1 ay

Afrika'dan Çalınan Takım: Fransa Milli Takımı!

SkrErd37

Yeni bir başka futbol Bence'sine hoş geldiniz, San Marino'dan sonra 2. kez bir milli takımı konu aldığım bu paylaşımda bu de son dünya şampiyonu Fransa milli takımını konu alıyoruz. Bazı oyuncular Avrupa'da büyük bir çıkış yakalandıklarında kariyerlerinin zarar görmemesi ya da daha iyi bir kariyeri olması adına başka milli takımları tercih ederler. Bunun en büyük örneği Fransa milli takımı, dünya şampiyonu olan kadrosunun yarısından fazlası Fransız değil. Dünya şampiyonu olmasına rağmen bu yönden dolayı Avrupa'da oldukça fazla eleştirilere maruz kalmıştı. O kadronun futbolcularının gerçek kökenini listede yer verdim. Hadi şimdi listeye geçelim.

Afrikadan Çalınan Takım: Fransa Milli Takımı!


Dünya Kupası Kadrosu

Afrikadan Çalınan Takım: Fransa Milli Takımı!

Son Dünya kupasının şampiyonu olan Fransa'nın, şampiyon kadrosuna bir göz atalım. Kadroda 23 futbolcu bulunmakta, bunların 15'ı Afrika kökenli, 6'si diğer Avrupa ülkelerinden ve 2 Fransız vardır. ( Benjamin Pavard ve Florian Thaüvin ) En dikkat çekeni ise takımın çoğunluğu Afrikalılardan oluşmasıydı.

Afrikalılar Neden Fransa'yı Tercih Ediyor?

Afrikadan Çalınan Takım: Fransa Milli Takımı!

Afrika kıtası 1 Milyar'ın üzerine nüfusa sahip ve oldukça geniş bir kitadir. Senegal, Kamerun, Nijerya, Fas, Cezayir ve futbol anlamında en gelişmiş ülkelerden bazıları fakat afrika'da öncelik futbol değil açlık ve yoksulluk gibi sebepler daha önemlidir. Kısacası onlarda altyapı diye bişey yok. Fransa'nın şöyle bir anlayışı var; futbol "işçi" sınıfının oyunudur. Afrikalı çocuklar futbol oynarken fransız çocuklar sanat ve bilimle ilgilenir.

Karım Benzema "Her şey yolundaysa Fransız, değilse Afrikalı oluyorsun."

Fransa milli takım başarılı olursa bunu kendilerinin başardığını bahşederken, başarısızlık olması durumunda takımdaki oyuncuların kökeni üzerinden eleştiri yağmuruna tutuyorlar. Şimdi oyuncuların neden Fransa milli takımına geçtiğinden bahsedelim.


Kariyer Başarısı

Afrikadan Çalınan Takım: Fransa Milli Takımı!

Örneğin Poğba, onun ülkesi Gine, Fransa'nın aksine Gine, akla ilk gelen ülkelerden biri olduğu söylenemez, Gine dünya kupası gruplarına bile katılamazken, Poğba Fransa ile dünya kupasını kazandı. Gine'de kendi seviyesinde oyuncu olmayacağı için performansı da düşecekti.

Afrikadan Çalınan Takım: Fransa Milli Takımı!

Poğba'nın kardeşleri ise Gençlerbirliğinde de forma giymiş Florentin Poğba ile Mathias Poğba Gine'yi seçti ancak ne kulüpte ne de milli takım üzerinde kendilerini Paul gibi gösteremediler. Poğba'nın genç yaşta Fransa'yı seçmesiyle yıldızı parladı, Fransa alt yaş takımlarındayken scout ekipleri onu keşfetti ve kulüp anlamında da çok iyi yerlere geldi.

Afrikadan Çalınan Takım: Fransa Milli Takımı!

Elbette ki İstisnalar da var, mesela Aubameyang, Fransa'da doğdu fakat asıl ülkesi Gabon kendisi Gabon'u seçti. Bu yüzden onu sadece kulüp başarısıyla biliyoruz. Dünya kupasına pek bir etki yaratamayan Gabon'la katılan Aubameyang sadece kulüp bazlı kariyer yapıyor. Didier Droğba, istese Fransa'yı seçebilirdi ama ülkesi Fildişi sahilini tercih etti.

Riyad Mahrez "Ben Cezayir'liyim, Fransız değilim. Fransa'ya gitseydim bir çok ödül kazanabilirdim ama Cennet'ten beni izleyen babamı üzmüş olurdum.

Bu isimler gibi bazı futbolcular, olayı futbol dışı görüp kendi ülkelerini seçiyor. Fazladan başarı elde edebileceklerini bildikleri halde bunu reddediyorlar.

Kulüp Baskısı

Afrikadan Çalınan Takım: Fransa Milli Takımı!

Fransa kulüpleri, Milli takım ile organize bir şekilde çalışıyor. Bir kulüp kendisinde oynayan 18-20 yaş civarında bir oyuncuya ilk sözleşmeyi sunuyorlar. Sözleşmede yer alan maddeye göre "Fransa Milli Takımını Seçeceksin" diye sözleşme imzalatabiliyorlar. Fransız yetkililer oyuncuların ailelerini de kandırabiliyor, Afrikalı futbolcular maddi açıdan iyi olmayan aileden geldikleri için rüşvet karşılığında oyuncuyu ve ailesini kandırabiliyorlar.

Afrikadan Çalınan Takım: Fransa Milli Takımı!

Bir başka örnek, çok fakir bir aileden gelen N'golo Kante, futbola Fransız bir kulüpte başlıyor, ülkesi Mali'nin haberi olmadan Fransızlar çoktan kendi takımlarına dahil etmiş oluyor. Fransa'ya en az oyuncu kaptıran ülke Senegal, Afrika'da maddi açıdan daha iyi bir ülke olduğundan son zamanlarda Fransa'da yetişen Afrika kökenleri oyuncuları takip edebiliyor ve kaçırmıyorlar. Örneğin, Napoli formasını giyen Kalıdöü Koulibaly gibi.


Afrikalı Oyuncuların Fransa Milli Takımına Etkisi

Afrikadan Çalınan Takım: Fransa Milli Takımı!

Fransa milli takımın değeri 1 Milyarı aşıyor, Afrikalı oyuncuları çıkardığımız zaman Fransa'nın değeri 300 Milyon Euro oluyor. Afrikalı oyuncular, Fransa milli takımında 700 Milyon Euro'luk bir piyasa değerine sahiptir. Bir başka dikkat çeken yani ise Fransa'nın kadrosunda 1990 yılından beri Afrikalı oyuncuların sayı üstünlüğü var. En son 1982 yılında Afrikalı oyuncuların olmadığı bir kadroya sahipti.

Afrikadan Çalınan Takım: Fransa Milli Takımı!

Fransa'yı tercih etmelerine rağmen şans bulamayan oyuncularda var. Onlardan birisi Alexandre Lacazette, Afrikalı asıllı ama Fransa'yı seçti fakat Fransa'nın elinde o kadar geniş bir oyuncu havuzu var ki Lacazette gibi isimleri bile takıma çağıramıyorlar. Lacazette gibi bir çok Afrika kökenli oyuncular da Fransa forması için beklemeye devam ediyorlar.

Afrikadan Çalınan Takım: Fransa Milli Takımı!

Fransız halkı, Afrikalı oyunculara ırkçı saldırıda bulanabiliyor. Eğer Afrikalı oyuncular kendi ülkelerine dönecek olsaydı. Fransa, maçlara çıkacak bir kadrosu bile olmayabilirdi çünkü kadronun 4/3'unu Afrikalılar oluşturuyor.

Afrika ile Sınırlı Kalmıyor

Afrikadan Çalınan Takım: Fransa Milli Takımı!

Afrikalılar dışında Avrupa'daki diğer ülkelerden de gelen bir grup var. En önemlisi kaleci Hugo Lloris, yıllardır Fransanın kalesini koruyor ama Fransız değil, katalan asıllı bir kaleci. Griezmann'ın durumu ise karışık. Babası alman, annesi Portekizli, Fransa'da doğdu ama İspanya'da büyüdü. Fransızlar ise başarılı oldukları işte kendilerini göstermiş oldular ve bir şekilde Griezmann'ı kendi taraflarına çekmeyi başardılar.

Afrikadan Çalınan Takım: Fransa Milli Takımı!

Raphael Varane Martinik asıllı, Olivier Giroud ise İtalyan, Cezayir asıllı Benzema gittiğinden beri forvet mevkisi İtalyan Giroud'a ait. Benzema, Valbuena ile kavga etmesinden dolayı milli takıma çağırılmıyor. Fransa'yı seçen bir başka yıldız ışım de Laporte, kendisi İspanyol fakat Fransa'yı seçti ama sonradan pişman oldu, Fransa milli takımından ayrılmayı denedi ama başaramadı, üstelik takıma da çağırılmıyor.


Sonuç; özetlemem gerekirse Fransa çocuklarını, sanata, eğitime ve bilime yöneltip, Afrikalılar ve diğer ülkelerin çocuklarını "çalarak" futbolda başarı elde etmeye, başkalarını kullanarak futboldan para kazanmaya yani sömürge işini günümüzde modern şekilde devam etmektedir.

Afrika'dan Çalınan Takım: Fransa Milli Takımı!
2
14
Görüşünü yaz
2Kız Görüşü
14Erkek Görüşü
Kapat

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Reykart2
  Güzel bir bence olmuş rasim! Ancak bu oyuncuların fransa milli takımını seçmeleri sadece kariyer için değil birde kompleksli oldukları içindir! Çünkü afrikalılar kadar kendi ırkından utanan başka bir ırk yoktur dünyada! Artı Didier drogba ve pierre aubemayang kendi milli takımlarında oynamalarına rağmen dünyaca ünlü futbolcular değil mi? Didier drogba'nın fildişi sahillerinde oynaması adama hiç bir şey kaybettirmedi ve adam neredeyse bütün kariyerini chelsea'de geçirdi ve efsane oldu! Yani bu işin kariyer ile ilgisi yok bana göre kesinlikle kompleksle alakası var! Mesut özil ile ilkay gündoğan neyse bunlarda aynı halt! Sonra'da çıkıp ben bir türk aileden geliyorum triplerine giriyorlar :D Madem ki türksünüz neden milli takım için oynamıyorsunuz o zaman? Hakan çalhanoğlu'na, çağlar'a ve merih'a bak! Demek ki iyisen milli takımın bir önemi yok! O zaman ronaldo'da portekiz değil brezilya milli takımına seçseydi adamlar bütün dünya kupalarını kazanırdı!! Böyle saçma bir şey olur mu? Yeniden söylüyorum bu afrika ülkeleri bırak dünya kupasını kazanmayı daha tarihlerinde yarı final bile oynamamış ve oynayamazlarda ve her kupaya 5 afrika ülkesi katılmasına rağmen daha hiç biri milli takımın başarısına ulaşamadı! :D Fransa milli takımı afrika karmasıdır nokta :D
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Lapadula
  Bu dünyada düzen bu herkeste halinden memnun.. Bize de konuşmak düşer işte. Fransa milli takımını beğeniyorum, orada oynamalarını da olumlu buluyorum. Sonuçta seni yetiştiren, bir yerlere getiren ülke orası.. Vefa borçlarını ödüyorlar diye bakıyorum ben olaya. Afrika asıllı futbolcular kendi ülkelerinde oynamayı seçselerdi milli takımlar düzeyinde başarıya hep aç olacaklardı.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

212
 • YourName333
  Selamün aleyküm.

  " Bazı oyuncular Avrupa'da büyük bir çıkış yakalandıklarında kariyerlerinin zarar görmemesi ya da daha iyi bir kariyeri olması adına başka milli takımları tercih ederler. Bunun en büyük örneği Fransa milli takımı, dünya şampiyonu olan kadrosunun yarısından fazlası Fransız değil. "
  Bu cümle ile aslında durumu biraz kibarlaştırmış yahut okunabilir hâle getirmişsiniz ama yazınızın sonunda dediğiniz gibi Fransa gibi ülkelerin takımlarındaki kendi milletinden olmayan sporcuların tek sebebi, "sömürge"dir. Başka bir sebep yoktur.

  Türkiye milli takımında dışarıdan oynayan gurbetçi oyuncularımız, zamanında yurt dışı doğumlu olduklarından yahut başarı gösterip gittiklerinden bizim milli takımımızda oynamaktadırlar ama Fransa gibi ülkelerin takımlarındaki durumun tek sebebi "sömürgedir".

  Allah'ın gazabı Fransa, İngiltere, İsrail ve Amerika gibi ülkelerin üzerine olsun, bu ülkeler sömürge ve hak yeme anlamında hâla dünyanın en rezil, en karaktersiz ülkeleridir. Elinize sağlık.
  • SkrErd37

   Aleyküm selam. Teşekkürler, sonunda zaten bunun bi sömürge işi olduğunu belirtmiştim. Dediklerine tamamen katılıyorum, haklısınız.

 • mucotinho3
  Çok beğendim. Sonuna kadar haklı bir bence. Fransızlar top oynamayı bile bilmez. Afrikalılara dua etsinler. Bizim gibi aynı onlar da futbolcu olmak istemişlerdir belki de ondan Fransayı kullanmışlardır. Bu fakirlikte onlar da bilir vitrine çıkamamayı. Benzemanın sözüne gelince de şimdi Mesut Özilin başına gelen bir durum. Fransayı da hiç sevmem, inşallah dağılırlar.
 • Raccoon
  98'den beri sanırım hep birkaç kritik Afrika asıllı oyuncusu oldu ama son dünya kupasında çok bariz göçmen oyuncu gücü vardı.
 • Philospy4
  fırsat yaratırsan babam Bile anam olur boşversene sen
  • SkrErd37

   Nasıl? Ne demek istedin?

  • Philospy4

   O topçular fırsat vitrin para olarak görüyor milli görmüyor Fransa’yı

 • UDixon
  Birleşmiş milletler takımı desek daha doğru olur fransa için hiç biri fransız değil
 • Leading_Leader
  İşin ilginci de en fazla ırkçılık bu ülkede oluyor.
 • doanylmz
  Sömürgecilik hala devam ediyor diyebiliriz bunun için...
 • LacivertGandalf
  Vay be. Afrika’nın dünya kupasını çalmışlar.
 • üysgf2
  sömürgeci fransızlar , Türkleri eleştirir birde
 • Peugeot90
  Bu Fransa ABD İsrail İngiltere’den daha kahhhpedir
 • ponçikkız0056
  Sadece sonucu okudum😅
  Eline sağlık
 • SGregor
  Sömürgeci zihniyetleri değişmedi hiç
 • Orn6akb
  Almanya milli takımınında bunlardan farkı yok.
 • Deniz094
  Batı afrikanın herşeyini çaldı çalıyor
YÜKLENİYOR...