin tarihini arastir acileen.. bikac iyi yazar bunu anlatmis!!! kanla kazanilan kulturler yukarida bircogu zevkten ibaret olan kulturlere ASLA DEGISMEYECEK... SAVASA GEREK YOK zaten RUHUNUZ TERKETMIS BU ULKEYI TURKLUGU

  • Hepsini Göster
  • @easyhard Yurtdisinda yasiyorlar diye kimse Türklügünden vazgecmiyor... Sizlerden daha vatansever daha güze milli duygulara sahibiz!!! Sen bu benceyi saptirmaya calismissin ama ne kadar cahil oldugunu göstermissin... :)))) O kadar Türklügüne güveniyorsan SEHITLERIMIZE KELLE Diyen herifi bastan indirde bir Türklügünü görelim... ;)

  • Yurt dışında yaşadım 5 yıl ve bu bence direk toz pembe gibi anlatılmış. Yurt dışında yaşamak malesef hiç de öyle uzaktan görüldüğü gibi değil.

 • Kadın-erkek hakları medeni olmayan ülkelerin söylemleridir. Medeni ülkelerde insan hakları vardır.

  Bu çok doğru özellikle de

  1|1
  0|0
 • Bu yazdiklarinin coguna katiliorum ama yasamadan dezavantaj lari da oldugunu dusun derim... sen nerde yasamak istiorsun ya da yasiorsun bilmiorum da medeniyet sadece acik sacik gezmek degil dir... medeni dedigin kisiler temizligi , banyo yapmayi bizden ogrenmis ulkeler daha sonrasinda kendilerini iyi gelistirmis iyi ulke haline geldiler... yabanci ulkede de bir cok yobaz insan war yasadiginda daha iyi gorursun su yonden haklisin sana kimse karismaz ailen disinda :) birde gece gec wakitlerde guwenilir dir diorsun o yerden yere degisir nerde gezdigine bagli... kalabalik bir yerde buyuk sehirde olursan o zmn guwenilir degil... bir suru olay oldu Turkiye kadar olmasa da burada da oluor duyuyoruz tabiki temiz bir yerse dediginde haklisin gece yarisi bile hic bisey olmaz guwenli olur... yani kisacasi yasamak gerek duzenli we temiz yerler cok yurtdisinda...

  2|0
  0|0
 • Yurt dışında yaşamadığın için neyin nasıl olduğunu bilmediğin çok belli. Bu saydıkların işin uzaktan görünen yüzü. Bak ben de ekliyim şehirleri de genelde çok güzel ama gel gör ki daima ikinci sınıf muamelesi göreceksin. Adamların kendi gidemedikleri en iyi üniversitelerinden mezun olsan da aynı şeyler olacak. Sürekli laf arasında ayyy bundan sizde yok değil mi, sizde böyle standartlar yok değil mi diye ezecekler. Dillerini ne kadar iyi bilsen de yabancısın diyecekler. Yalnız kalacaksın. Yazsam bir sürü şey yazarım ama onca yorum arasında zaten kaynayacak. Davulun sesi uzaktan hoş gelir...

  1|1
  0|0
  • Sizin zorlanmanız benim de zorlanacağım anlamına gelmez. Yurtdışında iken kendimi daima evimde imiş gibi hissediyorum. Zaten eşim de yabancı, batıya ve kültürüne uyum sorunum olsaydı onunla zorlanırdım.

  • O dediğin burada olur ancak diyorum ya almanyada fransada böyle şeyler çok olmaz olanıda hapse atarlar.

  • @mediterenian Benceyi yazan arkadaşın aşağılamaya yönelik tavrına cevap vermedim ama dediğim gayette Almanya'nın en büyük şehirlerinden birisinde oluyor. Çalıştığım şirket de yine dünyaca bilinen Alman şirketlerinden. Ben 5 yıldır buradayım ve bunlar benim kendi kişisel gözlemlerim ve çevremdeki insanların da başından geçenler. Bu yazıyı okuyanların yurtdışında hayatın yazıda anlatıldığı gibi toz pembe olmadığını anlatmak için yazdım.

 • Emeğine saglık.

  1|0
  0|0
 • gereksiz olmuş sadece oku oku oku doğru olanı oku ;)

  0|0
  2|0
 • Yanlis anlama sakin ama Yurtdisina gezmeye gitmekle birey bilmis olmuyosun. Turist olarak gidilen heryer guzel gelir insana. Sen orda yasa ondan sonra yaz ne yazacaksan☺

  1|0
  0|0
 • Evet Haklısın ama almanyada da olaylar oluyor fakat haberlere medya ya yayinlanmiyor türkiyede yayınlandığı kadar haberlerde hep kötü şeyler sunuluyor tr'de olumlu şeyler çok nadir

  2|0
  0|0
 • en tavsiye ettiğin ülkeler hangisi? en temiz ve en güvenli olan? :) ileride bir gün gitmek kısmet olur belki :))

  0|0
  0|0
 • Şu ana kadar okuduğum en iyi 3 benceden biri sanırım. Haklısın ne diyeyim.. Galiba en önemli kavram da özgürlük burada.

  0|0
  1|0
 • Bende türkiye tasinmak Istiom :D burasi güzel degil hapis gibi

  3|0
  1|0
  • seni benden daha iyi kimse anlayamaz haha anlatilislarina bakilirsa biz cennette yasiyormusuz nedense bir biz goremedik

  • Kesinlikle yurt dışında yaşamayan anlayamaz neler yaşandığını

 • keşke bir yolu olsada oralara gidip yaşayabilsek..

  0|0
  0|0
 • 19 sene Almanyada doğdum orada yaşadım. Gel sen bana sor orayı insanları ;)

  1|0
  0|0
 • çok doğru gercekten...

  0|3
  2|1
 • gidin ozaman avrupaya ya$aniyor mu diye

  2|0
  1|0
 • harika yazmışsın.

  0|0
  0|0
 • Yalnız yaşamak ile gezmek aynı değil yine de eline emegine sağlık..

  1|0
  0|0
 • Sadece güvenlik için bile Avrupa'da yaşarım.

  0|0
  0|0
 • Benide götür abla :(

  0|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  2
Yükleniyor...