Batıl İnançlar ve Altlarında Yatan Sebepler Nelerdir?

Madem bugün hem 13. Cuma hem de Dolunay, sizin için batıl inançlarla ilgili bir Bence hazırladım.

Kara kedi

Batıl İnançlar ve Altlarında Yatan Sebepler Nelerdir?

M.Ö. 3000'li yıllarda, eski Mısırlılar zamanında siyah dişi kediler tanrıça olarak kabul ediliyordu. Kedileri hastalık ve ölümden korumak için kanunlar çıkartmışlardı. Avrupa'da ise durum farklıydı. Cadı ve büyücülerin kara kedi beslediğine inanılıyordu. Birçok kadın kedisiyle beraber yakıldı.

13 sayısı

Batıl İnançlar ve Altlarında Yatan Sebepler Nelerdir?

13 sayısının uğursuzluğuna inananlar için psikolojide bir fobi bile var triskaidekaphobia. Bu inancın kökleri mitolojik tanrıların yaşadığına inanılan çağlara, İskandinavya topraklarına kadar gider. Işık ve güzellik tanrısı Balder'in verdiği ziyafete 12 kişi davetli iken, yalanların ve hilelerin tanrısı Loki, davetli olmadığı halde, zorla 13. kişi olarak katılmak ister. Çıkan tartışmada Loki Balder'i öldürür. Hristiyan alemine baktığımızda ise; bu İskandinav efsanesini Hz. İsa'nın son yemeğine uyarlanmış gibidir. Balder'in yerini Hz. İsa, Loki'nin yerini de Judas alır. Bu yemekten 1 gün sonra Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürülür.

Dört yapraklı yonca

Batıl İnançlar ve Altlarında Yatan Sebepler Nelerdir?

Kelt inanışında, dört yapraklı yonca bulmak iyi şans işaretidir. Her bir yaprağın inanç, umut, sevgi ve şansı sembolize ettiğine inanılır.

Yıldız kayarken dilek tutmak

Batıl İnançlar ve Altlarında Yatan Sebepler Nelerdir?

İskenderiyeli Yunan matematikçi, coğrafyacı ve astronom Batlamyus'a göre yıldız kayması demek bir tanrının dünyaya bakması anlamına geliyordu. İnsanlarda Tanrı'nın gördüğü bir anda dilek tutarlarsa bunun gerçekleşeceğine inanıyorlardı.

Nazar

Batıl İnançlar ve Altlarında Yatan Sebepler Nelerdir?

Nazara inanmak yeryüzündeki hemen hemen tüm kültürlerde ve tüm devirlerde olan bir inançtır. Antik Roma’da bu türde inançların olduğu bilinmektedir. Nazarı önlemek içinde genelde dualardan, muskalardan yararlanırlar, kurban kesilir, üzerlik otu yakılarak dumanı gezdirilir.

Ayna kırılması

Batıl İnançlar ve Altlarında Yatan Sebepler Nelerdir?

Bu inanç, 15. yüzyıl İtalya’sında arkası gümüş kaplı, kolay kırılabilen pahalı aynalar yapılmaya başlanır. Aynaları temizleyen hizmetkarlar dikkatli olsunlar diye böyle bir hurafe ortaya atıldı.

Bir diğeri ise yatak odasındaki aynaların kullanılmadığı zaman örtülmesidir. Böylece ruh içinde kalmaz. Aynı şekilde ölen birinin evindeki aynalar da örtülür. Böylece ruh başlayacağı yolculuğunda engellerle karşılaşmaz.

Aynı zamanda ayna kırmanın uğursuzluğu yok etmek için kullanıldığı inanışlar da vardır. Ancak bunu yaparken kırılan parçalara evden çıkarken bakılmaması gerekir.

Teşekkürler :)

Batıl İnançlar ve Altlarında Yatan Sebepler Nelerdir?
9
3
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • rrevolutionn

  Yıldız kayması nedensizce bana hep huzurlu bir görüntü vermiştir, nazara da inanırım.
  Diğer tüm maddeler özellikle kara kedi benim inancımın dışında. Kara bir kedim, kara bir kızım var evde ve onların uğuruna inanırım her daim.

  Görüş hala geçerli mi?
 • Polenis

  inanırsan seni içine çeker bazı şeyler. şans kısmına inanırım ama batıl inanç... ııı ıhh... saçma şeyler

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Bunlar bende de var biraz, ama takıntı gibi değil de hoşuma gidiyor biraz da. Kayan yıldız ve dolunayda dilek tutmak gibi...

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

27
 • Bilgisel tadında olmuş eline sağlık hoş bir bence olmuş. Tabi daha bir çok batıl inanış mevcut. Tavşan ayağı, merdiven altından geçmek vs. Bu tür inanışların temelinde pagan kültürü yer alıyor genelde.

 • brepehlivan

  Uyuz olduğum ve inanmadığım bir konu. Bizim sitede karakedimiz var karabaş her gün görüyorum ve seviyorum. İşimin gücümün ters gitmrsini Karabaş’a bağlatmam bağlattırmam

  • Amorcita

   Aynı fikirdeyim. Hele de kedilere laf yok

 • Ankaragücümegidiyor

  Evet.. bunlar zararsız saçma batıl inançlar denilebilir ama tehlikeli batıl inançlarda var.. Gemide kadınların olması kötü şans getirir.. Gibi... Kadınların dışlandığı şeytanlaştırıldığı bir çok batıl inanç..

 • MavimsiBirşeyler

  Geceleri aynaya bakma derler bir de 🙄

 • LALOGLAN

  Çok güzel olmuş yazınız sevgili arkadaşım. 👍

 • Scorp10

  Bütün inançların altında yatan şey korkudur

 • Eagle09

  Bilinçaltı

 • Revesma

  Hurafelere inanmıyorum

 • Bilenbey

  İyimis kalemine saglik😊

YÜKLENİYOR...