Bütün Vampirli, Büyücülü, Kurtlu Fantastik Dizilerin Atası: Buffy the Vampire Slayer

1997 yılında başlayıp 2003 yılında biten, televizyon tarihinin en iyi birkaç dizisinden, kimilerine göre en iyi dizisi olan, televizyonda bugünlerde izlediğiniz birçok yenilikçi, orijinal ve özgün dizinin var olmasına direkt etki etmiş bir kültten bahsedeceğiz. O kadar ki, Amerika'da bir çok üniversitede kürsüsü vardır ve ders olarak okutulur bu dizi.

Bütün Vampirli, Büyücülü, Kurtlu Fantastik Dizilerin Atası: Buffy the Vampire Slayer

Bu dizi günümüzde Avengers filminin yazarlığını ve yönetmenliğini yapmış olan Joss Whedon'un hayatının projesi olarak da bilinir.

Joss Whedon, 90'larda henüz altın çağı kapanmamış korku filmlerini izlerken, büyük bir klişe olan malak sarışın kızın ormanda anlamsızca koşarken hep aynı şekilde öldürülüş sahnelerinden biri sırasında aklında yanan ampul ile akıl etmiştir bu hikayeyi.

Ulan her korku filminde canavar sarışın kızı biraz kovalıyor, kız kaçmayı beceremeyip öldürülüyor. Acaba kız canavarı kovalasa ve canavarı bir güzel pataklayıp öldürse nasıl olurdu

İşte bu soruyu kendine sorduktan sonra liseli, sarışın, ahmak bir amerikan genci olan Buffy Summers'ı yaratır ve sinema filmi olarak bir hikaye yazar. Filmin yönetmenlik koltuğunu alamaz ve ortaya başarısız bir komedi-gençlik filmi çıkar.

Bütün Vampirli, Büyücülü, Kurtlu Fantastik Dizilerin Atası: Buffy the Vampire Slayer

Ancak yılmayan Whedon bu sefer hikayeyi bir televizyon dizisi olarak devam ettirmeye karar verir ve ortaya kablo tv yerine halka açık televizyon kanallarında yayınlanan en üst seviye dizi çıkar.

Buffy Summers, tipik bir güzel amerikan gencidir. Hayattan tek beklentisi popüler olmak, güzel kıyafetler giymek, iyi bir üniversitede eğlenceli bir gençlik geçirmek, yakışıklı bir adam bulmak, evlenmek, çocuk yapmak ve ölmektir.

Ancak bir gün, orta yaşlı bir İngiliz kendisine yaklaşır ve kendisinin 'Vampir Avcısı' olduğunu, dünyayı vampirlerden korumakla görevlendirildiğini söyler, ilk başta adamdan uzak dursa da olaylar gelişir ve bir vampiri öldürmek için okulunun spor salonunu ateşe vermek durumunda kalır.

İşte dizimiz filmdeki bu olaylardan sonra Buffy'nin boşanmış annesiyle beraber Sunnydale isimli ufak bir kasabaya yerleşmesi ve burada da ilkin normal bir hayat istese de, yine kendisine gönderilmiş bir gözetmen olan Rupert Giles ve iki yakın arkadaşı Willow Rosenberg ve Alexander Harris ile kötülüğe karşı mücadele vermesi üzerine kuruludur.

Tabii çok düz ve basit görülen bu hikaye, son derece çok katmanlı ve orijinal bir şekilde üzerine koyarak ilerleyecektir.

Vampirler, canavarlar, iblisler, robotlar, çeşitli işler peşindeki büyücü ve cadılar, hepsi Buffy ve ekibinin hayatlarındaki çeşitli sorunları sembolize eden metaforlar olarak kullanılmışlardır.

Tüm mitolojik varlıklara kendi özgün yaklaşımını getirmiştir, ama Vampire Diaries veyahut Twilight gibi yapımların aksine, hepsinin gotik ve ortaçağ tabanlı kökenine de sadık kalmıştır ve eski mitleri asla unutmaz. Örneğin vampirler haçtan, kutsal sudan ve sarımsaktan korkar, öyle über hızlı hareket falan da etmezler. İnsan yüzlerinin yanında, öldürecekleri zaman takındıkları iblis yüzleri vardır.

Bütün Vampirli, Büyücülü, Kurtlu Fantastik Dizilerin Atası: Buffy the Vampire Slayer

Ve dizi aptal, canım bir ergenden, olgun, sorumluluk sahibi genç bir kadının ortaya çıkışını anlatır.

Bu dizi o kadar başarılıdır ki, dönem şartları ve düşük bütçesi nedeniyle son derece dandik prodüksiyonlu haline rağmen, daha o zamanlarda yeni yeni peydah olan internet, bilgi çağı konuları ve bilginin niteliğinin değişmesi konusunda bile çekilmiş çoğu filmden başarılı tespitler ve öngörü sahibi bir niteleme yapabilmiştir.

Bilgisayarlarda hoşlanmadığım şey, kokudur. Kokularının olmayışıdır. Ben gelenekçi adamım, bir şeyler öğrenmek istersem kitaplarımı karıştırır, saatlerce bakar, bir şey ararken başka bir şey öğrenirim. Kitaplar bilginin kaynağıdır, sadece aradığın şeyi bulduğun bir aparat değildirler, gerçekten bir bilgi kaynağını eline alır ve okursun. Bilgisayarda görünen bilgi bir an vardır, bir an yoktur ve bir kokusu dahi yoktur. Koku hafızayı en fazla tetikleyen duyudur.

Bu tür lafları o zamanlar sinema filmlerinde bile pek göremiyorduk.

Bu dizide gülmekten öldürecek kadar yoğun bir mizah da vardır, hakikaten insanı düşündüren felsefi altyapı da, insanın cidden moralini bozan acı gerçekler ve hayatın zorlukları da.

Bütün Vampirli, Büyücülü, Kurtlu Fantastik Dizilerin Atası: Buffy the Vampire Slayer

Çok özgün bölümleri vardır, Cadılar Bayramı'nda herkesin giydiği kıyafet ne ise ona dönüşmesi sonucu ortalığın kaosa sürüklendiği bir bölüm, tüm yetişkinlerin sorumsuz ergen gibi davrandığı ve tüm ergenlerin yetişkinlerin ardını toplamakla uğraştığı bir bölüm, bir grup zenginin insan kurbanıyla zenginleşme ritüelleri yaptığı bir bölüm, hiç kimsenin konuşmadığı ve 35 dakika boyunca tek bir kelime bile edilmeyen bir bölüm, herkesin içindeki en saklı duygularını şarkılarla anlattığı dahiyane bir müzikal bölüm ve daha nicesi.

İlk defa bu dizide baş karakterlerden biri bildiğin düz televizyon kanalında eşcinsel olarak, klişe veya abuk bir şekilde yansıtılmadan var olabilmiştir. Bugün eşcinselleri bir diziye koymayanı dövüyorlar, ama o zamanlar bu devrim gibi bir şeydi.

Zeyna'yı saymazsak, ilk defa bu dizide genelde gücü elinde tutan kişiler kadınlar olmuştu ve erkekler ya yardımcı, ya da bu dünyada daha uzun süre bulunmaktan ötürü daha tecrübeli olan bireyler konumundaki karakterler olarak tasvir edilmişti.

Karakterler ise dizinin zirve noktasıdır. Tüm olayı karakter ilişkileri ve diyaloglar olan Game of Thrones'da bile bu kadar başarılı karakter çizgisi yoktur.

Buffy Summers

Bütün Vampirli, Büyücülü, Kurtlu Fantastik Dizilerin Atası: Buffy the Vampire Slayer

Esas kız, vampir avcısı, dolayısıyla normal bir kızdan çok daha güçlü, darbe aldığında hemen yaralanmayan, yüzü gözü şiştiğinde çabuk iyileşen, gündüz genç kız hayatını, geceleri ise avcı kimliğini yaşamaya çalışan, salak olmayan, ama çok zeki de sayılamayacak, avcı olmanın sorumluluklarını kaldıramayacak yaşta olduğundan altından kalkamadığı bir hayatı dengede tutmaya çalışan, bazen insanı kendinden nefret ettirebilecek bencillikler yapabilen, çok nefret ettiği avcılığı içten içe seven bir kız. Kendisini Sarah Michelle Gellar hakkıyla canlandırıyor.

Xander Harris

Bütün Vampirli, Büyücülü, Kurtlu Fantastik Dizilerin Atası: Buffy the Vampire Slayer

Normal bir adam, düz bir arkadaş, ne bir yeteneği, ne kendisini özel yapacak bir meziyeti olmayan, sadece kendisi olarak grubun içinde duran, o kadar büyücü, cadı, avcı, vampir içinde sen ben gibi olan ve hayattaki dertleri de sen ben gibi olan, insanı cidden güldürebilen bir eleman. Kendisini bu diziden sonra daha çok kamera arkasında çalışmayı seçen Nicholas Brandon canlandırıyor.

Willow Rosenberg

Bütün Vampirli, Büyücülü, Kurtlu Fantastik Dizilerin Atası: Buffy the Vampire Slayer

Dizideki ekibin zeki, içine kapanık, çekingen, birçok konuda dahi denecek derecede kabiliyetli kızı. Zamanla bambaşka bir kişiliğe bürünüyor. Kendisini How I Met Your Mother'dan tanıdığımız Alyson Hannigan canlandırıyor.

Rupert Giles

Bütün Vampirli, Büyücülü, Kurtlu Fantastik Dizilerin Atası: Buffy the Vampire Slayer

Buffy'nin gözetmeni. Ayrıca okulun kütüphanecisi. Bir İngiliz beyefendisi, oldukça zeki, kültürlü, birçok eski dili bilen, iblisler, vampirler ve her türlü karanlık yaratığı hakkında Ana Britannica külliyatında bilgiye sahip bir abimiz. Tam bir baba figürü. Dizi ilk başladığında oyuncu kadrosundan gerçekten bilinen tek oyuncu olan Antony Steward Head tarafından canlandırılıyor, ki kendisinin bu roldeki başarısı muazzamdır.

Angel

Bütün Vampirli, Büyücülü, Kurtlu Fantastik Dizilerin Atası: Buffy the Vampire Slayer

Namı diğer Angelus. Genç kıza aşık olan vampir ekolünün televizyondaki ilk ve en başarılı örneği. Buffy'e abayı yakmış olan 241 yaşındaki 'iyi' vampir. Tabii iyiden kasıt, kendisinin ruhunun olmasıdır. Bu özelliğe sahip tek bir vampirdir. Bu dizinin evreninde vampirler, insan bedenini ele geçirmiş bir iblis ruhundan başka birşey değildirler. Angelus, Romanya'da bir çingene kabilesinin çok sevgili bir kızını öldürdüğünde ceza olarak insan ruhu kendisine verilmek suretiyle lanetlenmiştir. Bu lanet yüzünden tüm yaptıklarının ağırlığını taşımak zorunda kalmıştır, çünkü insan ruhuyla beraber vicdan, empati gibi duygular da gelmiştir. Oldukça karmaşık, genelde o kadar sevmesem de yaratıcı bir karakterdir. David Boreanaz bu rolle piyasaya çıkmıştır

Spike

Bütün Vampirli, Büyücülü, Kurtlu Fantastik Dizilerin Atası: Buffy the Vampire Slayer

Her ne kadar diziye 2. sezonun kötü adamı olarak dahil olmuş ve 4. sezona kadar da aslında ana kadroya girememiş olsa da, televizyon tarihinin en afilli karakterlerinden biri olan bu abimizi saymadan olmaz. 150 civarı bir yaştaki İngiliz bir vampirdir. İki tane avcıyı öldürmesiyle bilinir, öyle Edward Cullen'a falan benzemez, delikanlılığın, sevmenin, tutkunun falan kitabını yazmış, yiyip bitirmiş bir karakterdir. James Marsters bu rolle muhtemelen hayatında hiç hayal bile etmediği kadar büyük bir kitleyi kendine hayran bırakmıştır. Bu rol de kendisine yapışmıştır, birçok farklı projede rol almasına rağmen, nerede görülse 'Aa Spike'a bak la' dedirtmektedir. Her ne kadar amerikan olması ve bu rolde kullandığı ağır İngiliz aksanının kalan rollerinde olmamasına rağmen asla başka bir rolde bu rolün etkisinden kurtulamamıştır.

Her neyse, iyice Manas Destanı'na evrilmeden bitireyim. Sonuç olarak, bu diziyi izleyin, izlettirin. İlk sezon gözünüze çok dandik ve çocuksu gelebilir, ama 1996 yılında çekilmeye başlanmış ve düşük bütçeli bir yarım sezonluk dizi olarak planlanmış bir dizi olduğunu unutmayın.

Ki ilk sezon da gayet iyidir. Ardından gelen 2. sezon ile birlikte dizi adı adım tırmanıp muazzam bir şeye evrilmektedir.

Bütün Vampirli, Büyücülü, Kurtlu Fantastik Dizilerin Atası: Buffy the Vampire Slayer
3
2
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • 20110109

  Diziyi günümüzdeki imkanlara göre değerlendirdiğimizde biraz tırt gözüküyor olabilir ama 20 sene öncesine göre çok çok başarılı.

  Karakterlerin işlenişi şimdiki dizilere göre bile iyi. Ama vampir tayfasına bakınca her ne kadar eskiye sadık kalınsa da dış görünüşleri oldukça değişti. Şimdi Angel nere Kont Orlok nere... Günümüze yaklaştıkça daha insansı oldular. Hatta hayal meyal hatırlıyorum Angel diye spin-off çıkarmışlardı, genç kızlar pek bir hayrandı.

  Angel ile seksi, yakışıklı, iyi vampir modası zirve yaptı, Cullen ailesi ile de Instagram fenomenine dönüşüp iyice leş hale geldi.

  O değil de 20 yıl nedir yahu? Öyle bir kült olmuş ki dizi...

  • Ragnar_Lodbrok

   Bu dizide vampirlerin olayı farklıydı, öyle vampir olup gecelere mahkum olmuş derbeder ergen kişilikler değildiler.

   Vampirler iblis ruhu taşıyan, insanın tüm nefsi yanlarını yansıtan, umursamaz, genelde pek zeki olmayan, fevri, vicdansız tiplerdiler.

   Angel da insan ruhu ile lanetlenmiş, aslında bir yolunu bulup kötü haline döndüğünde gerçek doğasını yansıtan, elinden başka birşey gelemediği için iyi olmak durumunda kalmış, biraz kaypak bir hıyarağasıydı.

   Über romantik bir aşk adamı falan da değildi zaten.

   - Seni öptüğümd sonsuza kadar mutlu yaşayacağız falan mı sanıyorsun gibisinden çok repliği vardı.

   Şimdiki vampirikli dizilerden fersah fersah derin bir diziydi bu, ciddi söylüyorum, gelmiş geçmiş en iyiler arasında gösterilen birçok diziden daha rafine ve başarılı, dahiyane hikayeleri vardı.

   Joyce'un öldüğü bölüm efsanedir mesela, dengi bir bölüm daha yapılmadı hiçbir dizide.

  • Hepsini Göster
  • Ragnar_Lodbrok

   Spike da mesela, sonradan Buffy'e deli gibi aşık oluyordu ruhsuz haliyle.

   Ama aşktan anladığı hastalıklı bir takıntıydı, takmıştı kadına, hiçbir şefkat hissi falan yoktu, için için yanan, amaçsız bir tutku vardı sürekli.

  • bir daha aklima gelince yazayim dedim. Bu dizinin ikinci sezonunda Xander Cordelia'ya ask buyusu yapacam derken kazayla Cordelia haric her kadinin kendisi icin olup oldurebilecek hale girmesine yol acmisti.

   Heralde erkeklerin hayallerini susleyen fantezilerin gercege donustuklerinde ne kadar absurt ve hastalikli olacagini bu kadar guzel anlatan, ergenligin ask anlayisinin sacmaligiyla bu kadar guzel dalga gecip insani o kadar gulmekten olduren bir dizi bolumu daha cekilememistir.

   Hele Xander'in girdigi hal ve hareketler, kimse kendisini adamdan saymiyor diye bunalima girerken herkesin kendisine hayran hayran bakmasindan odunun kopmasi falan..

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

22
 • Chyrso

  CNBC-E yayınlansa diye beklediğim çocukluk dizilerimdendir..
  Buffy den sonra Angel ı da dizi yapmışlardı.. önce buffy i izle sonra angel ı izle :)

  • Ragnar_Lodbrok

   Çocuk aklıyla pek anlamıyormuşuz biz bu diziyi, 18-19 yaşlarında bir daha izleyince farketmiştim.

   Ciddi söylüyorum şimdinin büyük sükse yapan, milyonları kendine hayran bırakan çoğu dizisinden daha iyi.

 • mr_clean

  off buffy off ergenliğimdeki unutulmaz anların sahibesi

 • İçsesSeNFONiSi

  Guzelmis

 • Artesia

  Severiz

Yükleniyor...