Geziyor 1 ay

Kampa Gitmek İsteyenler İçin Rehber: Yanınızdan Eksik Olmaması Gerekenler

WetKoala06

Bir önceki yazımızda eğlenceli bir kamp için neler gerektiğini yüzeysel olarak anlatmaya çalışmıştım. Şimdi ise kampa gidecek herkesin bilmesi gerekenleri anlatmaya çalışacağım. Hadi hazırlanın gidiyoruz.

Sırasıyla yapılması gerekenler

Bir liste hazırlayın. Aşağıda yazılan ürünlerden oluşan bir liste yapın, çantanıza koyacağınız her ürünü işaretleyin. Eksik bir şey kalmadığından emin olun. Yapılan planın üzerinden son bir kez geçilmeli. Kamp süresi netleştirilmeli, kamp alanı netlik kazanmalı, yapılan değişiklikler konusunda aile ve yakınlar bilgilendirilmeli. Netlik kazanan plan için hazırlıklar son şeklini almalı.

Şimdi başlayabiliriz.

Üçler kuralını felsefe edinin!

Bu Kurallar Sizi Sürprizlere Karşı Korur.
Bu Kurallar Sizi Sürprizlere Karşı Korur.

İster kısa soluklu bir hafta sonu kampı, ister bir doğa kampı isterseniz uzun soluklu bir hayatta kalma kampına çıkın bu kurallar daima aklınızda olsun. Peki nedir bu üçler kuralları?Hayatta kalma uzmanlarının felsefe edindiği bu kurallar sırası ile şunlardır.

 • Oksijen Olmadan 3 dakika
 • Ekstrem doğa şartlarında barınaksız 3 saat
 • Su olmadan 3 gün
 • Yemek yemeden 3 hafta

Her kamp macerası istediğimiz gibi sonlanmayabilir. O yüzden bu bilgileri hiç unutmamalı, acil bir durumda kullanmak üzere hayatımıza uyarlamalıyız.

Kamp çantası nedir?

Kampa gidecek herkesin en yakın arkadaşı.
Kampa gidecek herkesin en yakın arkadaşı.

Kamp çantamız kamp süresince bizim en yakın dostumuz olacaktır. O yüzden ona oldukça iyi davranmalı ve ona özel bir ilgi göstermeliyiz.

İlk kez kamp yapacaklar için gerekli olmasa da uzun bir zaman kamp yapmış kişilerin vazgeçilmezi, kamp için özel üretilmiş çantalardır. Bu çantaların en belirgin özelliği tek bir yerde tüm kamp malzemelerini bir arada tutmalarıdır. Bu çantalar su geçirmez, çok gözlü, ortopedik çantalardır. Hatta daha ileri seviyede üstünde güneş paneli bulunan, yanmaz, şarj girişlerine, özel taşıma ve saklama bölmelerine sahip olan çantalardır. Ancak özellik arttıkça fiyat olarak da yükseliş gösteren bu çantaları önermiyorum. Uzun bir kamp macerası hayaliniz varsa zaten bir süre sonra sahip oluyorsunuz. Ama başlangıç aşaması için buna ihtiyacınız yok.

Her kampçının yanında bulunması gereken hayati malzemeler hariç çantanız sizin özelinizdir. Ona istediğinizi koyun. Yalnız dikkat etmeniz gereken en önemli şey çantanızın hafif olması ve taşırken sizi yormayacak şekilde hazırlanmasıdır. Özellikle yürüyüş kampı yapanlar için bu hayati önem taşımaktadır. Tüm kamp çantaları belirlenen sürenin en az iki gün fazlasına yetecek şekilde hazırlanmış olmalıdır. Yani üç günlük bir kamp için beş günlük malzeme almak doğru olacaktır. Dediğim gibi her kamp macerası istediğimiz gibi sonuçlanmayabilir.

Çantamızı hazırlıyoruz!

Her Şeyimiz Hazır mı?
Her Şeyimiz Hazır mı?

Kamp malzemeleri

- Su

Su olmadan üç gün hayatta kalabilirsiniz, bu su kaybınıza göre değişiklilik gösterir. Ancak gittiğiniz bölgede su kaynağı varsa 1-2 litre su sizin için yeterli olacaktır. Ben ise gittiğiniz yerde su kaynağı varsa bile en az iki günlük su ihtiyacınızı hatta kamp boyunca ihtiyacınız olan suyu yanınızda götürmeyi öneriyorum. Çünkü gittiğiniz bölgedeki su içilebilir olsa bile, vücudunuzun suya alışana kadar ne tepki vereceğini bilemezsiniz.

Çadır

Başımızı sokacak bir çatımız olsun yeter.
Başımızı sokacak bir çatımız olsun yeter.

Barınak konusu oldukça önemlidir. Hangi mevsimde kamp yapacak olursanız olun çadırınız su ve soğuk geçirmez olmalı. Bunun dışında arzu ederseniz sert tabanı olan çadırlar var onları tercih edebilirsiniz. Ekstra böcek koruması sağlar. Ancak taban ayrı taşındığı için pek kullanışlı sayılmazlar özellikle yürüyüş kampı yapacaksanız. Kamp alanlarının baş belası sivrisineklerden korunmak için, çadırın sinekliği olması şart. Sinekliği olmayan bir çadırda sıcak yaz gecelerinde uykusuz kalabilirsiniz. Çadır tercihi size kalmış, isterseniz 4 kişi için bir tane, isterseniz sadece sizin için. Önerim iki kişilik çadır. Tek başınıza kalmak için ideal. Sohbetler çadırda değil ateş başında. 😊

Uyku Matı, Uyku Tulumu!

Tamam, Tamam! Biliyorum uzaktan bakınca biraz tabutu andırıyor.
Tamam, Tamam! Biliyorum uzaktan bakınca biraz tabutu andırıyor.

Bu konuda kesinlikle önerim uyku tulumu, dört mevsim olursa çok iyi olur ya da benim gibi hızlı bunalıyorsanız yazlık kışlık iki tulum alabilirsiniz. Son aldığım tulum iyi bir dört mevsim olduğu için artık diğer ikisini kullanmıyorum ama arkadaşlar ile kampa gittiğimiz zamanlarda hala işe yarıyor. Biraz korkutucu, biraz klostrofobik ama olmazsa olmaz. Mat almayın üstünüz açıkken pek güvende hissetmeyebilirsiniz.

En önemlisi "O"!

Sen yoksan bende yokum. 😊
Sen yoksan bende yokum. 😊

Ateş yakmak için gerekli malzemeler. Çakmak, Kibrit ve Magnezyum Çubuğu. Benim çantamda üçüde var. Ne olur ne olmaz. Ben bu konuda sizlere magnezyum çubuğu öneriyorum. Çakmak ve kibrit olası bir ıslanma durumunda işinize yaramayacak ve soğuk bir geceye ya da ateşsiz bir kampa neden olacaktır. Magnezyum çubukları her koşulda ateş başlatıcı olarak işinize yarayacaktır. Eğer magnezyum çubuğunuz varsa kolay yanan bazı şeylerde yanınızda olmalı. Kağıt peçete, kolay çıra, üstüpü vs. gibi. Kurak bir dönemde ateş yakmak kuru otlar sayesinde çocuk oyuncağı olsada, yağmurlu bir ortamda tam bir işkence olabilir. O yüzden yanınızda az da olsa küçük bir ateş yakmaya yetecek odun daima bulunsun.

Harita, Pusula, Navigasyon!

Yolumuzu aydınlatan sen, şimdilerde bir yalnızlık içindesin.
Yolumuzu aydınlatan sen, şimdilerde bir yalnızlık içindesin.

Harita ve pusula akıllı telefonlar ile artık tarih olmuş olsada ben onları kurtarıcı olarak sayanlardanım, gittiğiniz bölgenin haritasını yazıcıdan yazdırıp yanınıza almanız iyi olacaktır. Bir şarj sorunu yaşadığınızda yardımınıza yetişecek kurtarıcı olabilirler. Haritanızın köşesinde yön göstericilerin olmasına dikkat edin. Haritanıza bakıp pusulanız ile yön tayin etmek zorunda kaldığınızda yön göstergesi olmayan bir harita işinize yaramayacaktır. Gideceğiniz ilin veya bölgenin haritasını telefonunuzun çevrimdışı haritaların eklemeyi unutmayın. İnternet olmasa bile, haritayı kullanma avantajı sağlar.

Telefon Şart!

Onsuz Sokağa Çıkmıyorsun, Almadan Kampa Gitme.
Onsuz Sokağa Çıkmıyorsun, Almadan Kampa Gitme.

Benim önerim iletişim için en az iki telefon. Akıllı telefonunuz yanınızda olacaktır ama şarj sıkıntısı yaşayacağınızdan dolayı mutlaka bir tuşlu telefon alın. Sim kart takmadan 112'yi arayabilmenizi sağlayacağından emin olun. Kamp alanına ulaştıktan sonra internet kullanabiliyorsanız, net konumunuzu en az üç kişiye atın. Planlanan sürede hala iletişim kurmadıysanız konumunuzu yetkililer ile paylaşmalarını tembihleyin.

Şarjını Unutma!

Hayat Kurtarır.
Hayat Kurtarır.

Powerbank, Piller ve El Feneri. Powerbank konusunda önerim güneş enerjisi ile şarj edilebilenler. Ama elinizde yoksa aldığınız powerbank'in şarjının dolu olduğundan emin olun ve acil bir durum olmadıkça kullanmamaya özen gösterin. Telefonunuzu en az iki defa şarj edebileceğinden emin olun. El feneri olmazsa olmazlardan, hatta mümkünse bir de kafa lambanız olursa iyi olur. Ben pilli olanlardansa şarjlı olanları tercih ediyorum. Zor durumda aracı kullanarakta şarj etme ihtimalim oluyor.

Bunlar olmazsa olmaz!

Güzel bir set, güzel bir kamp demek.
Güzel bir set, güzel bir kamp demek.

Kamp Bıçağı, Çakı, Balta, Testere. Sende hangileri var derseniz Çakı ve Balta var. Kamp bıçağı yerinede bir tane ucu açık sustalı bıçak. Çok amaçlı çakı olduğu için zaten bir çok malzeme var. Ama en önemli silahım Tel testere. Onu şöyle ekliyorum bundan mutlaka bir tane edinin. Kamp hayatının belkide "Bug'ı" sayılır. Bir çok işe yarıyor, sadece dalları kesmek için değil, onları küçültmek içinde kullanmak mümkün.

TEL TESTERE
TEL TESTERE

Kampınızı Garantiye Alın!

Bu olmadan hiçbir yola çıkma.
Bu olmadan hiçbir yola çıkma.

İlk Yardım Çantası, Palaska, Düdük ve İpler. İlk Yardım çantanız daima olmalı, içinde özelikle ağrı kesiciler, kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar, antibiyotik kremler, yara bandı, yaraları temizlemek için solüsyon (Oksijenli Su, Batikon vs), sargı bezi gibi ihtiyaçlar bulunmalı. Benim gibi kampa araçsız gitmiyorsanız aracın ilk yardım kiti yeterli. Düdük, acil bir durumda, benim başıma geldiği gibi bir yamaçtan yuvarlanıp ayağınız ya da bacağınız zarar gördüğünde arkadaşlarınız ya da oradan geçen birilerinin sizi duymasını sağlar. İpler, en az iki metre en fazla 5 metrelik İpler yanınızda olsun gerek çadır kurarken, gerek çamaşır kuruturken, gerekse hayvan alarmı ya da tuzağı yaparken işinize yarayacaktır. Palaska ise Allah korusun zehirli bir böcek veya hayvan ısırığı durumlarında, kırık gibi durumlarda işinize yarar.

Mutfak Malzemeleri!

Aç kalmak istemeyiz. 😊
Aç kalmak istemeyiz. 😊

Yemek pişirme kapları. Ben bir tane ufak tencere, bir tane demlik üstü, Bir tane de su kaynatmak için ayrı bir kap ve ızgara bulunduruyorum. Su kaynatma kabı suyuna güvenmediğim yerlerde işime yarıyor suyu kaynatarak içiyorum. Izgara genelde göl kenarlarında kamp yaptığım zaman balık için oluyor. Aracınız ile gidiyorsanız semaverde bulundurabilirsiniz. Kullanmıyor olsam da gazlı bir ocak sürekli olarak yanımda bulunuyor. Sizde bulundurun ne olur ne olmaz.

Hijyen elden bırakma!

Hijyen her yerde lazım.
Hijyen her yerde lazım.

Hijyen ürünleri, tuvalet kağıdı, poşetler ve çöp poşeti. Bunları istediğiniz gibi çeşitlendirebilirsiniz. Benim için bu eşyalar ayak pudrası (uzun süre ayakkabı giydiğiniz için ayağınızı korumanızı sağlar) Bir adet kişisel el sabunu, bir tane 200ml sıvı sabun, kişisel havlu (iki adet), dezenfektan (Koronadan öncesinde de kullanıyordum, toprak ile fazla haşır neşir oluyorsunuz, ayrıca sinek ısırması içinde iş görüyor), kolonya, diş macunu ve fırçası. Poşetler eşyalarınızı yüksek yerlere asmanızı, haşerelerden yiyeceklerinizi korumanızı sağlar. Çöp poşetleri ise kamp alanını temiz kullanmak ve temiz bırakmak için.

Yedek her zaman iyidir!

Tarp deyince büyütme. 😊
Tarp deyince büyütme. 😊

Yedek kıyafet, Yağmurluk, Tarp, Mont. Yedek kıyafet Mutlaka olmalı mı? Hayır ama uzun süreli bir kamp yapıyorsanız vücut hijyeniniz açısından önemli. İç çamaşırı ve çorap mutlaka almalısınız. Yağmurluk ve mont beklenmedik hava olayları için her daim çantanızda bulunmalı. Tarp, nam-ı değer muşamba, ne işe yarıyor derseniz hava yağacak gibi olursa ateşinizi koruyabilir, eşyalarınız ve odunlar için koruyucu olarak kullanabilirsiniz. Ben üç tane taşıyorum biri alta sermek için diğeri üste koruma yapmak için, bir değeri ise ateşi korumak için. Başlarda iki üç taneyi yakmışlığım var. 😊

Kampa geldik diye aç mı kalalım?

Aç Kalma Kampın tadını çıkar.
Aç Kalma Kampın tadını çıkar.

Bilerek buraya bıraktım çünkü bunda biraz daha detay vermek istiyorum. Genelde konserve ürünler gibi uzun ömürlü yiyecekleri tercih etmeniz tavsiye, ekmek konusunda benim tercihim un bulundurmak ve öğünlük ekmekler yapmak, eğer bunu istemezseniz paket ekmek almanızda fayda var zira normal ekmek bayatlayacaktır. İlk gün için ziyafet verebilirsiniz isterseniz, et, tavuk gibi ürünler bozulması kolay ürünler olduğu için sadece bir veya iki gün sağlam kalıyor. Sebzeler içinde aynı durum geçerli. Ama patates soğan gibi uzun vadeli ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünler uzun süre sağlam kaldığı için çoğu kampçının ana öğünüdür. Yumurta olabilir ama muhafaza konusunda dikkatli olmak lazım.

Peynir, zeytin, düzgün muhafaza edilirse peynirde ana öğününüz olabilir.

Tabi ki olmazsa olmazlar baharatlar, tuz (ekmek yaparken lazım ona göre almalı) karabiber, pul biber vs. bunlar keyfinize göre. Çay ve şeker. Kampa gidiyor olsakta onlarsız asla. 😊

Enerji verecek ve atıştırabileceğiniz uzun ömürlü her şeyi yanınıza alın, bisküvi, kraker, kahve, enerji içeceği (yanınızda olsun soğuk havalarda, ve yorgun düştüğünüz, uyumak istemediğiniz zamanlarda iş görür). Sonrası size kalmış çeşit sayısını saklama şartlarını sağlayabildiğiniz sürece arttırabilirsiniz.


Not: Daha önceden alamadığım ama şu an ulaşması kolay bir hal aldığı için sık sık olmasa da arada zevkine tercih ettiğim internette satılan "Askeri Yemekler" var, onları da tercih edebilirsiniz. Fiyatları uygun değil ama tercih etmek isteyenlere doyurucu üç öğün sağlayabilir.


İnternetten araştırarak bulacağınız Lembas tariflerini uygulayarak öğünlerinize çeşitlilik katabilirsiniz. Peksimetler yapabilir ya da alabilirsiniz. Bu ürünler hem geç bayatlayan, hemde enerji veren ürünler olduğu için tercih sebebi..

Diğer Malzemeler!

Burası sizin ihtiyacınıza açık.
Burası sizin ihtiyacınıza açık.

Diğer malzemeler. Kağıt ve kalem hem organizasyonda yardımcı oluyorlar, hem de bir alerji durumunda konuşamayacak duruma gelirseniz yazarak durumunuzu anlamanızı sağlıyorlar.

Mum, pillerin ve şarjın bitmesi durumunda ışık kaynağı olarak kullanabilirsiniz, bazı durumlarda ise küçük onarımlarda kullanabilirsiniz, parafini damlatarak küçük delikleri kapatabilirsiniz. Çadır içinde, çadır ve tulumda kullanmamaya özen gösterin.

İğne iplik, yırtılan malzemeleri onarmak için kullanabilirsiniz ben taşımıyorum.

Ducktape, nereden elime geçti bilmiyorum ama bende var, ulaşabilirseniz alın, hem sağlam, hemde su geçirmediği için yırtılan yerleri onarmanızı sağlıyor, yoksa sağlam bir koli bandıda olur. Tırmık, çok amaçlı kürek, "Bunlar çok mu gerekli?" derseniz hayır ama kamp alanını temizlerken size yardımı olacaktır.

Yola çıkmadan önce son kontroller!

Araç bakımı her daim önemli, kampa gidiyorsan daha önemli.
Araç bakımı her daim önemli, kampa gidiyorsan daha önemli.

Hazırladığınız ürünleri çantanıza koymadan önce listenizi son kez gözden geçirin ve eşyalarınızı çantanıza koyarken işaretleyin.

Aracınızın lastiklerini, yakıtını kontrol edin.Yola çıkmadan önce bir ustaya aracınızın bakımlarını yaptırın. Mevsime uygun lastik kullanın, tekerlek havalarınızı yük durumuna göre ayarlayın. Yakıtınızın dolu olduğundan emin olun, olumsuz bir durum karşısında aracınızı ısınmak için kullanabilirsiniz.

Yola çıkmadan önce gideceğiniz yeri ailenize ve akrabalarınıza bildirin.

Gideceğiniz bölgenin kamp için uygun olup olmadığını araştırın, gerekirse yetkili merciiler ile iletişime geçip, bölge durumu hakkında bilgi alın.

Aracınızı dikkatli kullanın, güzel bir kamp gezisini sizler için tehlikeli hale getirmeyin.

Kamp Alanına Ulaşmak, Kamp yerinin seçimi!

Kendini çok yorma.
Kendini çok yorma.

Evet tüm hazırlıklar tamamsa artık kamp için yolculuğa başlayabiliriz. Güvenli bir yolculuk için trafik kurallarına uymayı ihmal etmeyelim.

Kamp alanınızı belirleyin!

Güzel ve huzurlu bir kamp için kamp alanınız güvenli olmalıdır. Bir önceki yazımı okuyarak güvenlik önlemlerinizi alın. Temizlemesi kolay, görüşü açık bir alanı kamp alanınız olarak belirleyin. Temizlemesi en kolay alanı tercih edin


Kamp Alanınızı Temizleyin!
Kamp alanınızı belirlendikten sonra kamp alanınızı temizlemeye başlayın. Temizlik esnasında eldiven kullanmaya dikkat edin. Kamp alanınızda uzun boylu otlar varsa, bu otlar görüşünüze engel olacaktır, . Temizlik sonrasında ellerinizi yıkayın. Yanınızda varsa temizlik için tırmık, çok amaçlı kürek kullanmaya çalışın.

Kendini Koru!

Kendinizi her daim koruyun.
Kendinizi her daim koruyun.

Kamp alanlarının vazgeçilmezi böcelerdir, böceklere karşı korunma önlemlerinizi alın. Sineksavar spreyler, beyaz kanallı kireç vs. Sürüngen ve böcekleri çadır, yiyecek ve ateşinizden uzak tutmanın en kolay yolu kamp alanınızı beyaz kireç ile çember içine almaktır. Beyaz kireç hayvanların çember içine girmesine engel olur. Sürüngenler için ise en güzel yöntem yabani hayvan kovucu spreylerdir, beyaz kirecin üzerine belirli aralıklarla sıkabilirsiniz, ilacın kokusu yerde olan tüm hayvanları sizden uzak tutacaktır. Kaliteli ürünler kullanmaya dikkat edin.

Oldukça uzun bir yazı oldu bir daha ki yazım kamp ürünleri ile ilgili olacak. Ama öncesinde planladığım bir kamp var. Kamp dönüşünde tekrar görüşmek üzere. 😊

Kampa Gitmek İsteyenler İçin Rehber: Yanınızdan Eksik Olmaması Gerekenler
24
36
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • dalgakıran61
  Yola çıkmadan önce gideceğiniz yeri, r planlarınızı ve iletişim bilgilerinizi emniyet güçlerine bildirmek gerek. Olası haber alınamama, kaybolma durumunda kurtarma ekipleri kolaylıkla kampçıya ulaşabilmeli.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Yazıyı hızlı atladım. Zaten söylenmiş. Kusura bakmayın 🙏🙂

  • WetKoala06

   EİG sende bu kısmın üzerinden iki kez geçmiş olalım. Atlayanlar için. 😊 😊

  • Teşekkürler 🙏🙂

En İyi Kız Görüşü

 • Nazlıı_Tesfaye
  cok cok tssekkur ederim kamp yapmayi planlamiyorum ama bence gayet bilgili bir icerik olmus
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

2335
 • biradetmehmet
  Güzel çalışma olmuş tebrikler birde çantaya sığmaz ama mutlaka yanınızda bir arkadaş bulunsun yalnız gitmeyin
  • WetKoala06

   O kesin lazım yalnız başına çekilmez yoksa ben arada çıkıyorum ama onlar böyle iki günlük falan. İsteyen buluyor yinede. 😊

 • Elinize emeğinize sağlık çok güzel bir bence olmuş ama bence fazla uzun açıkçası okurken sonlara doğru biraz atlama yaptım daha kısa ve öz yazarsanız daha da iyi olabilir.
  • WetKoala06

   İlk iki yazıyı elimden geldiğince uzun tutmaya çalıştım çünkü detaylı olmasını istedim. Bundan sonraki yazılarımda aklımda tutacağım önerinizi. 😊 Teşekkür ederim yorumunuz için. 😊

  • rica ederim

 • IAmarPresterAen
  Muhteşem ötesi bir bence olmuş emeğinize sağlık ne kadar eksik gedik varsa hepsi kapanmış oldu :) Bilgiler için teşekkürelr
  • WetKoala06

   Rica ederim yorum için ben teşekkür ederim.

 • Kafa dengi insan olsa da 1 haftalığına kamp yapsak.
  • WetKoala06

   Sen iste yeter ya ayarlarız bir kaç kişi ortak bir alanda buluşur yaparız. 😊

 • Teşekkür ederim, gerçekten güzel bilgiler emeğine sağlık.
  • WetKoala06

   Rica ederim. Yorumun için ben teşekkür ederim

 • restinerest
  Elinize emeğinize sağlık çok güzel bir bence olmuş ama bence fazla uzun açıkçası okurken sonlara doğru biraz atlama yaptım daha kısa ve öz yazarsanız daha da iyi bence
  • WetKoala06

   Bu iki paylaşımı biraz uzun tutmak istedim. Sonraki paylaşımlarda yorumunuzu dikkate alacağım.

  • WetKoala06

   Yorum için teşekkürler. 😊

 • Aliistanbul3455
  Samsunluyum oraya gittiğim zaman evde değil dağda kampta yaşıyorum
  • WetKoala06

   Karadeniz de kamp yapmak ayrı bir güzellik. Havası, suyu farklı oraların

 • NaaaaaaaaaaK
  Waow 😂harika olmuş. Detaylı ve net 👀 beğendim 😂😂
  Eksik bulamadım 😂😂 evet yani ne var ki 😂😂 Tam tesisat 👍😊
 • Misyouuu
  Çok seviyorum ama böcek gibi küçük yaratıklardan çok tiksiniyorum , yoksa kim sevmez kamp yapmayı
  • WetKoala06

   Korkmayın o kadar ya her şeyin önlemi var artık. Önleminizi alın gerisi kolay

 • KırıKMerdane
  Çok faydalı olmuş çoğunu giderken yanımda götürüyorum zaten
 • drifter00
  Çok iyi anlatmışsın daha hiç kamp yapma fırsatım olmadı ama en kısa zamanda yapmayı düşünüyorum.
 • Birazhuzurver
  Ben bir kere gittm kampa. . 25.30 kisilik bir gurup galinde gitmistik. Gercekten çoook eğlenceliydi. Agaçliya gitmistik biz. Çok kalabalik oldugumuz icimmi o kadar cok eglendim bilmiyorum. ama bana çok iyi gelmisti. Şimdi tekrardan düsünuyorum kanpa gitmeyi ama iki kisi gitsek güzel olurmu acaba ? Birde İstanbul ve civarinda kamp yeri önerisi olan var mı ?
 • HürreemSultaaN
  Kamp yapmak bana korkutucu geliyor ama eğlenceli de bence 🌺
 • cozdissapointment
  Bu yaz kamp yapmak hayal oldu gibi. aşırı heves ettik bakalım.
 • MagRipOgLu
  Eline emeğine sağlık. Kampa gidecekler için harika bilgiler verilmiş.
 • bu kadar şey o cantaya sığar mı?
  • WetKoala06

   Çok göründüğüne bakma yazarken çok, alınca çantada boşluk bile kalıyor. 😊 😊

  • oo iyi.. kalitelibir cadırda olursa ayılar bizi yemez..

  • WetKoala06

   Ayılardan çadır korumaz. 😂😂 Ancak Allah korur. 😊 😊

  • Hepsini Göster
 • Tuniş
  Faydalı bilgiler için teşekkürler.
  • WetKoala06

   Yorum için ben teşekkür ederim. 😊

 • Haşere yoksa ben varım, o varsa ben yokum :)
  • WetKoala06

   Haşere Benim kampımda yok, sadece bugün hazırlık yaparken zıpır bir yılana denk geldik. 😊 Onun dışında sakin. 😊

 • desertederin
  Tam da karantinada kampa gidiyordum iyi hatırlattınız :D
 • Kralex09
  Ve birde aşık olduğun insan olacak yanında. :)
  • WetKoala06

   Onunla çekilmez hacı. Yok böcek, yok sinek, yok arı, yok karanlık, yok sıcak. En iyisi erkek erkeğe çıkmak. Ama sen istersen dene bir kere. 😊

 • grknnrgz
  Zaten biliyordum bilmeyenler için gerçekten işe yarar teşekkürler
 • Shezzar
  güneş paneli ucuza bulunabilirmi arkadaşlar?
  • WetKoala06

   Çok ucuza yok ama dönünce senin için elimdeki ürünün Türkiye ve Yurtdışı linklerini atacağım. 😊 İşaretledim seni. 😉

  • Shezzar

   saol bekliyorum :)

  • WetKoala06

   Benim kullandığım sistem tam olarak bu. Tam şarj için gündüz kullanıyorum. Gece boyu sürekli çalışmıyor. Ama idare ediyor. O zamanlar yaklaşık 5$ civarında almıştım Aliexpress'ten. O zaman vergilerle beraber TL'ye vurduğunda 55-60 civarındaydı.

   Portatif Solar Aydınlatma Sistemi (Aydınlatma+Telefon şarj) 149,90 TL yerine 129,99 TL
   urun.n11.com/.../portatif-solar-aydinlatma-sistemi-aydinlatmatelefon-sarj-P312096652

  • Hepsini Göster
 • Bilgiler çok güzel, okumadan gitmemek gerekiyor.
  • WetKoala06

   Teşekkür ederim yorumun için. 😊

 • Redscorpion25
  Çok heveslendim. Uzun zamandır unutmuştum bunu.
  • WetKoala06

   Arada yapmak lazım, şu korona dönemi beni de bunalttı, şimdi yine eskisi gibi olmak iyi geldi. Kafam toplandı biraz

  • Nefes aldık biraz.👍

 • SİSTEMB0ZAN
  Delici aletim bende bilin ne eksik bir hatun aman sabahlar olmasin
 • güzel yorum olmuşlar. Tebrikler. lazımlıklar arasında
 • SBEÇ914
  Bear Grylls izledikten sonra baksırla da gider kamp yaparım.
 • Wolf-man
  Her konuya değinmişsin. Faydalı bir bence olmuş
 • gencoyun135
  Güzel
 • Kokomom03
  Aklıma pubg oyunu geldi kamp güzeldir :)
 • Msener0144
  Bilgiler için çok teşekkür ederim
  • WetKoala06

   Rica ederim, işinize yararsa ne mutlu bana. Yorum için ben teşekkür ederim asıl. 😊

 • JefreyTheKisser
  Keşke durumumuz olsada gidebilsek 😂
  • WetKoala06

   Aslında çoğu tatilden daha ucuz bakma ben kamp setimi 4-5 yılda kurdum. Yoksa çoook eksik malzeme ile kampa gittim. Çadırsız kamp bile yaptık, bir poşet gererdik üstümüze, alta da bir kilim öyle yapardık. 😊 İstiyorsan her şey mümkün, çok büyütme o kadar. Ankara 'da otobüsle gider kamp yapardık. 😊

  • Aynen abi haklısın aslında insan istedimi peşinden koşarsa yapar, işte biz hazıra konar gibi davranıyoruz ya o yuzden heralde 🙂

  • WetKoala06

   Seni kampa benim götürmem lazım. 😂😂 Bizde hazır yok, çalışan yatar çalışmayan nöbetçi. 😊 😊

  • Hepsini Göster
 • Eziremsem
  evet gerekli güzel öneriler eline sağlık
 • Gufnmnvv
  Waowwwww muthis bilgiler tsk
  • WetKoala06

   Rica ederim yorum için ben teşekkür ederim

 • Pentegrama3461
  Çok uzun olmuş tam okuyamadım
 • ugly33
  Bilgiler için teşekkürler 🙂
 • yeşillllll
  Var bir hayalimiz
 • Okutken bir huhh dedim ama baya hoş olmuş 🙃
 • çok güzel birşey kamp
 • yyupiiyaskkk
  Harika vakit geçirirdim
 • ErolAtess
  Ben gidecem bu yaz efsane olıyor
 • Hüseyin_33
  Güzel çalışma olmuş tebrikler
 • __カ_ア_ヌ__
  Tatilin her sekli guzeldir
 • bilmemki2
  Çok güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık
 • meowcanan
  Woow harika bilgi
 • meobusra
  Güzel bir bence olmuş
 • Akıınnnnn
  Kamp özgürlüktür
 • Crazygirll_355
  Herşey olmalı kesici delici yakıcı 😂😂
 • sinemcehayat
  wow harika olmuş gerçekten
 • LiLze
  Tam teçhizatlı bir kamp harika olur 👍
 • BerkMaraş
  teşekkürler baya bir ayrıntılı olmuş
 • FuriousXalo
  havalar ısındı zaten aslında yapmak lazım.
 • Gizli Üye
  Mikemmellll teşekkürler
 • Gizli Üye
  Ya şimdi kampa gitsem ne de güzel olurdu😔
 • Gizli Üye
  Kamp çadırının da çok kaliteli olması şart
 • Gizli Üye
  Kamp çantası herşeydir.
 • Gizli Üye
  Bundan sonra giderken bunlar aklinda olcak tesekkurler
 • Gizli Üye
  Tamamdır sağ olsun
YÜKLENİYOR...