Sevgililer Günü VS Bismarck! 14 Şubat'ta neyi kutlayacaksınız?

Mario45
Yarın 14 Şubat ve birçok kişi hediyelerini hazırladı. Ancak 14 Şubat için farklı planları olanları da bulunuyor. Bu planların en önemlisi Bismarck'ın suya indirilmesidir.
Peki nedir bu Bismarck?
Otto Von Bismarck, 19. yüzyılda, bağları kuvvetli olmayan bir konfederasyon olan Almanya'nın birleşmesinde önemli rol oynayan ve Birleşik Almanya'nın ilk Şansölyesi olan Alman devlet adamıdır. Kısa sürede Alman Birliğini kurmuş ve Almanya'yı hızla sanayileştirerek dönemin en büyük gücü haline getirmiştir.
Otto Von Bismarck
Bu başarıları sayesine "Demir Şansölye" lakabını almıştır. Dünya tarihine yön veren liderler arasında gösterilen Bismarck adına 2. Dünya Savaşı yıllarında onun adı verilen bir gemi yapıldı. Geminin yapılma amacı Kuzey Atlantik'in kontrolünü ele geçirerek Avrupa-Amerika bağlantısını kesmekti.
1 Temmuz 1936 tarihinde yapımına başlanan gemi, 14 Şubat 1939 tarihinde suya indirildi.
Bu tarih sebebiyle birçok kişi 14 Şubatta bu geminin suya indirilişini kutlamaktadır.
Geminin yapımı tamamlandıktan sonra ilk seferine fırtına gibi esti ve 2 büyük İngiliz zırhlısını Kuzey Atlantik'e gömdü. Bu olanları hiç beklemeyen İngilizler tüm gücüyle bu gemiyi batırmaya çalıştı. Ancak Bismarck'ın zırhı o kadar güçlüydü ki 500+ top atışı isabeti almasına rağmen bir türlü batırılamıyordu. Bismarck'ın farklı kalibrelerde aldığı yüzlerce isabete rağmen direnç göstermesi tarihe geçecek bir direnç örneğidir. Günler ilerledikçe Bismarck üzerine sevk edilen birlik, gemi ve uçak sayısı yüzleri buldu.
İngilizler sadece bir gemiyi batırmak için tüm Dünyayı ayağa kaldırmıştı adeta. Ancak Bismarck bir türlü yıkılmıyordu. Öyle çetin çarpışmalar yaşanıyordu ki İngiliz gemisi Rodman'ın, aldığı karşılıklar sonucu savaştan çekilmesine kadar gidecek sert temaslar yaşanıyordu. Bismarck da neredeyse tanınamayacak hale gemişti.

Mürettebatın bir kısmı gemiden atlıyordu. Gemi ateşi kesmişti, en son olarak gemiye yakından torpidolar atıldığında saatler 10:36'ydı ve 3 dakika sonra, Bismarck battı.
Bismarck'ın batışı ile ilgili farklı söylentiler de mevcuttur. Geminin İngilizler tarafından değil, geminin düşman tarafından ele geçirilmesini istemeyen gemi mürettebatı tarafından batırıldığı da söylenir.
115 kişinin haricinde, Bismarck zırhlısı, 2000'e yakın kişiden oluşan mürettebat ve deniz savaşı tarihinde görülen en büyük direnç sulara gömüşmüş, Dünya'nın gelmiş geçmiş en güçlü ve dirençli gemisi, "Atlantik'in Şansölyesi " tarih olmuştur.
İlk seferinde Bismarck
Sevgililer Günü VS Bismarck! 14 Şubatta neyi kutlayacaksınız?
Peki siz 14 şubatta neyi kutlayacaksınız?

#TarihçiMario
#Mario
#Mario45

13 Şubat 2022
Pazar 19.03 <3
Bismarck'ın Suya İndirilişi
Sevgililer Günü
Yaşını ve cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
Sevgililer Günü VS Bismarck! 14 Şubat'ta neyi kutlayacaksınız?