Bir Erkek Çocuğun Gözünden Baba

Ütü-Masası s

Aynı kandan olduğumuz babamız, biz erkekler için bazen potansiyel tehdittir. Çünkü babamız güçtür, direktir, aslandır. Annemiz ise bizi doğuran ve sütünden besleyen bir ceylandır. Bu sebeple biz erkekler, her zaman bizi doğuran annemize daha hürmetkâr oluruz. Çünkü biz erkek çocuklarına göre baba, üzerinde titrediğimiz annemize bazen esip gürleyen bir fırtına gibidir. Bu yüzden çoğu erkeğin ilk düşmanıdır baba. Ama çocuk yaşta bunu fark edemediğimiz için çoğu zaman hatırlamayız.

Baba yok edici, anne ise yapıcıdır

Bir Erkek Çocuğun Gözünden Baba

İlk insanlar tanrıları hep kadın olarak hayal etmişlerdir. Tarımla uğraşanlar, toprağın besin vermesini annenin insan doğurmasına benzetmişlerdir. Bu insanlara göre toprak da tıpkı annelerin insan doğurması gibi besin doğurabilmekteydi. İşte bu yüzden ilk üstün güçler hep tanrıça yani kadın tanrılar olmuştur. Ta ki bu insanlar, gaddar bir volkanik dağ görene kadar. İşte onu da babalarına benzetmişlerdir ve artık tanrıçalardan ziyade tanrılar ortaya çıkmaya başlamıştır.

Erkek çocuk her zaman anneye tabi olur

Bir Erkek Çocuğun Gözünden Baba

Birçok kral ve imparator babasını öldürmüştür. Mete Han, babası Teoman'ı fütursuzca katletmiştir. Yavuz Sultan Selim, babası II. Bayezid'e kastetmiştir. Yine birçok baba da evladını öldürmüştür. Ancak acımasızlığı ve sert tabiatıyla bilinen IV. Murad, kendisini kukla gibi kullanan annesi Kösem Sultan'a dokunmamıştır. Eğer Kösem Sultan anne değil de baba olsaydı IV. Murad'ın onu boğdurtması pek muhtemeldi. Çünkü Freud'a göre babanın işlevi yasaklardır. Kişi, kendi kimliğini ''mutlak baba'' imgesini yok ederek kazanabilir. Dolayısıyla Antalya'da babasına mermerle vurarak onu öldüren Mehmet için de bu zor olmamıştır.

Bir adam, karısına zulmederse ondan sadece karısı değil, erkek çocukları da nefret eder

Bir Erkek Çocuğun Gözünden Baba

Alfa olan baba, erkek çocuğun gözünde potansiyel bir tehdittir. Eğer o baba, karısına zulmederse bundan erkek çocuk daha çok etkilenir, babasına düşman olur. Erkek çocuk, annesine karşı daha korumacıdır. Bunun için bir erkeğin ana kuzusu olmasına gerek yoktur. Erkek çocuk, annesine daha yakın ve daha rahattır. Evdeki alfanın ona karşı kükremesi erkek çocukta bir savunma içgüdüsü meydana getirecektir. Hatta bu sebeple babasına saldıran daha da öte babasını öldüren birçok erkek vardır.

Bir Erkek Çocuğun Gözünden Baba

Neden aslanlar yavru aslanları öldürür biliyor musunuz? Veya bazı maymunsu türler. Bir aslan, dişiyle çiftleşeceği zaman o dişinin başka erkekten olan yavrularını boğar. Sebebi kendi neslini devam ettirmek istemesidir. Erkek öldürür, kadın yeniden doğurur. Sonra başka bir erkek öldürür, kadın ise yeniden doğurur. Kadın doğurur, erkek savaşa yollar ve ölür. Kadın tekrar doğurur, erkek savaşa gönderir ve tekrar tekrar ölür. Kadınlar doğurur, erkekler can alır. Aynı mekanizma bir erkeğin annesine yönlendirilirse babası dahi olsa öldürmesi pek normaldir. Bu yüzden bir erkek ile babanın arasındaki ilişki pamuk ipliğine bağlıdır ve anne-oğul ilişkisine nazaran çok daha hassastır.

Bir Erkek Çocuğun Gözünden Baba
9
6
Görüşünü yaz
9Kız Görüşü
6Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • tuba-sueda

  #SelamGençlik 🍀🍀

  Emeğine sağlık üslubu güzel bir Bence olmuş fakat fikrine tam katılmıyorum. Her anne ve baba her erkek ve kız çocuğun hayatında kendi vizyonlarını yansıtarak ebeveyn olur. Kimin kime tehdit teşkil edeceğini veya en önemli destek olacağını baştan belirlemek çok zor, imkansız hatta. Ben de kaotik ortamlarda yetiştim yine de sana şu kadarını söyleyeyim:Asla tek çeşit anne baba ve akraba yoktur. Akıllı insan sevmediği değil sadece sevdiği aile üyelerine odaklanır net 🖤

  #EnDoğruÂnda ❤️❤️
  #TubaSueda 🍀🍀

  SevdimYardımcı 2 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • Erkek çocuklarında kızların aksine daha fazla olabiliyor ve bizim toplumumuzda ataerkil yapı dolayısıyla babaya itaat aşılandığından çoğu erkek dile getiremese de içinde tutabiliyor.

  • tuba-sueda

   Bu gibi konular 80'lerde kaldı yalnız. Z kuşağı sempatik kardeşlerimizin babaları artık yaşam koçu ile oyun arkadaşı karışımı çoğu maşallah.

  • Olması gerekenı bu değil mi

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşü

 • özgürrkiizz

  Gerçekten bu benceye bayıldım çok yerinde tesbitleriniz var çok teşekkür ediyorum bunları bizimle paylaştığıniz için 🙏

  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

76
 • AkrepburcuErkegii07

  'Kişi, kendi kimliğini ''mutlak baba'' imgesini yok ederek kazanabilir.'

  Çok hoşuma gitti bu alıntı. Freud, baba figürünü aynı zamanda Tanrı ile özdeşleştirmişti öyle hatırlıyorum sanırım. Baba baskın ve otoriterdir. Öyle ki çocukluk gelişim çağımızda bile babaya karşı bir başkaldırı, savunma mekanizması geliştiririz.

  Tebrik ederim bu güzel bence için, keyifliydi.

  Sevdim 2 Kişi
 • PolyannaLisa

  Eline, emeğine sağlık. Yine güzel bir yazı olmuş, keyifle okudum.
  Freud'a göre erkek çocuklar babalarını rakip olarak da görüyormuş, hatta bir şey komlepksiydi, ismini unuttum.

  Sevdim 2 Kişi
  • Teşekkür ederim. Oidipus Kompleksi. Babasının karısını onunla evlenmek için öldüren Oidipus'tan gelir ismi. Othello Sendromu da Othello'dan gelir tiyatro oyunu shakepeare'in. Çoğu isimlendirme gerçek hayattan alınıyor benzetme yoluyla :)

  • Evet evet Oidipus'du.
   Rica ederim Yılmaz. 😌

 • seniseviyordumbe

  Anne sadece anne değildir bizi hayatta tuturan bizi her zaman destekleyen her zaman yanımızda olan ölümsüzlüğü en çok anneler hak ediyor 💛 çok güzel bir bence olmuş gerçekten üşenmedim okudum sonuna kadar ellerine sağlık 💜

  #analarölmesin🙏🙏

  Sevdim 1 Kişi
 • DoğrulukCadısı

  Bir erkek çocuğunun gözünden ilginç bir baba yaklaşımı olmuş. Sadece aklıma şu soru geldi bir kız çocuğunun gözünden baba nasıl olurdu? Bu sefer bence daha farklı bir yaklaşım söz konusu olur diye düşünüyorum.

  Sevdim 1 Kişi
 • LALOGLAN

  Baba'mi dediniz? Tam bir diktatördür kendisi. Bulusmalarimiz'a hep randevu verirdi.. artik ben randevu veriyorum kendisine..

  Sevdim 1 Kişi
 • saebyeok_067

  Çok güzel bir yazı olmüş elinize, fikrinize sağlık , çok beğendim
  Ben bu kadar savunamazdım kendi cinsimi istesem de

  Sevdim 1 Kişi
 • yalnızkurt39

  Emeğine sağlık güzel paylaşım olmuş

  Sevdim 1 Kişi
 • Hayatİstanbul77

  Guzel bir yazı olmuş, emeğine sağlık.

  Sevdim 1 Kişi
 • IAmarPresterAen

  Çok iyi paylaşım emeğine sağlık

  Sevdim 1 Kişi
 • birsuskuncicek

  Zavallı yavru aslanlar :/

  Sevdim 1 Kişi
 • Eternetiy

  Emeğine sağlık

 • Abcd11

  Erkek Kediler de yavrularını öldürür

 • OoUu88

  baba önemli bir figürdür gerçekten.

YÜKLENİYOR...