İlk Kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

Ütü-Masası

Doğayla baş başa ya da sevdiğimiz arkadaşlarımızla kalmak ve şehir hayatının yorucu trafiğinden uzakta kafa dinlemek aslında hemen herkesin ihtiyaç duyacağı bir etkinlik. Bunun için akla ilk kamp aktivitesi gelse de çeşitli spor dalları da bu ihtiyaca hizmet verebilmektedir. Ancak hem çok masraflı olmasın hem de doğayla iç içe olayım diyenler için kamp yapmak biçilmez kaftandır.

Kamp için elzem malzemeler

İlk Kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

Öncelikle kamp yapabilmek için elbette bir takım araç ve gereçlere ihtiyacımız var. Eğer kampçı bir arkadaşınız varsa ve yeni başlamışsanız onun malzemeleriyle başlamanızı tavsiye ederim. Zira sevmemeniz durumunda boş yere para vermiş olursunuz ancak doğayla iç içe olmayı seven her insanın seveceğini düşünüyorum. Gerekli olan malzemeler:

 • Çadır (Barınmak için gerekli)
 • Tulum (Soğuk havalarda içine girip uyuyoruz)
 • Mat (Çadırın içine serip üzerinde uyuyoruz)
 • Fener (Artık evinizde değilsiniz ve dışarıda ışık olmayabiliyor)
 • Bıçak ve cep çakısı (Mutfak ve ufak tefek kesimler için gerekli)
 • Nacak veya balta (Odun ve çalı çırpı kesimi için gerekli)
 • İp (Çadır ve tenteyi kurmak için gerekli)
 • 60 Lt çanta (Fazla malzemeye ihtiyacımız olacak. Kamp çantası şart)
 • Yastık (Fazla yer kaplamaması için küçük kamp yastıkları tavsiye edilir)
 • Çakmak veya magnezyum çubuğu (Ateşi yakmak için çakmak çok önemli. Yedek çakmakla birlikte magnezyum çubuğu da tercih edebilirsiniz)
 • Yiyecek ve içecekler (Hangi yemekleri seçeceğiniz size kalmış. Yapacağınız yemekler için uygun malzemeler seçmeniz gerektiğini unutmayın. En ideal kamp lezzetlerine birazdan değineceğim)
 • Nehir ya da deniz kıyısında kamp yapacaksanız olta da alabilirsiniz. Tuttuğunuz balığı ateşte kızartıp yemek keyif verecektir.

Bütün bu kamp malzemelerini satın almak ortalama 1000-2000 TL arasında değişecektir. Malzemelerin kalitesi değiştikçe fiyatta artma veya azalma olabileceğini belirtmek isterim.

Açık havada kamp yapın

İlk Kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

İlk defa kamp yapacaksanız açık havada kamp yapmanızı tavsiye ederim. Yağmurlu ve özellikle karlı havalarda kamp yapmak daha zordur ve bu durum sizi kamptan soğutabilir. İlk olarak havanın açık olduğundan emin olun. Yine yüksek yerlerde sis daha fazla olduğu için sisli hava da kamp manzaranızı kamufle edebilmektedir. Yağmurlu ve karlı havalarda çadırın içinde oturmak zorunda kalabiliyorsunuz ve iş yükünüz artabiliyor.

Çok yüksek yerlerde kamp yapmayın

İlk Kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

İlk defa kamp yapacaksanız tenha olan bir sahil kenarında yapmanızı tavsiye ederim. Çok yükseklerde hiç ışık ve insan yok ve vahşi hayvanların sesi belki sizi ürkütebilir bu da kamp hevesinizi olumsuz etkileyebilir. Bir arkadaşım Samsun'un bir dağında kamp kurduğunda sabah 05.00 gibi çadırın önüne 5-6 tane iri kurt gelip ateşteki yiyecekleri karıştırıyordu. Çadırda uyurken dışarıdaki ayak seslerinin de hangi hayvana ait olduğunu bilemiyorsunuz. Belki de bir tavşandır ama siz ayı olabileceğini düşünüyor olabilirsiniz. Bu yüzden ilk kamp macerası için alçak yerleri tavsiye ediyorum.

Tek başınıza kamp yapmayın

İlk Kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

Daha önce hiç kamp yapmamışsanız kampçı bir arkadaşınızla birlikte kamp yapmanızı tavsiye ederim. Çadırın kurulması ve eşyaları yerleştirmek biraz hız gerektirebiliyor ve pratiğiniz yoksa sizin için zor olabilir. Ayrıca ilk kamp deneyiminizde sıkılmamak için kafa dengi bir arkadaşla sohbet etmek kampı güzelleştirecektir.

Manzarası güzel olan bir yerde çadır kurun

İlk Kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

Yüksek olmayan bir yerde kamp yapacaksanız eğer bir nehir veya denizin kenarında çadır kurabilirsiniz. Denizin dalgası ve nehrin sakince akan suyun çıkardığı ses güzel bir uyku çekmenizi sağlıyor.

İlk Kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

Yüksek ve kimsenin olmadığı bir yerde kamp yapacaksanız da yine manzarası güzel bir yerde çadır kurmak daha çok keyif verecektir. Manzara karşısında, doğanın sesiyle çay yudumlayıp seyre dalmak içinizi huzurla dolduracaktır. Ben doğayı daha fazla hissetmek için hiçbir beşeri sesin olmadığı yüksek kesimlerde kamp yapmanızı tavsiye ederim ancak ilk kez yapacaksanız sahil kenarında olmasını öneririm.

Arabanız yoksa su kaynağı olan bir yerde kamp yapın

İlk Kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

Gerek yemeklerde, gerek temizlik, gerekse içmek için kamplarda suyun yeterliliği oldukça önemli. Eğer su kaynağının olmadığı yüksek bir yere çıkacaksanız arabanıza yeterli ölçüde su aldığınıza emin olun. Arabanız yoksa tüketilecek suyu sırtta taşımak mümkün olmayacağından su kaynağının olduğu bir yerde kamp kurmanız iyi olacaktır.

Kampta duş alamayacağınızı unutmayın

İlk Kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

Kamp rahatlığa uzaktır. Kendinizi evinizdeki kadar konforlu hissetmeyeceğinizi belirtmek isterim. Benim ilk kez kamp yapacaklara tavsiyem en fazla 2 gün yapmalarıdır. Eğer 2 günden fazla kalacaksanız vücut temizliği için bakım ürünlerini yanınıza alabilirsiniz. Eğer yüksek bir yerde dere görürseniz orada duş alabilirsiniz.

Kamp için ideal yemekler

İlk Kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

Kampta yapımı ve temizlemesi kolay pratik yemekleri tercih edebilirsiniz. Daha çok makarna, bulgur pilavı, sucuk, yumurta, tereyağ, tuz, çorba, erişte gibi yemekler yapılmaktadır. Sabah kahvaltıları için menemen veya yöresel yemeklerden muhlama da yapabilirsiniz. Ayrıca çayın yanında aperatif tüketmek için gofret, bisküvi, kraker gibi yiyecekler de alabilirsiniz. Daha pratiklik isteyenler için marketlerde satılan konserve yiyecekler de bir seçenektir. Yemek yaptıktan sonra tavayı temizlemenin işkence olduğunu da belirtmek isterim. Özellikle su sıkıntısı varsa.

Doğayı bulduğunuz gibi bırakın!

İlk Kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

Kampınızı yaptınız, eğlendiniz ve artık gitme vakti geldi. Sakın ola geriye kalan poşet ve çöpleri orada bırakmayın. Nasıl bulduysanız doğayı o şekilde bırakın. Bunun için kampa giderken yanınıza büyük boy çöp poşeti almanızı şiddetle tavsiye ederim.

İlk Kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler
63 Görüş