Bence Türkiye Altın Kafes Gibi, Sadece Dıştan Güzel, İçinde Olunca Değil!

Gizli Üye
Bence Türkiye Altın Kafes Gibi, Sadece Dıştan Güzel, İçinde Olunca Değil!

Ben 29 yaşındayım ve Almanya'da doğup büyüdüm. Orada kendime göre hayatımı başarmıştım. Kendi ayaklarımın üzerinde durabiliyordum. Mesleğimi elime almıştım, iyi bir iş yerim, arabam ve imkanlarım vardı. Sonra asla dediğim şey başıma geldi, insan gerçekten büyük konuşmamalı. Ne Türkiye'den evlenirim ne de Türkiye'den birisini getiririm demiştim. Sonra aşık oldum ve geldim. Ailemi, arkadaşlarımı, her şeyi bıraktım geldim. Aslında her ortama uyabilen birisiydim. Buraya geldim ne iş bulabildim istediğim gibi, ne de arkadaş. Kendimi bi kere olsun buraya ait hissetmiyorum.

Eşim kasap ve dükkanı var, neredeyse hiç vakit ayıramıyor bize. Dükkan kapanınca işi bitmiyor. Hayvan bulması, bakması, nakliyesi, kesmesi, ayırması hazırlaması, her şey onun üstünde. İlk başta yalnız kalmayayım diye onla beraber çalışıyorduk dükkanda. Sonra iki tane bebeğimiz oldu ve ben iyice yalnızlaştım. Son iki senedir iyice bunalımdayım. Burada yaşamak istemiyorum. Eşimin bize ayırabileceği bir pazarı bile yok. Ben iki çocuğumla hep yalnızım biri 3 diğeri 1 yaşında. Neredeyse hiç görmüyorlar babalarını. O da ne yapsın bu ekonomide anca böyle oluyor. Kendine bile hiç vakit ayıramıyor ve baş ağrısı hiç bitmiyor. Sürekli hasta hissediyor kendini ama o da bence dinlenmemekten kaynaklanıyor.

Ona yük olmamak için beş sene içinde sadece bi kere gidebildim doğduğum yere.

İstesem yollar ama o, o kadar çalışıyor ki şımarıklık yapmak istemiyorum. Ailem geliyor Allah'tan sürekli ama bana yetmiyor çünkü ben hep olduğum yerdeyim. Ben istemediğim bi kişi oldum sadece anne ve birinin eşi. Kendime ait bir şey kalmadı. Maalesef Türkiye'de hayal bile kurulmuyor. Konuştuğum herkesin burada hedefleri sadece bir ev ve araba. Kendi illerinden bile çıkmayan o kadar insan var. Kreş meselesi bile zor ne kadar para verirsen o kadar eğitici oluyor. Ben buradaki haksızlıklara gelemiyorum artık. İki ülkede yaşadım ben ve o ülkenin kendi parasıyla ve imkanlarıyla yaşadım.

En büyük nankörler Almanya'daki gurbetçiler bunu anladım.

Hepsi boş konuşuyor, ve en büyük adaletsizlik onların da oy verebilmesi. Türkiye'de buranın parasıyla, buranın imkanlarıyla yaşamadan kimsenin seçme hakkı ve konuşma hakkı olamaz. Burada her şey bin kat daha zor, maalesef her konuda geride. Yaşamak için biz 17 katını ödüyoruz şu an. Maaşın ne kadar olduğu önemi yok, alım gücü önemlidir. Geleceğimi ve çocukların geleceğini iyi göremiyorum. Zaman zaman eşimle Almanya'ya gitmekten konuşuyoruz, ben Alman vatandaşıyım, çocuklar da çifte vatandaş. Ailem de destekliyor. Ama yine de çok korkularım var. Eşim orada zorlanır huzursuz oluruz diye.

Ben onu çok seviyorum, yoksa burada bu kadar sabretmezdim bile. Ama artık çok mutsuzum biliyorum orada daha rahat bi yaşam olacak, çocuklar kreşe, ben de mesleğimi geriye dönebilirim eşimin yükünü hafifletebilirim. Daha fazla vaktimiz daha fazla imkanlarımız olur. Ama çoğu zaman gitmek istemediğini belirtiyor. Ben burada o da orada yaşamak istemiyor. Ailesi de biraz zorluk çıkartıyor, tabii istemiyorlar oğulları gitmesini. Onlara göre nankörlük ediyorum. Aç değiliz, açıkta değiliz. Ama bu benim için yeterli değil, hayattan fazlasını istiyorum.

Ahırda hayvanlar da tok, ben ruhum da doysun istiyorum.

Bana tamam gidelim dese akşama Almanya'dayım, o kadar bunaldım artık. Burada kalırsam iyice bozulacak psikolojim. Her gün yalnızlıktan, her gün yeni zamlardan. Her gün her şeyin daha zorlaşmasından, her gün hayal ettiklerimden dahada uzaklaşmamdan bunaldım. İmkanımız varken burada durmak mantıklı gelmiyor. sizinle dertleşmek istedim. İyi günler dilerim ve Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Bence Türkiye Altın Kafes Gibi, Sadece Dıştan Güzel, İçinde Olunca Değil!
10
3
Görüşünü yaz
3Kız Görüşü
10Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Benvekedimdıjvar

  Biraz daha sabret. Buradan seninle arkadaşlık edebiliriz. Hem kendi şehrinde arada bir yerlere gitmeyi dene. Umarım Almanyaya kavuşurşun. Aslında eşini birkaç aylığına diye götürsen olacak gibi... Eşin de almanyayı sever belki. Eğer almanyaya gidecek durumun yoksa iyi taraftan bakmaya çalış. Kendini yazarlıkta vs. de geliştir. Mutlu olmaya çabala. Ne bileyim, film izle. Gez, toz. Komşularla lafla. Alışmaya çalış. Ve ilerde şeşke zamanında yapsaydım dediğin şeyleri yap. Bu her ne olursa olsun!!! Biz de aynı dertten muzdaripiz. Şimdiye kadar 2şehirden dışarı çıkmadım. Ama büyüyünce (ben 13üm çünkü) çıkacağım. Hepimizin hayalleri var. Evet, sadece ev ve araba hayalleri küçük belki ama hayatı böyle sınırlandırmayanlar da var. Cumhurbaşkanı olmak isteyenler var mesela;)
  Hangi dalda en iyi olmak isterdim? O dalda geliştir kendini, bir dal için küçüklükten itibaren çalışmak zorunlu değil!!! Şimdi başla, belki de bir gün bu dalda dünyaca ünlü biri olacaksın. Belki de bu dalda dünya birincisi olacaksın. Unutma! kendine inan, Hayalleri olan insanlar vardır bu hayatta. Onlarla takıl. Yol göstereceklerdir onlar sana. Aynı daldan, insanlarda vardır elbet. Yürürsün yolları usanmadan onlarla ! !!! Allaha emanet ol, yolun açık olsun;) hep bekleriz.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?
  • Gizli Üye

   Merhaba, bu güzel yorumun için çok teşekkür ederim. Hele yaşını öğrenince şaşırdım. Dediğin gibi umarım almanyaya kavuşuruz ondan hariç daha hiç bir şey için geç değil gidemesemde çocuklar biraz büyüyünce burdada farklı şeyler deneyebilirim. Bu bunalım çocuklar çok ufak diyede. Bakacak veya bırakılacak kimse yok ve onlarla ilgilenmekten başka biseye fırsat yok ama bi görsen çok tatlılar ablası.. inşallah senin hayatın çok güzel olur ve gönlünden geçirdiğin her şey olur 🥰🥰🥰

En İyi Erkek Görüşü

 • Dubaiprensi

  Öyle sosyal bir konuya değinmişsin ki bir solukta okudum. Aklıma takılan soru evlenmeden ileride bu tür sorunlarla karşılaşacağının farkında değil miydin ya da kimse uyarmadı mi seni?

  Zor durum ve ne tavsiyede bulunulur bilmiyorum. Esini bir Almanya ya getir görsün orayı bi tatsin değerlendirsin. Bir is kurulabilir mi bakılsın belki orada daha güzel bir hayatınız olabilir

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?
  • Gizli Üye

   Bilmiyordum böyle olacağını, ben kendimede çok güvendim. Ailemde benim kararlarimla hep saygı duymuşlardir, düşünmeden hareket etmem. Beş sene önce bukadarda kötü değildi hersey. Eşim bukadar fazla çalışmıyordu. Bende kendimi açıkçası çok şanslı hissetmiştim. İkinci bi şansım olacağı için, yeni arkadaşlar yeni çevre yeni iş... gittik beraber 2 hafta beğendide, ama millettin lafindanda korkuyor orada bakamadı diyecekler diye. Halbuki öyle bişey söz konusu bile değil.

  • Bence artık kimse orada bakamaz diye bir şey demez. Çünkü şartlar ortada hatta oraya git de bizi de aldırırsın bile diyebilir ama en önemlisi başkaları ne diyecek diye yaşanmaz. Dediğin gibi insanın Gayesi ev is araba çoluk çocuk olmamalı sadece, hayati yasamak da önemli. Cidden önemli şeylerden bahsetmisssin bir sonuca bağlanacak şeylerden. Umarım bir yolu bulunur. Beni de haberdar et olur mu?

  • Gizli Üye

   Gurbetçiler aynı gurbetçiler, bi kaç kişi duymuş gelmek istediğimi hemen saldırdılar. Mesela eşimin halası oda almanyada yaşıyor. Dediğini bırakmıyor. Güya orada sürünüyorlarmış. Eşimin aileside buna inanıyor. Ama bi baksalar görcekler. Şu an bi ay izine geldiler ne harçamalar yapıyorlar. Ama 11 ay çalışıyoruz diyorlar. Eh burdada çalışıyorlar hemde onlardan çokdaha fazla biz bırakın bir ay bir gün bile öyle krallar gibi harcalamar yapamıyoruz. Almanyadayken bende çok farklı düşünüyordum ne yalan söyleyeyim. Güya orada hayat çok monoton insanlar robotlaşmış. Türkiye çok güzel canımız sıkılınca denize gideriz gezeriz. İnanın yurtdisindaki insanlar daha çok faydalanıyor,. onlar bu yerleri daha fazla görüyor, daha fazla geziyor. Hem buradaki insanlar çok saldırgan, keşke robotlasmis olsa bile dedirtiyor. Kanatlarım kırılmış gibi hissediyorum. Çocuklarıma öyle yapmak istemiyorum, onların kanatları olsun özgürce yaşasınlar. Parkta ufacık çocuklar bile ekonomi tartışıyor. Böyle olmasınlar, benim büyüdüğüm şartlarda büyüsünler biraz hayatı görsünler. Almanyada okul sayesinde İngiltere ve ispanyaya bile gidebildim. Onlar daha fazla yer görsünler, inşallah bende. burada imkanlar yok maalesef. Bende 16 yaşımdan beri çalıştım, kendi paramı kazanmayı daha çok sevdim hep. Ama paranın değeri vardı kendi kendime yetebiliyordum kimseye boyun eğmedim. Çocuklarımda çalışşın ama paraların değeri olsun. Sırf hayatda kalabilmek için yaşamasınlar. Kusura bakmayin çok yazdım 😃 inşallah gidebilirsem haberdar ederim 😊 umarım sizinde gönlünüzden geçen her şey olur

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

29
 • YerimTamam

  Keşke benim şansıma da hem Avrupalı hemde Türk olanı denk gelseydi diye hayıflandım. Ne güzel Avrupa vatandaşı ve gittiğinde ona ortam olacak hazırda insanlar var varya bulunmaz nimet. Bende tesadüf zamanında Ankaralı ve benden 10 yaş büyük Alman vatandaşı biriyle tanıştım, o da ailesinden çok çekiniyordu. Bende baktım bir şey olmayacak kızla arkadaş kaldım. Arada mesajlaşıyoruz 3-4 günde bir.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  • Gizli Üye

   Umarım istediğiniz gibi birisinle tanışırsınız. Eşime diyorum senin yerinde kim olsa fırsatı değerlendirirdi...

 • HardChoice

  Valla kurulu düzenim var, olmasa gelirdim Almanya'ya. 🤪

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  • Gizli Üye

   Öyle diyenleri zaten asasım geliyor. İnsanları canım yerine koyuyorlar..

  • Gizli Üye

   *canım 😃

  • Gizli Üye

   Neyse anladınız 🤣

 • MecaziAdam

  O kadar haklisin ki ne diyecegimi bilemedim umarim durumlarıniz biraz daha düzelir keske bende Almanya ya gidebilsem orada en basit garsonluk bile yaparim ama biraz Almanca mi gelistirmem lazim teyzemler orada bakalim cok girmek istiyorum

  Yorumla
 • hullomen

  kızlar zevk almasını bilmiyor yoksa içindeykende güzel

  Yorumla
 • IAmarPresterAen

  Emeğinize sağlık iyi bence

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Barış_LonelyForever

  Dıştan da güzel değil içtende güzel değil

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Laita123

  Teşekkürler bilgi için emeğine sağlık

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • özgürrkiizz

  Sanırım çok haklısın

  Yorumla
 • CatsDream

  Almanya bizi kıskanmıyor mu yani?

  Yorumla
  • Gizli Üye

   Kıskançlıktan hepsi mosmor 😀

  • CatsDream

   Gelsinler türkiyeye madem 250 bin dolara ev alanları mütehitler tc vatandaşı yapıyoruz diye bir ara pankartlar asıyorlardı.

  • Gizli Üye

   Bende sizin gibi düşünüyorum, söylenipte gelmeyenler buyursun gelsin. Madem sürünüyorlar burasıda cennet buyurun gelin. Anyayı konyayı görün.

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye

  Bir adam ne için çalışır ailesi için. Onlar rahat etsin mutlu olsun die ama para kazancam die kendini kaybedip ailesini eşini çocuğu yalnız sahipsiz bırakırsa çocuklarıyla vakit gecirmiyorsa o paranın hiç bı tadı olmaz önemli olan huzur olması lazım

  Yorumla
 • Gizli Üye

  Gurbetçiler bunu anlamıyor işte. Türkiye' nin doğası çok güzel ama ekonomi, iş hayatı, eğitim, toplum barışı iyi değil. Gurbetçi otele gidiyor otelde insan kaynıyor diyor, kuyumcuya gidiyor kuyumcuda insan kaynıyor diyor, restorana gidiyor restoranda insan kaynıyor diyor bu insanlar ne saaçmaalıyor? 85 milyon Türkiye' de parası olan zaten buralara gidiyor. Üstüne 10 milyon mülteci, belki 3 milyonu gurbetçi 30 milyon turist var. Eee bu mağazaların boş olmasını mı bekliyordunuz? Almanya' da et lokantaları insan dolu. Kimse ekonomi iyi demiyor. Almanya' da ekonomi normal veya kötü diyor insanlar. Türkiye' de sırf bu saydığım yerlerde insan var diye ekonomik iyi diyor. Gurbetçiler de Türk TV' lerinin Avrupa versiyonlarını veya Ahaber, Atv, Akit TV izleyip Türkiye Halkında iyi diye fikir oluşturuyor, Türkiye' ye taşınıyor.

  Yorumla
  • Gizli Üye

   Evet çok haklısınız bende öyle düşünüyordum ne yalan söyleyeyim. Cepte euro olunca tabi güzel. Ben hep orada hayat çok. monoton insanlar robotlaşmış falan saniyordum. Güya turkiyede her canımız sıkıldığında arabaya atlar denize gideriz gezeriz diyordum. İnanın yurtdisindaki insanlar buradaki insanlardan daha fazla görüyor denizi, daha fazla geziyor bizden. Maalesef herseyde geriye sürekli gözlemliyorum çok üzücü. Oyun parkında bile ufak çocuklar fiyatları konuşuyor o yaşta. Hepsine çok üzülüyorum. Daha yazcak çok şey var

  • Gizli Üye

   Tahminim 2017 öncesi Türkiye' ye temelli taşınmışsın. O zaman da ekonomi kötüydü ama us5 üste bu kadar yıl kötü olmadığı için belki ekonomi haberlerini duymamışsındır. Almanya' nın 2008 - 2009' da yaşadığı ekonomik sıkıntıdan dolayı Türkiye' ye dönmek kararı alan pek çok gurbetçi vardı. O zaman Türkiye' de sıkıntı içinde idi ama 2010 gibi sıkıntıların bir bölümünü üzerinden atmıştı. 2004 - 2009 ve 2010 - 2013 ve 2014 - 2016 arasında Türkiye' ye dönen gurbetçileri bir nebze anlayabiliyorum, mantıklı gerekçeler olabilir. 2016' sa darbe girişimi oldu, bu olaydan sonra bu kadar sıkıntı varken neden dönülüyor anlamıyorum. Tabi yapacak bir şey yok. Medya yasası olsa yalan haberlerle insanların Türkiye' ye dönmelerine neden olmazlar. Maalesef yalan haber çok var. Mesela bir Takvim Gazetesi var 365 günün 100 günü emekliye müjde haberi var. Tabi ki emekli alsın diye gazeteyi böyle ucuza satıyorlar. Ama halkı kandırıyorlar. Emekli maaşı alanlar asgari ücretten düşük alıyor. 2003 öncesi emekli maaşı asgari ücretten %10 - %20 daha yüksekti Mesela. Artık değil. 4250 TL asgari ücret ama 2500 TL alan emekli var. Şaka gibi.

  • Gizli Üye

   Ben aşık olduğum için geldim. En azından dilim var dedim, ve aslında herseye uyumsaliyan birisiyim. Eşim orada zorlanır diye düşündüm. Hic onu oraya götürmek söz konusu değildi. Kendimde çalışmasını çok severim. Beraber çalışırız söyle böyle olur diye düşündüm ama olmadı 😃 eşimin dedesi ve babasıda emekli ama asla yetmiyor ve eşim annesinin babasının evini ödüyor dedesinede ayda minimum 2 bin destek veriyor. Biz kiradayiz. Ben bazı şeylere görgüsüzlük yapmadığım için iyiyiz sanıyor.

  • Hepsini Göster
YÜKLENİYOR...