Ahlak Nedir, Nasıl Ahlaklı Olunur: Ahlakın Soyağacı!

giovannivicci

Yaşamımda saygı duyduğum şeylerden birisidir Ahlak. Nasıl saygı duymamayı seçebilirdim ki, beni defalarca kez çarmıha germekten bıkmayan bu celllada karşı? Bu celladın gözlerindeki o derin öfkeden, o gazaptan kurtulmak için nasıl kaçabilirdim ki kendimden? Bugün Hâlâ sarılmakta olduğunuz bir putu kıracağım, Ahlakı!

Ahlak Nedir, Nasıl Ahlaklı Olunur: Ahlakın Soyağacı!

Ahlak nedir?

“Ahlaklı insan, ahlaksız insandan daha aşağı bir türdür.”
-Friedrich Nietzsche

Ahlak zayıfların şarkısı, sefillerin duası, ezilmişlerin kalkanı, yitip gitmekte olanların son avuntusudur. Ahlak, size neyi yapıp neyi yapmamanız gerektiğini belirten yazılı olmayan
görgü (!) kurallarıdır. Ahlak, koyunların türküsü; çobanların mızıkasıdır. Her ahlak bir çobana ihtiyaç duyar, çünkü insanlar en iyi ahlakla güdülür!

Ahlak Nedir, Nasıl Ahlaklı Olunur: Ahlakın Soyağacı!

Neden ahlaka ihtiyaç duyarız?

İnsanlar adalet kavramının niteliğini en iyi kendilerine adil davranılmadıklarında bilirler. Eşitsizlik türkülerini, kendilerine eşitsiz davranıldığında mırıldanırlar. Kendilerine dokunmayan yılanı bin yıl yaşatırlar. Zenginler, soylular, bir şeye sahip olanlar; bunların aradığı ağızlar değildir ahlak! Ahlak yalnızca: Sefillere, fakirlere, zamanı geçmiş olanlara, toplum tarafından dışlanmışlara, zayıflara özgü bir şeydir. Kişi sahip olduğu zayıflıkları, imkansızlıkları örtmek için kendisini Ahlak adı verilen erdemlerle örtünme ihtiyacı duyar. İmkanı olsaydı asla ahlaklı olmazdı, ama imkanı olmadığı için; kendisini avutma ihtiyacı duyduğu için duyuyorsun onun ahlak mırıldanışlarını. Ahlak, kişinin kendisini en iyi güttüğü şeydir.

Ahlak Nedir, Nasıl Ahlaklı Olunur: Ahlakın Soyağacı!

Ahlaklı insanların genel özellikleri!

 • Onları her zaman kendilerinden öncekileri taklit ederken bulursun. Neden diye sorduğunda, ''Adettendir'' cevabını alırsın. (Örnek:Tuzlu kahve) Hiçbir geçerliliği olmayan, mantık dışı olan şeyleri sırf adetten olduğu için yaparken bulursun onları.
 • Nefret doludurlar. Kendilerine göre ahlaklı olan şeylerin zıtlarıyla karşılaştıklarında seni ''Dinsiz, vatansız, milletsiz, namussuz'' ilan ederler. Onların türküsüdür sürüde kalmak.
 • Yeni değerler yaratanı çarmıha germekten çekinmezler. İnsanın kendi değerlerini yarattığını asla kabul edemezler, onlar için asıl olan herkesin bağışıklılık göstereceği ahlak güdüsü!
 • Kast sistemi vardır. Saygıyı yaşa göre belirlerler. Bir şey hak edemezsin aralarında, yaşı bir saygı olarak görürler, liyakatin en düştüğü yerdir burası.
 • Anlamadıkları ve sahip olmadıkları şeyleri kınarlar. Kıskanmaktan asla çekinmezler.
 • Tanrıya ''Günahlarım için affet'' derler, ertesi gün kendini ahlaklı hissederek vaftiz edilmiş şeklinde uyanır ve ahlaksız (!) insanları tekrar yargılamaya başlar.
 • Sürü halinde gezerler ve akrabalık ilişkilerine çok önem verirler. Herkesin aynı anda yemekte olmasını adet edinirler. Her şey olması gerektiği gibi olmak zorundadır.
Ahlak Nedir, Nasıl Ahlaklı Olunur: Ahlakın Soyağacı!

Biz ahlaksızların çarmıha gerilişi!

Gözlerini dikmiş öfkeyle bakıyordu bana. Bir sırtlanın avını koklaması gibiydi bu. Ben onun gözlerinde hapsolurken, diğerleri de geldi. İlk taş atıldığında üzerime, herkes bir yerden taş fırlatmaya başladı. Sırtlan gibiydiler. Başkasıyla öpüşmemi yargılıyorlardı, görmek zorunda değillermiş, şort giymemi yargılıyorlardı, diz kapağının altında olmalıymış, saçlarımı boyatmama karışıyorlardı, tesettür veya adam(!) gibi olmalıymış, evlenmeden kız arkadaş edinemeyeceğimi söylüyorlardı, zinaymış, kendilerini ilgilendirmeyen her konuda karışma cürretini kendilerinde buluyorlardı, neden mi? çünkü kendileri yapmadıkları,-yapamadıkları, güçsüz oldukları için. Ben ahlaksız kalacağıma yemin ediyorum, peki siz Ahlaklılar, ömrünüzün geride kalan bölümünüzde ahlaklı olacağınıza, eğer dürüstseniz, yemin ediyor musunuz?

Ahlak Nedir, Nasıl Ahlaklı Olunur: Ahlakın Soyağacı!

Ahlaksız insanların genel özellikleri!

 • Kendi değerlerini yaratanlardır onlar.
 • Sürüye ihtiyaç duymazlar, başkalarına sırtını yaslamaya gerek duymazlar, kendisi olmayı başarabilmiş insanlardır onlar.
 • Ahlakı kıyafetlerde aramaz onlar, onlar için ahlak zihinlerdedir.
 • İnsanları yargılamazlar onlar, herkesin tercihlerine saygı duyarlar.
 • İnsanların özel hayatına karışmazlar, bireylerin kişisel yaşam haklarına saygı duyarlar.
 • İnsanları dışlamazlar, insanları olduğu gibi kabul ederler.

Pekala, şimdi soruyorum size; Ben ahlaksız bir insan olarak öleceğim, siz ahlaklılar; ömrünüzün geri kalanının tamamında bana yemin ediyor musunuz ahlaklı kalacağınıza, eğer samimiyseniz?

Ahlak Nedir, Nasıl Ahlaklı Olunur: Ahlakın Soyağacı!
15
31
Görüşünü yaz
15Kız Görüşü
31Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Gizli Üye
  Herkesin hataları olur. Hata yapıyoruz diye ahlaksızlığı savunacak halim yok. Siz de ahlaklı olmanın kötü bir şey olduğunu düşünmeyin derim. Zira ahlak toplumları bir düzende tutmaya çalışır. En basit örnek bir yerde sıranı beklemek gibi. yokda anarşi doğar.

  Bu arada yazını birkaç kişi daha görsün diye görüş yazdım. Yoksa yazını yanlış anlamadıysam -ki beynim yandı diyebilirim- ahlaklı olmak iyi bir şey değilmiş gibi algıladım. Son soruna ise hayır. Çünkü buna imkan yok. Çünkü haşa bizler peygamber değiliz. Sadece olabildiğimiz kadar ahlaklı olmaya çalışıcaz. Mesela sırada önüme geçite bir de utanmadan lütfen mesafeyi koruyalım diyen kadının saçından tutup yerlerde sürüklemicem sadece. Ancak bu kadsrina soz verebiliyorum zira.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1431
 • lucedisophia
  Şimdi bu güzel sorunun uzun girizgahıyla ilgili söyleyeceklerim var. Birincisi, Nietzsche’yi biraz sığ algılamışsın hocam, ahlakın toptan reddi değildir Nietzsche’nin davası, toplum ahlakı, ya da hadi tam aslında onun devrine özgü ismiyle ‘burjuva ahlakı’ veya ‘orta sınıf ahlakı’ diyebiliriz... Bu neden önemli bir ayrım şimdi ona geleceğiz.
  Ahlakın toplum tarafından dayatılan, kültürel bir yapılanma olduğu kadar bir de doğal ahlaktan bahis gerek diye düşünüyorum. Aksi takdirde zaten ‘devlet’ kavramı olmadan kaçınılmaz biçimde kargaşaya yuvarlanacağı düşünülen insanın durumuna düşeriz. Bu iki durumda da insanın aslında bu yapılara ihtiyacı olduğuna dair bir yanılgıya sahibiz (bunu yorumlarda da görebiliyoruz derhal), ancak o kadar uzun zamandır bu iki kavram, yani devlet ve ahlakın bugünkü hallerinin gaspıyla yaşıyoruz ki, aksini neredeyse düşünemiyoruz bile. Öte yandan, avcı-toplayıcı olarak türümüzün geçirdiği ve hakkında çok çok az bilgimizin olduğu 240.000 e yakın yıl boyunca ne bildiğimiz anlamda devlet ne de ahlak hüküm sürmedi diye varsayabiliriz. Ancak, bir yönetim şekli ve bir yaşam düzeni de yok muydu? Pek tabi ki vardı, yoksa türümüz bugünleri göremezdi. Muhtemelen bugün bize vahşi, ilkel, geri gelebilirdi bilseydik, ama eminim başka yönden baktığımızda da asalet, yardımlaşma ve dayanışmanın eksik olmadığı bir toplu yaşam örneklerine rastlardık.
  Yani, burjuva ahlakı olarak nitelediğim ahlakı irdeliyorsun ve karşısında durmanı hem anlıyor hem de hak veriyorum. Ancak bunun zıttı ahlaksızlık değil, sadece farklı bir ahlak anlayışı arayışına ihtiyaç var. İnsan onuru, haysiyeti, adalet gibi soyut kavramlara ikincil önem atfederiz genellikle, aç ayı oynamaz diyerek, insanoğlu karnı doymadıkça vahşi kalır gibi bir yanlış saptamayla... Yanlış, çünkü insanoğlunu ‘homo sapiens’ yapan, yani diğer hominidlerden (homo habilis, homo erectus, cro-magnon, homo neanderthalis-hoş bu sonuncuyu dahil etmemek daha akıllıca olabilir) ayıran aslen gelişmiş önkorteksi sayesinde tam da bu tür soyut kavramları daha fazla kullanması... Yani felsefe, ahlak, siyaset, sosyal dayanışma, haysiyet, yardımlaşma, hayırseverlik, sadakat gibi kavramlar belki de insanoğlu için ekmek, su, barınma, seks gibi ihtiyaçtırlar, basit bir ‘karnı doyup vakti olunca’ boş gezen aklını meşgul eden meseleler değil. Felsefe, okulda öğrenilen birşey değil, insanın her dakikasında hayatına yön verirken başvurduğu temel bir beceri... Din, özellikle günümüzde İslam, kurum haline gelip bunu baskıladığı için biz felsefeyi acaip tuhaf, günahın takip ettiği, zor birşey gibi algılamaya alıştık, düşünmeyi sevmeme günümüzde neredeyse ‘cool’ gösteren bir şey (icat çıkarma, düşün düşün boktur işin.. vs vs, fazla düşünme kafayı yakar ve diğer bomboş salaklıklar) halbuki insan dediğin Aristo okusan da okumasan da felsefe yapan bir yaratık, bugün havanın nasıl olacağını düşünüp ne giyeceğini planlamaya da felsefe giriyor, varlık nedir sorusuna da... Ahlak da benzer bir durumda; insanoğlu ahlak yaratan, yoksa da ortaya çıkaran bir varlık, dolayısıyla ahlaksızlıktan söz edemeyiz, ama evet, orta sınıf ahlakı, veya burjuva ahlakından söz ederiz ve yazdıklarının altına bu şekliyle değiştirirsek, imzamı atarım...
 • Wlesya
  Ömrümün geri kalanın da ahlaklı kalmak için söz verip yemin edemem.
  Ben insanım bugün hata yaparım bir ahlaksızlığım olabilir.
  Ama yarın ne olur bilinmez bu nedenle söz veremem belki de daha ahlaksız olurum.
  Hayat bu herşey değişiyor, bugün biraz ahlaklı ya da ahlaksız olurum.
  Yarında daha ahlaksız ya da ahlaklı olabilirim.
  İnsanım ben çünkü hataları olan bir insan.
  Emeğine sağlık.
 • bensherlock
  Ahlaklı ve ahlaksız insanların özelliklerine katılmıyorum. Ahlak bizim ülkede 40 yaş üstü teyze amcaların anlayışı üzerine değil. Evrensel ahlak yasaları vardır. Yalan söylememek, hırsızlık yapmamak gibi.. Bunların dışında toplumdan topluma değişen de var ama onları ahlak değil de kültür olarak görüyorum.
 • Peugeot90
  Aile toplum Yani yaşadığın coğrafyanın kendine göre ahlakı vardır. Sana bana göre ahlak ile Avrupa ya da Asya ahlakı ile aynı değildir. Hatta ülkemizde yaşayan farklı inanç grupların ahlakıda aynı değildir. Ben ülkemizde tüm insanların Alevilik ahlak ve yaşamına büyük saygı duymasını beklerim. Çünkü onlar bu ülkenin ak yüzlüdür. ( not Alevi değilim ) düşüncem bu şekil
 • Ebraryldz
  Bence başlığın ismi yanlış, çünkü gerçekten ahlaklı insanlara haksızlık etmiş oluyorsunuz, "nasıl ahlak bekçiliği olunur, ahlak bekçisi kimdir" yazsanız daha anlamlı olur.
 • SinemNederlanderin
  Ahlak toplum içerisinde doğru davranmayı kapsar
  Namus ise bacak arasıdır
  Şeref ise kendine olan saygındır
  Onur ise ne kadar ucuz bir insan olduğunu kapsar
 • EmirAdakul
  Bize göre ahlaksız bir davranış başka bir toplumda normal olabiliyor. Biraz değişken bir şey
 • Bohemian-Rhapsody
  Eline sağlık. Bu sitede bilim& felsefe temalı benceler görmek beni asırı mutlu ediyor
 • armstor
  Wow diyorum sadece bayağı iyi yazmışsınız sağolun bilgiler için 😄
 • _ElCapitan_
  Ahlak önce aileden gelir. Aile nasılsa çocuğa da öyle gecer
 • kdrogz34
  Kardeşim helal olsun , ellerine emeğine sağlık on numara bir yazı olmuş 🙋‍♂️
 • Captainpricexx
  Ahlak aileden başlayıp çevre etkisi ile gelişen bir şeydir
 • Elspartacus
  Ahlakın soy ağacına gerek yok pek,, İslam'ı yaşayan biri ahlaksız olamaz
 • Fionasan
  Ahlak gerekli bir şeyleri göz ardı edersek sapıtmaya başlıyoruz insanoğlu olarak
 • MutsuzAdamxx
  günümüzde ne ahlak kaldı ne namus hele pandemiyi bahane edip kuduranlar çok arttı
 • Fatihmakeupartist
  a hahaha ben ahlaksız biriyim galiba ulu orta sevilmek fantezim var
 • Ykslbyrxx
  Çocukluktan ögrenilecek bir adap kuralıdır
 • sadececengiz
  Milletimizin en büyük problemi ahlak. Gerisi yalan
 • LacivertGandalf
  Haklı👍🏻👍🏻👍🏻
 • owlkitty
  Her insan kendine göre ahlaklıdır.
 • Ben_arıza
  faydalı..
 • BeyazAtlıBirPrens
  Çok beğendim güzel yazı olmuş
 • Sine_
  Güzel yazılmış
 • ahmets61
  Ahlak = Din
 • AyşeNurr35
  Ülkede en çok lazım olan şey...
 • beyzakrbltt
  İnsanın kendini yetiştire bilmesidir
 • geceningölge
  Bilgilendirici bi yazı olmuş
 • Dostoyevski0
  Çok beğendim yazını cok güzel
 • carlito44
  çok derin ve karışık bir konu.
 • Beniaskainandirrr
  Kapsamlı bir konu
 • Benbirysniüyee
  Çok çok çok çok iyi ve yerinde bir paylaşım olmuş
 • Gizli Üye
  Adaletli olmak Saygılı olmak gibi
 • Gizli Üye
  İslamdan gayrısı yalan dolan gel biraz da sen oyalan. Şeytan İnsanı özgürlükle kandırır sana haramı tatlı helali çirkin gösterir sen de bu tuzağa düşersin ahlak demek İslamda her şeyi en iyi şekilde yapmaya çalışan demek yani sadece ibadeti yapmak değil kıl beşi kurtar başı diye bir şey yok İslam da eğer o kıldığın namaz seni kötülükten alı koymuyorsa onun sana pek bir faydası yok demektir. Hakiki namaz kılan bir kişi harama bakmaz iftira atmaz yalan söylemez dedikodu yapmaz hasetçilik yapmaz kibirlenmez kalp kırmaz kul hakkı yemez yolsuzluk yapmaz mazluma yardım eder tevazu sahibidir İslam ahlakında benimki senin, seninki senin, kafir ahlakında benimki benim seninki senindir.
 • Gizli Üye
  En büyük ahlak abidesi peygamberimizin ahlakını örnek almak lazım
 • Gizli Üye
  ahlaklı ve ahlaksız insan başlıklarını bilerek mi yanlış yazdın
 • Gizli Üye
  En büyük ahlak örneği son peygamber in ahlaki ile yaşamaya çalışmak lazim
 • Gizli Üye
  Etik felsefeye yakın bir bence olmuş.
 • Gizli Üye
  Günümüzde ahlak denen kavram çok yok maalesef
 • Gizli Üye
  Hayvan yularından, insan ikrarından tutulur :)
 • Gizli Üye
  beynim yandı sanırım 🙄🙄
 • Gizli Üye
  Ahlak güzel bi erdem ve herkeste yok maalesef
 • Gizli Üye
  Ahlağı yanlış yerde aramışsın
 • Gizli Üye
  Güzel
 • Gizli Üye
  Çok güzel olmuş
 • Gizli Üye
  ahlak görecelidir
YÜKLENİYOR...