Geline kırmızı kuşak bağlanması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bence aşağılayıcı bir durum. Hediye paketi gibi al kızımın açılışını sen yap...

Siz neler düşünüyorsunuz bu konuda?

1|0
2214

En İyi Kız Görüşü

• Dugunlerde gelinlerin beline hep kırmızı bir kurdela takılır, merak ederdim beyaz gelinlik üzerinde neden bu kuşak bağlanır diye damada verilecek hediyelik paket gibi duruyor diye düşünürdüm. Dün gittiğim düğünde yine geleneklere göre geline abi tarafından kırmızı kuşak, törenle genç kızın beline bütün davetlilerin önünde takıldı araştırdımki bu geleneksel kırmızı kuşak aslında bekareti simgeliyor yani abi ya da baba kuşağı kızın beline bağlıyarak şimdiye kadar genç kızın namusunu koruduklarını bakire olduğunu ifade etmek istermiş. Yani adeta bir devir teslim töreni gibi damada bundan sonra bu kızın namusu senden sorulur der gibi. Bir malı ya da iradesiz bir canlıyı teslim eder gibi. Sanki o kızın temizliğinin namusunun tescilinin gerdek gecesi öncesi hazırlığı gibi bir kadının yoksayılarak cinselliği üzerindeki toplumsal kontrolünün bir simgesi olan bu kurdelaya karşı çıkıyorum uyuz oluyorum bazen..biraz uzun kacti pardon.

12|3
    5|6
    • uzun ama mükemmel olmuş.

• iyi bakalım umarım hep gülersin :))

• Bu cevabı niye eksilemişler anlamadım.

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 14

• İçinde bulunduğun toplumun kültür ve ananesine dayalı yıllardır süre gelen bir gelenektir. Aşşağılayıcı bir durumu yoktur. Bu tür şeyler sana saçma ve anlamsız geliyorsa git ispanyada yaşa.

8|2
    5|1
  • Evlenmeden önce namusunu peşkeş çekmediğinin simgesidir..

5|4
    7|0
  • O zaman gelinlik de giymeyin ablacım. Hepsi saçma o zaman. En iyisi susim ben, siz takmayın, Hollywood yıldızları gibi evlenin. Geleneklerinizden utanıyorsanız yapmayın abi. Yasal zorunluluk değil. Burada bize değil de kuşağı bağlayana anlatın. Kuşağınızı biz bağlamayacağız.

1|1
    3|0
  • Karakuşakmı bağlansın karateci gibi gezersin ortalıkta

4|2
    4|0
  • Sen olaya paketleme olarak bakmakla hatayı başta yapmışsın. O zaman kareteciler falan hep aşağılanıyor. O kuşağın anlamı, bir başarının takdir edilmesidir.

3|1
    2|0
    • sen ne olarak bakıyosun bu duruma peki? kareteci olatı bambaska bişe

• Bence dediğim gibi, bir tür takdir ediş. Karetede de benzer durum var.

• bence saçma değil

onun bir anlamı var

+ geline kuşak bağlayıp yolunu bulan erkek kardeşlerde var :D

0|2
    1|0
  • bakire kızlara takılır ve bizim kültürümüzde bir anlamı vardır...kızın namusunu koruduğunun simgesidir...güzel bir adet bence..

3|2
    4|0
    • Türk'le evleneceğimi nereden biliyorsun?

• türk le evlenmeyeceksen zaten sorun da yok...bunu söyleyen bir sürü kız arkadaşım oldu ama hala bekliyorum yabancı damat...

• Dışının bakire olduğunu gösterir.He dışın bakire için değildir onu bilemeyiz ...Çünkü senin bu kuşak meselesine itirazın var gibi ;)

2|1
    4|0
    • ne biliyim sacma geliyo bana

• tabi abicim!

• Aynen kesinlikle takılmamalı bembeyaz gelinliğin üstünde koca kırmızı kurdelenin ne işi var. Resmen terbiyesizlik ben etrafa bazı şeyleri göstermek ya da ispatlamak zorunda drğilim. Bunun islamlada bir ilgisi yok şaman adeti tıpkı nazar boncuğu gibi... Benim bir arkadaşım 2 çocuğuyla evlendi gelinlik giydi ve bu kuşağıda dalgasına taktırdı yani

• hiç sevmem bu tip gelenekleri. çok saçma.

3|0
    2|2
  • Onca şeyin içinden bunu mu kafana taktın? Basit bir gelenek işte.

4|1
    2|0
  • İyi tarafından bak açılışa halkı davet etmiyorlar açılışa belediye başkanı filan gelse vali ilçe başkanları siyasetçiler gelin ilk günden perte çıkar

0|1
    1|0
  • Bence sakıncası yok. zaten manasını ona yakın birşey kız alıyorsun açılışıda erkek yapcak kadın almıyorsun ki

0|1
    4|0
  • Adetlerimizden biri sadece ve saçma bulmanda senin düşüncen saygı duyarım.

1|1
    1|0
  • erkek kardeğiler takar ne hediye paketi ne alaka şaşırdım böyle bnzetmene :)) sen taktırma

0|1
    1|0
    • senin benzetmen var mıdır ?

• benim benzetmem yok çocukluktan beri görüyorum gelinin erkek kardeşleri yaz sıralamasına göre önce 2 defa çözerler sonra 3.dede bağlarla çözmezler hepsi bu kadar bak senin yaptığın benzetme aşağılayıcı aslında hediye paketi ilk defa sen aklıma getirdin

Kızlar Ne Diyor 21

• Bir kurdeleyle namus simgesi mi olur? Belki ben o aptal kuşağı takmak istemiyorum. Bembeyaz gelinliği o gereksiz kuşakla çirkinleştirmek istemiyorum.

Ee, bu durumda namussuz mu oluyorum? Bu eskilerin kafasına hastayım ya.

8|0
    3|4
    • sorma bende hastayım takmak istemiyorum desem kıyamet cıkar heralde.

• çılgınlar gibi yaşayarak avrupayi takılacaksın...eeee sonra ...unutma türk usulü evleneceksin...

• avrupayi yaşamak gibi bir derdim yokki.. aynen Türk usulü..

• Bence hiç yapılmaması gereken bir şey ama malesef adetlerden biri. Bir de abartanlar var; hadi evden çıkarken takıyorsunuz tamam da salonda bari çıkarın. Anladık bakiresiniz. Düğün sonuna kadar durması hoş olmuyor.

7|0
    2|2
    • ben hiç birinize katılmıyorum iyiki var boylee geleneğimiz buna karşı gelenlerin coguu bakire değil toplumda kötü imaj bırakmıs sahsiyetlerdir a bak suna bile kırmızı kurdela takmışlar falan derler yoksa ...

• Bende aynı düşüncedeyim valla.Oldu olacak bide kaşeli garanti belgesi iliştirsinler gelinliğin bir kenarına. Paketi ilk siz açacaksını güle güle kullanın der gibi :S

Ben valla bağlatmadım. Gelinliği basitleştiriyo istemem dedim. Eşimin dedesi 3 defa evden çıkarken bağladı çözdü bir dua okuyarak.Ondan sonra aldılar kuşağı :D

5|1
    2|3
  • bekareti simgelediğini biliyorum ama bu herkese göre değişir,isteyen taksın istemeyen takmasın.bana daha çok gelenek gibi geliyor kına gecesinde kına yakılması gibi.ama dikkatimi çeken bişey de var geçen gördüm 2.evliliğini yapan bir arkadaşta kırmızı kurdela takmıştı demekki artk bekareti simgelediğinden takılmıyormuş.

4|0
    0|0
  • Düşünceler, ruhlar ve niyetler bakire olsun gerisi önemli değil. Beden bakire ama ruhun en p... hali insanı saf ve temiz mi yapıyor? ::)

0|0
    0|0
  • Kızın bekareti eşini ilgilendirir. Bu kirmizi kuşak tamamen dugundeki teyzeleri nineleri de bilgilendirme amaçlıdır tamamen bakire olsanda olmasadan da onur kiricidir senin mahremiyetine bu kadar girilmesi hiç de normal bir kültür değildir. Zaten bu sebepten kadinlarimiz hala dovulmektedir. ve sebepten kadinlarimiza utanacaksin masum olacaksin demekten yatakta bir şey uretemez ve esleri onlari hakli sanarak aldatmalarini saglamaktadir. Ben esinle arandakilere bu kadar karisan bir toplum olmamaz olmamali ne merakli bir milletiz ya valla yuh..

2|0
    0|0
  • Kesinlikle saçma sapan bir şey! Şimdi yorumları okudum da yazanlar olmuş böyle diyen biri yok bakire değildir de bilmem ne de o yüzden böyle bir şeyi saçma bulurmuş ya nasıl insanlarsınız gerçekten ha. Böyle saçma sapan bir gelenek sadece kadınları aşağılar o kadar! Bunu eski kafalı, namusu sadece kadına yükleyen insanlar başlatmış şimdi de devam ettiren erkeklerin işine gelir kadınların aşağılanması; devam ettiren kadınlar ise toplum baskısı ve bunun gibi sebeplerden dolayı kabullenir ya mecbur hissettiği için ya da bazı aşağılıkları vardır ki bununla gurur duyarlar işte ben şimdiye kadar zarımı korudum elin adamlarına elletmedim şimdi kendimi sana sunuyorum diye düşünürler bir mal gibi alınıp satılan bir eşya gibi olduklarının farkına bile varmazlar. Ben bir Müslüman ım ve namus evet önemlidir ama kadın için de erkek için de önemlidir tamam mı! Bu saçma sapan gelenek ise namusu kadına yükler! Ve şimdi soruyorum madem namus sadece kadına özgü o zaman Hz. Yusuf'un koruduğu neydi ha!

1|0
    0|0
  • Abartılcak birşey yok bana göre... Eskiden beri süregelen bir adet bu. İsteyen takar istemeyen takmaz. Aşağılamakla ilgisi yok bence.

2|1
    3|0
  • Sırf kardeşim para koparsın diye takacağım uyuzluk değil mi ;)

3|1
    2|0
  • Düşününce aşağılayıcı bir durum gibi gelmiyor. Evet hediye paketi gibisin sonuçta kaç yıl o zarı korumaya çalışıyorsun çünkü bu senin için çok önemli haliyle zarını kocana hediye ediyorsun.. Seksde yapacaksın yatakta adamın altında ezileceksin, açılışı da kocan yapacak. Hayır yani zaten evlilik bu demek değil mi? Siz neden evleniyorsunuz zaten... Bu da ayrı bir psikoloji.

2|1
    6|1
  • Bence biraz saçma takmak. Yani takıyosun o kurdale ben bakireyiiim! diye bağrıyor sanki. Bence gereksiz

3|0
    1|1
  • beni oranj kuşakla paketleyin.

1|2
    4|1
  • sacma türk adetleri

3|0
    1|2
  • miğde bulandırıcı

3|0
    4|5
  • ben şahsen bağlatmam gelinliiğin görüntüsünü bozuyor

3|0
    2|2
  • Bence güzel bişey abilerim babam buzamana kadar beni korudulr eşime karşı yüzleri ak teslim etmek için bende eşimi gururlandırmak için takarım herkes görsün kız aldıgını diye ama bozuklar takmasın kandırmasın kimseyi

0|0
    1|0
  • Ha artık bildiğine göre, zorla takmak isterlerse taktırmazsın. Her adet devam edecek diye bir kaide yok. Sen ben takmayalım ki bazı aşağılayıcı adetler yok olsun.

1|0
    2|1
  • Beyaz gelinligin masumuyetine, kirmizi kusak asalet katiyor.Cok sevdigim bir gelenek.

2|1
    4|0
  • Güzel bir gelenek sen rahatsız oluyorsan taktırma

1|1
    4|0
  • Bence saçma değil. Güzel bir gelenek.

0|2
    4|0
  • Kızlar Devam
    1
Yükleniyor... ;