Parkinson Hastalığının Kokusunu Alabilen Kadın!

Gezigen

Bu hastalık için türünün ilk örneği olacak olan cilt çubuğu testi, yaklaşık üç dakikada tanı koyabiliyor.

Joy Milne, Parkinson Hastalığının kokusunu alabilir. Manchester Üniversitesi
Joy Milne, Parkinson Hastalığının kokusunu alabilir. Manchester Üniversitesi

Joy Milne, kocasıyla evlendikten on yıl sonra garip bir şey fark etti: BBC News'den Elizabeth Quigley'e konuşan Joy Milne, kocasının öncelikle omuzlarında ve boynunun arkasında "hoş olmayan" ve "küf" bir koku aldığını söyledi .

İskoçya'nın Perth kentinden emekli bir hemşire olan Milne, Sky News'e şöyle diyor: "Ona 'Düzgün duş almıyorsun' diyordum . Ve ilk başta buna oldukça kızdı."

Yıllar geçtikçe koku gitmedi ve Milne kocasının daha da huysuzlaştığını fark etmeye başladı. Onu doktora götürdü ve ona Parkinson hastalığı teşhisi kondu.

Birkaç yıl sonra çift, Parkinson hastaları ve aileleri için bir destek grubuna katıldı. Odaya girdiklerinde Milne, diğerlerinin de kocasıyla aynı küf kokusuna sahip olduğunu hemen fark etti.

Kalıtsal hiperozmiye veya yüksek koku alma duyusuna sahip olan Milne, 2015 yılında eşinin ölümünden bu yana Parkinson hastalığı doktorları ve araştırmacıları ile birlikte çalışıyor. Şimdi, İngiltere'deki Manchester Üniversitesi'nden bir bilim insanı ekibi, Milne ile birlikte şunları söylüyor: Hastalığı yaklaşık üç dakika içinde tespit etmek için basit bir deri sürüntüsü testi geliştirdim.

Çalışmanın klinik lideri nörolog Monty Silverdale , EuroNews'den Natalie Huet'e , "Bu test, Parkinson hastalığı olan kişilerin teşhisini ve tedavisini büyük ölçüde iyileştirme potansiyeline sahip" dedi .

Journal of the American Chemical Society'de geçen hafta yayınlanan bulgular, Milne'in tam olarak ne koklayabildiğini derinlemesine inceliyor. Bilim adamları, Parkinson hastalarının sebumlarında (ciltte bulunan yağlı bir madde) yüksek moleküler ağırlıklı belirli lipidlerin daha aktif olduğunu buldular . Sebum, Milne'nin kocasının kokusunda güçlü bir değişiklik fark ettiği üst sırt bölgesinde toplanma eğilimindedir.

Yeni deri sürüntü testi, bu sebumu hastaların sırtlarından toplar. Araştırmacılar, ağırlıklarını kullanarak bileşikleri tanımlamak için bir araç olan kütle spektrometrisini kullanarak, BBC'ye göre, bu testin laboratuvar koşullarında hastalığı yüzde 95 doğrulukla tespit edebileceğini söylüyorlar.

Ekip, Parkinson hastası 79 kişiden ve 71 sağlıklı bireyden örnek aldı. Açıklamaya göre, hastalığı olan ve olmayanlar arasında farklı 500 bileşik belirlediler.

Parkinson hastalığı, titreme, uyku sorunları, uzuv sertliği ve zihinsel ve davranışsal değişikliklere neden olabilen bir sinir sistemi bozukluğudur. Hastalık yavaş başlar ve zamanla kötüleşir. Dünya çapında yaklaşık 10 milyon insan Parkinson ile yaşıyor ve her yıl yaklaşık 60.000 Amerikalıya bu hastalık teşhisi konuyor.

Şu anda, hastalığın tedavisi yoktur ve doktorlar bunu yalnızca BBC'ye göre hastaların semptomlarını izleyerek teşhis edebilir. Ancak Parkinson İngiltere'nin İskoçya direktörü James Jopling yayına verdiği demeçte, bir test Parkinson hastaları için büyük bir fark yaratabilir .

Jopling BBC'ye, "İnsanların teşhis konması için aylar veya yıllar beklemesi gerekiyor, bu nedenle ihtiyacınız olan tedaviyi ve desteği alabilmeniz ve araştırmacıların yeni tedavilere başlayabilmesi inanılmaz derecede önemli" diyor.

Swab testi hala araştırmanın ilk aşamalarındadır ve PA Media'ya göre henüz laboratuvar koşullarının dışında test edilmemiştir .

Araştırmayı yöneten Manchester Üniversitesi'nden kimyager Perdita Barran , "İki yıl içinde Manchester bölgesindeki insanları test etmeye başlayabilmeyi umuyoruz" diyor .

Parkinson Hastalığının Kokusunu Alabilen Kadın!
11 Görüş