İlber Ortaylı'nın Tavsiyesine Uydular: Gelinlik ve Damatlıkla Dünyayı Keşfe Çıkan Yeni Evli Çifte Bayılacaksınız

Ünlü profesörümüz sevgili İlber Ortaylı yakın bir zaman önce, 'Yaşamartı kişisel gelişim zirvesi''nde gençlere verdiği beyanatta;

Benim meşhur tavsiyemdir. Mektebi bitirir bitirmez evlenip de mobilyacı dükkanı gezeceğinize dünyayı gezin derim.

...demişti.

Aylin ve Yavuz Ali isimli iki genç, yeni evli çift ise hocanın tavsiyesine uymuş olacak ki, nikahı kıyar kıymaz interrail biletini ceplerine atıp, gelinlik ve damatlıklarını da koydukları sadece sırt çantalarını da alarak vurmuşlar kendilerini yollara. Bugün fazla söze gerek duymuyorum. Her şey bu şahane fotoğraf karelerinde. :)

Bitmeyen balayı ve eğlenceyle geçen bir seyahat

İlber Ortaylı'nın Tavsiyesine Uydular: Gelinlik ve Damatlıkla Dünyayı Keşfe Çıkan Yeni Evli Çifte Bayılacaksınız

Herkesin bakış açısı farklı olsa da değişen sosyal hayat, kadın erkek ortak çalışan çiftler ve eski klişelerden uzak başkaları için değil, kendileri için bir şeyler yapan insanları çok fazla görür olduk son yıllarda.

İlber Ortaylı'nın Tavsiyesine Uydular: Gelinlik ve Damatlıkla Dünyayı Keşfe Çıkan Yeni Evli Çifte Bayılacaksınız

Aylin ve Yavuz Ali çifti de işte bunlardan biri

👰🏻 🤵🏽 Biz hep gezdik, öğrenciydik otobüsle gezdik, bisikletle gezdik, tabanvay gezdik… Çünkü ikimizde böyleydik, sokağın tadını almıştık, hayat duvarların arasında değil bizzat güneşin altında yeşilin üzerinde ve ufuk çizgisine baktığınız her yerde idi. Aynı ruha sahip olmanın mutluluğuyla gezdik. Tanıştığımız ilk zamanlardan beri, farklı yerler, farklı hayatlar görmeyi sevdik, böyle gelişti bizim ilişkimiz. Böyle gelişen bir ilişkiden de gezmekle bağlantısız olan bir evlilik düşünülemezdi ve tabi ki balayı… Karar verdik balayımızı öyle otel odasında, lüks bir yerlerde değil, sevdiğimiz gibi sırtımızda çanta, ayaklarımız ağrıyana kadar gezerek yeni yerler şeyler görerek geçirecektik, böyle başladı bizim hikayemiz. Gelinlikle gezmek ise tamamen anılarımızı biriktirme şeklimizin dışavurumsal bir şekli. İşin içine biraz daha eğlence kattığımız kısım. Böylelikle geride bıraktığımız her bir şehirde, ülkede bir iz bıraktık, imkânımız oldukça da buna devam ettik. Ertesi yıl farklı bir ülke ve yaşantılara kanat açtık. Beyaz izler bıraktık her gittiğimiz ve terk ettiğimiz yerde. Bunu yaptıktan tam üç yıl sonra dedik ki, artık bu anılar birikti, tıpkı bir koleksiyoncunun artık koleksiyonunun eve sığmaması ve onları ya ufak bir müzede sergilemesi ya da bir antikacı açarak onları değer veren insanlarla buluşturmasıyla benzer bir hisle bu siteyi işte böyle açtık, acı, tatlı ve ekşi anılarımızı paylaşmak, yapılabilir olduğunu düşündürmek için. 🔎yeryuzundebeyazizler.com #yeryuzundebeyazizler #balayırail #interrail #travelcouple #seyahat #gezi #hurriyetseyahat #gezginler #travelling #travelblogger #travelphotography #explore #discovery #museum #müze #sanat #art #traveltogether #travelingram Aylin & Yavuz Ali 👰🏻🤵🏽 (@yeryuzundebeyazizler)'in paylaştığı bir gönderi (13 Mar, 2019, 4:32öö PDT)

Hem de sanıldığı kadar çok yüksek bir maliyetle değil. İnterrail bileti ile. Nedir bu İnterrail diyenler..

İlber Ortaylı'nın Tavsiyesine Uydular: Gelinlik ve Damatlıkla Dünyayı Keşfe Çıkan Yeni Evli Çifte Bayılacaksınız

Belirli bir süre için, kapsadığı ülkede, 2. sınıf tüm trenlere ücret ödemeden binebilme imkânı sağlayan özel bir tren biletini alınca haliyle ulaşım da sorun olmuyor. Sonrasında unutulmaz tren yolculukları. Ver elini tarih ve kültür kokan Avrupa sokakları

Orman Perilerinin Eli Değmişcesine Ukrayna Aşk Tüneli☘️ Ah aşk tüneli başımıza neler geldi seni göreceğiz diye ama hayatımda görüp de bu muymuş demediğim yerlerden biri. Ukrayna benim ilk yurtdışım ilk farklı gözlerim ve çokça sevdiğim bir yer. İlk olarak 2015’te sevdiceğimin bana sürprizi ile gitmiştik Lviv’e. Her şey benim için çok yeni çok farklı ve ilgi çekiciydi. Aşk tüneline dönecek olursak, yıllardır internette görenleri kendine hayran bırakan fotoğraflarıyla bizimde dikkatimizi çekip gitmek istediğimiz yerler arasına girmişti. İlk Ukrayna gezisinde oraya uğramadık. İkinci gittiğimizde 2017’de destinasyona ekledik. Ekledik eklemesine de biz bir türlü gidemedik aşk tüneline, vazgeçelim diye sanki bir sürü engel çıktı karşımıza ama emelimize ulaştık zor olsa da. Aslında ilk önce Kiev’den Rivne’ye orada belki kalırız demiştik sonrada Lviv’e geçecektik. Ama Kiev’de tren istasyonuna gidip bilet sorduğumuzda bir aya kadar bilet olmadığını öğrenince tabi biraz canımız sıkıldı. Yağmur yağıyordu karnım açtı (ki benim için çok büyük bir problem) ve gitmek istediğimiz yere gidemiyorduk. Otele gidince plan yaptık tekrar, hemen Lviv’e uçak bileti aldık. Aslında Lviv’den gitmek daha mantıklı 3 saat, Kiev’den 7 saat sürüyor tabi biz gidiş güzergahı olsun istemiştik ama olmadı. yazımızın devamını yeryuzundebeyazizler.com adresinden okuyabilirsiniz 🤓 #yeryuzundebeyazizler #aşktüneli #tunneloflove #ukraine #rivne #klevan #ukrayna Aylin & Yavuz Ali 👰🏻🤵🏽 (@yeryuzundebeyazizler)'in paylaştığı bir gönderi (6 Şub, 2019, 11:14öö PST)

Yola çıkarken yanlarında aldıkları gelinlik ve damatlıklarını bazen bir mağazanın kabininde, bazen de bir müzede giyiyorlar

İlber Ortaylı'nın Tavsiyesine Uydular: Gelinlik ve Damatlıkla Dünyayı Keşfe Çıkan Yeni Evli Çifte Bayılacaksınız

Fotoğraflarını çekmesi için yolda karşılaştıkları herhangi birinden yardım istiyorlar

Hep otobüs, tren, metro ve bisiklet kullandılar

İlber Ortaylı'nın Tavsiyesine Uydular: Gelinlik ve Damatlıkla Dünyayı Keşfe Çıkan Yeni Evli Çifte Bayılacaksınız

Lüks oteller de, konforlu araçlarda, şaşalı restoranda olmadılar belki ama hep mutluydular

Aylin ve Yavuz Ali tam 17 ülke gezdiler ve halen gezmeye, yeni yerler görmeye devam ediyorlar

Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun 👊🏿 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Müze Gezisi / İzmir Kadın Müzesi 📌 Müze gezisinden önce her yıl kutlanılan ve anılan Dünya Kadınlar Günü’nün çıkış hikayesine ufak bir göz atalım. 🔎8 Mart 1857’de Amerika New York’ta bir tekstil fabrikasında, dokuma işçileri daha iyi çalışma koşulları için greve başlamış. Ancak grev; polisin işçilere saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmeleri ve çıkan yangında 120 kadın işçinin hayatını kaybetmesiyle kötü bir şekilde sonuçlanmış. 1910 Danimarka Kopenhag’da Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda Clara Zetkin bu olayın anısına bugünün Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını önermiş ve oybirliği ile öneri kabul edilmiş. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ise bugünü 1977’de Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını kabul etmiş. Ülkemizde ise 1975 yılından beri kutlanıp, anılmakta. 📍Gelelim müzemize, İzmir Kadın Müzesi; İzmir Basmane’de bulunmakta. Metro olduğu için ulaşımda gayet kolay. Basmane’nin eski tarihine oteller sokağından geçerek ara sokaklarda kaybolarak şahit oldum, meydanda bir tabela var Kadın Müzesi diye ama onun dışında haritadan konumla ulaşmak daha kolay oluyor, ben bu müzeye üç kere gittim, ilkinde haritada yanlış işaretlendiği için bulmak çok zor olmuştu. Müze yolu dediğim gibi tarihi, giderken eski kahvehaneler, sigarasını efkârlı içen elleri ve yüzleri hayatın bıraktığı bir sürü kırışıklıkla dolu kavruk tenli erkekler var, kadın çok az gördüm. Oteller sokağı demiştim, evet burada eski oteller var yine binalar tarihi, bazılarının tabelalarının altında sıcak su bulunur yazıyor, sanırım hepsinde olmadığı anlamına geliyor bu. Ara ara küçük bakkallar, ayakkabı tamircileri ve yalınayak dolaşan çocuklar var... 🔎 yazının devamı için yeryuzundebeyazizler.com #yeryuzundebeyazizler #dünyakadınlargünü #izmirkadınmüzesi #kadınlargünü #izmir #müze #gezi #womansday Aylin & Yavuz Ali 👰🏻🤵🏽 (@yeryuzundebeyazizler)'in paylaştığı bir gönderi (7 Mar, 2019, 11:16öö PST)

Mutlaka Türk standartlarında onlarında 'Oturma grubunu erkek, mutfak eşyasını kız evi alır' diyen düşünce tarzında tatlı Türk aile büyükleri olsa da..

Onlar evlenmenin eğlenceli tarafında karar kılmışlar.

👰🏻 🤵🏽 Gelinlik ve Damatlıkla Nasıl Geziyoruz? 🧳 İki ellişer litrelik sırt çantasıyla yaptık tüm yolculuğumuzu. Anılarımızı ölümsüzleştirecek bir fotoğraf makinemiz vardı birde aksiyon kameramız. Gelinlikli gelinliksiz fark etmeksizin, hep toplu taşıma kullandık metro, belediye otobüsü, tren, bisiklet, bolca da yürüme. Hem bütçemizin kuvvetli olmamasından dolayı hem de böylesi daha keyifli ve heyecanlı. Her şeyi kendimizce hallettik. Epey zorlu geçen yolculuğu nasıl tamamlayabildik derseniz, birbirimize olan aşk ve hayalimize olan tutkumuz bize bu alışık olunmamış şeyleri yaptırdı. İyi ki de yapmışız ve yapıyoruz. 🎒 Gelinlikle interrail çılgınlığımızın fikirden uygulamaya geçiş aşamasında ilk sorunsalımız; gelinliği nerede taşıyacağımız oldu. İllaki bir yerlere girerdi ama asıl sorun geniş hacim kaplamasıydı. Gerçi sonradan anladık ki damatlık kadar yer kaplıyormuş. Bir ayı aşkın tur planımız için ihtiyacımız olan; havlular, çarşaf, yastık kılıfları, kozmetik ürünler, terlikler, kıyafetler, acil durum için kutu kutu ilaçlar, elektronik uzatma kablolarından, çoğaltıcı prizlerden powerbank ve yedekleriyle birlikte kablolarıyla, fotoğraf makinesi ve ekipmanlarına kadar birçok eşyayı sırt çantamıza yerleştirerek uçaklarda kabinde bizimle birlikte gelmelerini sağlamamız önemliydi bizim için. Tabi bide gittiğimiz yerlerden alacağımız anılar için de yer kalmalıydı. Tekerlekli valizle yürürken eziyete dönüşebilir bize ayak bağı olabilirlerdi, öyle düşünmüştük ve de bagaj kısmına verip inişte havalimanında bantta valizimizi görememe yani kaybolma olasılığı da ortadan kalkmış oldu. Sırtımıza takıp çantalarımızı yollara düşecektik.. 🔎yazımızın devamı için yeryuzundebeyazizler.com #yeryuzundebeyazizler #gelinlik #damatlık #interrail #balayırail #travel #travelcouples Aylin & Yavuz Ali 👰🏻🤵🏽 (@yeryuzundebeyazizler)'in paylaştığı bir gönderi (8 Mar, 2019, 11:22öö PST)

E ne diyelim. Yolunuz açık olsun. Darısı isteyen ve bu tarz bir evlilik ve kendine yoldaşlık edecek eş arayan sevgili, biricik KizlarSoruyor üyelerine..

Sevgiyle.. :)

İlber Ortaylı'nın Tavsiyesine Uydular: Gelinlik ve Damatlıkla Dünyayı Keşfe Çıkan Yeni Evli Çifte Bayılacaksınız

0|5
2329
Funda_a KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşleri

 • Emeğine sağlık Fundacığım ❤️

  İnsanın ufkunu açan temelde üç şey olduğuna inanıyorum; bunlardan biri çok kitap okumak, diğeri çok insan tanımak, sonuncusu da çok yer gezmek. Bana kalırsa en etkilisi de gezmek.

  Kendimden örnek vermem gerekirse çok yer gezmek beni genç yaşıma rağmen olgun ve farklı kültürleri görüp insana saygı duymayı öğrenerek empati kurmayı hayat disiplini haline getirmiş biri haline getirdi.

  İnsanlanların farklılıklarını gördükçe ve kültürlerine dahil olma fırsatı buldukça her fikre saygı duymayı, her ortama adaptasyon sağlamayı öğreniyorsun.

  Perspektifini genişletebilmek, hayattan zevk almak çok önemli.🌸

  1|0
  0|0
 • Gerçekten çok hoş ve İlber hocayı dinlemekle en iyisini yapmışlar. Biz de aynı mantığı balayında Türkiye turu olarak yapmıştık. Mobilyacı gezmek yerine Türkiye'nin tarihi mekanlarını gezmiştik. Yer yer arabada uyuduk, yer yer ise uygun fiyatlı yerlerde kaldık. Harika anılar cebimizde.

  1|0
  0|0

En İyi Erkek Görüşleri

 • Ben akşam işten geldim mi kapıyı açan poğaçalar börekler yapan bir eş istiyorum gezmek tozmak bana göre değil
  Çiftimize mutluluklar dilerim imkan var huzur var demekki

  1|0
  0|0
  • 2000 TL +SGK maas baglarsan bu Hizmetleri verecek bitcoin kadin var.

 • Gezmek ve eğlenmek hoş ama hiç realist bir yaklaşım yok planlamada.
  Döndükleri zaman duvarları mı kemirecekler? Tabi kemirecek duvarları varsa. :D

  1|1
  0|0
  • Dondukleri zaman muhtemelen ya bir teknede ya da Turk kulturunde " ogrenci evi" olarak tabir edilen evlerde arayacaklar, ama hep mutlu olacaklar...

  • Mesela bu da realist bir yorum değil. Hayat o kadar toz pembe değil. Çok film izlemeyin.

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

2127
 • kutlarım

  1|0
  0|0
 • Çok keyifli görünüyorlar çok da iyi yapmışlar. Yemekli bir düğün için 50 bin TL vereceklerine, 50 bilet alıp gezerler.

  1|2
  0|0
 • Hiç sevinemiyorum onların dünyayı gezmesine aksine moralim bozuldu benimde param olsaydı bende dünyayı gezerdim zengin kişi tabii gezer dünyayı yoksul olsalardı o zaman naparlardi acaba çok merak ediyorum herhalde sadece yaşadıkları ili gezerlerdi

  1|0
  0|0
 • Ne güzel , evliliklerde çiftlerin seyahati, gezmeyi sevmesi önemli.

  Renkli çifti tanımış olduk sayende eline sağlık 😊👍

  1|0
  0|0
 • Mutlulukları daim olsun ama bu tarz bir hayat hiç bana göre değil. Gezmeyi çok seviyorum ama bu şekilde değil. 3 5 günlük tadı damağımda kalacak minik geziler severim ben

  1|0
  0|0
 • Bunlar değerli ve güzel şeyler. Yeter ki bir birine bakan gözlerinin içi gülmeye devam etsin bir ömür..

  1|0
  0|0
 • Ne güzel benimde hayalim yurtdısını gezmeyi sevdigim insanla

  1|0
  0|0
 • Kısa hayatın içinde en uzun yolculuklarını yapmışlar. Renkli kareler buraya kadar yansıdı. Yine güzel bir paylaşım olmuş. Emeğine sağlık. 👏👏

  1|0
  0|0
 • Evleneceğim zaman akrabalarıma pasta yedireceğime ben de bir kaç ülke gezmek istiyorum en azından türkiye turu falan

  1|0
  0|0
 • Tebrik ederim ve mutluluklar dilerim. Çürüyecek atılacak şeylere para vermek yerine hayatınızı yaşayın. Hayat çok kısa

  1|0
  0|0
 • Tek kelimeyle harika. Yaşadıklarını itiraf etmişler.

  1|0
  0|0
 • Ne güzel ya imrendim valla mutluluklar dilerim güzel ciftimize farkli bencelerinle yine fark yaratmïşsın funda 😊

  1|0
  0|0
 • Ne güzel herkes ayrı bir yaşamın içinde mutluluklarını yaşamasını biliyorlar helal olsun sanada tşkler bilmediklerimizi sayende öğreniyoruz

  1|0
  0|0
 • Para var geziyorlar işte para mı varda millette gezsin söylemesi kolay

  2|0
  0|0
 • Ya tek kelime ile bayildim bana boyle birini bulmak lazimmm

  1|0
  0|0
 • Ne kadar güzel... 😍

  İmrendim... 🙏🏻😇

  Teşekkür ederiz ellerinize emeğinize sağlık...

  1|0
  0|0
 • Evliliği bu şekilde renklendirmişler çok güzel. Eline sağlık 💐⚜

  1|0
  0|0
 • o kadar para ile milleti eglendireceklerine kendinleri eglenmişler

  1|0
  0|0
 • Ne tatlı bir çift bu hayattan bir tanede ben istiyorum 😔

  1|0
  0|0
 • İlber hocam biraz uzatmadan da anlatsa daha iyi olacak

  1|0
  0|0
 • Güzel kareler.

  2|5
  0|0
 • Sadece iç cektim

  1|0
  0|0
 • Hayalim :D

  1|0
  0|0
 • Güzel

  1|0
  0|0
 • Çok güzel pir paylaşım :)

  1|0
  0|0
 • Paranın gücü

  2|0
  0|0
 • Muhteşem, gelecekteki hayalim

  1|1
  0|0
 • Çok güzel be..

  1|0
  0|0
 • İşte böyle bir gelin adayı bulsam, gerisi bende (=

  1|0
  0|0
 • çok para şstiyor ya

  1|0
  0|0
 • Kutlarım darısı bizw

  1|0
  0|0
 • Gez toz eğlen keyfine bak aynı benim kafa :):)

  1|0
  0|0
 • Tebrik ederim.

  1|0
  0|0
 • 50 binim olsa evlenmem araba alirim

  1|1
  1|0
  • Bineceksem illa arabaya binerim diyorsun yani, evlilige degisik bir bakis acisi

 • Bravoo

  1|0
  0|0
 • Mutluluklar

  1|0
  0|0
 • Tebrik ederiz çiftimizi bol gezmeler dilerim

  1|0
  0|0
 • Evde oturan ölür

  1|0
  0|0
 • Cok güzel :)

  0|0
  0|0
 • Gezmek lazım, hayatı...

  0|0
  0|0
 • cehalete savaşşşşş

  1|0
  0|0
 • Tebrikler

  1|0
  0|0
 • Güzel

  1|0
  0|0
 • Ülkede Hala zeki insanlar varmis

  1|0
  0|0
 • 🌹🌹

  1|0
  0|0
 • İstemsizce umut ve huzur doluyor insan🙏🏻🙏🏻😊🌷

  0|0
  0|0
 • Mutluluklar

  1|0
  0|0
 • Türkiye ye gelinceye açlıktan öl 😀 zengin insan işi bunlar bu adam evini almış içini dekore etmiş kalan parasıyla böyle birşey yapıyor eminim...

  2|1
  0|0
Yükleniyor...