Faşizmin Sinsi Yüzü

Fasizm ilk olarak Mussolini ile ortaya cikmis olsa da artik Musolliniye indirgenebilecek veya sadece milliyetci-ülkücü camiaya atfedilebilecek bir kavram degildir. Sinsice icimize isleyen ve artan toplumsal bir iliski formudur. Ekonomik yapiya bagli oldugu gibi bireylerin zihinsel yapilarina da baglidir. Akil disi bir ortamda yetisen insanlar, buna uygun kisilik yapilari kazanirlar ve irksal önyargilar insan beynindeki akil disi kesimde gelismeye baslar.

Tarih boyu bütün fasistlerin bir durusu vardir degil mi? En basitinden Hitler… Ne kadar da özgüven saciyor; ne kadar da saglam basiyor yere. Bu durusun elbette ki bir sebebi vardi. Güclü, disiplinli ve kararli olmasi gerekiyordu ki toplumu avuclarinin icine alabilsin.

Fasizmin sinsi yüzü

Peki Nasyonal Sosyalizm dönemini baz alirsak, toplumun sadece %10‘luk bir rakami Hitlerin Nazi partisine üye iken, geriye kalan onca insan neden göz yumdu yapilanlara? Haberdar degiller miydi yoksa etraflarinda dönenlerden? Kapi komsulari toplama kamplarina sürüklenirken neden ses cikarmadilar?

Bu sorunun en iyi cevabini kücük bir deney ile tarih ögretmeni Ron Jones veriyor. 1967 yilinda nasyonal sosyalizmin islendigi bir tarih dersinde kendisine yöneltilen bu tür sorulara o an icin cevap bulamamisti ve daha sonra konuyla alakali bir fikir gelistirdi.

Önce birey olarak degil, grup olarak hareket etmeyi ögretti sinifa. Bunu haddinden fazla benimseyen ögrenciler, bir gruba ait olmanın sevinciyle farkli bir olusuma dönüsmeye basladilar; herkesin beyaz gömlek giymesi, grubun bir logosunun olmasi, hatta bir cesit selamlasmanin bile bulunmasiyla olusturulan grubun üyeleri arasındaki tüm farklar neredeyse yok oldu.

Ve farkina varmadan bir akimin pesinden gittiler. Gruba ait olmayan, karsi cikan herkesi dislayarak ve gerekirse siddet uygulayarak… Mesrebine uymayanin cezalandirilmasi bu anlamda farz oluyor.

Bu sosyal deney 1981 yilinda Morton Rhue tarafindan yazilan roman sonrasinda beyaz perdeye aktarildi, ve yillar sonra hala Avrupanin bircok okulunda zorunlu olarak okutulur, izletilir.

Bugün fasizm ABD sayesinde ikinci dünya savasi sonrasinda, soguk savas döneminde yeni tanimlar kazandi ve bakteri gibi yayilmakta ve esasen herhangi bir toplumun ortaya cikardigi bir sistem de degildir. Bu deney ile fasizmin aslinda her bir bireyin icinde sinsice saklanan bir tür illet oldugunu ve sadece bunu disa vurmak icin bir harekatin olmasi gerektigini görüyoruz.

Gözlerimizi kapatip düsünmeden bir sürünün pesinden kostugumuz sürece bu illet yavasca tüm benligimizi saracak ve kisisel haklarimizi yavas yavas kaybedecegiz.


Saygilar...


0|4
938

En İyi Erkek Görüşü

 • Adolf Hitler Mussolini'nin faşizmini daha da detaylandırmış ve sistemli bir harekete dönüştürmüştür.. En basitinden sıradan faşizmin resmi geçit törenleri bile bir dini ayin gibi gerçekleşiyordu...

  Tabi bunda Almanya'nın paylaşım savaşından yenik çıkmış olmasının ve ülkenin içinde bulunduğu kaotik ortamın katkısı da oldukça fazladır..

  Bu kaotik ve yılgın ortamdan nemalanan Faşist lider verdiği vaadlerle halkı kendine çekmeyi başarmıştır...

  Herkese fazlaca vaadler verdi Adolf Hitler..

  Sosyalist görünüp alman işçilere , çiftçilere...

  Ancak daha sonra eleştirdiği egemen sınıfa yakınlığı çok net gözükmüştür..

  Aslında tarihsel ve felsefi bir altyapısı olmayan sadece savaş ve kan üreten bu mekanik zihin çok zeki gibi anılsa da sadece kurnazlıktan başka birşey değildi..

  Bir yol yapımı açılışında dahi elleri kolları havada uçuşan bu faşist lider aslında çok sıradan şeylerden bahsediyordu... Hayırlı ve uğurlu olsun gibisinden şeyler söylerken bile delicesine bağırıyordu..

  Yeterince zeki olsa kurduğu imparatorluğun 1000 yaşayacağu saçmalığını sanırım öne sürmezdi...

  Zaten tarih yargıladı ve Stalin'de şamarı vurdu...

  Ancak faşizm ne bitti ne de tükendi... Bugün faşizm çok daha sinsi ve çok daha aleni gizlilik içerisinde pompalanıyor..

  Faşizm artık sadece resmi geçit törenleri düzenleyerek etki yaratmıyor , egemen sınıfların faşizmden daha fazla faydalanmak adına onu toplumun ce bireylerin beynine bu iğrenç tohumları ekiyor...

  Bir ırkın doğuştan gelen genetik özellikleri ile üstün olunabileceği düşüncesi bir hastalıktır... Ülkede ki aptal Hitler özentilerini zaten ciddiye almıyorum... Onların şahsi sorunları var ve ortaya fikri , zihni , insani bir fark koyamayanlar her zaman farklı bir yönde toplumda kabul görmeyen anlayışlara eğilimli olurlar..

  Ve fark yarattığını zannederler.. Sadece acıyorum..

  Irkçılık psikolojik bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekir..

  2|1
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Faşism gerçekten iğrenç bir ideoloji milliyetçilik ırkçılık bunlar bölücülerin kullandığı argümanlar

  Hepimiz insan gibi yaşamayı istesek ne güzel olur hümanistçe liberalce başkalarına saygılı olarak

  Çok güzel bir yazı olmuş

  0|5
  3|4

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 37

 • Sıradan faşizm'i güzel özetlemişsin, eline sağlık.

  Faşizmin postallı yüzü, en azından görünürdedir ve karşı-önlem ile savuşturulabilir. Sinsi yüzü ise insanın içine işler ve bir nevi kişi, kendi kendinin polisi olur. Suskunluk komploları ya da mahalle baskıları ile bu, toplum polisliğine evrilir. "Farklı" olan, ötekileştirilir.
  Yani silah zorundansa "toplumsal rıza" mekanizmasını harekete geçirmek, Gramsci'nin değindiği ideolojik "hegemonya"ya yaslanmak, yoğurdun üflenerek yenildiği ahir zamanımızda daha akıl karı.

  Faşizm, gücünü abartılı hallerle "göstermeyi" seviyordu. 3. Reich kutlama törenlerindeki geometrik uzam harikası meydanlar, oradaki tören kıtaları ve düşünme melekesini alaşağı eden seremonik rükünler...
  Toplumun fetiş derecede kutsayıp mana yüklediği duygudaşlık hallerinde dahi bu abartı ve "içrek" faşizm yok mu: Güzellik kültü, asker toplum vb...

  Faşizm, kendinden önceki despotik rejimlerden temelde "hukukla olan ilişki" bağlamında da ayrılır. Despot devlet, mevcudiyetini "korku" üzerinden inşa eder. Günlük yaşam, en ücra kuytulara dek nüfuz eden "gereğinden fazla" bir hukuki düzenlemeler ağıyla mündemiçtir.

  Sıradan faşizm, dediğin gibi günlük/rutin yaşamın kılcal damarlarında yaşıyor ve yüzeye çıkacağı toplumsal fay hattı yarılmalarına bakıyor. Ku Klux Klan, işinde gücünde, sıradan insanlardan mürekkep idi.

  1980 sonrasının pagan, okült, sosyal Darvinizm vs. bulamaçlı Neo-Naziler var bir de :)

  Bahsini ettiğin deney ve grubun bireyi massetmesi ise, akla -ülkemizde hakettiği değeri görememiş- bir ismi, Muzaffer Şerif'i getiriyor. Burada iki cümleyle anlatmayalım ama sosyal psikolojiye katkıları büyüktür.

  Can kız. Sıradan Faşizm;

  - Umberto Eco'nun "Beş Ahlak Yazısı" ile edebiyatta
  - Mikhail Romm'un 1965 yapımı "Obyknovennyy fashizm"i ve Alain Resnais'in unutulmaz belgeseli "Gece ve Sis" (55) ile de (hele o kapanış kısmındaki "canavar hala molozun altında mı sanıyorsunuz" minvalli konuşma) sinemada can yakıcı şekilde işlenmiştir.

  0|2
  0|0
  • "Eline saglik", "tesekkür ederim" gibi bir yorum görmemek beni ziyadesiyle sevindirdi. Postalli, sinsi bircok tehlikeli yüzü vardir fasizmin, gün yüzüne cikmasin yeter ki.

  • Diliyoruz çıkmasın...

 • Ben katılmıyorum şahsen.. Milliyetçi olmak kötü bir şey değil içinde bulunduğun toplumu üst düzeyde benimsemektir. Bu olduktan sonra toplum bir olur herkes mekanizmanın işleyen parçası olur günümüzde ki gibi aksaklık bozukluk olmaz. Ayrıca Milliyetçi düşünce, bireyci düşünce karşısında yenilgiye uğradı ve biz o kazananların yazdıklarını, çizdiklerini okuyoruz sadece tek bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz buda geniş perspektif de aşırı hatalıdır. Faşizm sanıldığı gibi de insan yakmak falan da değildir bunları bize empoze ediyorlar. İnsan yakmak hatalı bir eylemdir, insani değildir ama bu sadece bu düşünceye, fikre yıkılamaz...

  Nitekim;

  "Tarih kahramanları asanlar tarafından yazılır.."

  2|4
  0|1
  • Bu gördügümüz üzere ne yazik ki sadece teoride güzel.

  • Hayır göründüğü üzere başarılıdır. Almanya 1933 lerde markları sobalarda yakaerken 5 sene sonra Dünya ya kafa tutar hale gelmiştir. Sonrası kişisel hatalardır bir fikre yıkılamaz.

  • Enteresan bir bakis acisi...

 • insanın doğasında olan bu tür eğilimler önyargılı yaklaşım, kimlik arayışı, aidiyet isteği gibi arayışlar vardır. Bu tür akımlar (faşizm gibi) insandaki bu durumlara hitap ederler. bu sayade geniş katılımcı bulurlar, bizde ki türk-kürt, beşiktaşlı-galatasaraylı-fenerbahçeli gibi.

  1|1
  0|0
 • Fasizm ruh hastaligidir. Kendinden olmayana tahammul edemeyen sig dusunceli, heryone cekebilecegimiz insancik mekanizmasinin birer ogeleridir.

  1|3
  1|3
 • Dalga deneyinin Alman yapımı bir filmi de var, internet'ten bulup izleyebilirsiniz. Ayrıca azınlıkta da kalsa, o deneyi konu alan filmde, durumun saçmalığını fark eden ve reddeden öğrenciler de var.

  Ayrıca bence Türkiye'de ve diğer ortadoğu ülkelerinde ülkücülük gibi milliyetçi akımlar o kadar etkili olmadı hiç. Mevzu bahis ortadoğu ise, faşizm dinden çok daha rahat besleniyor.

  İran'ın Şii faşizmi, Lübnan'daki milliyetçi Hristiyan Falanjalist milistler, Türkiye ve Sudi Arabistan'daki Sunni faşizmi bunlara örnektir.

  0|0
  0|0
  • 2008 yapimi filmden bahsediyorsunuz sanirim. Konu olarak aslinda aynisi ve karsi cikan ögrenciler benim bahsettigim filmde de isleniyor.

   Benim ki sadece bir örnekti, fasizm her yerde...

 • Emeğine sağlık

  1|0
  0|0
 • Hitler'in bir sözü var. ''Atatürk büyük bir öğretmendir. Mussolini onun birinci, ben de ikinci öğrencisiyim.” Burdan bakılınca daha net anlaşılır bazı şeyler. Faşizm tekçi anlayıştır tek millet tek devlet tek vatan tek bayrak tek din bunu daha da genişletebiliriz. Tekçiliğin her türlüsü yanlıştır dünyaya savaştan başka birşey getirmez

  Bizde tek yok çok dil çok kültür var...

  0|1
  0|1
 • Adolf hitler bir O... Ç... dur.

  1|3
  0|5
  • Ya arkadaslar ben sizi anlamiyorum adamlarin kafalarina isemisler ac burakip her sabah calistirmislar tasiyamayacagi kadar agir demirler tasiyamayanada olunceye kadar kirbaclamislar sığır gibi kollarina numara damgalamislar aralarinda 30 cmi geçmeyen ust uste olan tahtalarda soğukta uyumak zorunda kalmışlar hergun dinlerine vatanlarina küfretmisler BEN normal bir insan olarak Müsluman olarak Yahudide olsa bunu bir insana yapamazsın bunlari yapan canidir bunlari savunanda caniden ötedir.

 • Emegine saglikk

  1|0
  0|0
 • adolf hitler candır gerisi heyecandır

  1|1
  1|7
 • Irkçılık hastalıktır.

  1|1
  0|3
 • Çok gerekliydi bu paylaşım teşekkürler emegin için tüm halklar kardeştir kahrolası faşizm yok olana kadar mücallemiz sürecek hepimiz ALLAH'tan geldik ona gidecez kimsenin kimseden bir üstünlüğü yoktur hepimiz ALLAH katında eşitiz ve unutmayın ahirette torpil yok

  0|2
  1|1
 • Begendım, eline saglık. x

  0|0
  0|0
 • Eline sağlık güzel paylaşım

  0|0
  0|0
 • Bence çok güzel bir paylaşım olmuş 21 yy da hala toplumumuzda ve dünyada kanayan en büyük yaradır faşizm, sadece insan olarak bakmayı öğrenene kadar da faşizm maalesef hayatı zindan edecek bize...
  Elinize sağlık çok faydalı bir paylaşım.

  0|1
  0|0
 • heil hitler

  0|1
  1|1
 • Millîyetçilere faşo diyen yurdum insanı

  2|1
  0|4
 • Kardeş Hitler %10 luk bir oyun sahibi miydi? Hitler iktidar olduğunda %94 lük korkunç bir oy toplamıştı

  0|1
  0|0
  • Aslinda sözünü ettigim azinlik partinin kurulusunun ilk demlerindeydi. Bilindigi üzere parti bircok kez degisime de ugramisti.

  • Hâlâ hataniz var... Nasyonel Sosyalizm tabanli Neo Nazi partisi ilk kurulduğu yillarda başa geçti. Hitlerin sanat okuluna giremediği zaman izlediği siyasi yollarda başarısız olduğu bir gerçek ama kendi partisini kurduğu an tüm halkin desteğini ve ülkedeki tüm gücü eline aldi

 • Alıntı veya değil
  Güzel Paylaşım
  Emeğe Saygı

  0|2
  0|1
 • Degisim demokrasiyle gelmez.

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  17

Kızlar Ne Diyor 8

 • Bahsi geçen The Wave filmini izlemiş ve hiç beğenmemiştim

  1|0
  0|0
  • Hangisini izlediniz acaba? 1981 yapimi var bir de 2008.
   Begenmediginiz neydi tam olarak?

  • Hepsini Göster
  • Ben 2008 yapiminin sadece fragmanini izledim ve acikcasi beni pek cezbetmedi.

   1981 yapimini yillar önce okulda izlemistim ve söylediginiz kadar kötü bulmadim.
   Bugünü düsünürsek belki evet ögrenciler egitmenleri o kadar ciddiye almiyor olabilir ve bu senaryo bu yüzden sacma gelmis olabilir fakat o dönemi düsünürsek ögretmen ögrenci iliskileri cok daha resmi ve disiplinliydi, özellikle Avrupa'da.
   Aslinda burada verilen mesaj gayet dokunakli olmus (1981 bahsediyorum) Güc otorite disiplin ögrencilere ziyadesiyle yetti, bir dalganin pesinden gitmek icin. Burada amac diger ögrencilerden daha özel olduklarini bilmekti. Oyuncularin basarisini göz ardi edersem verilen mesajin gayet yerinde oldugunu düsünüyorum. 1981 yapimini izlemenizi tavsiye ederim.

  • anladım... 2008 olanını izlemenize gerek yok , çok şey kaçırmazsınız.

   bu arada teşekkür ederim tavsiyeniz için

 • Sizin de aslinda bahsettiginiz gibi faşizm akil dışı, delice bir ideolojidir. Siz de örnek verdiğiniz için Hitler'in "Hayat Sahasi" doktrininden bahsetmek istedim. Dünya küresini eline alip "İşte burasi Almanya" diyecek kadar delidir.

  Hastalikli bir ruh halinden öte insan benliğine hakaret ve toplum yapisina çarpıcı ölçüde zarar veren bir ideolojidir.

  0|1
  0|1
 • Sadece faşizm de yok bu dediklerin genel olarak tüm izmler böyle

  1|1
  0|2
 • @Blondeist kankacım söz sen de.

  0|0
  2|2
 • Ellerine sağlık

  0|0
  0|1
 • sinsidir doğru

  0|0
  0|1
 • Mussolini'nin faşizm öğretisi, ülkücülük saçmalığından çok daha mantıklı

  0|2
  1|4
 • Paylaşım için teşekkürler. Emeğinize sağlık.

  0|0
  0|1
Yükleniyor...