Pazarcıların meyve ve sebzeleri seçtirmemesi!

Hem taze olur, hem de alt tabaka nasiplensin düşüncesi ile pazarda yaptığımız alışveriş esnasında, köylü kurnazının " abi seçmece değil bunlar" demesiyle " tamam o zaman ver oradan 2 kilo domates, ama çürük olmasın" şeklinde bir uyarı neticesinde kördüğüm olarak verdiği poşeti yırtmak suretiyle tek tek inceleyerek yarıya yakını ezik veya çürük olan domatesleri tezgaha boşalttım, ardından göz teması kurarak " kardeşim biz parayı kolay kazanmıyoruz, seçtirmiyorsun eyvallah bari adam gibi malzeme ver. Bunları da al, yersin..." şeklinde bir kaç atışmanın ardından pazardan son alışverişimi de yapmış bulundum. Ulan biz diyoruz adamlar kazansın, AVM ler ve büyük süper marketler bunların ekmeğine kan doğruyor, bari biz destek olalım da ayakta kalsınlar diye bu itlerde bizi kazıklamaya çalışıyor.

Bu arada sanırım bu seçtirme mevzusu bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Marmaris'te kaldığım zamanlarda yaptığım alışverişte hep kendim seçerdim. Hatta pazarcılar poşeti uzatırlar ben doldururdum.

Peki, siz pazarda yaptığınız alışverişlerde kendiniz mi seçiyorsunuz yoksa pazarcının inisiyatifine mi bırakıyorsunuz?

0|0
66

En İyi Erkek Görüşü

• Kişiden kişiye değişiyor bu kimisi poşeti uzatır sen doldur der kimiside seçme yok der. Sürekli aynı kişilerden alışveriş yapıyorum yanlış yapmıyorlar. Örneğin domatesi seçiyim dersen çoğu kişi hepsini elden geçiriyor sert olanı alıyor tabi elden geçirirkende hepsini sıkıyor müşterininde suçu var tabi. Üç beş tane ezik çıkarsa anlayışlı olmak lazım ama yarısı ezikse tabiki ayıp. Seçtirmeyenlerinde uyguladığı taktik şöyle, kendi önüne çürükleri ezikleri koyuyor müşterinin göreceği tarafada güzel olanları,poşete korkende kendi önünden koyuyor ezik tarafı avcuna alıyor ki sen görme diye.

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 6

• seçtirmemelerinin en önemli nedeni tezgahlarının mostrasının bozulmaması olmalı herhalde

0|1
    0|0
  • Bu soruya verecek cevabım yok ama sorunuz ve pazar deniyiminiz gayet ilgi çekici, eğlendim okurken :)

0|1
    0|0
  • ön taraflarda güzel sebze meyve koyar arkadada çürük çarık bulunur ordan verir tek akıllı onlar zaten

0|1
    0|0
  • seçtirmeyen pazarcıdan da marketten de alışveriş yapmam. tek istisnası yakınlardaki bir manav, ne aldıysam tek bir çürüğe, hileye rastlamadığım için.

0|1
    0|0
  • marketten alıyorum seçiyorum birazfazla ücret ödüyorum.çeşit çok olmuyor sorun orda oluyor.

0|2
    0|0
    • :) pazara çık :D

benimgi anlamdan körükörüne al :D hihihihihi

• Pazara gidersem seçerim acımam.. Ama genelde market alışverişi yapıyoruz :/

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• valla ben adanada büyüdüm. sanırım sen konyadasın. adanada pazarcı seçtirmem dese valla meydan dayağı yer hemde müşteriden değil esnaftan.

Osmaniye ha keza. seçmesini bilmeyene de abi şunu al iyisi budur diye de destek çıkarlar.

buranın esnafı bilir ki müşteriyi kazanmak için çarık çürük vermeyeceksin, işi sahtekarlığa döktüğün an bir sonraki pazarda mal satacak bir tek müşteri bulamazsın...

ben konyada da bir süre kaldım seçemediğim kilosu 1 milyondan domatesten ise seçebildiğim 2 milyonluk domatesi alıyordum afradan, adeseden. bir insan kazandığı ekmeğe ihanet ediyor ise acımayacaksın.

birde klasik lafları var biz kabzımaldan seçerek almıyoruz. "LEN KABZIMAL ZORLA MI SATIYOR SANA MALI! ADAM GİBİ SEÇ GÖRDÜĞÜNÜ ALMA O ZAMAN"

0|1
    0|0
  • Zamanında bu meslekle uğraştığım için biraz anlatayım olayı.Aslında pazarcının hâlden ürün alırken dikkatli bir şekilde ürününü seçerek alması lazım altına üstüne iyice bakması lazım böylece fire neredeyse %2-1 seviyesine iner.Hâlde ki esnafında köylerden bölgelerden ürün alırken dikkat etmesi güvenilir dürüst insanlardan alış veriş yapması böylece fireyi azaltması gerekir.Bu döngü içerisinde zinciri aslında ilk başta köylü bozar ve sırayla kademeli bir şekilde o kötü ürünler bize gelir.Tabi burda asıl sıkıntı o pazarcının ürünlerini dikkat ederek almasıdır.Bütün pazarcılar bunu bilirler ama pazarda seçilmez mantığını kullanarak %0 fire ile çok büyük kazançlar sağlarlar.Burda kazık daime vatandaşa girer.Zaten çok büyük kazançlar beklemiyor olsalar bir takım pazar tezgahı(yani haftanın 7 günü) istanbulda 700-800 bin TL arası fiyatlara satılmaz.Ama söz konusu pazarda satış yapan çiftçinin kendisi ise ben onun vicdanından ve eve götürdüğü paranın helalliğinden şüphe ederim.

0|1
    0|0
  • pazarcılar seçtirmez çünkü iyiler hep görünen taraftadır kötülerse tezgah arkasında... sen seçecek olsan görüneni, o verecek olsa kötüleri verir, bir nevi gördüğüne inan verdiğimi ye zehirlen

0|1
    0|0
  • gıcılk olurum d en üste güzellerini seçer koyarlar altada kötüleri bir iyide nbi kötüden oh vala

0|1
    0|0
  • kendim seçmek isterim. seçtirmeyenlerden almıyorum. markete uğruyorum.

0|1
    0|0
Yükleniyor... ;