Palu Ailesinin Avukatının Yaptığı Savunma "Gerçek Sebep Bu mu?" Dedirtti: Psikolojide "Gaz Lambası" Manipülasyonu ve Acı Sonuçları

Yaklaşık bir yıl önce Atv'nin en sevilen reality programı 'Müge Anlı ile Tatlı Sert'te ortaya çıkan bir aile ve aile içinde yaşanılan olaylar herkesi dehşete düşürmüştü. Uzun süre Türkiye gündeminde 'Palu ailesi' konuşulmuş, artık hayatımıza karmaşık, enteresan ve karanlık olayların döndüğü durumlarda 'Palu ailesi olayı' benzetmesi olarak literatüre girmişti.

Palu Ailesinin Avukatının Yaptığı Savunma

Hepsi tutuklu olarak yargılanan ve 17 Eylül 2019 günü, yani dün Kocaeli adliye sarayında 3. duruşmaya çıkan sanıkların tutukluluk halinin devam etmesine karar verilirken, halen hiçbiri eniştenin etkisinden kurtulup gerçekleri anlatmadı. İnsanın içinden 'ne enişteymiş be' demek geçmiyor değil hani. Nasıl etkisi altına aldıysa artık, ayrı ayrı koğuşlarda tutulmalarına rağmen halen etkisi devam ediyor. Gerçekler anlatılmıyor.

Ancak ilginç gelişme şu ki, olayların başı enişte Tuncer Ustael'in psikolojik ve fiziksel şiddet ile etkileyip suça teşvik ettiği diğer aile fertlerinin genç avukatı olan Kocaeli Barosundan Alper Bayrak çok ilginç bir savunma yaptı. Zaten bugün bu yazıyı yazma sebebim bu savunmada bahsi geçen çok ilginç psikolojik vaka. Yani;

En karanlık zihinlerin bile rahatsız olacağı psikolojik işkence yöntemi: Gaslighting ya da 'Gaz Lambası' Manipülasyonu

Palu Ailesinin Avukatının Yaptığı Savunma

Genç avukat olayı gerçekten çok iyi bir yerden yakalamış ve daha önce yapılan testlerde 'Akıl sağlığı yerindedir' raporu verilen enişte dışındaki aile bireylerinin, Tuncer Ustael'in 'narsist kişilik bozukluğu' olduğu ve tüm aileyi 'gaz lambası' ya da 'gaz lambası ışığı' adı verilen manipülasyon yöntemiyle etkisi altına aldığını savunmasında belirterek bilimsel gerçekleri ortaya koymuş. Peki nedir bu 'gaz lambası' yöntemi veya diğer adıyla 'Gaslighting'?

Palu Ailesinin Avukatının Yaptığı Savunma

Bu psikolojik vakanın daha önce filmi de çekilmiş olup 'Gaslighting' adını Ingrid Bergman’ın gerçeklik algısını sorguladığı 1944 tarihli filmden alıyor.

Palu Ailesinin Avukatının Yaptığı Savunma

Bu filmde bir gaz lambası var. Kadına zarar vermek isteyen bir erkek kendisini çok seven ve sonsuz güvenen kadına bu yöntemi uyguluyor. Elektriğin olmadığı o dönemlerde akşam eve gelen kadın gaz lambasının daha az yandığını fark ediyor. Oysa bu gazı azaltan erkek. Bunu bilinçli yapıyor. Kadın 'gaz lambası neden az ışık veriyor' dediğinde ise 'Öyle bir şey yok. Gayet iyi. Sen hayal görüyorsun' diyerek onu etkilemeye başlıyor. Her akşam aynı şeyi yapıyor. Gazı kısıyor. Işık az geliyor ve kadın ışığı az gördüğünü söylediğinde ise 'Yok öyle bir şey. Sen hastasın hayal görüyorsun' diyor.

Palu Ailesinin Avukatının Yaptığı Savunma

Bu şekilde devam eden süreçte kadın aklını yitirdiğini düşünüyor. Öz güvenini ve öz saygısını kaybediyor. Ben hastayım diye düşünmeye başlıyor ve bu etkiyle artık kişi ne derse ona inanmaya başlıyor. Çünkü kendinin hasta olduğu, hayal gördüğünü ve doğruyu göremediğini düşünüyor. Bu manipülasyona adını veren 1944 yılı yapımı film de erkek kadının gerçeklik duygusunu alıp mücevherlerine el koymaya çalışıyor.

Bu psikolojik vakanın en sinsi olmasının sebebi sevdiğiniz ve güvendiğiniz insandan gelip sizi savunmasız yakalaması

Palu Ailesinin Avukatının Yaptığı Savunma

İnsanın olduğu her yerde psikoloji vardır. Psikolojinin olduğu her yerde ise sorun da vardır. Bu önemli konu takdir edersiniz ki çok daha detaylı ve derin. Ancak yüzeysel ele alarak hayatımızın bir bölümünde 'acaba bende de oldu mu' düşüncesi ile sorgulama yapmamıza neden olabilir.

Palu Ailesinin Avukatının Yaptığı Savunma

Sadece bilerek değil, bilmeden de karşıdakine 'gaz lambası' manipülasyonu yapılacağı da bir gerçek olup özellikle terör örgütlerinin eleman bulma ve onları yönlendirme aşamasında, intihar eylemcisi yaratmak istediğinde bu yöntemi en acımasız haliyle uyguladıkları da bir gerçek.

Palu Ailesinin Avukatının Yaptığı Savunma

İşte Kocaeli barosundan Palu ailesinin (enişte hariç) savunmasını yapan genç avukat Alper Bayrak mahkeme heyetine bu manipülasyonu sunuyor. Enişte Tuncel Ustael'in kayınvalidesi, onun çocukları üzerinde bu yöntemle ciddi bir etki oluşturup suça teşvik ettiğini, gerçeklik duygularını kaybettirdiğini belirtiyor. Bana çok mantıklı geldi. Savunma sonucunu 3 ay sonraki mahkemeden merakla bekliyor olacağım.

Palu Ailesinin Avukatının Yaptığı Savunma

Türkiye'de ve Türk televizyon tarihinde yaşanmış en garip ve en esrarengiz olay ne dense akla ilk gelen vakadır 'Palu ailesi'. Sosyolojik, felsefi, dini ve psikolojik boyutları her ne kadar magazinsel tarafının gerisinde kalmış olsa da zaman geçtikte ortaya çıkan tespitler, savunmalar ve daha ortaya çıkmayan gerçekleriyle çok konuşulmaya devam edecek gibi..

Nostaljik olarak görüp çok sevdiğim gaz lambası deyinde, aklıma artık Tuncel Ustael'in geleceği gerçeğini unutmaya çalışarak;

Sevgiyle. :)

Palu Ailesinin Avukatının Yaptığı Savunma
Palu Ailesinin Avukatının Yaptığı Savunma "Gerçek Sebep Bu mu?" Dedirtti: Psikolojide "Gaz Lambası" Manipülasyonu ve Acı Sonuçları
20
17
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Kız Görüşleri

 • Eyşan_unlu

  evet gaz lambasi taktigi aslinda narsistin en sevdigi ozelliktir
  inkara dayalidir ve agir manipulasyon
  bilerek yapar
  en okumus insani bile etkiler cunku jinlidirler buyuzden buyu gibi hissediyor. zihin kontrolu icin kullanilir. ne yazikki bu konuda fazla bilgi yok
  genelde her katil ya yasa disi olay bir narsistle alakalidir
  bu konuda amerikada bile tonlarca suc var
  narsistler aileye cocuklara acimaz onlari yönetir ve kullanir yapabildikleri kotulukler
  insan anlayisi ötesinde
  bu yuzden insan zihni travma geciriyor
  ve magdur kendine dusman hareketker sergiliyor kucumsemeyin.
  americada cocuklarina bebeklikten itibaren
  cinsel istismar yapan narsistler var zevk aliyoar bundan ve bu insanlar aramizda
  zihin kontrolu programcilari. onlari yoneten seytan
  yani sadece köydeki insanin cahilliginden kaynaklanmiyor.

  Görüş hala geçerli mi?
 • tambirpanpiş

  Tv izlemeyen birisi olarak yazını okudum ve bu olay ve aile hakkında biraz bilgim oldu. Yazdığın gibi psikoloji hayatımızın her alanında, çünkü her insan bir psikoloji ile yaşıyor. En sevdiğimiz insanlar da psikolojimizi direk etkileyebiliyor. Burada insabın kendine güveni işin içine giriyor. Kendine güvenip o gaz lambasının neyi olduğuna bakmak lazım.

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • RuuDy_RuuD

  Bu işin özeti CEHALET...
  Ülkemizde sizin evinize, içinize 3 harfliler girmiş diyerek çalıp çırpacağınız, çok rahat her şeyini alabileceğiniz insan sayısı maalesef o kadar fazla ki...

  Görüş hala geçerli mi?
 • superpsikolog

  Bu tip durumlarla çok fazla karşılaşılmama nedeni, bu psikolojik saldırıya uğrayan kişilerin çoğunun hemen dış desteğe başvurması.

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1518
 • AslıQuenen

  Bence insanların işin cinler kısmını hiç görmüyor Dinçerin sizce tek nedeni miras mı ailenin o kadar aptal olduğunu düşünmüyorum programda yalanları saydırmasını biliyorlar. Bir şeye dikkat etmenizi istiyorum Emine ve Havvanın nasıl korkutulduğu belli değil mi ben Dinçerin İblislere taptığını düşünüyorum biri programam bağlanıp evin her yerinde sirke domuz yağı duvarlarda çizilmiş yüzler olduğunu söyledi diçerin meryemi biri ağaca bağladığı da biliniyor düşünüyorum da dinçer ailedeki isteği herkesle beraber olabiliyorken neden küçük erkek çocuklarına kız çocuklarına bulaşsın ki havva dahil herkese erişebilir ailedeki herkese cinsel saldırıda bulunduğu kanıtlanmış bir şey ensest ilişkide şeytanın istekleri arasındadır ben dinçerin cinlerle iletişim kurabilmek için bu aileyi kullandığını düşünüyorum ailede müslümanlık adı altında gizliden şeytana tapıyorlar bence yüzlerindeki nur bile gitmiş büyü yapmaktan lanetlemekten lanetlenmişler sadece miras için yapsa neden herkese tecavüz etsin bir karısı varken gidip havvayı ne yapsın? bence dinçer şeytana tapıyor onun isteklerini yaparak cinlerle iletişime geçiyor dinçerin yarı hoca olduğu söylendi ama bu konu da çok durulmadı bence dinçer aileyi sürekli cinlerle tehtid etti

 • Iyi yerden yakalamis avukat sende öyle iyi konuya degindin bunu yapanlar cok malesef toplumda banada yaptilar sen hastasin iyi degilsin kafan uyduruyor gibi laflar yıllarca depresyon ilaclari bana zarari cok oldu malesef artik insanlarin lafina bakmiyorum silkeledim üzerimden umarim diger insanlarda silkeler üzerinde bu etkiyi

  • Duzeldi mi psikolojin

  • Evet cicek bakiyorum geziyorum bahce isi yapiyorum siir ve yazi yaziyorum hatta kursa yazildim ilaclari kullandugjmda hep uyuyordum sürekli uyku sürekli uyku

  • Uyumakla olmaz git bence birde partner Bul kendine

  • Hepsini Göster
 • pentin

  Harika açıklamışsın. Psikolojik olarak kendini mahfeden insanlar var ve aslında en sağlıklı olması gereken şeyimiz belki de ruhumuz.

  Akıl fikir sağlığı ve mutluluk diliyorum herkese. Yoksa bu cehaletle, bu ülkedeki her şeye karışan zihniyetle biz daha çok gaz lambalarına kapılan insan görürüz.

 • Af edersiniz ama bipeyim bunların psikolojisini.
  Çocuklara tecavüz ve işkence var işin içinde. Gaz lambası falan anlamam ben. Bu düpedüz şerefsizlik. (Enişteden değil, aileden bahsediyorum)

 • Her seferinde tüylerim diken diken oluyor... Emeğine sağlık yazı için.

 • Ömer1908

  Hiç merak edip bakmamıştım bile ama muhabbeti çok dönüyordu onun. İyi ki bakmamışım ona

 • experienced16

  .

  Bu tür olayları gördükçe,

  İnsanlığımdan utanıyorum,

  Nereden nereye geldik,

  Sonumuzda ne olacak belli değil.

  .

 • Amarok_

  Günlük hayatımızda da bu manipülasyona başvuran çok insanla karşılaşıyoruz. manyak çok

 • redwmnn

  Evde süs eşyası olarak bir gaz lambası var hemen kullanmaya başlıyım. 😂😂

 • _-ANGELOFDEAT_

  Bence gaz lambası filan değil bu enişte büyü sihir işlerine meraklı ailenin hepsine büyü yaptı.

 • Guzel bir bence olmus, bu gaz lambasi bana Süt Kardeslerdeki Gulyabani yi hatirlatti 😀

 • Var ya zaten enişte milletinden oldum olası nefret ediyorum ya

 • Bence direk yok edilmeliler unutulmalılar hatırlanmamalılar bu gibi insanlar..

 • gizliiliski

  Gaz lambası hikaye. Daha iyi bir insan olmak her zaman insanın elinde.

 • devilish_humanity

  ilginc ama bu sucu işlemediklerini gostermez ortada suc var tesfik edende edilende cezasını cekmeli

 • bu aileden en az 10 psikolojik travma çıkartılır

 • Bermuda şeytan üçgeni gibi

 • elyasa80

  Nedir bu ya

 • Fkusna_Huy

  Gerçekten bu tarif tam Palu ailesine cuk oturuyor

 • Sgghhhh

  Iyi aile

 • adam bütün aileyi avucuna almış

 • Scαrsdαlє

  Sıktı bu da :D

 • Unutmak istiyorum artık

 • gerilim filmi yanında sıfır kalır.

 • Palu ailesi eksikti bir hey Allah ım yaa

 • BaRaNNaRaB

  Sıktı Palu aileside

 • zenci21

  Funda hocam bu palu ailesi tam bir yalan hikayesi

 • oguzhan55555

  Palu ailesi düşman başa düşman başa

 • Gizli Üye

  Siz nerden buluyorsunuz bu soruları oku oku bitmiyor maşallah 😂

 • Gizli Üye

  Çok uzadı artık bu Palu ailesi ya

 • Gizli Üye

  Cehalett

 • Gizli Üye

  Birde avukat vermisler

  • Yasa geregi vermek zorundalar kabul ederlerse tabi

  • Gizli Üye

   Bence suçlarda avukat verilmemeli

  • O sence ama yasa geregi olmasi gereken bu

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye

  Ne ailemiş be.

YÜKLENİYOR...