Öz Yeterliliğinizi Nasıl Arttırırsınız? Öz Yeterlilik Arttırmanızda Rehber Olacak Davranışlar!

Herkese kucak dolusu sevgi ve selamlar🌺🍀🌸

Bu yazımda öz yeterlilik kavramının ne olduğundan ve bu yolda neler yapabileceğinizden bahsettim. Umarım verimli bir paylaşım olur ve keyifle okursunuz.🤍🍀

Öz yeterlilik nedir?

Belli bir amaca erişmek için gereken hareketleri gerçekleştirebilme beceriniz hakkında düşüncelerinizi ve algılama biçiminizi ifade eden psikolojik terimdir. Başka deyişle öz yeterlilik belli durumda başarılı olacağınıza inancınızdır. Önemli nokta öz yeterliliğin bir görevi tamamlayabilme kabiliyetine sahip olmakla değil, o görevi başaracağınıza inanmanızla ilgili olması. Öz yeterlilik, belirli bir şeyi başarma kabiliyetinizle olan inancınızla birbirine oldukça bağlı olduğundan, onu nasıl yöneteceğinizi etki altına alabilir.

Öz Yeterliliğimizi Arttırma Yolunda Neler Yapabiliriz?⬇️

Pratik yapın.

Bir şeyi yapmaya başladığınızda ne denli çok pratiğiniz olursa o konuda o kadar başarı şansınız artar ve aynı yapmanız gerekeni başka bir durumda yaparken kendinize çok daha fazla güvenirsiniz.

💁🏻‍♀️💪🏻🚣🏻‍♀️
💁🏻‍♀️💪🏻🚣🏻‍♀️

Yeni keşiflere çıkın. Yeni şeyler deneyin.

Kişiler bilindik durumlarda daha rahat hissetmeye meyillidirler. Bu sebeple, hayatınıza ne kadar yenilik kabul edebilirseniz yeni iş ve vazifelerde de o kadar korkunuz azalır. Yeni şeyler denemeniz elinizdeki yeteneklerin türlerini artırabilir fakat geçmiş tecrübelerinizle benzerlikler taşıyan durumlarla karşılaşabilme olasılığı da yüksektir. Her duruma hazır olabilin.

🏃🏻‍♀️🎈🕵🏻‍♀️
🏃🏻‍♀️🎈🕵🏻‍♀️

Kendinize rol model edinin.

Bu aşamada başka insanların başarılarını gözlemleyerek öz yeterliliğimizi arttırma konusunda "dolaylı deneyimleri" kullanmalıyız. Başka kişinin benzer bir amaca ulaştığına şahit olmak, sizi onun aşamalarını takip etmeye ve kendinizi başarılı olarak hayal etmeye yönelik motivasyonunuzu arttırabilir ve o insanın geçmişi sizinkine ne kadar benzerse, onların tecrübeleriyle o kadar çok bağ oluşturabilirsiniz.

👸🏻💆🏻‍♀️👸🏻
👸🏻💆🏻‍♀️👸🏻

Destek ekibinizi kurun.

Gösterdiğiniz gayret ve başarılar hakkında olumlu geri bildirimler almak, özellikle de benzer dallarda başarılı olan uzmanlar, öğretmenler, koçlar ve meslektaşlarınızdan övgüler alıyorsanız öz yeterliliğinizi artırabilir. Görüşlerine değer verdiğiniz dikkate aldığınız destekleyici insanlarla kendini çevrenizi kuşatabilirsiniz.

👫👭🧑‍🤝‍🧑👬
👫👭🧑‍🤝‍🧑👬

Daima pozitif kalın.

Bunu başarabilmek için stres durumlarınızı ve kendinizden şüphe duyan düşüncelerinizi, anlarınızı tanımak en önemlisi. Kendinizden kuşku duymamak için geçmiş başarılarınıza ve olumlu tecrübelerinize odaklanmak isteyebilirsiniz. Onur duyduğunuz başarılarınızın bir listesini yapmak, öz yeterliliğinizi hızla artırmanız gerektiğinde işlevsel olabilir. Örneğin daha önce bu projemden daha zor bir projeyi başarıyla tamamladım bu daha az süreli bir proje ve daha çok kaynağım var hemen biter gibi.☺️☺️

☺️🎀🌺
☺️🎀🌺
Öz Yeterliliğinizi Nasıl Arttırırsınız? Öz Yeterlilik Arttırmanızda Rehber Olacak Davranışlar!
Cevapla