Kayak Sezonu Açılıyor, Okumadan Piste Çıkmayın!

Yılın en sevdiğim zamanı yaklaşıyor...

Hafif bir yılbaşı heyecanı, soğuk geceleri sıcak şarapla ısıtma turları, battaniye altı film seansları, yataktan çıkmadan geçirilmek istenen hafta sonları ve tabii ki kayak.
Alpler aşırı popüler olsa da Türkiye'nin kesinlikle mükemmel pistlere sahip olduğunu düşünüyorum.
Üniversite olimpiyatlarının yapıldığı, pist uzunluğu 17 km'yi bulan Erzurum, Kapadokya'ya yakınlığı ve yine yine 12 kilometrelik uzun pistleriyle harika bir alternatif olan Erciyes, mükemmel festivalleri ve İstanbul'a yakınlığıyla tam bir hafta sonu kaçamağı alternatif olan Uludağ (Pistlerine çok bayılmıyorum aslında, malum çok kalabalık oluyor) ve Uludağ kadar yakın olmasa da yine yakın olup pistleriyle Uludağ'dan kat kat güzel olan Kartalkaya...
Kartepe benim için bir kayak seçeneği değil, ama çok güzel kuyu kebabı yapan yerler var, hava şartlarının kaymaya elverişli olmadığı hafta sonları için güzel bir kaçamak olabilir, ne de olsa kar her zaman iyi gelir :)
Pekii, piste çıkarken olmazsa olmazlar neler? Hadi bu listede birlikte inceleyelim:

1- Kayak Seti (Kayak, Ayakkabı, Bağlama Seti ve Baton)

1- Kayak Seti (Kayak, Ayakkabı, Bağlama Seti ve Baton)

Kayak 167 cm carve Pale, Avusturya'da imal edilmiş. Baton ve Bağlama Seti İtalya, ayakkabı ise Almanya. Ayakkabılar 28-28.5-29 numaralarda rengi de güzel.

2- Kayak Pantolonu

2- Kayak Pantolonu

Pantolonu çok dar almamak lazım, malum termal içlik de giymek gerekecek içine. Dağda rengarenk olmak çok hoşuma gidiyor, günlük hayatta daha pastel renklerde giyiniyorum ama böyle canlı renkler içimi açıyor. Hem pistte dikkat çektiğiniz için acemi kayakçıların, boardcuların gazabından da korunuyorsunuz :)

3- Kask

3- Kask

Bazı sporcular kask takmayı tercih etmiyor ama bence buna kaydığınız pistlerin zorluk derecesine göre karar vermelisiniz. Siyah piste kasksız çıkılmaz yani. Hatta bence çok profesyonel değilseniz başlangıç ve orta zorlukta pistlerde de kask takmak lazım. Hem gayet güzel ısıtıyor, bence takılmalı :)

4- Gözlük

4- Gözlük

Gözlük kesinlikle olmazsa olmaz bir şey. Kar, beyaz olduğu için insanın gözünü inanılmaz kamaştırıyor. Hatta biraz da güneş çıktıysa felaket :) Güneş gözlüğü tercih edilmemeli bence, ufak kazalarda bile güneş gözlüğü ciddi yaralara sebep olabilir. Bizim kombine bence beyaz daha şık olacak. Ama rengarenk giyinmek isteyenler için pembe de şahane olur.

5- Kayak Montu

5- Kayak Montu

Mont yerine havanın sıcaklığına göre sweatshirt giyip çıkanlar var ama bence hava sıcaksa içine ince bir şey giyip, monttan vazgeçmemek lazım. Malum güneş de çıksa kış mevsimindeyiz ve dağdayız :) Ani sıcaklık değişimleri hasta edebilir. Hem zaten montun ceplerine telefon, kulaklık, konyak gibi önemli detaylar de eklenebildiği için bence oldukça işlevsel :)


0|2
1352
haydilililili KizlarSoruyor'da Fenomen
Fenomen kimdir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Emeğinize sağlık lakin eklemek istediklerim var müsade varsa,
  -Eldiven olmazsa olmazdır bileklik korumalı bir eldiven olursa düştüğünüz zaman ilk olarak ellerinizi yere koyduğunuzdan büyük avantaj sağlar.
  -Malum kayak botları çok sert ve bilekleri uzun içindeki süngerler bir süre sonra oldukça terletme yapıyor buda canınızı yakabilir bunu önlemek içinde uzun havlu çoraplar yine tavsiyemdir.
  -Bir buffınız olursa yüzünüze soğuk yemekten bir nebze kurtulmuş olursunuz..
  -Bu biraz fantezi olacak ama yeni başlayanlar içinde pantolonun içine crash ped önerebilirim.
  Sağlıcakla kayın..

  0|0
  0|0

En İyi Kız Görüşleri

 • Karslıyım, daha hiç kayak yapmadım. Gerçi kayak yapmayan sülalede tekim sanırım. Nedense ilgimi çekmiyor. Yapanları izlemeyi tercih ediyorum.

  0|0
  0|0
 • Hiç bir zaman kaymak, uçmak, dalmak, sörf yapmak gibi meraklarım olmadı. Ayaklarımı yere basmayı seviyorum.

  0|0
  0|0

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1150
 • Kayak kiim biz kim

  0|0
  0|0
Yükleniyor...