Dünya Spor Tarihinin En Trajik 9 Ölümü

Merhaba arkadaşlar.Bir süredir araştırmalarımda birlikte planladığım ama zaman kısıtı sebebiyle paylaşamadığım 'Spordaki En Trajik 9 Tane Ölümü' huzurlarınıza sunuyorum.Bu benim ilk bencem olacak hatalarım olursa affola !

Lafı uzatmadan giriyorum:

Andrés Escobar

Dünya Spor Tarihinin En Trajik 9 Ölümü

Kolombiya milli takımının oyuncularından olan Escobar 1994 Dünya kupasında ABD'ye karşı oynanan grup mücadelesinde yapılan ortaya ters müdahalesi ile takımının eve erken dönmesine sebep olmuştur. Kolombiya'nın favori olarak gösterildiği bu maçta alınan mağlubiyetin faturası Escobar'a Kolombiya'nın Medellin şehrinde gece 03:00 sularında bir barda silahlı saldırı ile kesilecekti.

Ayrton Senna

Formula 1 tarihinin 60'lı 70'li yılları birçok pilotun ölümüne sahne olmuştur.Ancak 1982-1994 yılları arasında (test sırasında hayatını kaybeden Elip De Angelis dışında) herhangi bir pilotun ölmemesi F1 için bir ilüzyon oluşturmuştu.

1 Mayıs 1994'deki San Marino Grand Prix'i kötü bir ambiyans ile başlamıştı.1 önceki gün Avustralyalı pilot Roland Ratzenberger hayatını kaybetmişti.Birçoklarına göre F1 tarihinin en yetenekli pilotu olan Ayrton Senna için son yarışın 7. turunda gelecekti.Senna 310 km/h ile Tamburello virajına girdiğinde artık bir devir kapanmıştı.Senna'nın ölümüyle de alakalı olan şu sözü çok manidardır:

Tekerlekli sandalyede yaşlanmak yerine 300 km/h ile duvara çarparak ölmeyi tercih ederim.

Len Bias

1986 yılında Boston Celtics tarafından draft edilen Bias birçoklarına göre Michael Jordan'ı durdurabilecek potansiyele sahipti.Dönemin Boston scout'ı Ed Badger onun hakkında şöyle demişti:

Michael Jordan kadar iyi demiyorum ama onun gibi patlayıcı ve heyecan verici bir oyuna sahip.

Draft edildikten sadece 2 gün sonra yüksek dozda kokain kullanmasına bağlı kalp ritim bozukluğu sebebiyle hayatını kaybetti.Bu ölümden sonra Amerikan kongresi 1988 yılında Anti uyuşturucu kullanımı altında ''Len Bias Kanunu'' çıkartarak uyuşturucu ile savaş konusunda katı kurallar getirdi.

Reggie Lewis

1980'li yılların sonlarından sonra Boston'ın eski günlerini bir türlü hatırlayamamasının sebebi sadece kötü genel menajerleri kötü koçlar veya oyuncular değildir.Şanssızlığın da katkısı büyüktür ! 1987 yılında (Bias'dan 1 yıl sonra) 1. tur 22. sıradan draft edilen Lewis de büyük bir potansiyele sahipti.Benchten geldiği daha ilk sezonda neler yapabileceğini kanıtlamıştı.1992 sezonunda 20.8 sayı ortalaması yakalamış ve Boston'ı play-offlara taşımıştı.

Kendisinin Larry Bird, Robert Parish ve Kevin McHale gibi efsanelerin arasında gireceğine herkes kesin gözüyle bakıyordu ta ki 1993 yılı play-offlarındaki Charlotte maçına kadar.Kalp ritim bozukluğu sebebiyle sahanın ortasında yığılıp kalan Lewis'den haberler çok da iç açıcı değildi.O gün iyileşti ancak 27 Haziran 1993 gününde serbest atış çizgisinde düştüğünde artık ayağa hiç kalkamayacaktı.

Jim Henderson

Jim Henderson vücut geliştirme tarihinin en trajik ölümlerinden birini yaşamıştır.Hayata gözlerini yumduğunda 54 yaşında olan Henderson ölümünden sadece 1 gün önce Haziran 2015'inde Dünya şampiyonasında boy göstermişti.Yıllar boyunca ailesi ve çocuklarını ihmal eden Henderson ailesine bu şampiyonanın onun son şampiyonası olduğunu söylemiş ve artık emekli olacağının sözünü vermişti.Ancak emekliliğinden sadece 1 gün sonra gelen kalp krizi herkese üzmüştür.

1958 Münih Uçak Kazası

9 Şubat 1958 günü Manchester United takımı Kızılyıldız ile Yugoslavya'da yaptığı 3-3'lük maç sonrası ülkesine dönüyordu.Uçak Münih şehrinde yakıt ihmali yapmak zorundaydı ancak kalkış sırasında bir şeyler ters gitti.Uçak ilk 2 denemede kalkamadı 3. denemede ise bir çamur birikintisi yüzünden kalkış için gerekli hıza ulaşamayan uçak önce evlere, ardından ağaçlara ve durmadan önce son kez kulübelere çarptı.Toplamda 23 yolcu, Manchester takımından ise 8 futbolcu hayatını kaybetti.

Bu kazadan sonra seçmeler yapıp amatör futbolcularla yoluna devam etmeye çalışan Manchester takımındaki bu ruhun halen devam ettiği söylenir.

Drazen Petrovic

NBA tarihinin ilk Avrupalılarından olan ve NBA'i Avrupalı oyunculara açan oyuncu olarak kabul edilen Petrovic aynı zamanda birçoklarına göre Avrupa tarihinin gelmiş geçmiş en büyük oyuncusudur.1986 yılında draft olmasına rağmen 1989 yılında NBA'e adım atan Petrovic daha ilk yılında o müthiş şütörlüğünü herkese kanıtlamış ve daha ilk sezonunda %46'lık üçlük yüzdesi yakalamıştı.Ayrıca 1992 ve 1993 sezonlarında New Jersey Nets'i taşıyarak play-offlara sokan Petrovic 1993 yılında Berlin'deki bir araba kazasında yaşamını kaybetti.

Dale Earnhardt Sr.

Kariyerinde Daytona 500, Winston ve IROC gibi birçok şampiyonluğu bulunan Dale Earnhardt yine bir Daytona 500 sırasında 3 aracın karıştığı bir kazada yaklaşık 180 km/h saat hızla duvara çarpmış ve ardından Ken Schrader'ın arabası da onu 5-6 saniye boyunca sürükleyip çim alana kadar götürmüştür.Aracından çıkmayı başaramayan Earnhardt 49 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Andreas Munzer

Kendisi belki de ölümlerin en trajiğini yaşamıştır.Alman bir vücut geliştirici olan Munzer zayıf genetiğini yaşamı boyunca dert edinmiştir.Daha çok 1990'lı yıllarda boy gösteren Munzer kendine ilah olarak Schwarzenegger'i gösterip onun gibi olmak istemiştir.Ancak doğuştan gelen omuz-kalça orantısı onun tüm yarışmalarda hayal kırıklığına uğramasına sebep olmuştur.

Bu yüzden genetiğini kafasına çok fazla takan Munzer off-seasonda dahi çok düşük yağ oranlarında gezmiş ve bunun için hatta evinin bodrumunda özel kürler hazırladığı bir laboratuvar bile kurmuştur.Günde 20 farklı hap alan Munzer vücut geliştirme tarihinde %1.9'luk akıl almaz bir yağ oranı ile de rekor kırmıştır.

Dayanılmaz bir karın ağrısı ile hastaneye kaldırılan Munzer'ın karaciğer ve böbreklerinin tamamen iflas ettiği ve karaciğerinde tümörler olduğu görülmüştür.Yapılan otopsisinde kalbinin normal insan kalbine göre 2 kat daha büyük olduğu da gözlemlenmiştir.

Umarım Beğenilir :)


2|1
34

En İyi Kız Görüşü

 • Hiç ilgimi çeken konular değil ama okudum beğendim eline sağlık 😂

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • streoid kas yapar ama öldürür kanıtlarını paylaşmıssın body builderlerin sonu öyle oluyor erken yaşta ölüm

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Son resim iğrenç

  0|0
  0|0
 • Ürkünç olaylar

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 3

 • Gerçekten çok üzücü olaylar.

  Emeğine sağlık.

  0|1
  0|0
 • korkutucu

  0|1
  0|0
 • tam bana göre bir bence yazmışsın çünkü konusu ilgi alanıma girer. ben şahsen beğendim.

  0|1
  0|0
Yükleniyor... ;