Harry Potter Serisindeki Hogwarts Binaları ve Özellikleri!

Harry Potter serisindeki ünlü büyücülük okulu Hogwarts'ın binaları hakkında bir yazı paylaşmak istedim. İyi okumalar :)

Hogwarts Harry Potter'ın yaşadığı zamandan yaklaşık bin yıl önce dönemin en büyük dört cadı ve büyücüsü tarafından kuruldu. Bunlar Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin. Binaların isimleri kurucularından gelmektedir.

Gryffindor

Harry Potter Serisindeki Hogwarts Binaları ve Özellikleri!

Gryffindor, Harry Potter serisinde anlatılan dört ana binadan Godric Gryffindor'un kurduğu binadır. Bu bina cesaret, sadakat ve kahramanlığa değer verir. Amblemi aslandır ve renk olarak kırmızı ve altın rengini kullanmıştır. Minerva McGonagall binanın başkanıdır. Hayaleti ise neredeyse Kafasız Nick'tir. Kitaplarda en detaylı anlatılan binadır. Binanın ortak odası ve yatakhaneleri Hogwarts kalelerinden birindedir. Bu kulenin girişi yedinci katta olup şişman bir kadının portresiyle korunmaktadır. Şişman kadın ancak sıkça değişen parola söylendiğinde kapısını açar. Portrenin arkasındaki büyük ortak odada şömine ve yatakhanelere çıkan merdivenler dikkat çeker.

Gryffindor binasında ki karakterlerden bazıları şunlardır: Albus Dumbledore, Harry Potter, Hermione Granger, Neville Longbottom, Remus Lupin ve Sirius Black.

Seçmen şapka Albus Dumbledore ve Hermione Granger'ı yerleştirirken oldukça zorlanmıştır. Sebebi ise Ravenclaw ve Gryffindor arasında kalmasıdır.

Hufflepuff

Harry Potter Serisindeki Hogwarts Binaları ve Özellikleri!

Hufflepuff, Hogwarts'ta bulunan dört ana binadan Helga Hufflepuff'ın kurduğu binadır. Bu bina, çalışmaya, eşitliğe ve adalete değer verir. Ambleminde porsuğu kullanan bina, renk olarak da sarı ve siyahı benimsemiştir. Pomona Sprout binanın başkanıyken, Şişman Keşiş binanın hayaletidir. Binanın ortak odası zindanların yakınlarında, mutfaklara yakın bir yerdedir. Büyük bir olasılıkla binanın prensiplerinden gelen bir nedenle Hufflepuff'ın öğrencileri genellikle birbirlerine benzerler. Ayrıca bu binanın öğrencileri oldukça iyimser ve kendi halinde insanlardır. Diğer binalara oranla bu binanın başarısı daha azdır.

Ünlü Hufflepuff karakterleri: Pomona Sprout, Cedric Diggory, Nymphadora Tonks, Ernie Macmillan, Susan Bones ve Justin Finch-Fletchley'dir.

Ravenclaw

Harry Potter Serisindeki Hogwarts Binaları ve Özellikleri!


Ravenclaw, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki binalardan Rowena Ravenclaw'un kurduğu binadır. Bu bina, akıl, bilgi ve erdemi esas alır. Ambleminde kartal vardır. Renk olarak da mavi ve bronzu kullanır.


Filius Flitwick binanın başkanı, Grey Lady ise binanın hayaletidir. Bina Hogwarts'ın kuzey cephesindeki bir kulede bulunmaktadır. Giriş bekçisi girebilmeleri için genelde öğrencilere bilmece sorar. Öğrenciler soruları bildiklerinde kapı onları över. Rawenclaw ortak salonu mavi ve bronz renktedir. Tavanında büyük salondaki gibi hareket eden yıldızlar ve bulutlar vardır. Odanın bir köşesinde Rowena Rawenclaw'un bir heykeli, heykelin başında ise diadem vardır. Bu diademin sihirli güçleri vardır ve takan kişinin zekasını oldukça artırır. Bu yüzden Ravenclaw öğrencileri yıllarca bu diademi arar ancak hiçbiri bulamaz. Yerini sadece Rowena Ravenclaw'un kızı Helena Ravenclaw (Gri Leydi) bilmektedir.

Ünlü Ravenclawlılar arasında Cho Chang, Gilderoy Lockhart, Garrick Ollivander, Filius Flitwick ve Luna Lovegood bulunur.

Bu arada Filius Flitwick dönemin en güçlü büyücülerinden biridir.

Slytherin

Harry Potter Serisindeki Hogwarts Binaları ve Özellikleri!
Slytherin, Hogwarts'ta ki dört ana binadan sonuncusudur. Kurucusu Salazar Slytherin'dir. Bu bina, hırsa ve azme değer verir. Ambleminde yılanı kullanan bina, renk olarak da yeşil ve gümüşü benimsemiştir. Severus Snape bina başkanıdır. Kanlı Baron ise binanın hayaletidir. Slytherin ortak odası ve yatakhanesi zindanda yer almaktadır. Sert taşlardan yapılmış uzun ortak oda yer altındadır ve tavandan sarkan yeşilimsi ışıklarla aydınlanırlar. Odada çoğu şey siyah deridir. Korkutucu heykellerle doludur.

Salazar Slytherin'in bir çatal dil olması ve yılanları çok sevmesi nedeniyle amblemi yılandır. Ayrıca bu bina kara büyücü yetiştirmesiyle ünlüdür. Ancak iyi büyücüler de yetiştirmiştir. Bunlara örnek olarak Severus Snape, Regulus Black, Horace Slughorn ve Draco Malfoy örnek verilebilir.

Diğer ünlü Slytherinliler arasında Lord Voldemort olarak bilinen Tom Marvolo Riddle, Bellatrix Lestrange, Lucius Malfoy, Vincent Crabbe, Gregory Goyle ve Igor Karkaroff bulunur.

Harry Potter Serisindeki Hogwarts Binaları ve Özellikleri!
4
2
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

  • CarinaYılmaz
    Bir Potterhead bunu beğendi. :D Güzel olmuş.
    Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

  • Gizli Üye
    guzel yazi olmus zevkle okudum
    Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

31
YÜKLENİYOR...