Evde Kaldığınız Bu Günlerde Kendinizi ve Çevrenizi Keşfetmenin Yolları!

Merhaba KS' nin güzide üyeleri. Biliyorsunuz ki global anlamda yaşadığımız sağlık sorunu sebebiyle hepimiz evlerimize kapandık. Öncelikle herkese sağlık, mutluluk ve esenlik diliyorum. Ama bu durumu da zorunluluktan çıkartıp neden fırsata dönüştürmeyelim. Bu süreç kendimizi tanımamız için yeterli olanaklarla dolu. Şimdi bunları sizinle paylaşacağım.

∆ Zamanı verimli kullanmayı öğrenmenin tam sırası.

Evde Kaldığınız Bu Günlerde Kendinizi ve Çevrenizi Keşfetmenin Yolları!

Hepimiz sıklıkla bu durumdan sitem ederiz. Zamanım yetmiyor, çok çalışıyorum, her şeyi istediğim gibi yapamıyorum gibi serzenişler...

Dünyada hiç kimse günü 23 saat ya da 25 saat olarak yaşamıyor. Zaman denen şey nesneldir ve bunu biz planlayabildiğimiz ölçüde fayda sağlayabiliriz. Size bu konuda tavsiyem, bir ajanda tutmanız. Bunu hissedebilmek için gerçek bir defter ve kalemle yapabileceğiniz gibi telefonunuzdan da yapabilirsiniz. (Ben telefonumdan yapıyordum format atınca büyük kısmı silindi🥺) Gün içinde yapmak istediklerinizi saat ve ona ayırdığınız zamanı yazarak işe başlayabilirsiniz.

∆ Kendinizin bilmediğiniz yönlerinizi keşfedin.

Evde Kaldığınız Bu Günlerde Kendinizi ve Çevrenizi Keşfetmenin Yolları!

İyi olduğumuz şeyleri her zaman yapıyoruz zaten değil mi? Burada bahsettiğim hiç yapmadığınız ya da yapmaktan hoşlanmadığınız şeyleri denemek. Kurabiye yapmayı sevmiyorsanız nedenini öğrenmenin tam zamanı🙂. Bir müzik çalmayı deneyebilirsiniz, belki resim yapmak, edebiyatla ilgilenip bir şiir, deneme, kısa öykü yazmayı deneyebilirsiniz. Belki içinizde bir yerlerde keşfetmeni bekleyen küçük mucizeler olabilir, zamanımız bol, bence denemeye değer.

∆ Sosyal ilişkilerinizi düzenlemenin tam zamanı.

Evde Kaldığınız Bu Günlerde Kendinizi ve Çevrenizi Keşfetmenin Yolları!

Bu konuda kendinizi ve arkadaşlıklarını gözden geçirebilirsiniz. Size önerim, bir defter tutun. Bir sayfasına en yakından uzağa akrabalarınızın isimlerini yazın. Defterin başka sayfalarına arkadaşlarınızı, komşularınızı, iş arkadaşlarınızı oya işler gibi güzelce kaydedin. Sonra bu boş zamanımızda bunları tek tek arayıp hal hatır sorun. Yanlarına arama tarihi yazın. İnanın bu size hem iyi hissettirecek hem de vefa denen o şey sizi mesken edinecektir.

∆ Kendini markanızı yaratın.

Evde Kaldığınız Bu Günlerde Kendinizi ve Çevrenizi Keşfetmenin Yolları!

Burada kendi markanızdan kastettiğim kendinizi algılamanız ve bunu başkalarına nasıl aktardığınızdır. Eksikliklerinizi tespit edin. Kendimden size örnek vereyim, hafıza sorunum olduğunu farkettim ve sudoku çözmeye başladım. Kendinize bir sınav yapın genel kültür ile ilgili ve eksiklikleri belirleyip üstüne gidin. şu an salgın sebebi ile bir çok müze ve tarihi yer online ücretsiz ziyaret hakkı tanıdı, gezin, görün ,okuyun.. İnsanlarla sohbet ettiğinizde hayata katılımcı olun, sohbetimiz sadece ekonomi, spor ya da moda ve makyaj olmasın..

∆ Mükemmelin peşinde olmayın.

Evde Kaldığınız Bu Günlerde Kendinizi ve Çevrenizi Keşfetmenin Yolları!

Belki en önemli şey bu; lütfen mükemmel olma hayalinde olmayın. Hepimiz insanız ve mükemmel değiliz. Mükemmelliği arama çabanız sizi bir çok şeyi ötelemeye itecektir. Hayata dahil olmanızı engeller. Kafanızda koyduğumuz mükemmellik kanunlarını tam olarak yapmayınca kendinizi köşeye sıkıştırılmış gibi hissetmenize sebep olacak, bu da öfke ve sinire sebep olacak. Sonuç ne peki: Çelimez bir dünya!.. Elimizden geleni herzaman yaptığımıza göre, elimizden gelmeyeni yapmaya çalışmak çabamız olmalı. Sadece bukadar basit.

Bencemi okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Beğenilirse devamını yazabilirim🙂.

#Evdehayatvar

Evde Kaldığınız Bu Günlerde Kendinizi ve Çevrenizi Keşfetmenin Yolları!
20
8
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

820
 • _milk_chocolate
  Kalemine sağlık. 🥰👌 Öncelikle şunu belirtmek isterim. Doğru demişsin kimse zamanını herşeyi yaparak geçirmiyor. İş güç stres vs. Ama kendime her zaman yaptığım keyif aldığım şeylere vakit ayırırım. Çünkü bunları yapmazsam bir şekilde; günün herhangi bir diliminde eksik hissederim. Zaman yaratırım. Kahvemi alırım kitabımı okurum resmimi çizerim, sporumu yaparım. Neyden zevk alıyorsam o an onu yapmalıyım. Mükemmelin peşinde koşmak.. Mükemmeli ararsam yaptığım şeyden zevk almam. Kimse hiç bişey mükemmel değilidr. O an zevk almaya bakarım. Ama mükemmel olmasa da en iyi sonuca ulaşmak içinde çabalarım. Mükemmeli aramak insanı bazen hüsrana uğratabilir. Kendimi kendi yeteneğimi yedi yıl önce farkettim. Ki ben resim çizmekten anlamazdım. Hatta sevmezdim. Keşfe çıktım kendimi. Elime bir gün kalem aldım bişeyler karalarken zamanla çizim yeteneğimi keşfettim. Üstüne gittim, saatlerce çizdim belkide animasyon figürleri, moda.. Baktım çok keyif aldım, benim için resim herşey olmaya başladı. Yazdım sayfalarca kendimden dünyamdan özetler halinde tarihler atarak halende yaparım. Eksiklerim var tabiki mesela dediğin gibi makyaj demişsin konuda bende anlamam etmem nasıl yapılır diye oturup öğrenmek istemedim. Beni çeken şeylere yöneliyorum. Sanat film spor seyahat gibi. Araştırmacı halimi ortaya çıkarmaya çalışıyorum. Nasıl güzel fotoğraf çekilir gibi. Eski zamanlara ait sanatlar gibi. Bunun üzerine sohbetler etmeye çalışırım. Ve daha nicesi. Kısaca demem şu ki emeğine sağlık okurken insanın kendinden bişeyler bulamaması imkansız🙏🥰
  • Yazdıklarımın ete kemiğe bürünmüş hali sin, bunu benimle paylaştığın için teşekkür ederim.🥰

  • Asıl ben teşekkür ederim böyle güzel bir bence için. Bence herkesin bişeyler çıkarması lazım bundan🥰🙏

 • superpsikolog
  Gerçekten hayatımıza yeni çizgiler ve yeni anlamlar yüklemek için büyük bir fırsat.
  Bencenin devamını bekliyorum.
 • Bele06
  Emeğine kalemine sağlık ablam, güzel ve açıklayıcı bence olmuş, herkesin okumasını tavsiye ederim.☺️
 • S-O-S-Y-O-L-O-G
  Ellerin dert görmesin ne güzel öneri ve görüşler. Çok faydalı ve güzel bir paylaşımda bulunmuşsun teşekkür ediyor benzerlerini bekliyorum.
 • Bu sayede bilgisayara biraz daha merak saldım. Onun dışında aileme biraz daha fazla vakit ayırabiliyorum.
 • Mr_Hyper
  Güzel oldu benim için kafam rahatladı ayrıca birkaç pismanligim vardi onlari da hallettim sosyal iliskileri duzene koyma isi tamam👌🏻
 • StromAnqel
  Kesinlikle güzel bilgiler emeğinize sağlık teşekkürler 😇👏
 • Eski1üye
  Bazen düşünmüyor degilim bu virüsün iyi kötü olduguna dair
 • SıkıntıdanGeldim
  Kendime gitar buldum , ayrıca İngilizcemi geliştiriyorum
 • Canyildirim66
  Hayatımda tek değişen, eskiden yalnız olmayı seviyordum, ama yalnızlık mecbur olunca koydu biraz
 • Hepsi de çok iyi olmuş, her şey güzel olsun inşallah.
 • bugencyazar
  keşke herkes kendini geliştirse, boş şeylerle uğraşmasa!
 • Hawkeye01
  İnsanlar bu vesileyle belki faydalı alışkanlıklar kazanır.
 • Biyakışıklı
  Yanlız kalıp insanın kendini dinlemesi güzel birşey
 • Okudum güzel bir deneme, epey bir kişiyi listeden çıkaracaksınız😊emeğinize sağlık.
 • darkleyl96
  Güzel bir bence emeğinize sağlık
 • Kisacasi evde kalmanin degerini bilelim
 • aylince12
  beim için farklı bir durumdeğil
 • KafamKatliam
  Güzel bir bence olmuş emeğinize sağlık
 • YaaReeeN
  Ev hayattır Evde kalmak güzeldir
 • pikachuoğlan
  #Hayatevesığar evde sağlıcakla kalın 🙏
 • Damızlık_Erkek
  Kendimizi geliştirmek için bir fırsat bunlar
 • Ceyda80
  Emeğine sağlık harika bir yazı olmuş
 • Grininellitonu35
  Çok güzel detaylar... Emeğine sağlık... 🙂
 • metinganmete
  guzel tavsiyeler
 • Pentegrama61
  Tavsiyen için saol
 • mintakisleyelim
  güzel olmuş
 • Gizli Üye
  Bu zorunluluğu fırsata çevirmek lazım
YÜKLENİYOR...