Koronavirüs'ü Atlatan Değerli Bir Ağabeyimle Röportaj!

Leading_Leader
Önce Sağlık
Önce Sağlık

Sanalda bu kadar geniş çaplı ve bilgilendirici başka bir röportaj daha yok. Okuduğunuzda eminim hak vereceksiniz. Fazla resimlerle süslemeden açık açık yayınlıyorum.

+ Öncelikle Merhaba Mustafa Abi. Bizi kırmadın, röportajınla onur verdin. Başlayalım mı?

-Merhabalar kardeşim, röportajında bana yer ayırdığın için aslıl ben teşekkür ederim.

+ Ben teşekkür ediyorum derken başlıyoruz. Öncelikle geçmiş olsun diyoruz ve ilk sorumuzu soruyoruz.

- Teşekkür ediyorum kardeşim, buyur.

+ Estağfirullah. Bu hastalığın size nereden bulaştığını bilmek istiyoruz. Tahminlerinize göre nedir, ne değildir?

- Çalıştığım işyerinde ilk önce 1 kişide çıktı, sonra 2 oldu, 3, 4, 5, 6 derken en son bize de bulaştı maalesef.

+ Allah beterinden saklasın. İlk belirtileri nelerdi? Neye istinaden test yaptırdınız? İlk öğrendiğinizde neler hissettiniz?

- Amin. Boğazda aşırı ağrı, yutkunamama ve nefes almada güçlük. Halsizlik, aşırı terleme, öksürük ve sürekli yorgunluk hali vardı. İlk önce işyerinde bir kaç kişide çıkınca işyeri bizi komple antikor testine gönderdi. Orada bir kişide ve bir kaç kişide ise geçirmiş ve atlatmış sonuçları çıktı. Benim tüm antikor testim çok guzel çıktı. Aynı gün Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık ocağında PCR sürüntü testi yapıldı, ertesi gün bir kişide daha pozitif çıktı. Benim sonucum negatif çıktı, ben çalışmaya devam ettim ama şikâyetlerim bitmedi. Halsizlik, yorgunluk, terleme ve bu sefer biraz daha fazla öksürük başladı. 10-14 gün arası bir süre geçtikten sonra şikayetlerim geçmeyince tekrar test oldum. Ve bu testim 3 gün sonra açıklandı. Tabi maalesef pozitif çıktı ve ilk öğrendiğimde tek korkum etrafimda birine bulaştırmaktı. Hemen eve haber verdim, kendime oda hazırlattım. Pandemi sürecinde konuştuğum tek arkadaşım vardı, ona haber verdim. Onun da kendini karantinaya alıp test yaptırmasını söyledim. Eve gelen filyasyon ekibi ailemi, anne, baba, kardeşlerimi, o arkadaşım zaten kendisi komşumuz onu ve eşini test yaptılar, çok şükür kimsede bir şey çıkmadı. Hastalık öldürücü ve bulaşıcı bir hastalık olduğu ve hiçbirşey bilinmediği için ne yapacağımı, ne olacağını hiç bilemiyordum.

+ Peki aileniz öğrendiğinde ilk ne tepki verdiler? Size yaklaşımı ne oldu?

- Telefonla arayıp söylediğimde hepsi çok üzüldüler, korku ve panik oldu annem, babam.. Ben odada, karantinadayken ben duymayayım diye dışarda ağlamışlar. Benim moralimi yüksek tutmamı sağladılar. Teması komple kestik, yemeğimi tek kullanımlık kaşık, çatal, tabak, bardak ile kapının önüne koyuyorlardı. Ben sonradan alıyordum.

+ Malumunuz, hastalık bulaşıcı. Peki siz kendinizi ailenizden ve de çevrenizden nasıl sakındınız? Evde de maske kullanıyor musunuz?

- Ben işyerinde ilk çıktığı gün dışarda işyerinde zaten maske takıyordum. Evde de takmaya başladım, yemeğimi ayrı yedim, onlardan ayrı oturdum. İşten gelirken bütün kıyafetlerim çamaşır makinasına atılıp yıkanıyordu (Korona başladığından beri ailecek bunu yapıyorduk) Eve gelince duş alıyordum, korona olduktan sonra evde odada olduğum halde çift maske takıyordum.

+ Sosyal ve iş hayatınız nasıl etkilendi?

- Haberi alan herkes beni aradı ve moral verdiler. Çok destek çıktılar ama bu hastalık maalesef insanı çok yorduğu için sosyal olarak sadece sanal ortamım vardı. İş hayatımda da eski gücüm yoktu, çabuk yoruluyordum.

+ Peki tedaviyi destekleyici hangi vitamin ya da besinlerden faydalandınız? Kullandığınız ilaçların faydası var mıydı? Sadece etkilenen akciğerleriniz miydi yoksa beraberinde hangi iç organlarınız etkilendi? Bağışıklığınız ne durumda?

- Filyasyon ekibi geldi ve Plaquenil 200 mg diye bir ilaç verdi. Bunu sabah akşam içtim ama bu ilaç beni çok bitkin düşürdü (belki ilaç değil hastalık) çok yemek yiyemiyorum zaten ve kemik suyu içmeye çalıştım. (Bu iyi geldi) Kahvaltıda haşlanmış yumurta, peynir, zeytin, domates ama yiyemiyordum. Sebze yemekleri dr vardı ama iştahım hiç yoktu, yemek yiyemiyordum maalesef. Boğazımdan geçmiyordu ve su bile içemiyordum zaten. Boğazım tıkalıydı ve müthiş bir ağrı vardı. Nefes almamı zorlaştırıyordu ve ciğerlere ulaşılmaya yakınken müdahale edildi. Vücutta kas ve güç kaybı oldu maalesef. Bağışıklığım konusunda geçen hafta bazı şikayetlerim vardı ve sürekli devam edem halsizlik, yorgunluk, çok şu içme, ağız kuruluğu, çok idrara çıkma, aniden soğuk terleme ve bitkin düşme diye kan ve idrar testi yaptılar. Sonuç olarak bağışıklık sistemimin çöktüğünü söylediler. Vitamin ilaçları verdiler bunları kullanıcam, eğer geçmezse hematoloji bölümüne sevk edecekler.

+ Bu hastalıktan iyileşmek mümkün mü? Yoksa bu hastalık ömrünüzün sonuna kadar sürekli nüksedecek mi?

- Bu hastalıktan, etrafimda olup iyileşen ve sonra eskisi gibi hayatına devam eden var ama tabi sigara içmemesi, kronik hastalığı olmaması lazım. Ben Corona'yı atlattım ama vucütta hasar bıraktı maalesef. Daha ne kadar devam edecek bilemiyorum.

+ Ruh sağlığınız ne durumda? Koronavirüs öncesi ve sonrası ruh yapınız arasında herhangi bir fark var mı?

- İlk haberi aldıktan sonra evde anne, baba ve kardeşlerime ve komşum olan arkadaşım ve eşine test yaptılar. Onların sonucu çıkana kadar piskolojim çok kötüydü, onların sonucu negatif çıkınca rahatlama oldu. Bu da hastalığı atlatmamda bana güç verdi. Tabii şu an hiç birşey Korona öncesi gibi degil, önceden izinli günlerimde çıkar gezer eğlenirdim, şimdi izinli günlerimde daha çok evde geçiriyorum. Bu da sosyal ve ruhsal olarak insanı olumsuz etkiliyor.

+ Hijyene önem verme konusunda hastalık mı etkili oldu? Hijyen ve sağlığımız için maske takmak yeterli mi? Maskeyi ve mesafeyi önerir misiniz?

- Hijyene her zaman önem veriyordum ama hastalık bunu kat kat üste çıkardı. Daha çok önem verdim. El dezenfektanı, maske hatta siperlikler kullandım. Maske kapalı ortamlarda, toplu taşımalarda ve kalabalık yerlerde özellikle takılmalı. Kapalı ortamda maskesiz kişiler olduğunda o ortama girilmemeli, ben maske taktığım halde işyerinde, kapalı ortamda maske takmayanlardan bulaştı. O yüzden maske, mesafe, hijyen, elimizden gelebilecek en iyi tedbir bizler için..

+ Koronavirüs'ten kimler daha fazla etkileniyor sizce?

- Koronavirüs'ten kronik hastalığı, organ yetmezliği, 40 yaş üstü ve 65 yaş üstünü daha çok etkiliyor. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, sigara ve tütün maddeleri içenlerin daha çok dikkat etmesi lazım. Ben sigara ve tütün maddeleri kullanmadığım için hastalığı atlatmamda büyük etkisi vardı.

+ Koronavirüs, size neler kattı? Sağlığınız mı önemli bu saatten sonra yoksa aile hayatınız mı?

Bu soruyu sordum çünkü aileye ve değerlerine aşırı saygı gösteren ve Koronavirüsü geçiren başka biri; Artık hiçbir şey umurumda değil, sağlığım her şeyden önemli demişti. Sizin düşünceleriniz nedir?


- Bu soru çok güzel ve özel bir soru. Bu şeyleri yaşamasam ailem derdim ama öyle değilmiş, bunu öğrendim. Önce sağlık.. Sen iyi olacaksın ki onlara bakacaksın, sen iyi olacaksın ki onlar da sana bakacak. Hastayken benle birlikte ailem de kötü oldu. Annem, babam oturup dışarda ağlamışlar. Ben içerde onlar dışarda çektiler. Onlar da çok kötü oldular, piskolojik olarak her şeyin başı sağlık. Sağlığın iyi oldu mu herşey güzel olur.

+ Biz de üzüldük durumunuza. Ben kendi adıma hala şoktayım. Çok da dikkat eden biriydiniz. Peki son sorum belki tekrar niteliğinde olabilir ancak sormak isterim yine de.. Para mı sağlık mı? Bol su içmeyi tavsiye eder misiniz bir de? Ben her gün 3 litre su içiyorum da... Bir sıkıntı olmadı bu zamana kadar. Etkisi olabilir mi sizce de sağlık açısından?


-Öncelikle su içmek diyaliz hastası değilseniz iyidir. Vücuttaki toksinleri atarsınız, şiddetle tavsiye ederim. Onun dışında önce sağlık, para da önemli tabi ve paran varsa önce sağlık giderlerine harcamak gerekir. Son model bir telefonun veya araban olmasın, sağlığın iyi olsun.

+ İçten ve samimi cevaplarınız için teşekkür ediyoruz. Size tekrar tekrar geçmiş diliyoruz. Umarız bir mucize gerçekleşir ve siz eski sağlığınıza kavuşursunuz. Esen kalın.

- İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Böyle zor sosyal proje ile insanları bilgilendirmek çok güzel bir şey. Bu röportajınızda bana da yer ayırdığınız için teşekkür ederim. İyi günler herkese. İnsanlar tekrar maske, mesafe, temizlik tedbirlerine özen göstersinler. Mümkün oldukça evde kalsınlar. Hastalığa yakalanmadıkça her şey çok güzel olur.

Koronavirüs'ü Atlatan Değerli Bir Ağabeyimle Röportaj!
12
26
Görüşünü yaz
12Kız Görüşü
26Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • xKimMiyimx

  Bir anlık dikkatsizlik sonucunda öksürük, bogaz agrilari, yutkunamama. İlerleyen zamanlarda yüksek ateş, bazen göğüs ağrısı, sirt agrilari, eklem agrilari ve derken aşırı nefes darlığı... l

  Tabiki de kötü bir durum. Cevremizde virüsü atlatmis kisilere bakip kendimize ders cikarmamiz gerekirken biz ne yapiyoruz? Sokaklar caddeler sahiller..
  Neyseki artik kafeler de kapandi.
  Umarim her sey çok daha güzel olur.

  Emeğinize sağlık. 🌸

  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1126
 • luluşka

  Çok güzel ve faydalı olmuş emeğine sağlık ve beyefendiye de çok çok geçmiş olsun ama sanalda başka bu kadar bilgilendirici röpörtaj yok cümlesine katılmıyorum, sevgili @canselcanım ın Koronavirüsü Yenen KScan "luluşka" Anlatıyor! Koronavirüs Sürecinde Neler Yaşadı ve Nasıl Yendi? ↗ bencesi de gayet başarılı ve bilgilendiriciydi. 🤗

  SevdimKatılmıyorum 2 Kişi
  • Yani aslına bakarsan demek istediğim soru adeti fazlaydı.

  • Ayrıca sana da çok geçmiş olsun.

  • luluşka

   Geçtiii gittiiii 🙏

  • Hepsini Göster
 • biradetmehmet

  Gecmiş olsun

  Sevdim 1 Kişi
 • louwill

  Hastalığı ailecek geçiren biri olarak söylüyorum sigara içen tansiyonu olanlar gerçekten daha zor atlatıyor annem ben abim evde geçirdik. Babam hastanede iyileşti ama dedemi malesef kaybettik. Artik hepimiz iyiyiz şunu belirteyim ateş hiçbirimiz de olmadı bu ateş ölçüp içeri alan işletmeler tamamen vicdan rahatlatmak için ateşim yok iyiyim diye düşünmeyin. Bende ilk sadece baş ağrısı oldu ardindan tat duyu kaybim gitti. Grip gibi bir şey değil cok farkli bi hastalık malesef.

  Sevdim 1 Kişi
 • captionmaster

  Konuşmanın ilk başlangıcına güldüm Allah affetsin 😅
  Çok güzel bir röportaj olmuş bunun için teşekkür ederim. Allah kimseye bu hastalığı göstermemesi dileğiyle...

  Sevdim 1 Kişi
 • _ElCapitan_

  Sigara ve alkol icen zaten kendini düşünmüyor bende 3 günde atlattım. 0 rh kan grubu olanlari daha az etkiliyor diyorlar bencede doğru

  Sevdim 1 Kişi
 • serHAN4554

  İnsanların dikkatli olması lazım sonuçta ciddi bir hastalıkla karşı karşıyayız.

  Sevdim 1 Kişi
 • fukanınhatunu

  Gerçekten güzel bir bence olmuş. Teşekkürler. Allah şifa versin.

  Sevdim 1 Kişi
 • ykpcn35

  kendimizi ve çevremizi korumalıyız. bulaşırsa da dertlenmek yerine hastanın moralini yüksek tutmak onun hastalığı atlatmasında ilaçlardan kat kat faydalıdır

  Sevdim 1 Kişi
 • fafur

  Geçmiş olsun. Umarım bir an önce bu felaketi en hasarsız şekilde atlatırız.

  Sevdim 1 Kişi
 • BeckMiller1

  Geçmiş olsun. Covid -19 insanlara kattığı en büyük olay hijyen

  Sevdim 1 Kişi
 • whovianwho

  Böyle yaratici seyler görmek ne hos..

  Sevdim 1 Kişi
  • O belki de senin yaratıcı bakış açından ibarettir.

 • Alarasmin

  Allah kimseye yasatmasin

  Sevdim 1 Kişi
 • Anteplii2727500

  Virüsü gördüğünüz yerde kacinn durmayın bide nefes almayın ki bulasmasin

  Sevdim 1 Kişi
 • sorusorupcıkacamabi

  Ropörtaj güzel ama inanmadığım tek bir konu var, maske takıyordum ama bulaşıyordu diyor. Buna inanmıyorum illaki nizami takmamıştır. Yoksa aşıdan daha fazla koruma sağlayan maskeden bile bulaştıysa neden maske takma zorunluluğu var ki. Örneğin Korede bir restorantta korona yayılıyor sebebi de klima kullanilmasi ve insanlar yemek yedigi icin maskeleri aciktı. Orada sadece 5 kisiye bulasmiyor o da maskelerini hic cıkarmayan garsonlar. Yani maskeye temizlige önem veriyordum ama bulasti diyenlere zerre inanmıyorum.

  Sevdim 1 Kişi
  • Maske bizden başkasına bulaşmasını engeller eğer sokakta yürürken bir adam üfleme nefes alma falan yaparsa maskesizken, maskeli olsanda sen bulaşır

 • MrEftal

  Çok geçmiş olsun. Allah hepimize yardım etsin.

  Sevdim 1 Kişi
 • Denizdibindeinciiii

  Güzel paylaşım olmuş

  Sevdim 1 Kişi
 • jonywick

  Güzel

  Sevdim 1 Kişi
 • geçmiş olsun

  Sevdim 1 Kişi
 • Jokerr_21

  çok geçmiş olsun

  Sevdim 1 Kişi
 • KırıKMerdane

  Çok geçmiş olsun zor bir süreç tabi

  Sevdim 1 Kişi
 • Daha Fazla (17)
YÜKLENİYOR...