Nikola Tesla Hakkında Çok Bilinmeyen Gerçekler!

OyunbazOyuncu

Nikola Tesla Doğumu ve Çocukluğu

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 yılında bugün Hırvatistan olarak bildiğimiz ülkede Avusturya İmparatorluğunun küçük bir köyünde dünyaya gelmiştir. Nikola Tesla' nın doğduğu gün çok şiddeti bir yağmur ve fırtına olduğundan doğumunu gerçekleştiren ve batıl inançlara sahip olan ebesi kötüye işaret olduğunu ve Tesla'nın karanlık bir geçmişi olacağını söyler. Bunun üzerine annesi tam tersine Tesla'nın ışığın çocuğu olacağını söyler. İkisi de düşüncelerinde haklı mıdır bilinmez ama Tesla'nın çok parlak bir geleceği ve hayatı olduğu da doğrudur, karanlık ve kasvetli olduğu da.


Çocukluk yıllarında çok farklı bir kişilik olduğunu ortaya koymuş başarılı ve sıradışı özelliklere sahiptir. Daha lisedeyken kafasından integral hesapları yapabiliyor, çok karışık problemleri çok pratik ve kolay bir şekilde çözebiliyor, gördüğü herhangi bir şeyi örneğin bir makineyi tüm detaylarına kadar hatırlayabiliyor, fotoğrafik bir hafızaya sahip durumdaydı. Şaşılmayacak şekilde liseyi yaşıtlarından çok erken bir yaşta bitiriyor Tesla. 17 yaşındayken çağının salgını olan koleraya yakalanıyor. Tam olarak 9 ay boyunca yatağa bağlı bir hat sürüyor. Bu korkunç hastalığı bir fırsat olarak görüp, onun rahip ya da asker olmasını isteyen babasına; eğer mühendis olmasına izin verirse iyileşeceğini dile getiriyor. Babası da durumunun ağır olduğunu ve belki de son isteği olduğunu düşünerek izin veriyor. Tesla herkesi şaşırtarak mucizevi bir şekilde kısa sürede sağlığına kavuşuyor. Ve babası da sözünü tutarak üniversite de mühendislik okumasına izin veriyor.

Eğitim Hayatı

Tesla Avusturya Graz Teknoloji Üniversitesi'nde okumaya başlıyor. Sürekli en yüksek notları alan, üniversitenin en iyi öğrencisi olan Tesla daha 21 yaşındayken 8 dil konuşabiliyor. Gününün büyük bir bölümünü çalışarak geçirirken, okulunun ikinci yılında işleri ters gitmeye başlıyor. Okulunun üçüncü yılında durumu toparlamakta zorlanınca okulu bırakıyor, ailesi ve çevresine haber vermemek adına onlarla olan ilişkilerine büyük bir mesafe koyuyor.

Nikola Tesla Hakkında Çok Bilinmeyen Gerçekler!

İlk İş Tecrübesi

Hayatının bu evresinde önce Slovenya Maribor'a gidip oradaki yerel bir mühendislik firmasında işe başlıyor. Bu arada babası onu geri dönmesi için ikna etmek amacıyla ziyaret ediyor ama Tesla geri dönmüyor. Daha sonra amcalarınında katkılarıyla Prag'a giderek akademik çalışmalarına devam ettiği sırada Karl Ferdinand Üniversitesine başvuruda bulunuyor. Çekçe bilmediği gerekçesi ile kayıt olamasa da diploma alamayacağını bilmesine rağmen derslere devam ediyor ve tüm zamanını da Prag'daki Celentinyum kütüphanesinde geçiriyor.

Edison'un Tesla'nın Hayatına Girişi

Tesla bu aşamadan sonra Budapeşte 'ye taşınıp bir telefon şirketinde işe başlıyor. Bulunduğu yerde telefon sistemlerinde sayısız iyileştirme yaparak sorunsuz katkılarda buluyor. Ve kurmuş olduğu bazı bağlantılar sayesinde Fransa'da Edison Continental şirketinde çalışma fırsatı buluyor. Edison'la ilk bağlantısı bu sayede başlamış olan Tesla şirketin Paris şubesinde görevine başlıyor. Şirketin Avrupa'ya yayılmasına katkı sağlayan Tesla'nın buradaki görevi teknisyenlik olarak başlaması ve Edison'nun şirketinin doğru akım ile yaşadığı problemleri çözmek amaçlı olsa da, farklı yerlerdeki kısa devreler ve patlamalara çok kısa sürede çözüm bulması herkesin dikkatini çekiyor.

Bir gün rutin görevinin Strazburg'daki bir Alman tren istasyonun açılışına denk gelmesi hayatındaki önemli dönüm noktalarından biri oluyor. Açılışa zamanın imparatoru 1. Wilhelm de katılıyor ve açılışı yapılan istasyonda kısa devre nedeniyle büyük bir patlama oluyor. Neredeyse imparatorun da hayatını kaybedeceği bu patlama sahasına hemen problemi çözmesi için Tesla gönderiliyor. Tesla çok kısa sürede kalıcı bir şekilde problemi çözüyor ama doğru akımın artık çok işe yaramadığını ve yeni bir çözüm bulunması gerektiğine fazlasıyla inanıyor. Bu sebeple 1885 yılında Thomas Edison'a ; sürekli bozulan, kısa devre ve patlamalar oluşturan doğru akım motorları ve jeneratörlerini yeniden tasarlayabileceğini öneriyor. Edison bu fikre sıcak bakarak eğer başarabilirse bu günün parasıyla 1 milyon dolar verebileceğini söylüyor. Tesla hemen çalışmalarına başlayarak çok kısa sürede, bir daha kısa devre ve patlamaların olmayacağı bir çözüm buluyor. Çok karmaşık olan tasarımları basitleştirerek güvenilir bir hâle getiriyor. Tasarımı tamamlayan Tesla, Edison'dan hakettiği parasını isteğinde Edison'un ilk aldatmasıyla karşılaşıyor. Ve Edison;

"SAYIN TESLA, AMERİKALILARIN ESPİRİ ANLAYIŞINI KAVRAYAMAMIŞSINIZ HÂLÂ"

diyerek ödeme yapmıyor. Tesla'nın büyük bir hâyâl kırıklığı yaşadığı bu dönem dünyanın tam da elektrik adına büyük bir devrimin eşiğinde olduğu bir zaman denk geliyor. Elektriğin dünyayı kökünden değiştirmek üzere olduğu bir yatırım furyası baş göstermiş olduğu dönemde aniden milyon dolarlık şirketler ortaya çıkmış ve Amerikan ekonomisi bu güne kadar sürecek olan inanılmayacak ekonomik bir sıçrama yaşıyordu. Bunun en büyük nedeni ise elektriğin üretime, teknolojiye ve çalışma hayatındaki genel verimliliğin artmasına yaptığı katkı olmuştur.

Bahsettiğimiz devrimin büyüklüğünü kavramamız pek olası değil çünkü biz elektriğin ve internetin varolduğu bir dünyaya açtık gözlerimizi.

Tesla, Edison tarafından aldatılmasının ardından varolan elektrik devrimini daha güvenilir olan alternatif akım ile desteklemek istiyor. O dönemlerde günlüğü 2 dolar karşılığında inşaatlarda ve yol kazılarında çalışan Tesla hayatının en zor dönemlerinden biri olarak tanımlıyor o dönemi. Nihayet projeleri bir kişinin ilgisini çekmeyi başarıyor ve Edison'un azılı düşmanı, Westinghouse şirketinin kurucusu George Westinghouse ile yolları kesişiyor.

Westinghouse ve Tesla

Westinghouse 'un desteğini arkasına alan Nikola Tesla, Edison'un güvenilir olmayan doğru akım teknolojisine karşı çözümler üreterek alternatif akım üzerinde çalışmalarını büyük bir hızla sürdürüyor. Doğru akımın oluşturduğu en büyük problemlerden en başta geleni elektriğin çok kalın kablolar kullanıldığından ve uzun mesafelere elektrik ulaştırabilmek için bir kaç kilometrede bir elektrik santrali kurulması gerektirmesiydi. Bu nedenle dünyanın heryerine elektriği götürmek ancak bir hâyâl olabilirdi. Tesla alternatif akım sisteminde çok ince kablolar kullanılarak çok fazla voltaj taşıyabilen ve elektriği çok uzun mesafelere sorunsuz bir şekilde iletebilen bu projesini hayata geçirmesiyle elektrik savaşları da başlamış oluyordu. Kazanan tüm dünyayı aydınlatacaktı.

1893 yılında Edison ve arkasındaki Amerikan avukat ordusu, Westinghouse ve Tesla'nın icatlarına ve projelerine yönelik sayısız patent davası açıyor. Aslında Edison'da Tesla'nın sisteminin çok daha iyi olduğunu biliyordu ama halkın bunu bilmesini kaldıramazdı. Bu yüzden halka alternatif akımın çok kötü bir şey olduğunu anlatmalı hatta kanıtlamalıydı. Bu sebepledir ki; bölge insanlarının evcil hayvanlarının, sokaklardaki kedi ve köpeklerin bir anda ortadan kaybolmasını sağlayan canı bir projeye imza atmıştır. Bölgedeki bazı çocuklara yakaladıkları her hayvan için 25 cent ödeyerek bir sürü hayvan toplamış ve bunları halka açık bir meydanda elektrik vererek öldürüyordu. Bunun için de Tesla'nın alternatif akımını kullanması halkın gözünde Tesla'yı ve alternatif akımı kanıtlı bir şekilde kötüleyebileceği fikrini uyandırmıştı ona. Bununla da kalmayıp neredeyse tüm çağların en cani tasarımı sayılabilecek elektrikli sandalyenin üretilmesi için finansal destek sağlamıştı. Ama Tesla bunun karşısında sessiz kalmayıp 1893 yılında bir fuarda alternatif akımı kendi vücuduna vererek ışık çıkartıyordu. Yâni Edison'nun kaybetmesi için yeterli olan hamleyi yapmıştı; ŞAH MAT!

Nikola Tesla Hakkında Çok Bilinmeyen Gerçekler!

Alternatif Akım

Bu olay Nikola Tesla'nın hayatının en iyi dönemini yaşatacak ve Westinghouse' un ürettiği alternatif akım jenaratörleri ve sistemleri teknik avantajlarıyla dünyada daha da yaygın hale geliyordu. Artık herkes Nikola Tesla'nın adını biliyor, zamanının en önemli insanları ile anılıyor, insanlar hayatlarını kolaylaştırdığı için ona bir kahraman gözüyle bakıyor ve çok seviyorlardı.

Bir zamanlar cebinde sadece 4 centle geldiği bu ülkede zekası ve pes etmemesi sayesinde herkesin gönlünü kazanmış ve zirveye emin adımlarla tırmanmıştı. Bu dönemde Nikola Tesla alternatif akım motorları başta olmak üzere jenaratörler, trafolar ve güç iletim teknolojileri de dahil olmak üzere, telefonun icadından bu yana en önemli 25 farklı icadının patentini almıştı. Bu icatların hepsi birbirinden önemli yere sahip, bugün kullandığımız tüm elektrikli aletlerin temelini oluşturuyordu. Tesla bununla da yetinmeyip sonraki bir kaç yıl da üzerinde çalıştığı projeler ve icatları ile 20. yüzyılın tüm gelişmelerinin temelini oluşturacak çalışmalarını büyük bir hız ve heyecanla sürdürmüştü.

Guglielmo Marconi ve Tesla

Herkesin bildiği radyonun mucidi Guglielmo Marconi olduğunu düşünürken, Marconi'nin tüm çalışmaları Tesla'nın çalışmalarına dayanıyordu. 1893 yılında Tesla bir çalışmasında radyo dalgaları aracılığı ile bilgi aktarımı yapabileceğini teorileştirmiş ve 1898 de halka açık bir meydanda bir tekneyi uzaktan kumanda yardımı ile kontrol etmiştir. Kalabalık ilk olarak Tesla'nın sihir yaptığını ya da teknenin içinde küçük bir maymun olduğunu düşünse de Marconi ilk transatlantik radyo mesajını gönderdikten sonra bu ünvanı elde edip dünyaca ünlü olmuştur.

Tesla bir konuşmasında;

" Marconi benim 17 patentimi kullanıyor ama kendisi iyi bir insandır, bırakın çalışmalarına devam etsin." demiştir.

Nikola Tesla Hakkında Çok Bilinmeyen Gerçekler!

Röntgen Savaşları

Başka önemli bir konu ise X ışınlarıdır. Herkes tarafından x ışınlarının mucidi olarak Wilhelm Röntgen bilinir. Aslında ilk röntgen filmini çeken de Nikola Tesla'dır. Röntgen ile Tesla birbirlerinden habersiz, aynı zaman diliminde aynı çalışmaları yürütürler. Farklı tüplerle üretilen çalışmalarda, Wilhelm Röntgen x radyasyonu adını verdiği keşfini açıklamadan önce, Tesla ilk x ışını fotoğrafını çekmeyi başarmıştır. Çektiği fotoğrafta bir çok düzensizlik bulunduğundan henüz sonuca ulaşmamıştır. Bundan bir kaç hafta sonra ise Röntgen keşfini dünyaya duyurmuştur. Bu arada boş durmayan Edison bu icadı denemek hatta patentini almak amacıyla bu x ışınlarını bir çalışanının üzerinde deneyerek, bu zararlı radyasyona maruz kalan çalışan önce kollarını daha sonra da kanserden hayatını kaybetmiştir. Edison ise gözlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.

1895 yılının Mart ayında Tesla'nın laboratuarının da bulunduğu binada bir yangın çıkıyor. Tesla'nın o zamana kadar yapmış olduğu tüm çalışmaları, tasarım aşamasındaki icatları, modelleri ve bütün notları kısacası herşeyi yanıyor. 50 bin dolarlık malzemesi de maalesef yok oluyor. Olay üzerine New York Times muhabiri kendisini nasıl hissettiğini sorduğunda " KORKUNÇ KÖTÜ HİSSEDİYORUM, SÖYLEYECEK SÖZ BULAMIYORUM" dediği kaynaklara geçmiştir.

Hidroelektrik Santralleri

Nikola Tesla'nın en önemli icatlarından biri de Hidroelektrik Santralleridir. Kimse inanmamış olsa da, O Niagara Şelâlelerinde kurulacak bir santralle büyük bir şehrin tüm elektrik ihtiyacının karşılanabileceğini söylemiş, hatta bunu çocukken düşünmüş bununla da kalmayıp tasarlamıştır. Daha çocuk yaşlarda hareket eden sudan nasıl elektrik elde edilebileceğini düşünmüş ve bu hayalinden vazgeçmemiş, yıllar sonra Niagara Şelâlelerinde inşa edilen santral ile New York' a elektrik iletebilmiş yâni koskoca bir şehir su ve alternatif akım sayesinde elektriğe kavuşmuştu.

Deprem Makinesi

Bir diğer önemli icadı ise deprem makinesidir. Önce laboratuarında bir titreşim makinesi üzerinde çalışan Tesla, makinenin titreşimini binanın doğal titreşimiyle eş zamanlı hâle getiriyor ve binanın sallandığını göremesi üzerine kontrollü olarak kademeyi arttırıyor. Bir süre sonra binadan gelen çatlama sesleri ardından laboratuardaki çok ağır makineler bile sağa sola sallanmaya başlıyor ve ardından sıvalarında dökülmeye başlamasıyla bir çekiç yardımıyla makineye vurarak kırılmasını sağlayıp durdurabiliyor. Bina sakinlerinden çığlıklar geliyor, herkes deprem olduğunu sanıyor. Asıl ilginç olan ise binayı yıkılacak aşamaya getiren makinenin neredeyse günümüzde kullanmış olduğumuz elektronik tabletler kadar küçük olması. Tesla bu durum için;

"DOĞAL TİTREŞİMLE SENKRONIZE OLACAK TÜM GÜÇLERİN ÇOK TEHLİKELİ OLABİLECEĞİ, HATTA BİR GRUP ASKERİN SENKRONİZE ADIMLARLA BİR KÖPRÜDEN GEÇERKEN TİTREŞİMLERİN EŞ ZAMANLI OLMASI DURUMUNDA KÖPRÜNÜN YIKILABİLECEĞİ ÇOK OLASIDIR" ifadesini kullanmıştır.

Tesla Kulesi

Tesla'nın en önemli projesi, bugün bile aklın sınırlarını zorlayacak, başarılı olması halinde bugünkü dünyanın çok farklı bir yer olmasına neden olabilecek muhteşem bir projedir. Wardenclyffe Kulesi diğer adı Tesla Kulesi olarak bilinen, tüm dünyaya kablosuz bir şekilde elektrik iletimi yapmayı hedefleyen projesiydi. Proje dünyanın iyonosferini kullanarak dünyanın her yerine kablosuz güç ve elektrik iletimi amaçlıdır. Günümüzdeki bilim insanları bu projeyi hayata geçirebilmek için hâlâ daha uğraşsa da uzun yıllar kimsenin üzerinde çalışmadığı bir proje olarak adeta rafa kalkmıştır. Öyle ki Tesla büyük bir ciddiyetle ve yaptığı testlerin de başarılı olmasıyla tam hayata geçirmek üzereyken projenin finansörü olan J.P. Morgan, Tesla bu projeyi tanıtırken kendisi de ilk başta sadece uzak mesafelere bilgi aktarımı yapılabileceğini söylese de Marconi transatlantik mesajını başarılı bir şekilde aktardıktan sonra J.P. Morgan' da bu kuleye ihtiyaç kalmadığını söyleyerek projeden tüm para desteğini çekiyor. Diğer taraftan Tesla'nın pek çok insana göre çok uçuk, daha da önemlisi maddi getirisinin ne olacağı kestirilemeyen ve başarılı olmayacağı düşünülen bu projenin diğer yatırımcıları da korkarak birer birer projeden desteklerini çekiyorlar. 1905 yılında Tesla'nın alternatif akım motorlarınında dâhil olduğu pek çok patentinin süresinin de dolmasıyla birlikte telif halklarından gelen gelirleri de kesildiğinden, kulenin yapımında çok büyük ilerlemeler katedilmiş olsa da çalışmalar duruyor. Tesla bu konuda çok çeşitli çabalar göstermiş olsa da proje bitirilemiyor. Projenin tamamlanamamasının bir diğer nedeni ise Tesla'nın laboratuarında çıkan yangında dokümanları, notları ve tüm çalışmalarını kaybetmiş olması psikolojik olarak çökmesi ve bir daha eskisi gibi toparlanamaması da sayılabilir. Eğer bu proje başarı ile tamamlanmış olsa Tesla'nın çok az bilinen projelerine de bir temel oluşturmuş olacaktı. Bunların başında ölüm ışını diğer bir değişle parçacık ışını da bunlardan biriydi. Yaşadığı şanssızlıklar ve imkansızlıklar yanında laboratuarı ve tüm dökümanlarının da yanması sebebiyle ilk kez basarız olmuştu.

Tesla kendisini insanlığa adamış, insan hayatını iyileştirmek, geliştirmek, yaşam kalitesini arttırmak tek amacı olan bir bilim insanıydı. Paranın gerçek anlamda onun için hiç bir önemi yoktu. Kendisiyle yapılan bir röportajda;

" PARA HERKES İÇİN ÇOK ŞEY İFADE EDİYOR OLABİLİR AMA BENİM İÇİN HİÇ BİR DEĞERİ YOK. KAZANDIĞIM TÜM PARALARI YENİ İCATLARA, BULUŞLARA HARCADIM"

ifadesiyle belirtmiştir.

Tesla kablosuz enerji ve bilgi transferi üzerinde çalışırken aslında ta o zamandan kablosuz internetin de temelini atmış oluyordu. Projelerinden biri de1901 yılında, kablosuz iletişim ağıyla toplanan bu verilerin bir el cihazında toplanmasına yönelikti, yâni bu gün kullandığımız cep telefonlarına en yakın tasarım.

Tesla'nın bir çok kaynağa göre okb (obsesif kompulsif bozukluk) ve insomnia (uyku bozukluğu) sorunu yaşadığı, arkadaşları ve yakın çevresi tarafından günde 2 saatten fazla uyuyamadığı söylenmektedir. Kalan tüm zamanını çalışarak, problem çözerek, ve projeleri üzerinde çalışarak geçiriyordu. 3 rakamına ilginç bir takıntısı ve akşam yemeğini yemeden masayı silmek için 18 mendil kullandığı ileri sürülse de kayıtlı bir bilgi olarak yer almamıştır. Ama yuvarlak nesnelerden, takılardan, tokalaşmaktan ve saça dokunmaktan nefret ettiği bilgisi de günümüze kadar ulaşmıştır.

100'ü Patentli Omak Üzere 70'ü Aşkın İcat

Tesla hayatı boyunca 100 ü patentli olmak üzere 700 ü aşkın icada imza atmıştır. Projelerini tamamlayamayıp tekrar toparlanamamasının en büyük sebeplerinden birisi de Westinghouse şirketinin Edison ile savaşı sırasında büyük bir sıkıntıya düşüp Tesla'ya sıkıntı geçene kadar pay vermemeyi teklif etmesidir. Gerçi Tesla bunu kabul edip o anda, oradaki bütün sözleşmelerini yırtıp atıyor olsada, anlaşmanın bu günkü değeri neredeyse 300 milyar dolar civarındadır. Tesla'nın bu anlaşmaları bir çırpıda yırtmasının sebebi ise; herkes Ona sırt çevirdiği dönemde Westinghouse ona inanıp tüm kapılarını ardına kadar ona açmasıydı.

Nikola Tesla'nın fikirleri ve icatları 20.yy'da ki bir çok gelişmenin temelini oluşturmuş ve özellikle de Amerikanın bu kadar güçlü olmasına katkıda bulunmuştur. Alternatif akımı stabil hale getiren Tesla'dır ama teoride Michael Faraday ve pratikte Hippolyte Pixii de bu konuda çok önemli çalışmalar yürütmüştür.

Bütün çalışmalarını tamamlayabilmiş olsa tüm dünyayı kökten değiştirebilecek bu büyük bilim insanı New Yorker otelinin 3327 numaralı odasında dünyaya veda etmiştir.

Güvenli ışığı bize kazandıran bu güzel bilim insanını Nikola Tesla'nın ışıklar içinde olması dileği ile..........

Nikola Tesla Hakkında Çok Bilinmeyen Gerçekler!
Nikola Tesla Hakkında Çok Bilinmeyen Gerçekler!
Nikola Tesla Hakkında Çok Bilinmeyen Gerçekler!
29
10
Görüşünü yaz
10Kız Görüşü
29Erkek Görüşü
Kapat

En İyi Erkek Görüşü

 • YourName333
  "Maskelerle Çevrili Hayat - Tesla" olmak üzere, adına yazılmış bazı eserleri okudum ve farklı kaynaklardan da dokümanları inceledim bu güne dek. Ona dair aklımda en net kalanlar, asla kin gütmemesi, paranın bir hiç olması ve maalesef çok çok hazin sonu...Nikola Tesla Hakkında Çok Bilinmeyen Gerçekler!Bugün onun adını kullanıp para kazananlar belki onu geri getiremez ama isminin dillendirilmesi bile beni sevindiriyorsa, eminim onu da sevindirirdi.

  Elinize sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Tesekkur ederim En sevdigim bilim insanlarındandır Zamanında değeri bilinmiş olsa şimdi dünya çok farklı bir yer olabilirdi

  • Belki de...

   Mütevaziler, iyiler hep böyle olur...

   Eig için de teşekkür ederim.

  • Asıl ben güzel yorumun için teşekkür ederim 😊😊🌹🌹

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1028
 • itsover
  Paylaşımın için tessekkürler 👍, daha önce hayat hikayesini okumuştum ama boş bi vaktimde de buradan okurum.
  Keske insanlar bu konularda da yorum yapıp ilgi gösterse...
  • Çok teşekkür ederim Kime ait olduğunu şimdi hatırlayamadığım bir söz geldi aklıma " Küçük Büyüktür" yani az da olsa hâlâ ilgi duyan bizler varız ve hiç de azımsanmayacak kadar sayımız 😊😊

  • itsover

   Bende ayni fikirdeyim ve yakin bi zamana kadar iyi karakterli birisiyle tanışıp sohbet ettikten sonra yalniz olmadığımı anladım)
   Bu arada umarım daha fazla böyle paylaşımlar yaparsınız👍

 • dark_night_judge
  Nikola Tesla dünyanın gördüğü en iyi fizikçilerden biri
 • Haunters
  Dün doğum günüydü teslanın cidden zamanın ötesinde yaşayan bir dahiydi.
  • Tam doğumgününde yazmak istedim ama ben kelimeler arasında dolaşırken zamanın yetmeyeceğini hesap edememişim Böyle üstün zekalı bir bilim adamı birkaç satıra nasıl sığdırılmaya çalışılabilir ki Işıklar içinde olsun

  • Haunters

   Evet bende o gün tesla hakkında bence yazacaktım ancak bence haklarım dolmuştu. Nasip sizeymiş, teşekkür ederim elinize emeğinize sağlık.

 • Ben_arıza
  10 yıl daha yaşasaydı şu an uçan arabalar felan olurdu
  • Laboratuvarında çıkan yangının tesadüf ya da kaza olduğuna inanmayanlardan biri olarak kim bilir halka açıklamamış olduğu daha ne projeleri vardı kim bilir ve hayata geçirebilse şimdi nasıl bir teknolojiye sahip olabilirdik acaba?

  • Ben_arıza

   Ölürken masasında ışınlanma projesi çizim varmış

 • SwordOfDemocles
  Dünya ona çok şey borçlu. Bir çok buluşu halen ABD devleti tarafından gizli tutuluyor.
 • Cevobey
  Her mühendisin ilgi, hayranlık biraz da hüzün beslediği kişidir Tesla...
  • Harika bir zekâya sahip muhteşem bir deha insan hayranlık duymadan yapamıyor

  • Cevobey

   Kesinlikle öyle... Çağının çok ilerisinde bir deha... Özel istidatlarının olduğuna inanıyorum... Salt çalışmakla böyleyse hayranlığım bir kat daha artacaktır.

 • ebk_86
  Tesla hakkinda ki bilgilerimi tekrar tazeledim sayende. Cok guzel olmus teşekkürler
 • wiosnna
  Tesla Kulesi başarılı olsaydı nasıl olurdu çok merak ediyorum. Emeğine sağlık.
  • Çok teşekkür ederim Benim fikrim dünya nternete yıllar yıllar öncesi kavuşmuş olurdu ki dünyanın içinde bulunacağı teknoloji ve gelişimi hâyâl etmesi bile kolay değil

 • alarachan
  tesla gün yüzü görmedi şu hayatta ama thank you tesla
  • Umarım olduğu yerde mutludur Işıklar içinde olsun

 • mutluet
  Gerçekten böyle hikâyeler bana sürekli ilham veriyor peki ya hani şu kulağını kesen adamı da anlatirmisin çocukluğumdan beri hep merak ettim ve ediyorum ama gerçek hikayesi ne onu bilmiyorum
  • Teşekkür ederim beğenmene çok sevindim
   Vilcent Van Gogh hakkında uzun bir araştırma yapmıştım okuldayken en kısa zamanda onu da eklerim İnşaallah 😊😊🌹🌹

  • mutluet

   Rica ederim 🦋 sabırsızlıkla bekliyorum ve çok mutlu olurum

 • Loveless38xs
  Nikola Tesla dünyanın gördüğü en iyi fizikçilerden biri
 • masttuzzmanı
  kardo senin torunlar uçan araba yapcak yakında rahat uyu
  • Kim bilir halka açıklanmayan projelerinin içinde hangi muhteşem tasarımlar vardı?

 • Halid_Bin_Velid2
  Otel odasında ölü bulundugunda cebinde parası bile yokmuş.
 • yağız_delikanlı
  tesla reyiz sevdiğimiz bir abimizdir, elinize sağlık güzel yazı olmuş
 • IloveYouTESLA
  Ne yaptığının farkındamısın. 👏👏🤗
  • Pek anlayamadım ama umarım kötü bir şey yapmamışımdır

  • Olurmu hiç. Aksine mutlu ettin. 👏

  • Bu tarz içerikler paylaşırmısın?

  • Hepsini Göster
 • Green-Mile
  keske filmini çekseler
 • Hshwhsfjfjd
  Yaw teslaya bak sen
  • Aslında okullarda daha fazla yer verilmesi gereken muhteşem bir deha

 • Merodie
  Eline sağlık
 • Emmigelburaa
  Bilgiler ve bence çok güzel eline sağlık 😇
 • Abdurrahman00t
  Teşekkürler bunca emek için 🙏✨
 • EmirAdakul
  Eline sağlık
 • postmodernpokemon
  Güzel içerik, emeğinize sağlık
 • Astreadoris
  Emeğine sağlık♥️
 • sozdemir
  dahi bir adam bana göre Albert Einstein'da daha zeki.
 • VesSelamTR
  Ellerine sağlık biliyordum tekrar okudum.
 • SekizParçalıTeyp
  Çok başarılı biri ama ne yazık ki bilinmemiş değeri
 • ismailyilanci64
  Son elektrik bükücü 😂
 • Meeterevli
  Tesla abimiz sağolsun
 • Daredevil39
  Tesla olmasaydı şu an teknolojimiz gerideydi
  • Insanlık için göstermiş olduğu çaba ve katkıların değeri bilinseydi çok güzel olurdu

  • Evet malesef değerli bilinmeyen biliminsanlarından biri katılıyorum size

 • Myvice
  Bayağı uzun bir bence olmuş teşekkürler
  • Teşekkür ederim İlk denemem olduğundan kusurlarım affola

 • Elorf1
  okumaya usendim valla billa😂
 • Wosoakznalq
  Nikola Tesla in hirvatindanda olduğunu bilmiyordum
 • Atlas_du
  Tesla tam üçkatcımıs
  • Nikola Tesla bu dünyaya gelmiş sayılı muhteşem dehalardandır Yorumunuzu klavye hatası olarak algılamak istedim

 • yasin_s
  Cok guzel bence ya
 • Gizli Üye
  Güzel yazı olmuş
 • Gizli Üye
  Laa edison niye yaptın bunu teslaya🙄
  • Hırs mı, tehlikeli bir ego mu bilinmez ama ilahi adaletin varlığına inanarak yanına kalmamasını umuyoruz

 • Gizli Üye
  Harika bir bence olmuş tesekkurler
 • Gizli Üye
  İyi bir bence olmuş. Emeğine sağlık
YÜKLENİYOR...