İllüminati Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır? İllüminati Örgütünün Amaçları Nelerdir?

Öğrtmenadayı

Merhaba arkadaşlar. Bu bencemde İllüminatiyi konu almak, araştırdığım bilgilerle sizleri de bilgilendirmek istiyorum. İllüminati hakkındaki komploları ve teorileri hep beraber görelim.

İllüminati Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır? İllüminati Örgütünün Amaçları Nelerdir?

İllüminati Nedir?

İllüminati, sözcük anlamı olarak aydınlanmış olanlar demektir. Siyasal ve komplo teorileri ile ilgisi olduğu düşünülen bir kelime anlamı taşıyan örgüttür. Batıl inanca, ön yargıya, dinin sosyal hayat üzerindeki etkisine, iktidarın kötüye kullanımına karşı Aydınlanma çağı döneminde 1 Mayıs 1776'da modern bir topluluk olarak kurulmuştur. İlk olarak bu niyetle oluşturulsa da sonrasında amaçlarından saptıkları söylenmektedir.

Bu topluluğun; zihin kontrolü uygulayarak, hükümetleri ve kuruluşları ele geçirerek yeni Dünya düzenini sağlamak amacıyla hareket ettiği iddia edilen, monarşileri yıkmayı, dini inançları yok etmeyi, ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırarak sosyal düzeni altüst etmeyi planladığı öne sürülüyor.

Ne Zaman ve Kim Tarafından Kuruldu?

İllüminati Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır? İllüminati Örgütünün Amaçları Nelerdir?

1 Mayıs 1776 yılında faaliyete başlayan örgüt; Ingolstadt Üniversitesi kilise hukuku profesörü olan Adam Weishaupt öncülüğünde 5 üye tarafından kurulmuştur. Gizli bir şekilde faaliyet sürdüren üyeler de gizlenmesi için kod adları kullanmışlardır. Weishaupt gizli cemiyeti kurarken Masonlar'ı örnek almıştır. Bu cemiyeti taklit etmek için öncelikle masonların içine girerek hem işleyişi hem de Masonlardan kendi cemiyetine üye devşirmiş ve paralel örgütünü kurmuştur.

 • Aydınlanma çağı olarak adlandırılan illüminati örgütü üyeleri birbirlerine gizlilik yeminleri ile bağlıdır ve itaat konusunda örgüte asla karşı gelmeyen kişiler olarak görev almışlardır.
 • Avrupa'da birçok şubesinin olduğu ve birçok politikacı ve entelektüel isimlerin aralarında mevcut olduğu söylenmektedir.
 • Diplomat Franz Xaver von Zwack, Brunswick dükü Ferdinand, Gotha ile Weimar dükleri, Johann Wolfgang von Goethe ve Johann Gottfried Herder gibi isimlerden olan bir topluluk üyeleri bulunmaktadır.
 • Örgüt, üyelerini özellikle toplumun varlıklı ve seçkin kesimlerinden seçmiştir.
 • 80 kişiye ulaşan üye sayısı olduğu söylenmektedir. Bazı araştırmalarda ise bu sayının 2000'e kadar çıktığı söylenir.

İllüminati Nasıl Yasaklandı?

1777 yılında Bavyera yöneticisi Karl Theodor, aydınlanmacı mutlakiyet tarafı olması nedeniyle; bölgede ortaya çıkan tüm örgütleri yasaklamıştır. İllüminati de bu şekilde yasaklanmıştır.

1874 yılında tam olarak yasaklanmış olan örgüt; Alman filozof Hegel tarafından toparlanmıştır. Hegel'in örgüte tekrar girmesiyle örgütte yeni bir hava ve canlanma oluşmuştur. Yeni Dünya Düzeni kavramının savunmasına yarayan antitez kuramlarının etkisi ile örgüt yeniden doğmuştur.

İllüminati Komplo Teorileri Nelerdir?

 • Yıl içerisinde 1 kez toplanan bu örgüt, dünya üzerinde örgüt adına hareket eden kişiler tarafından planlar ve stratejiler uygulanmak üzere organize ediliyor.
 • ABD, bu örgüt işlerinde en çok rol alan ülkelerden biridir. Komplo teorisyenlerine göre birçok ABD başkanı, bu örgüte doğrudan veya dolaylı olarak hizmet etmektedir. Ayrıca ABD doları üzerinde yer alan illüminati sembolü olan üçgen, bunu açıkça ortaya koyuyor.
İllüminati Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır? İllüminati Örgütünün Amaçları Nelerdir?
 • Pek çok teori dünyadaki birçok siyasi, askeri ve ekonomik olayın sorumlusunu İllüminati örgütü olarak gösterir.
 • Ayrıca birçok çocuk çizgi filmlerinde bilinçaltı mesajlarıyla beyin yıkama gerçekleştirildiği iddia edilmektedir

İllüminati ile ortaya atılan bazı gerçekler ise; Deccal ve Şeytana taptıklarıdır. Bu iddiaların olması halinde dahi gençlerin dinden uzaklaştırılması için yapılan bir uygulama olarak ortaya atılıyor. Özellikle genç beyinlerde bilinçaltına yönelik empoze edilmesi amaçlanan bu durum; filmler, şarkılar ve oyunlar gibi birçok yoldan aşılanır. Hatta birçok Hollywood yapımı çizgi filmler de bu konuda bilinçaltı çalışması yapacak şekilde oyunlar sunmaktadır.

Paylaşmak istediklerim bu kadardı arkadaşlar. Umarım beğenirsiniz :) Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

#Öğrtmenadayı

İllüminati Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır? İllüminati Örgütünün Amaçları Nelerdir?
9
0
Görüşünü yaz
0Kız Görüşü
9Erkek Görüşü
Kapat
Babalarımızla #KonuşalımArtık

En İyi Erkek Görüşleri

 • Need4Read
  İlluminati günümüzde, dünyayı uluslararası şirketleri sayesinde yöneten ve yönlendiren çoğu Yahudi kökenli 13 büyük hanedandan oluşmaktadır. Bu gizli örgüt ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler Ali Kuzu'nun Dünya'nın Derin Devleti İlluminati kitabını okuyabilirler. Çok güzel paylaşım olmuş. Elinize sağlık!
  Görüş hala geçerli mi?
 • Slayer_83
  https://www.youtube.com/embed/-It5icxXnjMDavet için teşekkürler Bu konuda meraklı olanlar bu belgeseli izleyebilir ben sadece 2. Bölümü paylaşıyorum.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

07
 • İchmert
  İliminatinin geçmişi daha eskidir kurulma amacı şöyledir bazı hristiyanların bilimsel olayları kabul etmemesi ve şiddete başvurduğu için kurulmuştur bu yüzden ismi iliminati yahudiler ile hiç bir ilgi alakaları yoktur bu komplo teorileri boştur yahudiler sadece gözden ırak olmak için bizlere bunu sunuyor binevi kamufle oluyorlar bu sayede.
 • Ð乇ムÐレリ
  Bende biraz araştırıp ve kitaplardan bakmıştım. Bence onların amacı dinleri ortadan kaldırarak toplum düzenini bozup, kendi istedikleri gibi bir dünya oluşturmak. Bazı filmlerde bunu işaret eden olaylar da gösteriliyor.
 • Mehmet09876
  son dönemde rockefeller ailesiyle özdeşleşti. stanley kubrick bunlarla ilgili film yaptıktan yakın sürede öldü herles olayı bu örgüte bağlıyor
 • LacivertGandalf
  Güzel araştırmışsın.
 • jackdaniels0034
  Teşekkürler hocam çok işime yaradı
 • Smilee35
  Nasıl kayıt oluyoruz oraya 😅
  • Bunu araştırma gereğinde bulunmadım yaa. Pek de önermem😃

  • Smilee35

   Öyle olsun bakalım 😁

 • Gizli Üye
  Biliyorum bu şerefsizleri. Bana teklif bile gönderdiler geçen yıl. 😬😡
YÜKLENİYOR...