Uzun Süreli Schengen Vizesi Alabilmenin Püf Noktaları

perlamare
Schengen vizesi
Schengen vizesi

Bildiğiniz gibi Schengen vizesi Avrupa Birliği’ne üye 25 ülkenin (İngiltere ve İrlanda Cumhuriyeti hariç) uyguladığı ortak vize rejimidir ve bu ülkeler arasında serbest dolaşım hakkı sağlar. En uzun Schengen vizesi süresi 5 yıllıktır ve tek seferde her 180 gün için maksimum 90 gün kalma hakkı sağlar. Yani 5 yıllık vizem var diye Avrupa Birliği üye ülkelerinde 5 yıl kalamazsınız.

Kırmızı, Gri ya da yeşil pasaport gibi ayrıcalıklı bir pasaportum olmamasına rağmen 2006’dan bu yana 3. defa en uzun süre olan 5 yıllık (toplam 15 yıl) Schengen vizesi alabilmeyi başarmış birisi olarak sanırım bu benceyi de yazabilme hakkına sahibim diye düşünüyorum.

Şimdi Türk mantığı ile ilk 5 yılı vermişse zaten gerisi kolay dediğinizi duyar gibiyim ama maalesef işte bizim Türk mantığı ile Avrupa mantığının ayrıştığı noktalardan bir tanesi bu. Maalesef Avrupalı bizim gibi düşünmüyor. Türk mantığına göre hareket edip 3 yıllık vizem vardı ama bitti, nasılsa bir kere verdiler yine verirler mantığı ile hareket edip 3 yıllıktan sonra anca 20 günlük vize alabilen kaç kişi gördü bu gözler. İlk aldığın beş yıl Avrupalı için sadece bir referanstır o kadar. Daha fazla bir şey ifade etmez. Eski vize sürenize güvenir de sıfırdan her şeyi detaylıca hazırlamazsanız siz de 10-20 günlük vize sürpriziyle karşılaşabilirsiniz.


O zaman Uzun süreli Schengen vizesi alabilmenin püf noktaları nelerdir?


Pasaport Süresi

TC bordo pasaport
TC bordo pasaport


Pasaport süresi mutlaka 10 yıl olmalı. Pasaportumun bitme süresine daha 2-3 yıl olsa bile muhakkak pasaportu değiştirir ve 10 yıllık pasaport alırım ki süreden gol yemeyeyim.

Başvuru dilekçesi:


İnternette onlarca matbu dilekçe örneği dolaşır ve size sadece bunların sadece isim kısmını değiştirmeniz söylenir. Yeterli midir yeterlidir ama doğru olan bu değildir. başvuru dilekçesini muhakkak hem İngilizce hem Türkçe olarak şekilde iki nüsha olarak hazırlayın ve dilekçeye muhakkak gidiş amacınızı, orda ne kadar zamanda ve ne yapacağınızı yazın. Son cümlede ise “Uzun süreli ve multi girişli vize verilmesini talep ediyorum.” cümlesini mutlaka kullanın. Bu bitiş cümlesi hayati önem taşıyor.

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortası
Seyahat sağlık sigortası

Normalde size yurt dışında bulunacağınız süre kadar seyahat sağlık sigortası yeterlidir. Ama biraz paraya kıyıp muhakkak en az 1 yıllık yaptırın ki ne kadar ciddi olduğunuz anlaşılsın. Çok maliyetli bir sigorta da değil zaten. 5-6 günlük sigorta 7 euro civarında iken 1 yıllık 30 euro falan tutar.

Banka Hesap Dökümü


Sizden son 3 aylık hesap dökümü de istenecektir. Asla bakiyesi sıfır olan bir hesap vermeyin. Az ya da çok muhakkak hesapta para bulunsun. Burada amaç çok paranız olduğunu görmek değil istikrarınızı görmektir. Onlar için 3 aydır hareketli bir hesapta 10.000 lira görmek bir günlüğüne 1.000.000 TL görmekten çok daha değerlidir. Hesap dökümü sadece şube yetkilileri tarafından imzalanmalı ve muhakkak yetkili olduklarına dair imza sirküleri fotokopisi de alınmalıdır.

Normalde istenmese de ilave ederseniz şansınızı çok yükseltecek belgeler

Ve normalde istenmese de mutlaka düzenli ödediğiniz bir kredi kartının son 3 aylık ekstresini de eklemeyi unutmayın. Varsa tapu, kira geliri, araç ruhsatı fotokopilerini de ekleyin. Yeter bu kadar yaaaa diye düşünmeyin. Fazladan koyabildiğiniz her evrak şansınızı bir tık öteye taşır.

Davetiye

Davetiye
Davetiye

Vize alınmaya çalışılan ülkede bir şirkette davetiye alma imkanınız varsa şansınızı katlar. Özellikle de turuncu listede yer alan bir şirketten davetiye alabilirseniz şansınız çok yaver demektir. Turuncu listedeki şirketler çok fazla irdelenmezler. Referansları çok önem arz eder.

Ama bu davetiyede turuncu ile işaretlediğim iki cümle muhakkak geçmeli. "Multiple and long term visa" kelimeleri çok önemli.

Bir de “Ülkemizde bulunduğu sürece masrafları tarafımızdan karşılanacaktır.” cümlesi bitirici vuruş demektir.

Referans Mektubu

Eğer yurtdışı davetiye alamazsanız ya da alsanız firma “Ülkemizde bulunduğu sürece masrafları tarafımızdan karşılanacaktır.” ibaresini yazmayı kabul etmemişse çalıştığınız ya da tanıdığınız bir firmadan alabileceğiniz bir referans mektubu işinizi çok kolaylaştıracaktır. Ama o referans mektubunda da mutlaka “Ülkenizde bulunduğu sürece ilgili …………………………….’nın masrafları tarafımızdan karşılanacaktır.” cümlesi muhakkak yer almalıdır.

Konunun özeti şu. Vize özellikle de uzun süreli almak istiyorsanız mutlaka vize evraklarını kendiniz hazırlayın ve bu işi çok ciddi yapın. Asla yeter bu kadar demeyin, ne kadar çok detay o kadar başarı demektir.

Bencemi zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım bir gün bu vize konusu tarih olur ama şu an maalesef durum bundan ibaret. Herkese keyifli seyahatler.

Bir sonraki bence de görüşmek üzere.

Sağlıcakla kalın.

Uzun Süreli Schengen Vizesi Alabilmenin Püf Noktaları
11
19
Görüşünü yaz
11Kız Görüşü
19Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1119
 • Pullman

  Güzel bir bence emeğinize sağlık..
  Vizesiz bir çok ülkeye giriş çıkış yapma imkanım var..
  Almanya taraflarına gitmeyi hep istemişimdir ama bir türlü nasip olmadı..

  Sevdim 1 Kişi
  • perlamare

   Vizesiz de gidilebilecek pek çok ülke var tabii ama Avrupa her zaman başka

 • SunshineofNefertiti

  Ne güzel bir detay içerikli bence olmuş. Emeğine yüreğine sağlık dostum.
  Oldukça da faydalı bilgiler bunlar.

  Tekrar emeğine sağlık.

  Sevdim 1 Kişi
  • perlamare

   Teşekkür ederim. Umarım birilerinin işine yarar diye kendi kullandığım ve her seferinde başarılı olduğum tüyoları paylaştım. Umarım birilerinin işine yarar. Teşekkür ederim yorumun için 👍

  • Rica ederim. Biz teşekkür ederiz. Tabiki okuyup zaman ayıran birinin işine muhakkak yarayacaktır.

 • Tersy

  Ben hazır formu doldurmuştum, 10 gün istedin, 1 ay vermişlerdi. Güzel bir bilgilendirme olmuş, teşekkürler.

  Sevdim 1 Kişi
 • Ms26Ms

  Pasaportları çekmeceden ancak tozunu almak için çıkartıyorum 😀
  Hiç hevesim olmadı yurtdışı gezilerine bende bu konuda bi gariplik olmalı
  Harika bir bence olmuş emeğine sağlık👒

  Sevdim 1 Kişi
  • perlamare

   Çok teşekkür ederim 🙏

   Hevesinin olmamasının sebebi hiç gitmemiş olmak bence.. bir kere git, tadına var. Bak bir daha duruyor musun? 😂

  • Ms26Ms

   Sevmiyorum sağımda solumda yabancı dil konuşan insanları 😕🤣

  • perlamare

   Konuşamıyorum demiyor da. Sen de konuşsan onlar yabancı dil konuşuyor olmazdı 😂😂

 • Peugeot90

  Ver Yeşilyurt ve Akyazı belediyesine 10 bin Euro gri pass ile seni Almanya getirsin. Türkiye gündemi bu. Akp Li belediyeler din tüccarlıpından sonra bu ticareti ( insan kaçaklığı) yapıyor.

  Sevdim 1 Kişi
  • perlamare

   Çok haklısın dostum ama öyle gri pasaport sahibi olacağıma şerefimle vize alacağım diye uğraşırım.

  • Peugeot90

   Helal sana

  • perlamare

   Ben haksız kazanç elde etmeye çalışsaydım şimdiki büyüklüğümün 10 katı olurdum. Şu an 2 tane ilçe belediye başkanı var sınıf arkadaşım ama onlarla görüşmüyorum başkan olduktan sonra. Arkadaşım da olsa siyaseyileri de siyaseti de sevmiyorum. Çünkü siyasetin kelime anlamı yalan dolan olmuş memlekette. Ne kadar iyi yalan söyleyip kıvırıyorsan o kadar iyi siyasisin. İşim olmaz benim.

 • The_Quile

  'D Tipi' içinde gelir bence, bir bence 🤭
  Ne günlerdi.. Neyse ki artık vizeyle işim kalmadı..
  Elinize sağlık 🙏

  Sevdim 1 Kişi
  • perlamare

   Yeşil pasaport mu aldın? Yoksa oturum mu? Neden vizeyle işin kalmadı?

   bak yöntemini söyle :) Aramızda :)

 • Live_your_dream

  Çok detaylı olmuş ve KScanlarin işine yarayacak kesin!
  turuncu listeyi bilmiyordum 😃 ekine sağlık çok güzel bir bence olmuş

  Sevdim 1 Kişi
  • perlamare

   Çok teşekkür ederim fenomenim. Beğenmen mutlu etti. Evet, turuncu liste var ve bu listedeki firmaların davetiyeleri çok önemli. Yukarıya kendi davetiye mi koydum. Hele o firmaya benimkindeki gibi "Ülkemizde bulunduğu sürece masrafları tarafımızdan karşılanacaktır.” yazdırdın mı süper olur ama Hollandalıları biliyorsun, oraya onu yazdırmak için çokkkk Security Man olmak gerekiyor. :)

 • Bloodelphianism

  Ellerine sağlık, çok doyurucu bir benceydi bilgi olarak.

  Sevdim 1 Kişi
  • perlamare

   Çok teşekkür ederim. Bu tarz görüşler okuyunca daha mutlu oluyor insan. Çünkü paylaştığın bilgilerin birilerinin işine yarayacak olması güzel bir Duygu. Mezara götürecek halimiz yok ya. 😂

  • Evet, çok boş bence paylaşılıyor, aralarından sıyrılıp değerlenmesi için özellikle girip okudum. İlgilendiğim bir konuydu zaten. Hak ediyor güzel yorumları. ^^

  • perlamare

   Çok teşekkür ederim 🙏 Bilgi paylaşmaya her zaman hazırım.

 • tastycock

  Shengen vizesi bir defada uzun süre verilmez.
  Birkaç defadan sonra uzun süreli alınabilir.

  Sevdim 1 Kişi
  • perlamare

   İlk vizemi 5 yıllık aldım. O zaman vize başvurusu fahri konsolosluktan yapılabiliyordu ve fahri çalışan bayan da aynı tepkiyi verdi. Bunca yıldır İlk defa ilk vizesinde 5 yıllık alan birisini gördüm diye. İyi birine denk geldik sanırım. Bilemiyorum.

 • EmirAdakul

  Hollanda vatandaşlığı olunca hiç birine gerek kalmıyor :D

  Sevdim 1 Kişi
  • perlamare

   😂 Süper çözüm ama bize uymuyor maalesef 😂

 • KartveliSamsam

  Arkadaşlar vasat miktarda bir param var. Nasıl birinci dünya ülkelerine mülteci veya vatandaş olabilirim. Legal-illegal her yola varım. İllegal daha masrafsız olduğundan tercihim bu yönde.

  Sevdim 1 Kişi
 • maviyolculukk

  Yarın koreye uçuyore ben 😁teşekkürler lazım olursa haber veririm bi 50 yıl sonra...


  Kim bilir belkide nasip olur...💕

  Sevdim 1 Kişi
  • perlamare

   Kore schengen değil değil 😂 Rahat rahat üç, vatandaşı olursan da pasaportunu gösterir geçersin. Bize de havanı basarsin😂

  • maviyolculukk

   Ehehe havami o zmn ilk sana basarim senin yüzünden gitmiş olucam sonuçta dimi😄

  • perlamare

   Yaaaani. Sen git de havan bana olsun. Gezen insanı severim. Seve seve de o havaya katlanırim. 😂

   Şimdiden iyi yolculuklar. Havan bol olsun 😂

  • Hepsini Göster
 • BeybisuElifnaz

  Hollanda vatandaşı olunca çoğu zaman gerek kalmıyor ama yine de elinize sağlık sebepsizce okudum. 😂

  Sevdim 2 Kişi
  • perlamare

   Hollanda vatandaşı olunca insan vize nedir onu bile bilmeyebilir yani 😂😂

  • Gel gör ki işe yaramıyor ama 😂 O yüzden çok bir anlamı kalmadı maalesef

  • perlamare

   İnsanoğluyuz sonuç da , hangisini elde edersek ötekini isteriz. Ben o vatandaşlık için ordan gayrimenkul almayı düşündüm ama olmuyor. Muhtemelen sen de bana Antalya'da yaşıyorsun daha ne istiyorsun dersin 😂😂😂

  • Hepsini Göster
 • crazyboys54

  Elinize sağlık bi gün schengen vizesi almak dileğiyle

  Sevdim 1 Kişi
 • MecaziAdam

  Ne işim var elin gevur ülkesinde Türkiye yeter de artar

 • preyso

  Faydalı bir yazı 👍

  Sevdim 1 Kişi
 • İsimsizz2443

  Çok istiyorum gitmeyi inşallah nasip olur 😶

  Sevdim 1 Kişi
 • _BaşBelası_

  Bilmeyenleri bilgilendirdin. Ellerine sağlık.

  Sevdim 1 Kişi
 • drtrue

  faydalı olmus

  Sevdim 1 Kişi
 • 1habibe

  çok ihtiyacım vardı zaten buna 😂

  Sevdim 1 Kişi
  • perlamare

   Neden olmasın? 😂 Bir gün lazım olur. En azından bilgin olur 😂

 • Daha Fazla (10)
YÜKLENİYOR...