Popüler Olmak İstemenin Sebebi ve Başarısızlık Korkusu

“Popüler olmak”kavramını her zaman duyarız.Herkesin gözünde iyi yerlere gelebilmek,ilk sıralara yerleşmek hepimizin hayalidir..Peki bu hayalin nedenleri nelerdir?Neden hepimiz popüler olmak isteriz ama bunu çok azımız başarır?

Her insan kendine güvenmek, inanmak ister. Sosyal ortamlarda kendini belli etmek, sıyrılmak ister. Ama bir şey,her zaman bunun önüne geçer.Bu durum doğduğumuz anda başlar aslında.İlk başta ailemizin gözünde “en çok sevilen”olmak isteriz.Daha sonra okul ortamında,iş ortamında…En başarılı biz olalım isteriz.Ama bazılarımız bunun için adım atacak cesareti bir türlü kendilerinde bulamazlar. Veya attıkları adımlar yanlışa sürükler; heves kırar.
Kimimiz,sadece kendine güvendiğinden dolayı, hayatta hep bir adım öndedirler.Kimimiz ise o güveni kendilerinde bulamadıkları için bütün gençliklerini başkalarına özenerek, kendi hayatının başrolü olmaya heveslenerek geçirirler.

Peki bu tekdüzeliğin, içindeki volkanın lavlarını savuramaması nedendir?

Bu durumun en önemli sebebi ailede yatar.Kişi,ailesinde istediği ilgiyi,sevgiyi göremez.Sürekli çabalaması gerekir.Çoğu zaman da çabaları sonuçsuz kalır.Aileler kendilerini günlük hayata o kadar çok kaptırır ki,çocuklarının bu çabası hep ikinci planda kalır..Zaten çocukların gelişiminde ailelerin en önemli etken olduğunu biliyoruz.Biliyoruz bilmesine de kaçımız bilmekle kalmayıp, gerçekten çocuklarının gelişimiyle ilgileniyor?Bu sözden sonra genellikle “ona her istediğini veriyoruz.Daha ne? Bundan sonrası şımarıklık..”lafları söylenir.Çocukla ilgilenmek derken,Ona hediyeler almaktan bahsetmiyorum.Onun ne istediğini sormaktan,karşınıza alıp büyük biriyle konuşur gibi konuşmaktan bahsediyorum.

Şimdiki aileler,çocukları ilerde iyi yerlere gelsin diye baskı yapıp duruyorlar.Okula git,dershaneye git! Yetmeezz..Eve gelince uyuyana kadar ders çalış..Çocukların oyun oynamaya fırsatı kalmıyor.Oysa hepimiz biliyoruz ki oyunlar da çocukların gelişiminde önemli bir etken..Çocuklarımıza baskı uygularken onların içlerine kapanacaklarını düşünmüyoruz bile.Kendilerini yarışta hissedince onlar da hep en iyi yere gelmek istiyorlar.Diyelim ki sanata yeteneği olan bir çocuk,matematikte yetersizse olumsuz bir davranışla karşılaşıyor.Anında kafasına “ben başarısızım!”düşüncesi yerleşiyor.Eğer insan başarısız olduğunu düşünürse ve buna gerçekten inanırsa kim onu başarılı olduğuna ikna edebilir ki?

Popüler Olmak istemenin Sebebi ve Başarısızlık Korkusu..

Bir diğer etken toplum...Akrabaların size bakış açısı,arkadaş ortamı vs..Bu ortamlarda çoğumuz hor görülmekten korkarız.”Yaptığım/yapacağım iş beğenilmezse?”düşüncesi devreye girer.Kendi düşüncelerimizden çok,karşımızdakinin düşüncesine önem veririz.Bunun sebebi de yine çocukluğumuzdan itibaren “bunu yapma ayıp!”,”eğer onu yaparsak eş-dost,konu-komşu ne der?”şeklinde duyduğumuz kısıtlanma cümleleridir.

Önemli olan popüler olmak değil; mutlu olmayı bilmektir.

Herkesi dinlemeye kalktığımızda ne biz mutlu oluruz ne de karşımızdakileri mutlu etmeyi beceririz.Eğer karşımızdakilerin düşüncelerine kulaklarımızı kapayabilirsek ve sadece kendi düşüncelerimizle adım atmayı başarabilirsek; hayatta istediğimiz yerlere gelme imkanı bulabiliriz.Korkularımızla yüzleşmeli ve biraz da kendimiz için yaşamayı öğrenmeliyiz.Başta zor gelebilir belki ama hayat,başkalarının mutluluğunu kendi mutluluğumuzun önüne koymak için gerçekten çok çok kısa!!!

Hadi Bence ile bağlantılı bir "Happy" cover'ı benden çok sevgili Kscan'lara gelsin.Mutlu kalın.. :))


3|1
1622

En İyi Erkek Görüşü

 • Hiç bir zaman popüler olmak için bir çaba göstermedim.
  Ne realde ne sanalda zaten övülcek gibi birşey değil bu biliyorum

  1|0
  0|0
  • Zaten popüler olunca gerçeklik duygusu da kayboluyor. Çevrenizdeki insanlar gerçekten sevdikleri için değil, sırf gözde olduğunuz için etrafta dolanıyor.

  • E yani.
   1-2 dostum var anca onlar zaten çıkar için o gözle değildi.

En İyi Kız Görüşü

 • Ozellikle ergenlikte ne onemlidir popi olmak yarabbim.

  Sureklk baska birinin hayatini yasama istegi... ileride insan nasil pisman oluyor degil mi?

  Bazen diyorum, bu kafayla liseye donsem keske. belki hayatim daha iyi olurdu. Sonra diyorum amaan bosver; daha iyi olsa kac yazar :))

  Neysem, cok guzel bir yazi olmus ellerine emegine saglik kircicegim.

  1|1
  0|0
  • Yardımlarını unutmayalım canım benim ben de teşekkür ederim:)
   Tecrübe kazanıyoruz. O zamanın kararları, şimdinin pentin'inin oluşturuyor:)

  • Başka birinin hayatını yaşama isteği özentidir. Özentinin merkezi kitle iletişim cihazları değil midir?
   Soney Günday'ın leman'da ki yazıları aklıma geldi. Lmanyak demişken, ne oldu senin o dergilerin akıbeti?

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 21

Kızlar Ne Diyor 15

Yükleniyor...