Sınır Çizmek Nedir, Ne Değildir?

BiBilen

Sınır çizmek ve korumak normalde çaba gösterilmesi gereken bir durumdur. Bu aile içinde olunca daha fazlasına ihtiyaç duyulur.

Sınır çizmek bazen yanlış anlaşılabiliyor. Bir kişiye ya da bir duruma sınır koymak onu tamamen alanınızdan çıkarmak değil kontrol sizde olmak kaydıyla iletişimi devam ettirmek için yapılır.

Ülkelerin sınırı vardır ve giriş çıkış yapılır . Fakat bazı şartları yerine getirmek gereklidir. Bir ülke kendi güvenliğini ve bağımsızlığını tehdit edecek bir girişe izin vermeyebilir, bu normaldir İlişkilerde de böyledir. Kendiniz tehdit altında hissettiğiniz durumlarda sınır koymak ve korumak sizin kendi alanınızda mutlu huzurlu olmanızı sağlar .

Birisinin biz istemeden vücudumuza dokunması bizi rahatsız eder. Vücudumuzun sınırı derimizdir ve bu fiziksel temas olduğu için fark ederiz. Fakat psikolojik sınırlar görünmezdir ve işgal edildiğinde fark ettiğimiz şey sadece huzursuzluktur.

Sınır çizebilmek için önce kendi sınırlarımızı tanımamız gerekir . Çünkü sınırlarımız ölçüsünde kişiler ile iletişiminiz daha iyi ya da kötü olabilmektedir. Ve çizilen sınırlar, beklentileri düzenler ve karşımızdakinin istediğimiz şekilde davranmasını sağlar.

İlişkilerde sınır çizmek
İlişkilerde sınır çizmek

Sağlıklı sınır çizebilmek için bazı öneriler

  • Net olmak: Neyi nasıl istediğinizi net bir dille karşı tarafa anlatın ki sınırlarınız belirgin olsun .
  • Sınırlarınız konusunda açık sözlü olun . Karşı taraf üzülecek kırılacak diye duşunup kapalı mesajlar vermeyin. Sonra yine olan ilişkinize olur.
  • Sınır koyduğunuz şey ile ilgili özür dilemeyin bu sizin hakkınız.
  • Uzun uzun açıklamalarda bulunmayın suçlu değilsiniz.
  • Sınır çizmeyi tartışma esnasında istemeyin. Sakin bir zamanınızda ses tonunuzu ayarlayarak normal bir konuşma şeklinde ifade edin.
  • Sınır ihlallerinde geri adım atmayın. Biriktirmeden zamanında uyarın . Uyarılar yeterli gelmiyorsa, bir süreliğine kapıyı kapatın.
  • Çekirdek ailenizin sınırlarını korumak için eşinizden destek isteyebilirsiniz.

Günün sonunda sınır çizmek hem sizin kendinize, hem de başkalarının size saygı duymasını sağlayacaktır.

Sağlıklı sınırlar diliyorum.

Bu gönderiyi Instagram'da görüntüleyin

Sınır Çizmek Nedir, Ne Değildir?
13 Cevap