Sohbet

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

Dünyanın en popüler spor dalı olan futbola daha çok erkeklerin egemen olduğu bir gerçek… Ancak son yıllarda her alanda olduğu gibi kimliklerini ortaya koyan cesur, savaşçı, sportmen ve idealist kadınlar futbola da el attılar. Adım adım gelen ayak sesleri zaten kadınların futboldaki önlemez yükselişini gösteriyordu. İşte güçlü adımlarla futboldaki kadın varlığının en yetenekli temsilcilerinden biriyle bugün söyleşimiz olacak.

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

Sevgili Mizgin roman gibi hayat hikayesi ve başarılarıyla KizlarSoruyor’da.

Kadının gücünü göstermek için çalışıyorum ve güçlü kadınlar yetişsin istiyorum.

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

📌 Mizgin Çalış kimdir bize kendini anlatmak ister misin?

21 yaşındayım ve hayatının büyük bölümünü futbola adamış bir kadınım. 15 yaşında Dudulluspor’da lisanslı sporcu olarak futbol oynamaya başladım. Oynadığım ilk sene Türkiye Şampiyonası’nda dördüncü olma başarısını yakaladım. İkinci sezonumda ise Kadınlar 3. liginde oynamaya başladım ve toplamda 5 sene lisanslı olarak futbolculuk kariyerimi sürdürdüm. Marmara Üniversitesi’nde antrenörlük bölümünü kazandıktan sonra yeni bir hayal için çalışmaya başladım. Beşiktaş Kadın Futbol A takımında yardımcı antrenör olarak ve Beşiktaş Minik Kız Futbol Okulunda baş antrenör olarak çalıştım. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde ikinci sınıf olarak öğrencilik hayatıma devam ediyorum.

📌 Futbol genellikle erkeklerin domine ettiği bir spor. Seni bu spora yönlendiren neydi, futbolla tanışma hikayen nasıl başladı?

Biz beş kardeşiz ve kardeşlerimin hepsi erkek, ben dördüncü çocuğum. 8 yaşına kadar Diyarbakır’da köyde büyüdüm, sonrasında İstanbul’a taşındık. Küçükken abilerimin yanında futbol oynardım. Mahallede o zamanlar futbol oynayan tek kız çocuğu bendim. Sabahları kızlarla voleybol, akşamları da ben erkeklerle futbol oynardım. Hayalimde o zamanlar psikolog ya da öğretmen olmak vardı ama mahallede top oynadığımı gören komşular beni bir kulübe yönlendirmek istediler. Ben de bu sayede ilk kramponumu 14-15 yaşlarında, Yenisahra Ataşehir Futbol Kulübünden almış oldum ve daha profesyonel olarak futbola başladım.

Bana hayallerime yakın olduğumu hissettiren kişi beden eğitimi öğretmenimdi.

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

📌 Herkesin hayatında dönüm noktası olan bir an ya da insan vardır. Seninki nasıl gerçekleşti?

Okulumuza bir beden öğretmeni atandı, Ulaş Hoca. Bana hayallerime yakın olduğumu hissettiren kişi oydu. Onun sayesinde lisemizde bir futsal takımı kurduk ve yoktan bir takım var ettik. Hiçbirimizin futbol geçmişi yoktu, okulda bir salonumuz da yoktu. Okul bahçesinde koşuyorduk, taşın üzerinde antrenman yapıyorduk, yaz kış demeden antrenman yaptık. Takımımıza yeni oyuncular bulmak için uzun süre kızları ikna etmeye çalıştık. Ben sınıfları gezip başka branşlardan kızları bile ikna etmeye çalışıyordum. Çoğu ailem izin vermez, istemezler diye reddetmeye çalıştı ama ben onlara kendileriyle aynı yollardan geçtiğimi, inanırlarsa yapabileceklerini anlatıyordum.

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

📌 Daha sonra takım kaptanı oldun. Bu kadar inançlı olduğun için mi takım kaptanı olarak öne çıktın?

Ben aslında takım kaptanı olmak istememiştim. Hep utangaç bir kızdım ve toplum önünde konuşmaktan hoşlanmıyordum. Ulaş hocam bu konuda da bana çok yardımcı oldu, beni hep takımın önüne çıkarıp konuştururdu. Beni antrenörlüğe, en önemlisi hayata hazırladı. Antrenörlüğe de beni o yönlendirdi. Ne kadar ailemin izin vermeyeceğini söylesem de beni cesaretlendirdi.

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

📌 Gördüğümüz kadarıyla Pro Hijab’la futbol oynuyorsun, bu ürün performansını nasıl etkiliyor?

Futbol oynarken ilk zamanlarda zorlanıyordum, maçlarda ve antrenmanlarda, mücadelelerde başım açılıyordu ancak daha sonra şapka, bere benzeri şeyler takarak oynamaya başladım ve üniversitede Pro Hijab*(Müslüman sporculara özel tasarlanan başörtüsü) ile tanıştım. Artık hem terlemeden hem de hareketlerimi kısıtlamadan oyunuma bakabiliyorum. Maçlar ve antrenmanlar sırasında başımın açılacağını düşünmediğim için konsantrasyonum hep maçta oluyor. Hem kullanışlı olması hem de içimi rahatlatması açısından kendimi daha iyi hissediyorum. Olmak istediğim gibi biri olduğum için daha rahatım, insanların ne düşündüğünü pek umursamıyorum.

Futbolu çok sevdiğimi abimi kaybettikten bir gün sonra anladım.

📌 Pek çok arkadaşının olmadığı kadar zorlu yollardan geçerek bugünlere gelmişsin. Bu azmi ve gücü nereden alıyorsun?

Çok basit, futbol sevgisinden. Futbolu çok sevdiğimi abimi kaybettikten bir gün sonra anladım. O gün final maçımız vardı, benim için çok zor geçti ancak çıktık, oynadık ve kupayı kazandık. O an kendimi en güçlü hissettiğim andı. Hayatta bir şeyler yolunda gitmese bile işime, mesleğime, tutkuma sahip çıkarak ve bağlanarak bir şeyler başarabileceğimi anlamıştım.

Başarmak için önce kendine inanmak ve çalışmak gerek.

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

📌Artık tecrübeli bir antrenör olma yolunda emin adımlarla ilerliyorsun. Futbolcu olmak isteyen, spora başlamak isteyen kızlara ne önerirsin?

Her şeyden önce kendilerine ama sadece kendilerine inanmalarını öneriyorum. Hayatta karşınıza zorluklar her zaman çıkacak ancak önemli olan sizin bu zorlukları nasıl aştığınız, çevrenizden neler öğrendiğiniz ve bunları nasıl uyguladığınız. Futbolcu olmak isteyen kızlara etraflarındaki imkanları iyi sezmelerini ve değerlendirmelerini öneririm. Artık bir hareketin nasıl yapılacağını internetten tek tıkla öğrenebilir, kendilerini geliştirmek için kolaylıkla telefonlarında olan NTC*(Nike Training Club) gibi uygulamaları kullanıp deneyimli antrenörlerin programlarına ulaşabilir ya da kendi programlarını şekillendirebilirler. Tabii kendinizi ne kadar geliştirseniz de bir şekilde göz önünde olmanız lazım. Mesela benim zamanımda olmayan Scoutium*(futbolcuların keşfedilmesini sağlayan uygulama) mobil uygulaması sayesinde kızlar şimdi hem oyunlarını profesyonellere analiz ettirerek kendilerini daha hızlı geliştirebiliyor hem de yeteneklerini sergileyip Kadın Milli Takımı’nın hocalarının gözüne girip, profesyonel olma şanslarını artırabiliyor. Ama başarmak için önce kendine inanmak ve çalışmak gerek.

Hedeflerim arasında yurt dışında çalışmak, oradaki farklı bakış açılarını öğrenmek var.

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

📌 Bundan sonraki hedeflerin nelerdir, seni daha sonra nerelerde göreceğiz?

Kendimi sahalara ait hissettiğim ve orada mutlu olduğum için futbol hayatımın hep büyük bir parçası olacak. Erken yaşta antrenör olarak kendimi mutlu hissettiğim yerde ilerlemeye ve bu spora hizmet etmeye başladım. Hedeflerim arasında yurt dışında çalışmak, oradaki farklı bakış açılarını öğrenmek var. Bunun için de yabancı dilimi geliştiriyor ve farklılaşmaya çalışıyorum. Doğduğum topraklarda şimdiden çalışmalara başladığım bir projem ve aynı zamanda da bir minik kız futbol okulu kurmak gibi bir hayalim var. Kadının gücünü göstermek için çalışıyorum ve güçlü kadınlar yetişsin istiyorum.

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın

Kadın A Milli Futbol Takımı antrenörleri ile yapılacak antrenmana katılma hakkı veya Milli Takım'a seçilme şansı kazanmak için de Nike X Scoutium’a kayıt olabilirsiniz.

Bugün KizlarSoruyor’da ilham alınası bir kadının başarı hikayesi vardı. Diyarbakır'ın bir köyünde doğmuş 8 kardeşten biri olan Mizgin Çalış’ın hikayesi, İstanbul’a taşınmalarıyla bambaşka bir hale bürünürken şu anki konumu ve gelecekteki başarıları sadece onun “Ben yapabilirim!” tutkusunun eseriydi.

“Her kadının başarısı, diğerine ilham kaynağı olmalıdır. Birbirimizi yükseltmeliyiz. Çok cesur olduğunuzdan emin olun. Güçlü olun, son derece nazik olun ve her şeyden önce mütevazı olun." diyen ünlü şampiyon tenisçi Serena Williams’ın sözlerindeki ’ilham veren, cesur, güçlü, nazik ve mütevazı, en önemlisi de hep başkalarını yükselten’ genç bir kadın Mizgin Çalış.

Yolun açık olsun...

Türk Futbolunun Geleceği Kadında: Kadın Futbolunda Kendi Hikayesini Yazan Mizgin’le Tanışın
202
502
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • kemalasy
  Milli mücadelede orduya canıyla kanıyla destek olmuş kadınların torunlarının bir örneğidir tebrik ederin kendisini ve başarılarının devamını dilerim
  Mustafa Kemal kadınlarımızın hakkını nasıl ödeyeceğiz diyen İsmet İnönü’ye ödeyeceğiz yeterki ordumuz zafer edinsin ve Mustafa Kemal Atatürk kadınlara medeniyiz diyen Avrupa ülkelerinin çoğun dan önce kadınların haklarını ana yasaya kazandırdı nice kadınların umudu olan yasalar analarımız sayesinde oldu Buradan kara Fatma ve silah arkadaşlarının mekanları cennet bahçesi olsun diyorum bu ramazan ayında dua etmenizi rica ediyorum
  Görüş hala geçerli mi?
 • Bebettoo
  Mizgin gibi degerli kızlarımızın sayılarını artırmanız lazım. Kadınlar kendi kişilik ve karakterlerine uygun her alanda olmalı. Spor yapmak hem bedenin hem ruhun huzur bulması için çok önem arz ediyor.

  Futboldaki şiddet ve holiganlığın azalması futbol oynayan ve izleyen kadınların çoğalması ile mümkün..
  Görüş hala geçerli mi?
  • Valla ben bir abi ve dolu erkek kuzen içerisinde büyüdüm maça giderdik hep hali saha falan olsun ve en az üç yüz sektiririm cokk absürt yorumlar tepkiler alsamda oynamayan ların çok büyük kaybı var bence 😉

  • Bebettoo

   @Pismanamakimene tebrik ederim seni

En İyi Kız Görüşleri

 • kuğuu
  Kadınların ezildiği, hor görüldüğü bu dünyada elinin hamuruyla dokunma diyenlere gelsin. Senin ve senin gibi kadınların azminin ve başarılarının devamını diliyor ve hedefleri olup gerçekleştirmek isteyen tüm kadınlara cesaret vermesini cânı gönülden diliyorum.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Frambuazlı_Vanilya
  Tebrik etmekten başka bir şey yok elimizde. Ama böyle bir haber okuyunca aklıma ortaokul yıllarım geldi. Çok güzel oynardım. 1-2 kere rövaşata çektiğim de olmuştu. Ama oynamıyorum artık. Ama Mizgin hanım gibi tüm sporcu kızlarında böyle yükselmesi dileğiyle.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

200500
 • BCeren1903
  Önyargıları kırmış çok çok helal olsunu hak edecek bir futbolcu Mizgin...

  Tebrik ediyorum, inşaAllah seni daha da profesyonel yerlerde bu güzel karakterinle görmek nasip olur🙏 #BirYaşamStilidirFutbol ♥⚽
 • BörteAlçin
  Rabbim daha da iyi yerlere gelmeni nasıp etsin
 • KumralHatunnn
  Yani ben şimdi saygı duymaktan, alkış tutmaktan, gururlanmaktan başka ne yapabilirim
 • Gizli Üye
  Kadın futbol oynamasın ya voleybol oynasın hentbol oynasın yakışmıyor bence kadına. .
 • Bayan2345
  Başarılarının devamını diliyorum sana
 • mefrel
  Kadınların ezildiği, hor görüldüğü bu dünyada elinin hamuruyla dokunma diyenlere gelsin. Senin ve senin gibi kadınların azminin ve başarılarının devamını diliyorum,,,
 • MAHGAN
  Ne kadar mükemmel bir kadınsın... Umarım kızlarımızı daha çok futbol beyzbol gibi aktivitelere yönledirirler ileride
 • Gizli Üye
  Kadın isterse herşeyi yapar
 • 35nefesimol
  Yeterki kadınlar istesin herşeyi yapabilirler
 • btsaşkı333
  kızlar başaramaz diye bişey yoktur. illa erkek oyunu diye erkekler başaracak diye bişeyde yoktur kadın futbolculara helal olsun çalışmışlar , çabalamışlar ve o küçümseyen önyargıları yıkmışlar kadın futbolcularımızı destekliyorum
 • nihal-1980
  Yolu açık olsun demek düşer bize
 • TheHealerWoman
  Vay be ne kadınlar var, helal olsun.
 • EemeraldD
  Baskılanan hor görülen ev kadını olsun elinin hamuruyla başka işe bulaşmasın diyenlere inat bir cok meslekte spor dalinda mekanda kadın görmek güzel azimli ve hırslı mücadeleci olan kadınlar her zaman kazanir kendisini kutlar başarılarının devamını dilerim
 • pınarrr353
  tebrik ederim başarılar diliyorum
 • GiripÇıkıcamBen
  Aferin Mizgin devam böyle harikasın
 • Filenna
  Biz kadınlar her alanda başarılıyız. Bunu herkes görmeli ve kabullenmeli.
 • Yardım_isteyenbiri
  Güzel olmuş başarılar dilerim 😘☺🤗
 • dewymcindrew
  Tebrik ediyorum. Desteklenmeli...
 • Gizli Üye
  Tebrik ederim ve başarılarını diliyorum
 • XXKadın
  Kadınlar futboldan tiksiniyorum diye yalan söylemeyin takıminix bile vsr
 • nisaaklar
  Cok guzel bir hikaye gerckten vok etkilendim ne hayatlar var ne hikayeler var
 • Atanamayanöğretmen
  Kürt kizlari bir harika o kadar baskıya ragmen
 • Gizli Üye
  Kadinlar her sey yapabilir
 • Artık kadınlar her yerde 😏
 • 6_nmtnh
  Yolun açık olsun, bizleri temsil eden insanlar görmek ne kadar gururlandırıcı.
 • Çillituruncu
  Var olsun 🥰 Böyle güçlü kadınların hastasıyız☺️
 • dilhunm
  mizgin gibi kadınlar artırılmalı onlara destek çıkıp moral vermeliyiz çunku kadınlar guçludur ve her istediğini başarabilir
 • ElitKeko_
  Kadinlar hayatin her alaninda olacak:)
 • zeynepgonulyazici
  Tebrikler. Başarılarin devamını dilerim güzel kadın 😊😊
 • İkibilet
  Başarılarının devamını dilerim 🙏👏
 • daaiiissyy
  Tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum😊
 • benimanksiyetem
  Kadının gücünü heryerde göstermesinden yanayım 🤩
 • Lale_lila
  FutbollaEmeğine ilgili değilim ama sağlık
  • Lale_lila

   Kusura bakma klavye hatası olmuş. " futbolla ilgili değilim ama emeğine sağlık"yazmıştım

  • Anladım. Çok teşekkür ediyorum..😊🙏🌹

  • Lale_lila

   Ben teşekkür ederim asıl 😊😉😘

 • _PembeEjderha_
  Umarım bu başkalarına güzel bir örnek olur.
  Kadın istedimi yapamayacağı şey yoktur.
 • Gizli Üye
  Emegine saglikkkkk cidden 💕
 • bigpeople1
  Başarılar dilerim Allah yolunu açık etsin
 • egzantirikbiri
  Harika ya gerçek çok beğendimm👍👍👍
 • Seval9
  Helal olsun umarım senin gibilerin sayısı hep artar erkeklerin tek yapacağı sandığı işi sen yapıyorsun başarıların devamını dilerim
 • MevduatFaizi
  Kesinlikle kadınlar futbol oynamalılar
 • Aranizdanniri
  Yolun açık olsun. tebrik ederim
 • Gizli Üye
  tebrik ediyorum yazmak bile kısa görüş.. tebrik ediyorum
 • fatmaclk06
  Bu kız Doğudan çıkmış bu beni daha bir ayrı mutlu etti ❤️
 • Kumsalaltın
  Gerçekten çok güzel ve yararlı bir payaşım bende besyocuyum hedefim mili takıma girmek
 • Fierecolx
  Tebrikler helal olsun canım benim valla kadınların şu başarısı beni çok olumlu etkiliyor
 • Auroroo_
  Helal olsun bu kızımıza adını bir yerde duyurmak, kadınlarında bir şeyler yapabileceğini göstermek bir hayli güzel bir davranış tebrikler başarılarının devamını bekliyoruz
 • melekdeniz90
  Süper tebrikler tam destek
 • xonder
  Başarılı gelecek başarılı nesil 👌🙏
 • quenangel
  Kadinlarin yapamiycagi basari yoktur
 • 1Kereopucem
  Tebrik ediyorum kendisini. Futbol sevipte yapamam diyen hemcinslerime güzel örnek olabilir
 • papagirl
  Bravo! Keşke her alanda ki faaliyetlerimiz erkekler kadar ön planda olsa.
 • ladymeryem
  Kadinalrda her spor bransinda basarili olabiliyor
 • buseaşkınn
  Bu tut sporlarda kadinlar erkeklerden daha basarili olabilir
 • alinaoylu
  Her sporu kadin yapabilir
 • Minilikız
  Başarılar dilerim yolu açık olsun...
 • Aldkfkfkfk
  sonuna kadar arkasındayım başarılarının devamını diliyorum
 • Gizlisoruyor12
  Pek beceremiyoruz sanki futbol oynayan kadınlara tebrikler
 • bakire_nur
  Aferin sana mizgin 👍mükemmel
 • CurlyBee
  Ne güzel kadınların yapamaz denmelerine rağmen böyle güzel işler başarmaları:)
 • Shiru
  Ben de okçuluk sporuna uğraş gösteriyorum. En başlarda zorlandım, çünkü yayın kirişini (sizin anlayacağınız üzere ipini) çekmek epey zordu, bayan kudretiyle zor oluyordu, fakat alıştırmalar yaparak kendimi geliştirdim. Sonra ok atmaya başladığım sıralar kollarım kıpkırmızı oldu, ok giderken koluma çarpıyordu, eve kollarım mosmor döndüğümde ailem bırakmamı istese de, bırakmadım. Zamanla baya geliştim ve seneye yarışmalara katılacağım. :)
 • Daha Fazla (640)
YÜKLENİYOR...