Sohbet 9 gün önce

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

+5Xper

Dünyanın en popüler spor dalı olan futbola daha çok erkeklerin egemen olduğu bir gerçek… Ancak son yıllarda her alanda olduğu gibi kimliklerini ortaya koyan cesur, savaşçı, sportmen ve idealist kadınlar futbola da el attılar. Adım adım gelen ayak sesleri zaten kadınların futboldaki önlemez yükselişini gösteriyordu. İşte güçlü adımlarla futboldaki kadın varlığının en yetenekli temsilcilerinden biriyle bugün söyleşimiz olacak.

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

Sevgili Mizgin roman gibi hayat hikayesi ve başarılarıyla KizlarSoruyor’da.

Kadının gücünü göstermek için çalışıyorum ve güçlü kadınlar yetişsin istiyorum.

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

📌 Mizgin Çalış kimdir bize kendini anlatmak ister misin?

21 yaşındayım ve hayatının büyük bölümünü futbola adamış bir kadınım. 15 yaşında Dudulluspor’da lisanslı sporcu olarak futbol oynamaya başladım. Oynadığım ilk sene Türkiye Şampiyonası’nda dördüncü olma başarısını yakaladım. İkinci sezonumda ise Kadınlar 3. liginde oynamaya başladım ve toplamda 5 sene lisanslı olarak futbolculuk kariyerimi sürdürdüm. Marmara Üniversitesi’nde antrenörlük bölümünü kazandıktan sonra yeni bir hayal için çalışmaya başladım. Beşiktaş Kadın Futbol A takımında yardımcı antrenör olarak ve Beşiktaş Minik Kız Futbol Okulunda baş antrenör olarak çalıştım. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde ikinci sınıf olarak öğrencilik hayatıma devam ediyorum.

📌 Futbol genellikle erkeklerin domine ettiği bir spor. Seni bu spora yönlendiren neydi, futbolla tanışma hikayen nasıl başladı?

Biz beş kardeşiz ve kardeşlerimin hepsi erkek, ben dördüncü çocuğum. 8 yaşına kadar Diyarbakır’da köyde büyüdüm, sonrasında İstanbul’a taşındık. Küçükken abilerimin yanında futbol oynardım. Mahallede o zamanlar futbol oynayan tek kız çocuğu bendim. Sabahları kızlarla voleybol, akşamları da ben erkeklerle futbol oynardım. Hayalimde o zamanlar psikolog ya da öğretmen olmak vardı ama mahallede top oynadığımı gören komşular beni bir kulübe yönlendirmek istediler. Ben de bu sayede ilk kramponumu 14-15 yaşlarında, Yenisahra Ataşehir Futbol Kulübünden almış oldum ve daha profesyonel olarak futbola başladım.

Bana hayallerime yakın olduğumu hissettiren kişi beden eğitimi öğretmenimdi.

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

📌 Herkesin hayatında dönüm noktası olan bir an ya da insan vardır. Seninki nasıl gerçekleşti?

Okulumuza bir beden öğretmeni atandı, Ulaş Hoca. Bana hayallerime yakın olduğumu hissettiren kişi oydu. Onun sayesinde lisemizde bir futsal takımı kurduk ve yoktan bir takım var ettik. Hiçbirimizin futbol geçmişi yoktu, okulda bir salonumuz da yoktu. Okul bahçesinde koşuyorduk, taşın üzerinde antrenman yapıyorduk, yaz kış demeden antrenman yaptık. Takımımıza yeni oyuncular bulmak için uzun süre kızları ikna etmeye çalıştık. Ben sınıfları gezip başka branşlardan kızları bile ikna etmeye çalışıyordum. Çoğu ailem izin vermez, istemezler diye reddetmeye çalıştı ama ben onlara kendileriyle aynı yollardan geçtiğimi, inanırlarsa yapabileceklerini anlatıyordum.

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

📌 Daha sonra takım kaptanı oldun. Bu kadar inançlı olduğun için mi takım kaptanı olarak öne çıktın?

Ben aslında takım kaptanı olmak istememiştim. Hep utangaç bir kızdım ve toplum önünde konuşmaktan hoşlanmıyordum. Ulaş hocam bu konuda da bana çok yardımcı oldu, beni hep takımın önüne çıkarıp konuştururdu. Beni antrenörlüğe, en önemlisi hayata hazırladı. Antrenörlüğe de beni o yönlendirdi. Ne kadar ailemin izin vermeyeceğini söylesem de beni cesaretlendirdi.

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

📌 Gördüğümüz kadarıyla Pro Hijab’la futbol oynuyorsun, bu ürün performansını nasıl etkiliyor?

Futbol oynarken ilk zamanlarda zorlanıyordum, maçlarda ve antrenmanlarda, mücadelelerde başım açılıyordu ancak daha sonra şapka, bere benzeri şeyler takarak oynamaya başladım ve üniversitede Pro Hijab*(Müslüman sporculara özel tasarlanan başörtüsü) ile tanıştım. Artık hem terlemeden hem de hareketlerimi kısıtlamadan oyunuma bakabiliyorum. Maçlar ve antrenmanlar sırasında başımın açılacağını düşünmediğim için konsantrasyonum hep maçta oluyor. Hem kullanışlı olması hem de içimi rahatlatması açısından kendimi daha iyi hissediyorum. Olmak istediğim gibi biri olduğum için daha rahatım, insanların ne düşündüğünü pek umursamıyorum.

Futbolu çok sevdiğimi abimi kaybettikten bir gün sonra anladım.

📌 Pek çok arkadaşının olmadığı kadar zorlu yollardan geçerek bugünlere gelmişsin. Bu azmi ve gücü nereden alıyorsun?

Çok basit, futbol sevgisinden. Futbolu çok sevdiğimi abimi kaybettikten bir gün sonra anladım. O gün final maçımız vardı, benim için çok zor geçti ancak çıktık, oynadık ve kupayı kazandık. O an kendimi en güçlü hissettiğim andı. Hayatta bir şeyler yolunda gitmese bile işime, mesleğime, tutkuma sahip çıkarak ve bağlanarak bir şeyler başarabileceğimi anlamıştım.

Başarmak için önce kendine inanmak ve çalışmak gerek.

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

📌Artık tecrübeli bir antrenör olma yolunda emin adımlarla ilerliyorsun. Futbolcu olmak isteyen, spora başlamak isteyen kızlara ne önerirsin?

Her şeyden önce kendilerine ama sadece kendilerine inanmalarını öneriyorum. Hayatta karşınıza zorluklar her zaman çıkacak ancak önemli olan sizin bu zorlukları nasıl aştığınız, çevrenizden neler öğrendiğiniz ve bunları nasıl uyguladığınız. Futbolcu olmak isteyen kızlara etraflarındaki imkanları iyi sezmelerini ve değerlendirmelerini öneririm. Artık bir hareketin nasıl yapılacağını internetten tek tıkla öğrenebilir, kendilerini geliştirmek için kolaylıkla telefonlarında olan NTC*(Nike Training Club) gibi uygulamaları kullanıp deneyimli antrenörlerin programlarına ulaşabilir ya da kendi programlarını şekillendirebilirler. Tabii kendinizi ne kadar geliştirseniz de bir şekilde göz önünde olmanız lazım. Mesela benim zamanımda olmayan Scoutium*(futbolcuların keşfedilmesini sağlayan uygulama) mobil uygulaması sayesinde kızlar şimdi hem oyunlarını profesyonellere analiz ettirerek kendilerini daha hızlı geliştirebiliyor hem de yeteneklerini sergileyip Kadın Milli Takımı’nın hocalarının gözüne girip, profesyonel olma şanslarını artırabiliyor. Ama başarmak için önce kendine inanmak ve çalışmak gerek.

Hedeflerim arasında yurt dışında çalışmak, oradaki farklı bakış açılarını öğrenmek var.

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

📌 Bundan sonraki hedeflerin nelerdir, seni daha sonra nerelerde göreceğiz?

Kendimi sahalara ait hissettiğim ve orada mutlu olduğum için futbol hayatımın hep büyük bir parçası olacak. Erken yaşta antrenör olarak kendimi mutlu hissettiğim yerde ilerlemeye ve bu spora hizmet etmeye başladım. Hedeflerim arasında yurt dışında çalışmak, oradaki farklı bakış açılarını öğrenmek var. Bunun için de yabancı dilimi geliştiriyor ve farklılaşmaya çalışıyorum. Doğduğum topraklarda şimdiden çalışmalara başladığım bir projem ve aynı zamanda da bir minik kız futbol okulu kurmak gibi bir hayalim var. Kadının gücünü göstermek için çalışıyorum ve güçlü kadınlar yetişsin istiyorum.

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

Kadın A Milli Futbol Takımı antrenörleri ile yapılacak antrenmana katılma hakkı veya Milli Takım'a seçilme şansı kazanmak için de Nike X Scoutium’a kayıt olabilirsiniz.

Bugün KizlarSoruyor’da ilham alınası bir kadının başarı hikayesi vardı. Diyarbakır'ın bir köyünde doğmuş 8 kardeşten biri olan Mizgin Çalış’ın hikayesi, İstanbul’a taşınmalarıyla bambaşka bir hale bürünürken şu anki konumu ve gelecekteki başarıları sadece onun “Ben yapabilirim!” tutkusunun eseriydi.

“Her kadının başarısı, diğerine ilham kaynağı olmalıdır. Birbirimizi yükseltmeliyiz. Çok cesur olduğunuzdan emin olun. Güçlü olun, son derece nazik olun ve her şeyden önce mütevazı olun." diyen ünlü şampiyon tenisçi Serena Williams’ın sözlerindeki ’ilham veren, cesur, güçlü, nazik ve mütevazı, en önemlisi de hep başkalarını yükselten’ genç bir kadın Mizgin Çalış.

Yolun açık olsun...

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın
145
325
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • kemalasy

  Milli mücadelede orduya canıyla kanıyla destek olmuş kadınların torunlarının bir örneğidir tebrik ederin kendisini ve başarılarının devamını dilerim
  Mustafa Kemal kadınlarımızın hakkını nasıl ödeyeceğiz diyen İsmet İnönü’ye ödeyeceğiz yeterki ordumuz zafer edinsin ve Mustafa Kemal Atatürk kadınlara medeniyiz diyen Avrupa ülkelerinin çoğun dan önce kadınların haklarını ana yasaya kazandırdı nice kadınların umudu olan yasalar analarımız sayesinde oldu Buradan kara Fatma ve silah arkadaşlarının mekanları cennet bahçesi olsun diyorum bu ramazan ayında dua etmenizi rica ediyorum

 • Bebettoo

  Mizgin gibi degerli kızlarımızın sayılarını artırmanız lazım. Kadınlar kendi kişilik ve karakterlerine uygun her alanda olmalı. Spor yapmak hem bedenin hem ruhun huzur bulması için çok önem arz ediyor.

  Futboldaki şiddet ve holiganlığın azalması futbol oynayan ve izleyen kadınların çoğalması ile mümkün..

En İyi Kız Görüşleri

 • kuğuu

  Kadınların ezildiği, hor görüldüğü bu dünyada elinin hamuruyla dokunma diyenlere gelsin. Senin ve senin gibi kadınların azminin ve başarılarının devamını diliyor ve hedefleri olup gerçekleştirmek isteyen tüm kadınlara cesaret vermesini cânı gönülden diliyorum.

 • Tebrik etmekten başka bir şey yok elimizde. Ama böyle bir haber okuyunca aklıma ortaokul yıllarım geldi. Çok güzel oynardım. 1-2 kere rövaşata çektiğim de olmuştu. Ama oynamıyorum artık. Ama Mizgin hanım gibi tüm sporcu kızlarında böyle yükselmesi dileğiyle.

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

143323
 • bakire_nur

  Aferin sana mizgin 👍mükemmel

 • CurlyBee

  Ne güzel kadınların yapamaz denmelerine rağmen böyle güzel işler başarmaları:)

 • Shiru

  Ben de okçuluk sporuna uğraş gösteriyorum. En başlarda zorlandım, çünkü yayın kirişini (sizin anlayacağınız üzere ipini) çekmek epey zordu, bayan kudretiyle zor oluyordu, fakat alıştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Sonra ok atmaya başladığım sıralar kollarım kıpkırmızı oldu, ok giderken koluma çarpıyordu, eve kollarım mosmor döndüğümde ailem bırakmamı istese de, bırakmadım. Zamanla baya geliştim ve seneye yarışmalara katılacağım. :)

 • Mabble

  Başarılar dilerim. Allah yolunu açık etsin

 • Gizli Üye

  Başarılarının devamını dilerim ;d

 • Badgirl_xjr

  Ben de futbolcu olmak isterdim.

 • 06ankara066

  Tebrik ediyorum ya harika gerçekten gururlandik

 • turuncucorap

  Harika bir konu emeğine sağlık

 • Osksjndn

  Basarilarinin devamini dilerim tebrikler

 • Gizli Üye

  aferin kız miskin seni gidi yelloz seni :):)

 • Blackgrave

  Hayatta güzel şeyler de olabiliyor

 • Gizli Üye

  aaaaa ne kadar iyii çok çok çoookk beğendim.

 • NazliAdigüze

  Sporun cinsiyeti olmaz aslinda ama nedense futbol hep erkek sporu olarak goruluyor. Basarilar diliyorum

 • Valla tebrik ederim büyük başarı bence

 • Semayen

  Başarıların devamını dilerim inşallah daha iyi yerlere gelirsin

 • thebattlegirl

  helal olsun tebrikler daha ne yapsın

 • Prettywmn

  Bu şekilde başarılarını paylaşacagımız daha çok kadın olur umarım

 • missmurder

  Biz kadınlardan futbol konusunda bir cacık olmaz arkadaşlar. Zorlamayıp başka hobilere yönlenelim :)
  İleri teknik sürüşleri mesela !

  :D

 • womanw0nder

  Başarılarının devamını diliyorum.

 • aloneangel0

  Sonunda kadınlar futbolcu olabileceğini de göstermiş oldu/

 • nurgül28

  bende futbolcu olmak isterdim

 • 'Her kadının başarısı diğerine ilham kaynağıdır' ne güzel demiş

 • ebrubrebru

  Sporun cinsiyeti olmaz aslinda ama nedense futbol hep erkek sporu olarak goruluyor. Basarilar diliyorum.

 • Kadin isterse yapamayacagi sey yoktur. Bravo

  • erkeğin isterse yapamayacağı şey varmıdır yani

 • Ferıde00

  Kadinlarin futboola ilgilenmesi dogal iyi yani

 • Blmdmcnmx

  Vaaayy helal olsun tebrik ederim gerçekten

 • bade90

  Kadınların her alanda başarılı olması beni çok mutlu ediyor çünkü ben bir kadınım

  • Aziz Sancar, Cahit Arf, kendisini sevmem ama orhan pamuk bunlar mutlu etmiyor mu

 • Dizzyalmira

  Hayatın her alanında kadınlar olacak ve diğer kadınları en iyi bicimde temsil edecek :)

 • Gizli Üye

  Sporda veya birçok şeyde erkek kadın diye ayırımcılık yapılıyor böyle başarılı kadınlar olduğu sürece o kalıplaşmış düşünceleri yıkıcaz.
  Başarılar

 • kesşovu

  Sporun amacı karakterinle insanlara örnek olmak, insanlara hoşgörülü yaklaşmak fakat Türk erkekleri sağolsunlar öyle güzel lanse ettiler ki futbol diyince aklımıza şiddet geliyo

 • Gizli Üye

  Ya ne guzel sayilari artsin

 • Edarella

  Ay, çok başarılı. Tebrik ederim

 • Esrakny

  Mükemmel 💕 başarılarının devamı gelir umarım

 • Bahar-DE

  Çok başarılı. Sporun cinsiyeti olma

 • whiteswan0

  Başarılarının devamı gelir umarım

 • YarenSa35iz

  Helal olsun ama şaşırmadım türk kızı sonuçta

 • sakine007

  helal olsun kız sanaa işte bu! kızlarımızın önünü açın yürümüyorlar koşuyorlarr

 • edatinaztepe

  Tebrik ederim tüm kadınları onurlandırdınız gururlandırdınız

 • summerrr

  kadın isterse başarır net bence kadınlar erkeklerden cok daha üstün bunu bir kabul edelim

  • Futbol üzerinden bunu tartışacaksak, son kadınlar dünya kupasını kazanan milli takımı herhangi bir 2. lig erkek takımıyla karşı karşıya getirirsen, sonuç istisnasız fark yemeleri, hemen her ikili mücadelede yerlerde sürünmeleri, depar atan hemen her kanat oyuncusunun bütün savunma hatlarının içinden geçmesi ile falan sonuçlanır.

   Ölçülebilir hiçbir alanda kadınlar erkeklerden üstün değil.

   O yüzden kadınların bu tür iddiaları neye dayanıyor anlamıyorum.

  • Hepsini Göster
  • Futboldan bahsediyoruz, soru futbolla alakalı.

   Başka bir sürü alana da bakabiliriz. Aşçılıktan, kozmolojiye kadar hemen hemen her alanın en başarılı örnekleri erkeklerden çıkıyor.

   Jimnastik hariç.

   Çok merak ediyorum, o 'GENİŞ' bakış açınla kadınların hangi sebepten erkeklerden çok daha üstün olduğunu izah edebilir misin?

  • Ben gayet mantıkli bir soru soruyorum.

   Ama tabii kadınların erkeklerden üstün olduğunu destekleyecek elle tutulur hiçbir argümanı olmayan dostum feministler söylemlerine herhangi bir elle tutulur dayanak göstermeleri istenince karşı tarafa hakaret etme kaveseligine siginiyorlar

 • Ceren27su

  Kadinlarin gücü işte basarilarin devamini dilerim

 • Gizli Üye

  bşarılarınn devmını dilerm

 • alarasaglamer

  helal olsun ne diyelim başarılarının devamini dilerim

 • zehrakvl

  çok güzel olmuş herkese çok gzl örnek olmuşşsn tebrik ederim helal olsun sna ❤❤❤❤❤

 • blogist

  Çok güzel bir söyleşi... Eline sağlık...

 • Gizli Üye

  Tebrik ederim. İsteyince başarılmayacak bir şey yok

 • 96cyd

  bravo tebrik ederim kendisini

 • Sahraaa1903

  Tebrikler kadın isterse her şeyi başarır 👏

 • Gizli4753

  Tebrikler harika bir şey 🙏

 • BirKadınP

  gercekten gurur verici tebrikler

 • Me_Se-38

  Tebrikler güzel olmuş elinize sağlık

Yükleniyor...