Sohbet

Yolspor'da Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyor'da!

Funda_a

FIFA'ya göre futbol, modern anlamda 1848 yılında İngiltere'de doğmuş ve Cambridge Üniversitesi tarafından oluşturulan 'Cambridge Kuralları', futbolun ilk yazılı kitabesi olarak tarihe geçmişse de futbolu bu kadar cazip hale getiren şey hikayeleri ve hikayelerin içinde ruhun, duygunun, yani insanı insan yapan tüm unsurların bulunması. İşte bu hikayelerden birinin baş kahramanı ile söyleşimiz var bugün KizlarSoruyor'da...

Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) ye göre tarihe geçen 48 futbol efsanesinden biri, Türk futbolunun unutulmaz golcüsü, kral Tanju Çolak var.

Onun Yolsporda başlayıp, yol ayrımlarıyla kaderinin belirlendiği 'yol' hikayesi var..

Yolsporda Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyorda!

Öyle bir golcü düşünün ki gol kralı olmayı sıradanlaştırmış, kral olduğu sezonlar normal karşılanırken olamadığı sezonlar daha çok konuşulur olsun. Samsun denince akla ilk gelen futbolculardan, Türk futbolunun efsane golcüsü ve olayların adamı Tanju Çolak’ın hikayesinde 10 Kasım 1963 de dünyaya gelip, henüz 10 yaşında iken Yolspor'da futbola başlamasıyla ilk adımlar atılıyor. 1981 – 87 yıllarında kendini Samsunspor'da göstermesi ve Samsunspor 1. Ligdeyken de, Süper Ligde iken de gol kralı olması yıldızının ne kadar parlak olacağının sinyallerini veriyor. Üstelik bu gol krallığı tam 4 kez yaşanıyor..

Yolsporda Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyorda!

Başta da belirttiğim gibi onunki aslında bir yol ve 'yol ayrımı' hikayesi. Çoğu kimsenin bilmediği bu yol ayrımı taa Samsunspor'da iken başlıyor. Kader ve yol ayrımı Yolspor'dan başladığı kariyerinin devamında, o dönemin yine başarılı futbolcusu Dobi Hasan ve Tanju’nun ikisinin birden Trabzonspor’a transferi ile şekillenecekken, arası o dönem iyi olmayan iki şehrin rekabetine dönüşüyor. Bu transferlerden dolayı tepki alan dönemin Samsunspor yönetimi 'Tanju giderse biz biteriz' deyip imzalanan sözleşmeye rağmen Tanju'dan Trabzonspor'da dönemin başkanı Mehmet Ali Yılmaz ile görüşmesi isteniyor.

Görüşmeye babası Mustafa Çolak ile giden Tanju, dönemin Trabzonspor başkanı Mehmet Ali Yılmaz tarafından çok iyi ağırlanıyor. Mevcut durum anlatıldıktan sonra başka Yılmaz hocası Ahmet Suat Özyazıcı'ya soruyor. 'Hocam, Tanju mu, Dobi Hasan mı?' Dobi Hasan cevabını alan başkan Tanju'nun Samsun'a geri dönmesini sağlıyor

Belki de Trabzonspor'a gitse kaderinin ona bambaşka bir rota çizeceği Tanju Çolak, hayatının ilk yol ayrımını yaşayarak önündeki yıldızlarla, dolu ışıltılı futbol yolculuğuna kaldığı yerden devam ediyor ve 2 yıl sonra Galatasaray'da efsane olma macerası başlıyor.

Uzun sayılabilecek ancak önemli olduğunu düşündüğüm detaylar ile sarmalanmış bir girizgahtan sonra Tanju Çolak ile söyleşimiz başlıyor.

Yolsporda Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyorda!
 • Tanju bey öncelikle merhaba. KizlarSoruyor’a hoş geldiniz demek istiyorum. Biliyorsunuz uzun bir zamandır sizinle bu söyleşiyi gerçekleştirmek istiyordum. Geçte olsa sizi burada görmek çok güzel.. Nasılsınız, neler yapıyorsunuz diyerek başlamak istiyorum?

Merhaba Funda. Geçte olsa sorularına yanıt verebiliyorum. Senin ısrarlı çabalarınla nihayet KızlarSoruyor’un değerli üyeleriyle bir aradayım. İyiyim. İyi olmaya çalışıyorum. Torunum dünyaya gelecek. Oğlum ve gelinim Amerika’dalar. Eşim ve kızımda oraya gittiler. İnşallah 20 Kasım da bende gideceğim. Neler yapıyorum derseniz, futbolun dışında her şeyle uğraşıyorum. Ne yalan söyleyeyim futbolun içine bizi sokmuyorlar. Futbolun içinde olmamızı istemiyorlar. Bunları zaten konuşacağız. Yapacak bir şey yok. Sağlık olsun. Hayat devam ediyor.

Benim gol rekorumu belki Avrupa’da Ronaldo veya Messi geçebilir ama Türkiye’de bu sayıya, rakamlara ulaşacak futbolcu ya da futbolcu adayı yok.

Yolsporda Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyorda!
 • Dile kolay, Türk futbol tarihinin 335 gol ile gelmiş geçmiş en golcü futbolcusu, 39 gol ile Süper Lig'de bir sezonda en çok gol atan futbolcusu ve 6 gol ile Süper Lig'de bir maçta en fazla gol atan futbolcusu rekorlarını halen elinizde bulunduruyorsunuz. Bu rekoru günümüzde kırabilecek ya da yaklaşabilecek bir futbolcu var mı size göre?

Bu rekoru günümüzde kıracak futbolcu olduğunu düşünmüyorum. Belki Avrupa’da Ronaldo veya Messi geçebilir ama Türkiye’de bu sayıya, rakamlara ulaşacak futbolcu tada futbolcu adayı yok..

Çünkü yeni futbolcular çok güzel kontratlar, sözleşmeler yaptıkları için futbolun dışında her şeyi yapıyorlar. Zaten örnek alacakları bir futbolcu da yok şu anda. Keşke bizi biraz örnek alsalar. Her antrenman sonrası özel çalışmalarımız vardı. Goldü, kafaydı, voleydi, röveşata idi. Bunlar çok antrenman sonrası yapılacak çalışmalardır. Bunları devamlı yapmazsan maçta gelecek pozisyona da çok rahat giremezsin. Bu yüzden benim rekoruma yaklaşacak bir futbolcu olacağını zannetmiyorum.

Galatasaray’da kalmak, oynamak için çok çabaladım.

Yolsporda Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyorda!
 • Türk futbol tarihinin en çok konuşulan ve en sansasyonel transferi denildiğinde ilk olarak 1991 - 92 futbol sezonunda en parlak döneminizde Galatasaray’dan Fenerbahçe’ye transferiniz akla geliyor. Yıllar sonra bu transferin perde arkasını tüm gerçekliğiyle televizyon programında anlatmıştınız. Aslında ne kadar çabaladığınızı ve gitmek istemediğinizi, o dönem ki Galatasaray yönetiminin tavrı, o günkü şartlar derken olay aslında hiçte göründüğü gibi değilmiş. Bu anlaşıldı. Size tekrar bu hikâyeyi değil ama şimdiki düşüncenizi sormak istiyorum. Şimdiki Tanju Çolak aklı ve tecrübesiyle baktığınızda aynı şartlar ve aynı ortamda yine de Fenerbahçe’ye gider miydiniz?

Çok önemli ve çok değerli bir transferdi. Alp Yalman ve Yurdaşen Karahasan beni sattılar. Verdikleri sözü yerine getirmediler. Özellikle dönemin kulüp başkanı Alp Yalman. Tavrı çok kötüydü yönetimin. Tarzı çok kötüydü. Verdikleri hiçbir sözde durmadılar. Senin de dediğin gibi hiçbir şey göründüğü gibi değildi. Şimdiki Tanju Çolak aklıyla ve tecrübesiyle dersen, yani istenmediği yerde bir futbolcunun durması çok zor. Çünkü ben 24 saat gitmemek için, Galatasaray’da kalmak, oynamak için çabaladım.

Galatasaray kulübü de kaybetti. Ben de kaybettim.

Yolsporda Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyorda!

Futbolcunun da bir karakteri vardır, bir yapısı vardır, bir duruşu vardır, onuru vardır. Yani galiba giderdim.

Çünkü o dönem beni çok üzdüler. Çok kırdılar. Bunun karşılığında Galatasaray kulübü de kaybetti. Ben de kaybettim. O günün şartları onu gerektiriyordu. Bugünde farklı olmazdı. Baktığın zaman Fenerbahçe, Galatasaray’ın verdiğinin 2-3 katını veriyor. Her şey para değil ama çok şey para. Futbolcunun değeri parayla ölçülür. Burada Fenerbahçe doğru olanı yapıyor. Sonuç olarak o dönem ki kulüp başkanı tavrıyla, tarzıyla beni çok mutsuz etmişti.

Bugün baktığın zaman her futbolcu her yere gidiyor. Bu kadar olay olmuyor. Bu kadar konuşulmuyor..

Yolsporda Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyorda!
 • Bir dönem olaylı şekilde transfer olduğunuz. Fenerbahçe’de de goller attınız. Ama siz kendinizi her zaman Galatasaraylı olarak gördünüz. Aslında Galatasaraylı taraftarlarda sizi hep böyle gördü. Yine de o dönem bu transferden dolayı size kızan, gönül koyan ve kırılan çok taraftar oldu. Ne gibi eleştiriler aldınız? Bunlar sizi üzdü mü?

Tabi ki gönül koyanlar oluyor, kızanlar oluyor, kırılanlar oluyor ama bana hak verenlerin sayısı da fazla diye düşünüyorum. Üzülüyorsun tabi. Çocukluğundan beri sevdiğin, tuttuğun bir Galatasaray takımı var ve Galatasaray takımında gol kralı olmana rağmen, büyük başarılar elde etmene rağmen, Galatasaray’ı şampiyon yapmana rağmen seni bir kalemde silebiliyor. Bunlar kötü şeyler. Tabi ki üzdü ama yapacak bir şey yok. Hayat devam ediyor. Bugün baktığın zaman her futbolcu her yere gidiyor. Bu kadar olay olmuyor. Bu kadar konuşulmuyor. Demek ki o kadar güzel işlere imza atmışız ki halen bunlar konuşuluyor. Anılarda yer alıyor.

Oğluma 'Senden santrafor olmaz, golcü olmaz, senden çok iyi bir kaleci olur' demiştim.

Tanju Çolak ve oğlu
Tanju Çolak ve oğlu
 • Tanju bey bu soruda aslında iki aile bireyinizi sormak istedim. Oğlunuz Anıl bildiğim kadarıyla futboldan uzak. En azından profesyonel anlamda uzak. Efsane bir golcünün oğlu olup futboldan uzak kalmayı kendi mi tercih etti? Bağlantılı olarak diğer sorum ise kardeşiniz Yücel beyle ilgili. Yücel Çolak çok önemli kulüplerde oynamış başarılı bir eski futbolcumuz. Hiç aranızda bir rekabet ya da tatlı bir kıskançlık oldu mu?

Oğlumun futboldan uzak olmasının sebebi ben değilim. Çocukluğunda Galatasaray’a da Beşiktaş’a da,, Fenerbahçe’ye de götürdüm. Ama benim oğlum ille de ısrar etti santrafor olacağım, oyuncu olacağım dedi. Ben kendisini sürekli ikaz etim. Senden santrafor olmaz, golcü olmaz, senden çok iyi bir kaleci olur demiştim. Çünkü taymingi, fiziği, plonjonları, futbol zekası çok iyiydi. Ama beni dinlemedi ve futbolcu olmadı. Futboldan uzak kalmayı tercih etti.

Yolsporda Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyorda!

Ama şu bir gerçek. 30 yaşına gelince de beni arayıp benden özür diledi. ‘Baba haklıymışsın. Benden kaleci olurmuş’ dedi. Bu da beni çok mutlu etmişti ne yalan söyleyeyim. Oğlumun dedesinin kardeşi Yavuz Şimşek eskiden Fenerbahçe’nın kalecisiydi. Dedesi yani kayın pederim Yusuf Şimşek’de Eskişehirspor'da, Samsunspor da ve bir çok yerde görev aldı. Yani oğluma oradan genlerinden bir şey geçmiştir diye her zaman düşündüm.

Tanju Çolak ve kardeşi Yücel Çolak
Tanju Çolak ve kardeşi Yücel Çolak

Kardeşim Yücel’e gelince yücel çok iyi bir futbolcuydu. Çok güzel goller attı. Çok çalışkan, çok becerikli ve çok kaliteli bir golcüydü. Ama önünde bir abisi vardı. Tanju Çolak. O da güzel şeyler yaptı. Biz onunla hiçbir zaman bir rekabete girmedik. Birbirimize her zaman sevgi, saygı duyduk.

Galatasaray’da teknik direktör olmak benim için büyük bir onur ve gurur olur.

Yolsporda Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyorda!
 • Bir gün Galatasaray da teknik direktörlük yapmak ister misiniz?

Tabi ki Galatasaray’da teknik direktörlük yapmak isterim. Gönlümden her zaman geçiyor. Çokta şık olur, çokta güzel olur, çokta yakışır diye düşünüyorum ama Galatasaray bunu düşünmez. Çünkü biz Fenerbahçe’ye gittiğimiz için bunu yapmazlar. Zannediyorlar ki Tanju Çolak Fenerbahçe’ye gitti.

Tanju Çolak’ı Fenerbahçe’ye o günkü yönetim ve özellikle başkan Alp Yalman yollamıştır. Hem de ağlaya ağlaya gitmişimdir.

Ama şu var. Ben Samsunspor’dan Galatasaray’a geçiyorum bir ton bonservis parası alıyorlar. Yine ben kötü oluyorum. Galatasaray’dan Fenerbahçe’ye yolluyorlar, hem de ben istemediğim halde yolluyorlar. Oradan 4.5 milyar gibi büyük bir para alıyor Galatasaray. Yine ben kötü oluyorum. Gerçekten Türk futbolunu anlamış değilim. Ama sonuç olarak Galatasaray’da teknik direktör olmak benim için büyük bir onur ve gurur olur.

Yüzyılda geçse bundan sonra Türkiye’den hiçbir futbolcunun Altın Ayakkabı alacağını düşünemiyorum

Yolsporda Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyorda!
 • Sizin için hatta Türk futbolu için çok önemli bir tarih var. O da 1 Şubat 1989. İlk kez bir Türk futbolcusu Avrupa arenasında çok önemli bir ödüle layık görülüyor. Galatasaray formasıyla bir sezonda attığınız 39 gol ile hem Metin Oktay’ın rekorunu kırıyor hem de bu anlamda Avrupa’da en fazla gol atan futbolcu olarak bu ödülü alıyorsunuz. Tarihe altın harflerle yazılan bu ödül ve ödülü aldığınız gece yaşadığınız duygularınız sormak istiyorum?

En büyük hayalimdi Avrupa gol Kralı olmak ne yalan söyleyeyim. Bunu da 1988 yılında attığım 39 gol ile hem Metin Oktay’ın gol rekorunu kırdım, hem de Avrupa’da en fazla gol atan futbolcu unvanını aldım ve tarihe altın harflerle yazıldım.

Ödül gerçekten çok önemli, çok değerli, çok onur, gurur duyulacak bir olaydı. Türkiye’de bunu ilk defa alan benim. Şu ana kadar alanda olmadı. Bu arada sadece altın ayakkabım değil gümüş ve bronz ayakkabım da var. Yüzyılda geçse bundan sonra Türkiye’den hiçbir futbolcunun alacağını düşünemiyorum. Çünkü dediğim gibi az çalışıyorlar. Az çalıştığın zamanda futbolda gol atma şansın yok, skorer olma şansın yok, yıldız olma şansın yok.

İdolüm olan efsane futbolcu Gerd Müller’in elinden altın ayakkabıyı almak benim için bir onurdu.

Yolsporda Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyorda!

O gece altın ayakkabı ödülünü alırken çok duygulandım, çok gururlandım ve de idolüm olan efsane futbolcu Gerd Müller’in elinden altın ayakkabıyı almak benim için bir onurdu. Monaco’da almıştım bu ödülü. Prens Albert' de gecedeydi ve çok gurur duyduğum bir ödül töreniydi.

....

Yolsporda Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyorda!
 • A Spor da Pazar günleri çok değerli bir isim Ümit Aktan ile bir program yapıyorsunuz. Sohbetlerinize bayılıyorum açıkçası. 'Kızlar futboldan ne anlar' diyenlere en güzel örnek olarak Pazar günlerimi renklen diriyorsunuz. :) Programda anlık maç sonuçları yayınlanıyor ve büyük oranda iddia oynayan futbol severler takip ediyor.. Program nasıl gidiyor? Siz hiç şans oyunu, iddia, vs.. oynadınız mı?

Ümit Aktan’la gerçekten güzel bir ikili olduk. Keyif alıyoruz, heyecanlanıyoruz, coşkulanıyoruz, coşkulandırıyoruz. Seyredenlere enerji veriyoruz. Yani durağan değiliz. Doğruları söylüyoruz. Taraf olmuyoruz. Mutlu etmek için uğraş veriyoruz. Ne yalan söyleyeyim ben maçları seyredip geliyorum. Hiç de dersimi çalışmıyorum. Ümit abinin sorularını zevkle keyifle cevaplıyorum. İzleyicilerde bizi çok seviyorlar.. İddia ediyorum ki o gün yayınlanan spor programları içinde en fazla seyredilen program ‘Haydi Maça’ programıdır.

Şans oyunu oynamıyorum. Hiç bana göre değil. Hayatım boyunca da oynamadım.

Tanju Çolak ve kızı
Tanju Çolak ve kızı
 • Tanju bey sizden Süper ligde forma giyen yerli ve yabancı oyunculardan karma birtakım kurmanızı istesem. Nasıl bir kadro olurdu..

1-) Kaleci Uğurcan (Trabzonspor - 2-) Rosier (BJK) - 3-) Kim Min Jae (Fenerbahçe) - 4-) Szalai (Fenerbahçe) 5-) Uğur Çiftçi (Sivasspor) 6-) Josef (BJK) 7-) Lucas Biglia (Fatih Karagümrük) 8-) Kerem Aktürkoğlu (Galatasaray) 9-) Ghezzal (BJK) 10-) Bakasetas ( Trabzonspor) 11-) Okaka (Başakşehir)

 • Kısa kısa 3 soru ile bitirmek istiyorum. Çok erken sayılabilecek bir yaşta futbolu bıraktınız. Bunun sebebi neydi?

Bunun sebebi de hiç istemediğim bir durumdu. Araba almıştım. İnsanlar beni kandırdı, inandırdı. Onun karşılığında da ceza evine girdim. O yüzden 30 yaşımda futbolu bıraktım.

Yolsporda Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyorda!
 • Geçmişe dair en büyük pişmanlığınız nedir?

En büyük pişmanlığım benim bu arabayı almama sebep olup cezaevine girmeme neden olan o insanlarla tanışmam diyebilirim. Keşke tanımaz olaydım diyorum. Benim için çok önemli.

 • Hak ettiğiniz yerde olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Hak ettiğim yerde değilim. Altın ayakkabım, gümüş ve Bronz ayakkabım var. Artı dünyadaki 48 efsaneden biriyim. Televizyonda bile zor programlarda yer alıyorum. Anlamını ve manası bilemiyorum. Hem gülüyorum ama bunun yanında da çok üzülüyorum. Futboldan beni uzak tutmaya çalışıyorlar. Sebebini anlamış değilim. Kim yapıyor, neden yapıyor. Ama bir gerçek var Türkiye’de futbol işte bu. İstediklerini başarıyorlar. Bizi üzüyorlar. Biz niye teknik direktörlük yapmayalım. Niye futbola katkıda bulunmayalım. Niye yeni Tanju Çolak’lar yetiştirmeyelim.

Tüm KizlarSoruyor üyelerine sevgilerimi sunuyorum. Hayat kısa keyfinize bakın, sporla ilgilenin, mutlaka ama mutlaka yabancı dil öğrenin.

Yolsporda Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyorda!
 • Çoğu genç Tüm KizlarSoruyor üyelerine hayata ve spora dair son bir mesajınız olur mu? Ne söylemek istersiniz onlara?

Son olarak tüm KizlarSoruyor üyelerine sevgilerimi sunuyorum. Hayat kısa keyfinize bakın, sporla ilgilenin, mutlaka ama mutlaka yabancı dil öğrenin. İnstagram, Facebook, Twitter gibi sosyal mecralar insanı gerçekten strese sokuyor. Zamanımızı boşa harcamamıza sebep oluyor. Mümkün olduğunda kendinize vakit ayırın diyorum. Umarım yine bir arada oluruz. Bir yerlerde karşılaşırız. Tüm KizlarSoruyor üyelerine selamları iletiyorum.Yanaklarından öpüyorum. Sevgili Funda’ya da bu söyleşi için, güzel soruları için teşekkür ediyorum.

Yolsporda Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyorda!

Yol sizi nereye götürüyorsa oraya gitmeyin, yol olmayan yerden gidin ki ; ardınızda bir iz bırakın..

..demiş Amerikalı düşünür ve yazar Ralph Waldo Emerson.

Bugün canım KizlarSoruyor'da olmasını çok istediğim ve gönül verdiğim takımımın efsane futbolcusu Tanju Çolak vardı. Ralph Waldo Emerson'un da dediği gibi yolda giderken iz bırakan biriydi kendisi.

Ailesi ve sevdikleriyle mutlu bir hayat, futbolla dolu (İnşallah) yıllar diliyorum. Kendisine çok teşekkür ediyorum.. :)

İnstagram

Tanju Çolak Futbol Akademisi

#funda

Yolspor'da Başlayıp Yol Ayrımlarıyla Değişen Bir Kader: Bir Futbol Efsanesi ve Avrupa Gol Kralı Tanju Çolak KizlarSoruyor'da!
48 Görüş