REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid
3 ay

Galatasaray Efsanesi Berlin Panteri: Turgay Şeren!

futbolöyküleri

Efsanenin hayatına kısaca göz atalım

Galatasaray Efsanesi Berlin Panteri: Turgay Şeren!

Türkiye'de futbolcular kolay kolay kendi takımlarında bağrına basılmazlar. Öncelikle futbolcunun kendini ispat etmesi, ortaya güzel bir futbol koyması gerekirdi. Hal böyleyken futbolcu daha kendi takımında zor benimsenirken rakip takımın taraftarınca benimsenmesi ise çok güç bir işti. İşte Galatasarayın efsanevi kalecisi Turgay Şeren ister Fenerbahçeli olsun, ister Beşiktaşlı olsun taraflı tarafsız herkesin gönlünde efendiliğiyle, fair play ruhuyla, futboldaki inanılmaz yetenekleriyle taht kurdu.

Bu efsane Galatasaray'ın kalesini uzun yıllarca korumuş, genç yaşında milli maçlarda kalecilik yapmış, uzun seneler takımının kaptanı olmuştu.19 yıl boyunca oynadığı Galatasaray'da bir gün olsun rakip takımı kışkırtacak, rencide edecek laflar etmemişti. İsmini de Atatürk'ün vermiş olduğu biridir. Atatürk ismini Türkay koymuş, zamanla lisedeki Fransızca hocalarının Turgay diye telaffuz etmesiyle dilimize Turgay diye geçmiştir.

1951 yılında Batı Almanya ile oynadığımız maçta kalede devleşmiş ''Berlin Panteri'' lakabını almıştır. İşte bugün size taraflı tarafsız herkesin gönlünde taht kuran Berlin Panteri'nin yaşam öyküsünü anlatmaya çalışacağım.

Hayatı

Galatasaray Efsanesi Berlin Panteri: Turgay Şeren!

15 Mayıs 1932 yılında İstanbul Keçiören'de dünyaya geldi. Babası, Atatürk'ün özel kalem müdürü olan Sabit Şevki Şeren, annesi ise Fransızca öğretmeni olan Münevver Şeren'di. Turgay Şeren'in babası Atatürk'ün özel kalem müdürü olduğundan ismini Atatürk ''Türkay'' olarak koydu. Liseyi Fransız hocaların ağırlıklı olarak bulunduğu Galatasaray Lisesinde okudu. Fransız hocaları ve arkadaşları ismini Turgay olarak telaffuz edince kamuoyunda Turgay olarak bilinirken resmi evraklarda Türkay olarak geçer.

İsmet İnönü cumhurbaşkanı olunca babasının işine son verildi ve aile ekonomik olarak zor duruma düştü. Böylece ortaokulda Galatasaray Lisesi'nin bursluluk ve yatılılık sınavına girdi ve kazandı. Burslu okuduğu için kendini çok başarılı olmaya adayıp aldığı o bursu hak etmeye çalıştı. Lise bittiğinde ise adını Galatasaray Lisesi'nin birincisi olarak yazdırdı.

Galatasaray Lisesi hayatının dönüm noktası oldu. Lisede hentbol, futbol, voleybol, basketbol ve atletizm ile uğraştı. Bu da onun ne kadar sporcu bir kişiliği olduğunu gösteriyor.

Efsane olma yolunda adım adım

Galatasaray Efsanesi Berlin Panteri: Turgay Şeren!

Önceli futbolda santrafor olarak görev almış. Kaleci olmak aklında yokken bir gün Galatasaray Lisesi'ni ziyarete gelen teknik direktör Pat Molloy sayesinde kaderi değişir. Bu olayı Turgay Şeren'den dinleyelim;

Hafta sonları okulda kaldığımda, bahçede arkadaşlarımla pastasına karşılıklı penaltı atardık. En çok penaltı kurtaran pastayı kazanıyordu. O dönemler Galatasaray’a Molloy adında bir teknik direktör gelmişti. Okul müdürümüz Behçet Gücer, müdür muavini Muslih Peykoğlu başta olmak üzere, okulun tekmil idareci kadrosuyla birlikte bizim oyunu seyrediyormuş. Mr. Molloy kurtardığım penaltıları görünce beni sormuş. Müdür bey de, ‘9. Sınıf öğrencisi, lise takımında santrfor,’ demiş. Molloy beni çağırıp, ‘ Bizim idmanlara gelir misin?’ diye sorduğunda kabul ettim. Ancak antrenmanda, ‘Geç bakayım kaleye,’ deyince şaşırdım. O zaman bana şöyle dedi: ‘Bak evlat, eğer santrfor oynarsan üç beş sene sonra kaybolur gidersin. Ama kaleci olursan en az 20 sene oynarsın.'”

Dediği gibi oluyor da. Tam 18 yıl boyunca kalesini gollere kapatıyor.

Galatasaray günleri

Galatasaray Efsanesi Berlin Panteri: Turgay Şeren!

1947-1948 sezonunda 16 yaşında Galatasaray'ın genç takım kalecisi oluyor. Burada genç yeteneği fark eden yöneticiler çok geçmeden 17 yaşında A takıma gönderdiler. Turgay Şeren, A takım formasıyla ilk kez 30 Ekim 1949'da Vefa ile oynadıkları ve 1-0 kazandıkları maça çıktı. Böylelikle 18 yıl sürecek file bekçiliği başlamış oldu. Bu 18 yıl süre zarfında 405 maça çıktı. Yıllar boyu kaptanlık yaptı, milli maçlarda kalemizi gole kapattı.

Galatasaray ve milli takım kariyeri

Galatasaray Efsanesi Berlin Panteri: Turgay Şeren!

İlk milli maçına 18 yaşında çıktı. 28 Mayıs 1950 yılında Mithatpaşa stadında oynanan Türkiye-İran maçında kalemizi korudu. Olağanüstü bir performans göstererek 6-1'lik skorda pay sahibi oldu.

18 yıl boyunca 405 maçta forma giydi. Baba Gündüz'ün el vermesiyle uzun süre de kaptanlık yaptı. 17 yaşında Galatasaray'ın kalesini korumaya başladı. 18 yıl boyunca da bu görevini büyük bir başarıyla sürdürdü.

Galatasaray'da oynadığı süre boyunca 3 İstanbul Profesyonel Lig Şampiyonluğu, 2 Süper Lig Şampiyonluğu, 3 Türkiye Kupası Şampiyonluğu yaşadı.

A takım ve 21 yaş altı dahil olmak üzere 51 maça çıktı. Ve 50 maçında dönemin cumhurbaşkanından altın madalya aldı. 35 kere milli takımın kaptanı olarak milli maçlarda en fazla kaptan olma rekorunda elinde bulunduruyor.

Berlin Kaplanı olmasının hikayesi

Galatasaray Efsanesi Berlin Panteri: Turgay Şeren!

Berlin Kaplanı lakabını nasıl aldığını kendinden dinleyelim.

"1951'de Berlin'de Türkiye- Almanya maçını 2-1 kazandık. Topu kurtarmak için Ali İhsan'ın başına kadar zıplamışım. İtalyan hakem Carpani beni tebrik etti; İtalya'ya dönünce 'Bir kalecinin nasıl maç kazandırdığını gördüm' diye brifing verdi. Maçın ertesi günü önemli bir Alman dergisi beni kapak yaptı, 'Bir insan bu kadar nasıl zıplayabilir?' diye yazdı. O maçtan sonra adım 'Berlin Panteri' kaldı."

Güney Amerika'da oynayan ilk Türk oyuncu

Galatasaray Efsanesi Berlin Panteri: Turgay Şeren!

1959 yılına gelindiğinde yerli ve yabancı kulüpler bu başarılı kalecinin peşindeydi. Bu kulüplerin içinde Arjantin ve Almanya da vardı. Arjantin'in River Plate takımının teklifini değerlendirip Arjantin'e gitti ve 3-4 tane hazırlık maçına çıktı. İmzaların atılacağı aşamada Galatasaray bonservisini ücretsiz verecekken sonradan çok yüksek bir para isteyince bu transfer işi yarım kaldı ve Galatasaray'ın geri dön talimatıyla Türkiye'ye döndü.

Berlin Kaplanı'nın jübilesi

Galatasaray Efsanesi Berlin Panteri: Turgay Şeren!

2 Temmuz 1967'de, Mithatpaşa Stadı'nda Galatasaray ile Şöhretler Karması arasında yapılan maçta jübilesini yaptı. Jübile maçında yaşananlar ile ilgili Kerem Çalışkanın çok güzel bir anısı var.

Berlin Panteri, Galatasaray’ın gururu Turgay Şeren’in jübilesinde, Galatasaray’a karşı Şöhretler Karması oynuyor. Bir ara Galatasaray aleyhine bir penaltı oluyor. Kalede jübilesinin bütün hüznü içinde Turgay Şeren. Penaltıların tartışılmaz “ordinaryüsü” Lefter, topu penaltı noktasına koyup hız almak için geri geri gidiyor. Belli ki Turgay’a son bir gol atmanın heyecanında.Tam o sırada arkada sakin adımlarla Can Bartu sahneye çıkıyor.Eliyle Lefter’in omzuna dokunup, onu hafifçe sahne gerisine alıyor. Lefter itirazsız penaltıyı Can’a bırakıyor. Can fazla gerilmeden topa gelip dibine vuruyor. Öyle bir vuruyor ki, top Turgay’ın tam üstünden, kale direğinin üstünden bir minare boyu dimdik havalanıyor. Top adeta Turgay’a saygı duruşuna kalkmış gibi dimdik havaya dikiliyor. Can elleri belinde Turgay’a gülümsüyor… Turgay da bu jeste şükranla gülümsüyor…
Tribünlerden bir alkış kopuyor…

Jübilesinde yedeği Yasin Özdenak'a formasını verirken "Ben her zaman Galatasaray'ın bir aslanıydım. Sen de öyle olmalısın. Aksi durumda Galatasaraylılık bir şeye benzemez..." demiştir.

Galatasaray Efsanesi Berlin Panteri: Turgay Şeren!

Berlin Kaplanı'na veda

Galatasaray Efsanesi Berlin Panteri: Turgay Şeren!

Bir süre teknik direktörlükte aradığını bulamayınca 90'larda hayatımıza giren televizyonla futbol yorumculuğu yapmıştır.

Futbolu bıraktıktan sonra sırayla Mersin İdman Yurdu, Vefa, Samsunspor ve Galatasaray'da teknik direktörlük yaptı. Sonraları Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Büyük efsane Turgay Şeren 7 Temmuz 2016'da 84 yaşındayken İstanbul'da hayatını kaybetti. Centilmen duruşuyla, O güzel futboluyla, efendiliğinle Türk futboluna çok şey öğretti. Renk fark etmeksizin taraflı tarafsız bütün taraftarın gönlünde taht kurdu. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

Oğlunun ismini Can koydu

Galatasaray Efsanesi Berlin Panteri: Turgay Şeren!

Yıllarca Fenerbahçe'ye karşı oynasa da asla aralarında bir sürtüşme ve kavga yaşanmamıştı. Şimdiki zamanın aksine o dönemde rakip futbolcular birbirlerine düşman değil dosttu. Turgay Şeren de Fatma Füsun Şeren ile evliliğinden olan oğluna çok sevdiği Fenerbahçeli arkadaşı Can Bartu'nun adını verdi. Oğlu Can da bu sebeple hasta Fenerbahçeli olmuş.

Ayrıca Can Bartu demişken 31 Ocak yani bugün Fenerbahçe'nin efsane Sinyoru Can Bartu'nun doğum günü. İyi ki doğmuşsun Sinyor.

Ben Fenerbahçe takımını tutan biriyim. Ama ister A takımlı ister B takımlı olsun işini iyi yapan tüm insanları ayrıştırmadan severim hangi takımlı olduğuna takılmam. Bu benceyi büyük bir gurur duyarak hazırladım. Böyle efsaneler sayesinde Türk futbolu anlam kazandı.

İki efsane yan yana

Almanya-Türkiye maçı

Galatasaray Efsanesi Berlin Panteri: Turgay Şeren!
24
3
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Ayrıntılı hazırlanmış çok güzel bir çalışma olmuş, taçsız kral lakabı da vardı sanırım, emeğine sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Gizli Üye
  Emeğine sağlık beşiktaşın efsanelerini de bekliyoruz.
  Görüş hala geçerli mi?
  • tabii :) Elimden geldiğince her takımın efsanelerini yazmaya çalışacağım

En İyi Kız Görüşleri

 • Gizli Üye
  Spor camiasının başarılı isminin hayatını, ilgiyle okudum. Emeğine sağlık. :)
  Görüş hala geçerli mi?
 • Paptya__Kadn
  Ellerine sağlık 👏 Sonuçta her takımın bir efsanesi var.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

122
 • FB19o7
  FB efsanesi Can Bartunun adını çocuguna vermesi aralarında sıkı dostluğun göstergesiydi.

  Rekabet saha içinde sonuna kadarve amansız yapılmalı ama dostluk ise her daim sürdürümlmeli her ne kadar ayrılıklar çıkartılmaya çalışsılsada...
 • Eline sağlık santraforluktan kaleciliğe geçtiğini bilmiyordum. Can Bartu nunda ne kadar centilmen ve beyefendi olduğunu tekrar anımsadık.
 • SailorSai
  Eskiden dostluk vardı maçlarda ve artık o günler geri gelmeyecek.
 • Mr_Hyper
  Bir efsaneyi daha tanımış olduk sayende 🖐🏻🖐🏻🖐🏻👌🏻
 • spedy6934
  Bir FB li olarak hayraniydim, sporculugu ve kişiliği gercek bir Efsane idi Allah rahmet eylesin büyük usta.
 • Seref_xan
  can bartu, lefter, baba gündüz
  bunlari duyunca tartışmasız her takim taraftari susar. cok guzel örnekler. saygıyla anıyorum
 • Sokrates1977
  turgay şereni çok severim güzel bir bence olmuş
 • sincere87
  Tam bir efsaneydi ölumune kadar
 • Mekanı cennet olsun... Beyefendi bir insandı.
 • Tam bir beyefendiydi
 • biradetmehmet
  Çok. kibar bir beydi
 • Bombadil
  Emeğine sağlık 🕵️
 • Vay be.
 • merakligenc042
  Duymuş oldum
 • bugencyazar
  eskiler candır :(
 • gececini69
  allah rahmet etsin
 • Grininellitonu35
  Adam, spor yazarlığı da yaptı... Efsane...
 • zupperzonick
  Eline sağlık efsanelerden buda
 • single_player
  Dile kolay. 18 yıl be..
 • Psikolog_04
  Hem iyi bir kalacei hem iyi bir sporcu
 • Ciddiyetsis
  Güzel paylaşım.
 • HazretiMUNKİKİ
  Emeğine sağlık .
 • Gizli Üye
  Eski futbolcular gönül insanıydı şimdilerde para peşinde..
YÜKLENİYOR...