"Nedir bu mecbur muyuz?" modunuz hanımlar...Hani hayat müşterekti...

Yeni bir nesil dünyaya gelince düşünce yapısı da değişiyor tabi ki... Anne toplumumuzda çocuklarına bakıp ailesinin temizlik, yemek ihtiyaçlarını karşılayan sevgi dolu,vefali, sabırlı bir kadındı. Kadın olmanın zorluklarıni sıralamakla bitmez tabi ki ama Anne dediğimiz bir çok kadın da biliçlenmeye başladığında benim kızım da kaynana sorunu, para sıkıntısı, kocanın psikolojik ve bedensel şiddetinden kurtulmak için (!) kızına şu sözleri söylemeye başladı..

" Aman kızım sen oku.. ben herseyi hallederim. Sen yeter ki kendini kurtar. "

Yeni nesilin ev kızları bilir.. Ne zaman mutfağa girmek istese annenin uyarıları, sitemleri ve bir süre sonra başarısız sayılan bir yemekten sonra.. " Aman sen yapma yemek " sözleri söylenir. (Kendi açımdan söylüyorum..) internetin , 10.000 sms ve ergence dertlerden sonra gurur yapıyorum o zaman bende bahanesiyle uzun bir süre yemeğe ara verip kendi zevklerime bakmaya devam ediyorsun.

Okuduğun dergiler, izlediğin televizyon programları, takip ettiğin moda ürünleri (kiyafet, makyaj sektörü) tek bir mesaj veriyor..

"KADINLAR ÖZGÜRDÜR, KADINLAR MASUM VE DUYGUSAL İNSANLARDIR."

Doğru bir söz olduğuna ikna olmaya başladıkça bizi nasıl yönlendirirlerse ona göre hareket ediyoruz. Mini etek giymek, çalışan bir bayanın kazandığı parayı ailesi için değil yine iş yerinde güzel, şık ve dikkat çekici gözükmek için kullanmasi , gezilen yerler, girilen ortamlarda özgürce hareket ederken kadın değil insan olduğunuzu hatırlayın sizin de hakkınız denilen sözlere kanıp haftasonlarını sevgilisi ile bu gibi ortamlara katılmalara çalışmaları derken.. annemizin ne için bize "oku kızım" dediğini unutmaya başladık.

Nesil değiştikçe düşünce yapısı değişir elbette.. Fakat değismeyen toplumsal yapılar vardır..

Anne, baba ve çocukların görevi..

Anne ister zengin olsun, ister ünlü olsun, isterse maddi imkanlarını sağlayacak kadar güçlü bir kadin olsun görevi hiç bir zaman değişmemektedir.

Anne, çocuklarına ve eşine yardımcı olan, destek çıkan ve koruyandır.

Fizyolojik ihtiyaçlar olan barınma, yemek yeme ve temizlik ihtiyaçlarını ailesine karşılayıp çocuklarına bu konularda neler yapması gerektiğini öğretendir.

Özellikle eşine (!) ve çocuklarina psikolojik olarak destek sağlarken, onları doğru olan fikire yönlendirmek için en doğru sözleri söyleyip, niçin doğru fikri aklina getiremediğini fark edip (özgüven eksikliği, motivasyon yoksunluğu, dikkat eksikliği.. vs) çözüm yolu bulmalıdır.

Anne sadece yemek ve temizlik ihtiyacını karşılayan bir kadın olmadığını hepimiz biliyoruz.

Neden yemek yapmayı bilmiyorsun diyen bir çok erkeğin aslında "fizyolojik ihtiyaçları karşılayacak mısın yani.." dediğini.. yemek yapmayı bilmediğiniz halde sizinle konuşmaya devam etmenizin sebebi ise "psikolojik destek ve çocuk gelişimi konusunda nasil acaba ? Yemek yapmana kadar alışırız yeter ki moral veya motivasyon istediğimde sessiz kalip sadece maaş günü elime bakan bir kadin olmasın" der.

Kadın olmak kelimesini de sadece sosyal medya, televizyon ve dergilerde iki boyutla öğreniyoruz. Ya bakimli,güzel ve dikkat çeken ya da şiddete uğrayan bir kadin.

Markaların satışa teşvik etmek için duygulara yönlenmeye başladığı farketmişsinizdir umarım.

Ruj dudağa sürülen boyadır evet ama reklam yapma sürecinde rakiplerinden farklı olduğunu hissettirmek için markalar şu soruyu sormaya başladılar..

"Bir kadın neden ruj sürmek ister? "

cevaplar.. markalarin hem hedef kitlesinin sadece kadınlar olarak nitelendirken bu kadınlari yaş gruplarina değerlendirmek yerine karakteristik özelliklerine göre bakmasının gerektiğini farketmeye başladılar.

Güzel olmak, dikkat çekmek , erkekler tarafından beğenilmek, rakiplerinizden yani diğer kadınlardan farklı olduğunuzu gösterme çabası..

Televizyonda ve dergilerde gösterilen güzel kadınların bir çoğu mesleği için kilo, saç bakımı ve giyim konusunda kendine dikkat etmesi gereken insanlar olmasından dolayı bizden farklı ve dizi veya reklamlarda dikkat çeken, beğenilen bir kadin olmasi size sende oyle olmasin sinyalleri verebilir fakat şunu unutma sen evinde veya iş yerinde bilgisayar başında bilmem ne mahallesinde yaşayan bir kadinsin ama o vücudunu ve yüzüyle para kazanan ve sponsorların verdiği kıyafetleri giyerken bile reklam yaptığı için para kazanan bir kadin. Yaşantılar farkli olduğu unutup ona benzemeye çalışmamiz kiskançlik ve dikkat çeken ben olmalıyım düşüncesinden kaynaklaniyor ne yazik ki..

Ama o kadinlara hayran hayran bakarken sizin zaafinizi farkeden bir çok marka size kis kis gülüp dur şuna da " öyle olabilirsin" mesaji verelim de para kazanalim Hahahahaa... demiyorlarsa bende birsey bilmiyorum.

Kadin dediğin toplumsal kurallari ve dini kurallara göre yaşayan ve saygıyla anılan biri olmalidir.

Din tabudur, herkes inanmasi gerekmez vs diyen bir çok insana şunu okutmak istiyorum.

Herhangi bir dini inanca göre yaşamak bedensel güzel dışında ruha da güzellik katar. Dini ne olursa olsun Allah in emrettiği gibi yaşarken hoşgörülü, Allah in yarattigina (kendisine) ve yarattiklarina saygılı, sabırlı ve iyi niyetli olmamızı sağlar. Kendimizi değiştirme , düzenleme, kendimize birşeyler katma, özgürüm yaşamalıyım derken yaptığımız bir çok şeyin yaninda ahiret için olmasa da toplumda değer görmek (temiz olmak,ahlakli olmak ve iyi niyetli olmak dinin emretmesinin yaninda toplum kuralidir. ) ve bu kadar nimet, imkan ve güzelliğin yaninda (para sıkıntısı, aciz veya ezilmiş hissetmenize sebep olan bir insan ile bir ömur geçirmek zorunda kalma veya ayni evi/ mekani paylaşmak zorunda kalmadiğiniza ve yüzünüzün güzelliğinize şukretmelisiniz) Allah a teşekkur etmek için yaptığın bir çok görevinize ayırdiğınız zaman sizi içkili,uyuşturucu ve zinanin olduğu bir çok ortamdan da uzak tutar.

Kadın özgürdür.. evet ama bu özgürlük vücudunu sergileme, günahlarini yaparken o kelimeye sığınıp yapmaya devam etme veya uyarilardan kurtulma çabasi için degildir (bu erkekler için de geçerli ne demek ben erkeğim istedigim kadinla yatarim yahu..Senin de gözlerini ve bedenini saklaman gerek.. gunahini özgürüm sozuyle kapamazsin hem dinen hem de toplumdaki yerin konusunda suçlusun.)

Örnek alirken beğenilen kadinlari gözlemlemiz hem erkekler yüzünden.. Kendilerine bakmadan victoria secret defilesini izleyip o kadinlari aklina kazidiktan sonra 14- 28 yaslari aralarina kadar hep oyle bir kadin arar bulamayinca da " bu turk kadinlari da hic guzel degil derler.." sanki kendisi David Beckham ya..

Onlar konuşadursun.. Siz şunu unutmayin.. Annelerimiz bizi aman kizim güçlü ol ki kendini kaynanaya/kocana ezdirme derken.. onlara da annesi sık sık aman edepli kiz bul oggluuumm sana iyi baksin.. derler.. yani hic korkmayin ve markalarin hilelerine kanmayin kadinlar onlar yine bize muhtaclar :)

Ama şu var ki.. biz şu özgürlük kelimesine çok takildik ya..

Erkeklerin çabuk uyarildiğini ve uyarildigi kadina değer vermediğini sadece etkileyebildiğini unutup kiyafetlerimizi olabildigimiz kadar kisalttik.

Ben sadece yemek yapan kadin olmucam ben guçluyum ve erkeğe bağli degilim derken.. Evliliğin bir arada yaşarken sorumluluklarimizi yerine getiren adamla hoş sohbet olabilme ihtimalimizi unutup.. Madem hayat müsterek o yapsin demeye başladik. Bizim yatağimizi büyültme sebebimiz kirayi bölüşecek birini bulmak değil kadin olduğumu duygusal anlamda hissettiren, anneliği tattirirken sahip olduğum çocuklarıma baba şevkati veren ve maddi ihtiyaçlarini karşilayan yol arkadaşim,en iyi yardimcim/dostum olduğunu unutuyoruz.

Kadin dediğin güçlü olur derken.. istediğini giyen,istediği yere giden ve istediğini toplum ne der demeden yaşayabilen olduğunu sanıp görevlerini bilen, nerde ne yapacağı bilen, kendini kocasina veya kaynanasina sözleriyle ezdirmeyen, anne olmanin verdiği ağırlığı bilen, kocasına her konuda sahip çıkan ama ölüm veya boşanma konularinda yalniz kaldığında maddi ve manevi olarak çocuklarina destek olabilen biri olmak olduğunu unutuyoruz.

Kadin olmak güzel olmak değil güzelliğiyle göz doyururken huylariyla gönülleri doyuran olduğunuzu unutuyoruz.

Biz özgür değiliz.. Biz nerde ne yapacağını iyi bilen ve saygiyla bakilmasini hakeden insanlarız.


1|1
62

En İyi Erkek Görüşü

 • kesinlikle mükemmel bir yazı olmuş tebrik ederim öncelikle... kısacası işin özü bu ; bir kadın çalışıyosa şayet hem annelikten, hem eşlikten hem de iş hayatından çok büyük ödünler verecektir. yani aynı anda başarılı bir iş kadını başarılı bir anne ve iyi bir ev hanımı, iyi bir eş olamayacaktır. başka izahı yok arkadaşlarım.

  0|0
  0|0
  • Dogru soyluyorsun zaten bir kadin hepsinde tamamen basarili olmasina gerek yok nasil bir kadin hem kadin hem anne olmak zorundaysa erkegin de maddi anlamda gucu olmali/yapabilmeli.. Asil gorevler farkli olum veya bosanma olur diye tedbir alip birsey yapmak cok farkli.
   cok teselkur ederim bu arada begenmene sevindim (:

  • Hepsini Göster
  • maalesef her insan bir olmuyor. bu erkek veya kadın farketmez ki küçüklüğüne inmek lazım gelir bu gibi tiplerin. neye maruz kalmış nasıl bir ortamda büyümüş. aileden ne görmüş ne görmemiş bu gibi şeyler temelin üstüne bina inşa etmek gibidir. insanda aileden aldığı temelin üstüne dünyadan gördüklerini yaşadıklarını bina inşa eder gibi kişiliğini geliştirir.

  • Evet ne yazik ki oyle.. bize cocuk yapmayi ogretmisler ama yetistirme konusunda hala bilincli biri yok.

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

Kızlar Ne Diyor 5

 • Güzel bir paylaşım olmuş. Emeğine sağlık.

  0|0
  0|0
 • Kaleminize saglik

  0|0
  0|0
 • Güzel anlatım :) Teşekkürler

  0|0
  0|0
 • Çok güzel anlatmışsın. Emeğine sağlık.

  0|0
  0|0
 • Ne guzel anlatmissin :)
  Emegine saglik :)

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;