Eyvallah Köyünün Hikayesi

Merhaba sevgili site üyeleri.

Sizlere çok anlamlı bulduğum ve bir solukta okuduğum Aşkın Gözyaşları adlı biyografik romanda geçen bir hikaye ile sesleneceğim.

Zamanın birinde, dervişlik yapmaya niyetlenmiş bir adam, dergahta ustasının artık kendisinin bu işe uğun olmadığını anlaması ile bu öğretisi son bulur.

Dergahtan çıkınca yolda düşüne dururken bir ağacın dibinde yemek yiyen birine rastlar. Ekmeğini paylaşmasını ister. Adam kabul eder ve derviş halini anlatır.

Eyvallah Köyünün Hikayesi

Adam:

biraz ilerde bir köy var. Bu koyun ismi eyvallah der. Bu köyde ne yer içersen eyvallah dersen bedava der ve ekler; bu köyde yaşamanın 3 kuralı var,

birincisi; kulun işine karışmayacaksın,

ikincisi; Allah' in işine karışmayacsksin,

üçüncüsü; asla ve asla yalan söylemeyeceksin.

Bunları duyan derviş içinden; zaten dergahta bunları öğretiyorlardı, bana kokay gelir der ve adama teşekkür edip ordan ayrılır.

Köye ulaşır ve bir hamama gider, aklanır , paklanır ve hamamcıya eyvallah borcum ne der?

Hamamcı; eyvallah dedin ya bedava der. Derviş sevinir ve uzun middet böyle yaşar. Yalnızlık canına tak eder ve buda mı eyvallahla diye sorar arkdaşlarına. Evet derler. Evlenir ve bir müddet sonra bir gün pazarda eşiyle gezerken karşıdan 2 tane bayan gelmektedir. Birinin üstü başı açık, diğeri kapalıdır. En sonunda dayanamaz ve yarıçıplak olan bayana; halinden başından utanmaz mısın bir de yanındakine bak der. Kadın bağırır;

Bu adam kulun işine karıştı

der. Köyün zabitleri alır içeriye pataklar ve salıverirler. Dışarıdaki kalabalığı görünce; yahu ben allahın rızasını kazanalım diye dedim yoksa bana ne demiş insanlara. Ordan biri seslenmiş;

Bu adam Allah' in işine karıştı

der. Dervişi yine içeri alırlar ve bidaha kotek yer. Çıktığında utanmıştır ve evine döner. Bir müddet böyle yaşarlar.

Günlerden pazar ve kapı çalınır dervişin, gelen komşularıdır. Kapıyı eşi acar ve komşuları dervişi çağırmasını ister. Eşi içeri gelir ve kendisine söyler. Derviş çok yorgun argın olduğunu onlara evde olmadığını söylemesini ister. Kadın dışarı çıkar ve eşinin kendisine yalan söylemesini istediğini söyler. Dervişi köyden ebediyen kovarlar.

Velhasılı kıram; derviş hem dergahtan hemde köyden kovulması yine takdiri ilahi ve kendi yaptığı halisane olmayan hatalardır.

Bizler bir derviş değiliz belki ama sebep sonuç ilişkisine bakmadan insanları yargılamaktan vazgeçmeli, saygılı olmayı öğrenmeli, uygulamalı.

Kendisini yaratan yaratıcısını bilmeli ve vereceği hükümde gaybi bilmeden konuşmamalı ve son olarak da durduk yere gereksiz yalan söylememeliyiz.

Saygılarımla, eyvallah !..


0|0
85

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 7

Erkekler Ne Diyor 4

Yükleniyor...