Futbol Dünyası'nın En Enteresan Takımları!

Yeniden bir futbol temalı benceme hoş geldiniz, normalde tek bir takımı bir benceye aktarırdım ama bu defa birden fazla takımı kısaca anlatacağım. Listede yer alan takımlardan kimisi yönetilmesi ile kimisi de takım olarak dikkat çeken en enteresan, en tuhaf takımları derledim. Bu sadece bir kısmı yani bunun devamı da gelecek. Eğer siz de bir futbol severseniz, hadi şimdi bir göz atalım bu takımlara...

En Uzun Yenilmezlik Serisine Sahip Takım: Steaua Bükreş

Futbol Dünyasının En Enteresan Takımları!

Yenemiyorsan yenilme denir de bu kadar uzun bir yenilmemezlik serisi olur mu? 1986-1989 yılları arasında sürmüş olan en uzun yenilmezlik serisi 104 maç ile Romanya takımı Steaua Bükreş takımına aittir. Ayrıca bu seri içerisinde Şampiyon Kulüpler Kupası'nıda kazanmıştır. Bu rekora en çok yaklaşan takım ise 88 maç ile Cebelitarık takımı Lincoln olmuştu. Ayrıca ligimizden ve Avrupa'nın diğer liglerindeki bazı takımların yenilmezlik serisi de şöyle;

  • Steaua Bükreş / 104
  • Celtic / 62
  • Olympiakos & Milan / 58
  • Benfica / 56
  • Shakhtar Donetsk & Porto / 55
  • Bayern Münih / 53
  • Arsenal / 49
  • Beşiktaş / 48
  • Galatasaray / 37

Askerlerden Kurulu Takım: Sangju

Futbol Dünyasının En Enteresan Takımları!

Güney Kore'deki bu takımı ilginç kılan yanı, tamamen askerlerden kurulu bir takım olmasıdır. Güney Kore ordusunun spor bölümüne bağlı olan Sangju, kadrosunda zorunlu askerlik görevini yapmakta olan profesyonel futbolcuları bulunduruyor. Askerde olan istediği her futbolcuyu takımına katabiliyor. 2 yıllık zorunlu askerlik yapan futbolcuları kadroya katıyor ve yabancı futbolcu oynatmıyor. Bu takımın küme düşmesi de devlet tarafından yasaklanmıştır ama sonradan federasyonun kararı ile artık bu takımında küme düşmesi kesinleşmişti. Formlarını kaybetmemek için bu takıma dahil olan futbolcular, zorunlu askerlik süresini yani 2 yılı tamamladıktan sonra kendi takımlarına geri dönüyorlar.

Kazandıkları için Öldürülen Takım: FC Start

Futbol Dünyasının En Enteresan Takımları!

İkinci Dünya Savaşı'nda Naziler, Sovyet topraklarını işgal ediyor. İşgalci askerler bir futbol turnuvası düzenliyor. O dönem fırınlarda çalışmakta olan ve savaştan dolayı askere giden Kiev'li futbolcular ile Lokomotiv'li futbolcular bir takım kuruyor. Takımın adı: FC Start. İlk maçta Start, nazi ordusunun takımı Flakelf'i 5-1 yeniyor.

Futbol Dünyasının En Enteresan Takımları!

Bunun üzerine Almanlar rövanş istiyor. Rövanş maçı öncesi Nazi Komutanı "Maçı kazanırsanız, kurşuna dizileceksiniz." diyor. Takımın kaptanı Trusevich ise şöyle yanıt veriyor: "Bazı şeyler ölmeye değer." Karşılaşma da FC Start'lı bir futbolcu, bütün Nazi takımını çalımlayarak rakip kaleye varıyor. Topu kale çizgisinde durdurup, nazi takımına bakıyor ve gülerek golü atmayıp orta sahaya yolluyor. Rövanş maçını FC Start 5-3 kazanıyor.

Futbol Dünyasının En Enteresan Takımları!

Daha sonra tüm takım esir kamplarına götürülüyor. 8 futbolcu, işkenceler içerisinde ve toplu infaz ile öldürülüyor. Günümüzde bu olayın unutulmaması için Kiev'de bir anıt bulunuyor.

YouTube'dan Çıkmış Takım: Hashtag United

Futbol Dünyasının En Enteresan Takımları!

Üniversiteli bir genç, 2013 yılında YouTube da içerikler üreten bir fenomen olmuştu. Spencer Owen ismindeki bu arkadaş, 2016 yılında tutkunu olduğu futbolda yer almak istedi. İngiltere'de bir futbol kulübü kurma kararı alan Owen, Hashtag United adında bir takım kurdu.

Futbol Dünyasının En Enteresan Takımları!

Karşılaşmaları, sadece 4 bin kapasitesi olan bir sahada oynuyorlar. Amatör olsalar bile sosyal medyada devlerle aşık atıyorlar. Profesyonel bir çok takımdan daha çok takipçileri var. Dev oyun şirketleri PES ve FIFA ile anlaşmalar yapan bu takıma Football Manager ve Top Eleven da sponsor olmuştu.

"Sanat Eseri" Bir Stadyumları Var: Braga

Futbol Dünyasının En Enteresan Takımları!

Portekiz ekibi Braga'nın stadyumu oldukça ilgi çekici ve herkesin beğenisini topluyor. Kale arkasının dağlık bir yamaç olduğu Estadio Municipal'de, Monte Castro dağının eteklerine inşa edilen stadyum, dağdan bir milyon metreküp granit aşındırılarak yapıldı. Ayrıca stadyumun yakınında taş ocağı olduğu için stadyum, "A Pedreira" yani taş ocağı olarak da bilinmektedir. UEFA Stadyumlar ve güvenlik komitesi tarafından sanat eseri olarak nitelendiriliyor.

Real Madrid'i Deviren Ülkesiz Takım: Sheriff

Futbol Dünyasının En Enteresan Takımları!

Şampiyonlar Ligi'nin sürpriz takımı Sheriff'i Moldova takımı olarak biliyoruz fakat Moldova'ya ait olduğu konusu biraz karışık. Bu takım aslında Transdinyester isimli bir ülkenin takımı. Moldova ile yaşanan problem nedeniyle bağımsızlığını ilan eden Transdinyester, Moldova ile Ukrayna sınırları arasında yer almaktadır.

Futbol Dünyasının En Enteresan Takımları!

Takımın ismindeki Sheriff ise bölgedeki bir akaryakıt ve süper market gibi alanlarda faaliyet gösteren bir şirkettir. 200 bin kişilik nüfusu olan bu bölgedeki insanların çoğunluğu asker ve memurlardan oluşmaktadır. Transdinyester Cumhuriyeti, resmi giriş çıkış kayıtlarını Rusya hariç hiçbir ülkeye bildirmez. Halkı Rusya'ya bağlanmak istese de oraya sınırı bulunmuyor. Rusya'nın bayrağı 2. resmi bayrak olarak kabul ediliyor. Burada sosyalizm aleyhinde konuşmak yasaktır. Aksi takdirde sınır dışı ediliyorsunuz.

Sarı Denizaltı: Villarreal

Futbol Dünyasının En Enteresan Takımları!

Bir futbol takımın lakabı nasıl olur da sarı denizaltı olabilir? Son UEFA Avrupa Ligi Şampiyonu Villarreal'in lakabı olan Sarı Denizaltı herkese ilginç geliyor. Bu lakabı onlara verdiren Beatles'ın "Yellow Submarine" isimli şarkısıydı. 1968 sezonunda bir grup taraftarın bu şarkıyı söylemesiyle başlayan bu lakaptan etkilenen kulüp yöneticileri, 2004 yılından itibaren takımının formalarını tamamen sarı olmasını karar vermişti.

En "Negatif" Şampiyon: Trabzonspor

Futbol Dünyasının En Enteresan Takımları!

Maç başına 1 gol atmadan şampiyon oldular. Trabzonspor, Şampiyon olduğu 1979-80 sezonunda dünya futbol tarihine geçmişti. 0,833'lük gol ortalaması ile 30 maçta 25 gol atarken kalesinde sadece 11 gol gören Trabzonspor'un kazandığı bu ünvan da en negatif şampiyonluk dendi.

Şık Bir Milli Takım: İtalya Milli Takımı

Futbol Dünyasının En Enteresan Takımları!

EURO 2020 Şampiyonu İtalya sadece oyunuyla değil, şık tarzıyla da dikkat çekiyordu. Giyim kuşam onlar için o kadar önemli ki turnuva boyunca takım elbiseler için uçak kiralanmış. Takımın kendisi ayrı bir uçaktayken kıyafetleri ayrı bir uçakta geliyordu. Kısacası giyimlerine düşkünler, hemde özel uçak kiralayacak kadar.

Yakında 2. bölümü ile bunun devamı gelecek. Listede yer alan takımlar arasından sizi en çok şaşırtan hangisidir? Yorumlarda bunu da belirtmeyi unutmayınız.

Futbol Dünyası'nın En Enteresan Takımları!
Cevapla