Bu Kış Konfor Ve İpeksi PÜRÜZSÜZLÜK Bir Arada!
Kapat

İçimizdeki Sessiz Tanıklar

Tarih hepimizin geleceğidir aslında. Tarih demek bizim şimdiki zamanımızdır aslında...

Tarihe bir dönüp baktığımız zaman o kadar derin yaşanmışlıklar görürüz ki. Bende okuduğum ve hoşuma giden buram buram tarih kokan bir yazıyı kendimce yazmaya çalışacağım.

Bir abajür düşünün görmüş, geçirmiş. Kimbilir hangi evlere konuk olmuş, ne olaylar yaşamış, nelere tanık olmuş. Aslına bakarsanız bir nevi sessiz tanığımız.

Tesadüfler sonucu ortaya çıkan bir abajur bugünkü yazımın ana konusu. Ama bildiğimiz sıradan bir abajur değil.

İçimizdeki Sessiz Tanıklar

Belki hatırlayanınız vardır. 2005 yılında Amerika'da yaşanan ve büyük bir felakete neden olan Katarina kasırgası.

23 Ağustos 2005 tarihinde Bahamalar yakınında başlayan Tropikal bunalımın 5. Kategoriden büyük yıkıma sebep olan Katrina kasırgasının meterolojik hikâyesidir. Ertesi gün tropikal bunalım şiddetlenerek tropikal bir fırtınaya dönüşmüştür ve Katrina adı verilmiştir, minimal bir kasırga olarak Florida'nın güneyine doğru ilerlemiştir. Florida`nın güneyini geçerken zayıflayan fırtına, Meksika körfezinin ılık sularından beslenerek tarihte kaydedilen altıncı en büyük kasırga olmuştur.

Katrina kasırgası, Amerika Birleşik Devletleri tarihinde yaşanmış ve kayda geçmiş en ölümcül afetler arasında kabul edilmektedir.

İçimizdeki Sessiz Tanıklar

Bu afette kuvvetli rüzgar, bitmek bilmeyen fırtına, tüm bunların akabinde meydana gelen sel felaketini çoğumuz hatırlıyoruzdur. Tüm bu doğal afetşerin gelip geçtiği yerlerde yarattığı tahribatlar, kaybolan canlar, yok olan evler, sürüklenen eşyalar, arabalar ve daha nice niceleri. Tablo gerçekçekten korkunç ve vahimdi

İçimizdeki Sessiz Tanıklar

Kasırga biter, bir müddet sonra herşey durulmaya başlar. Sel sonrası sular çekilmeye başlar. Çekilen sularla birlikte çamurlu pek çok eşya gün yüzüne çıkar. Ve her felaketin ardından yaşanan kalan eşyaları elden geçirip kullanılır olanları ayırmak ne yazık ki bazılarını da geçmişi olsa dahi satmak durumunda kalırız.

İçimizdeki Sessiz Tanıklar

Ve size bahsedeceğim bu abajur o kalıntıların içinden yaralar alarak çıkmış, temizlenmiş, elden geçirilmiş ve satışa çıkarılmış zarif bir abajurdur.

İçimizdeki Sessiz Tanıklar

Ve bu zarif ve naif abajuru koleksiyoner olan Skip Henderson satın alır. Abajuru gördüğü zaman çok beğenen Henderson onu satın alır ve mağazasında koymak yerine arkadaşına hediye eder.

İçimizdeki Sessiz Tanıklar

Skip Henderson abajuru yenisahibi olan araştırmacı gazeteci Mark Jackopson'a verir. Hediyeyi alan Jackopspn abajuru oturma odasında gözünün önüne bir yere koyup kullanmaya başlar. Ama zaman içerisinde çöken kasvet ve karamsarlık Jackopson'ı şaşkınlığa uğratır. Akşam olup abajurun ışığını her yaktığında abajurde oluşan garip ruh halinden huzursuz olur. Ve her geçen gün bu olay Jackopson'da tedirginlik yaratmaya başlar. Gözlerini abajure diker ve sonrasında bu abajurun sıradan olmadığına karar verir. Ve bu kaanaatinden sonra abajurdeki sorunun ne olduğunu anlamak için inceletmeye verir.

İçimizdeki Sessiz Tanıklar

Teste giren abajurun sonuçları çıktıktan sonra uzun bir süre Jackopson kendine gelemez. Dizlerinin bağı çözülür, bir yandan da gözlerinden süzülen yaşları siler, ve git gide artan öfkesini de frenlemeye çalışır.

İçimizdeki Sessiz Tanıklar

Peki Jackopson'ı bu kadar öfkelendiren test sonucu neydi?

O zarif ve narin görünen abajur ne yazık ki insan derisi kulanılarak yapılmıştı çünkü. Bunu öğrendikten hemen sonra elindeki abajurun geçmişini ve hikayesini araştırmak için ve duyduklarını kanıtlamak adına yollara düşer.

İçimizdeki Sessiz Tanıklar

Gelelim biz bu zarif ve narin abajurun yapıldığı yıllara bir gidelim.

Yıl 1945.

Almanya sınırları içindeki en büyük toplama kapı olan Buchenwald toplama kampındayız. Tarihin en canavar ruhlu kadınlarından birisi karşımızda. Ilse Koch.

İçimizdeki Sessiz Tanıklar

Ilse Koch kamptaki siyasi suçlu hapishaneleri'nin komutanı Karl Otto Koch'un eşi kendisi. Dört çocuk annesi üstelik. Hatta kendisine Buchenwald Cadısı lakabı takılmıştır.

İçimizdeki Sessiz Tanıklar

Ilse Koch kampta mahkumlara karşı acımasız ve hatta sadist tutumlar sergilediği için bu lakap ile ün salmıştır. En büyük meraklarından bir tanesi ise bedenlerinde dövme olanlar. Özellikle seçtiği mahkumları özel emir ile dispansere gönderir ve orada çalışanlara da ne istiyorsa tek tek yaptırım gücüne sahip bir kadındı.

İçimizdeki Sessiz Tanıklar

Muayenin ardından dövmesi en güzel olan mahkumlar seçilir ve ayrılır. Daha sonra da enjeksiyon verilerek öldürülürdü. Sonra pataloji bölümünden istenen dövmeli kısımlar çıkarılır. Çok özel bir işleme alınır ve hasta ruhlu olan bu kadına teslim edilirdi.

İçimizdeki Sessiz Tanıklar

Amacına ulaşan Ilse Koch da bu derilerden kendisine çanta, eldiven, iç çamaşırı ve gece lambası yapardı. Ve bu eşyaları kullanırkende çok büyük bir keyif ve haz duyardı.

İçimizdeki Sessiz Tanıklar

Ta ki savaş bitene kadar.

Peki savaş bittikten sonra ne olur?

Yaklaşık olarak 50 bin kişini cinayettinden sorumlu tututlur. Ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Ama bu cezaya dayanamayarak kendi kaldığı hücresinde demir parmaklıklara bağladığı çarşaf ile intihar eder.

İçimizdeki Sessiz Tanıklar

Jackopson araştırması sonucu ortaya çıkan bu hikayede gazetecinin ruhunu boğan bu narin abajurun o yıllarda, o toplama kampında kim bilir hangi kadın, erkek ya da çocuktan alınmış olan derilerden yapılmış eşyalarını kullanmıştır.

Ama ne yazık ki bu ve buna benzer örnekler o kadar çok var ki. Dünyanın en tehlikesiz insanlarının bile eline imkan geçtiği zaman, ne denli acımasız olduğunu görmek her defasında içimizi kanatıyor ne yazık ki...

Sevgisizliğin ve acımasızlığın son bulduğu huzur dolu bir dünyayı görmek ve yavrularımıza bırakabilmek ümidimle.

Dostça ve sağlıcaklakalın...

Sibel Erdem - 18.03.2020

İçimizdeki Sessiz Tanıklar
14
1
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • mehcab
  Karın üzerinde yatıyorum kulağımın dibinden tiiirrrpp diye ses çıkararak mermiler geçiyor, bir kısmı etraftaki kara saplanıyor curf diye.. Parkam ve pantolonun ıslandı soğuk.. Nermin bitti kariyerin arkasındaki erden mermi istedim yok bitti dedi. Demek şuur kaybolması bu uçaksavar in başına geçtim ateş edilen yere ateşe başladım..Çatışma bitti döndüğümüzde sirilsiklam durumda idim.. İşte tarih 7 Şubat 1980.
  Görüş hala geçerli mi?
 • AROMATERAPİ
  Nostaljinin buram buram koktuğu bir yazı olmuş teşekkür az kalır.
  Saygılarımla...
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

112
 • azelcan
  Yine çok değişik ve hiç bilmediğim bir bilgi. Vahşet, çok üzücü😞 Ellerine sağlık
 • alektamovvik
  Kasırgalar herşeyi mahvedip yıkıp geçiyor ya o yüzden hep kadın adı verilirmis
 • Rayan2
  Elinize sağlık
 • Asabimen
  Güzel paylaşımlar' ♫
 • DerinOkyanuss
  Ellerine sağlık
 • Gece gece gerilim oldu
 • Yusuf_demir
  Tuylerimi en cok urperten katrina kasirgasiydi:)
 • HernanCrespo
  Adamsın
 • lovebdyman06
  Ellerinize saglik.
 • güzel bence eline sağlık
 • nyzsl
  Çok güzel.
 • güzel yazı
 • Gizli Üye
  İçimizde birçok sessiz tanık var açıkçası.
YÜKLENİYOR...