Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

muhteremzat61

Merhaba arkadaşlar! Bir aradan sonra yeni bence'm ile tekrar karşınızdayım. Konumuz başlıktan da anlaşılacağı üzere yara veya sıyrıklarda enfeksiyon kapma durumu. Biliyorsunuz büyük ya da küçük bütün yara ve sıyrıklar yaşamın bir parçası ve kimi zaman kolay iyileşebilir durumdadır fakat kimi zaman da bu yara veya sıyrıklara bakteriler girer ve dolayısı ile sağlık açısından ciddi sorunlar çıkarabilecek durumlara yol açabilir. Enfeksiyonların erken tespiti mümkündür ve bu sayede oluşacak ciddi sorunların önüne geçilebilir. Bu enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilebiliyor olsa da, tedavi enfeksiyonun şiddeti ve ciddiyetine göre değişiklik gösterir. Örneğin kızarıklık, yaradan iltihap akması, ağrının sürekli olması gibi bazı işaretleri vardır. Bir yaranın enfeksiyon kapıp kapmadığını nasıl kontrol edileceğini öğrenmeniz bu yüzden önemlidir ve bu bence'mde bu yöntemlerden dilim döndüğünce anlaşılır biçimde bahsetmek istiyorum.

İlk yöntem: Yarada artan biçimde ağrı, şişme, kızarma ve yara etrafında sıcaklık hissi var mı diye kontrol edin!

Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle ellerinizi mutlaka yıkayın. Kesinlikle ve kesinlikle yarayı kontrol etmeden önce ellerinizin temiz olmasına özen gösterin. Mevcut yaranın enfeksiyon kaptığından endişeniz varsa kirli parmakların yaranın etrafında gezmesi yarayı daha da kötüleştirir. O yüzden ellerinizi antibakteriyel sabun veya su ile iyice yıkadığınızdan emin olun. Yaraya dokunduktan sonra da ellerinizi mutlaka yıkamalısınız. Böylece farklı bölgelere de enfeksiyonun yayılması engellenmiş olur.

Yarayı Yakından İnceleyin!

Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

İncelemekte olduğunuz yaranın üzerinde ki bantları çıkarırken dikkatli olmalısınız, hassas ve dikkatli olmamak yarayı daha kötü hale getirebilir. Genel olarak bant yaralı bölgeye yapışık olur ve zor kaldırılır, kolay kaldırabilmek için su yararlı olacaktır. Yara bandını çıkardıktan sonra kesinlikle tekrar kullanmayın.

Yara Bölgesinde Kızarıklık veya Şişkinlik Mevcut mu Dikkatli Ol!

Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Yaraya baktığınızda aşırı derecede kırmızı mı görünüyor yoksa önce ki halinden daha mı kızarık hatırlamaya çalışın. Mevcut yara çok kızarık ise ve bu kızarıklık giderek yara dışına yayılmaya başlamışsa enfeksiyonun varlığından söz edilebilir.

 • Yaranın olduğu bölgede deriniz aşırı sıcak olabilir. Bahsettiğim durumlar sizde mevcut ise mutlaka bir sağlık kuruluşundan yardım almalısınız.

Belirgin şekilde artan bir ağrı mevcut var mı ?

Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bu ağrı yeni oluşmuş ya da giderek artan bir ağrı olabilir. Mevcut ya da giderek artan ağrılar enfeksiyonun göstergesidir. Tek başına ağrı veya yukarıda saymış olduğum belirtiler; şişme, kızarma, iltihap gibi belirtilerle birlikte görülmesi de enfeksiyon varlığını gösterir. Giderek artan bir ağrınız varsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşundan yardım alın. Bu ağrılarınız yaranın derinlerinden geliyormuş gibi bir his verir. Genel olarak enfeksiyondan bahsedebilmek için yara bölgesinde şişlik, aşırı hassasiyet, sıcaklık, yanma hissi en sık görülen enfeksiyon semptomudur. Ayrıca;

 • Zonklama tarzı bir ağrı hissedebilirsin.
 • Kaşıntı olması mutlak enfeksiyon var gibi düşündürmemelidir. Fakat yarayı çok fazla kaşıyıp daha da kötü hale getirmemelidir. Çünkü tırnak içinde bakteri, mikrop mevcut olabilir ve mevcut durum daha da kötüye gidebilir.

Bir hekim önermediği sürece yaraya kesinlikle antibiyotik uygulamayın!

Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Antibiyotik içerikli bu merhemlerin yarada ki enfeksiyonu azalttığına dair bir bulgu tespit edilmedi. Yayılan bir enfeksiyon vücudunuza da girmiş demektir. Enfeksiyon vücudunuza girmiş ise sadece dışta ki yarayı tedavi etmek doğal olarak bir işe yaramayacaktır. Bu yüzden mutlaka bir hekim tarafından bu enfeksiyonun tedavi edilmesi gerekir. Ancak enfeksiyon küçük ve yüzeysel ise antibiyotik içeren kremler önerebilirim. Bunlar dışında kesinlikle antibiyotik kullanımını önermiyorum.

Yarada iltihap ya da sıvı var mı dikkatli kontrol et!

Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Genellikle yarada yeşilimsi veya sarımsı bir renkte iltihap veya sıvı mevcut olur. Kokusu rahatsız edici olabilir. Eğer mevcut yarada akan iltihap veya bulanık renkli bir sıvı olduğunu fark edersen bu enfeksiyon olduğunun göstergesidir. En kısa sürede mutlaka tıbbi bir bakım yapılmalı. Ancak şu durumları da bilmenizde fayda var;

 • Yarada ki sıvı seyrek veya berrak ise, gelen akıntı normaldir.
 • Bakteriler sarı ve yeşil renkte olmayan akıntılar oluştururlar. Bu durumda sıvının kaynağının ne olduğu araştırılmalıdır.

Yara etrafında iltihap birikmiş olabilir!

Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Yaralı bölge çevresinde veya yaranın altında bir iltihap birikmesi enfeksiyonun belirtilerindendir. İltihap birikmesi, aşırı hassaslık ayrıca deri altında giderek büyüyen bir yumru varsa ve bu yaradan iltihap akmıyor olsa bile yine de enfeksiyon belirtisi olarak görülmeli ve ciddiye alınmalıdır. Aksi halde telafisi olmayan durumlara yol açabilir.

Lenf Sistemi Enfeksiyon Açısından Kontrol Edilmeli!

Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Mevcut yara çevresinde ki deride kırmızı çizgiler var mı dikkatli incelemelisiniz. Bu çizgiler yara bölgesinden uzaklaştıkça deri boyunca ilerler. Bu durum sıvıları doku bölgesinden akıtan lenf sistemine bulaşmış demektir. Böyle bir durumda;

 • Lenfanjit oluşumu gösterir. Ciddi bir durumdur ve en yakın sağlık kuruluşunca müdahale edilmesi gerekir.
 • Bunun beraberinde yüksek ateşte eşlik ediyor ise hiç vakit kaybetmeden tıbbi yardım almalısınız.

Yara Bölgesine En Yakın Lenf Bezini Bul!

Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kol bölgesi için örnek verecek olursak; lenf bezleri koltuk altı bölgesindedir. Bacaklarda ise en yakın lenf bezi kasık bölgesidir. En yakınlarda bulunup mutlaka kontrol edilmesi gerekenler ise şunlardır;

 • Çene ve çene kemiklerinin altı
 • Sağ ve sol tarafta olmak üzere 2 taraftada bulunan lenf bezleridir.
 • Bağışıklık sisteminiz bu enfeksiyona tepki gösterdiği zaman, enfeksiyon kapana kısılır. Bazı durumlarda deride kırmızı çizgiler olmasa bile lenf sisteminde enfeksiyon var olabileceği unutulmamalıdır.

Lenf Sisteminde Anormal Durumları Mutlaka Kontrol Edin!

Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Ateşini ve Genel Durumunu Kontrol Et!

 • Yumuşak ve kolay hareket ettirilebilen lenf bezleri genel olarak enfeksiyon varlığını gösterir.
 • Hareket etmiyor, ağrı mevcut ve 1 haftadan fazla süre ile devam ederse enfeksiyon kaynağı dışında başka sebepleri de olabilir. Mutlaka hekim tarafından incelenmelidir.

Kontrol etmek için 2 veya 3 parmağınızla hafif baskı uygulayın. Bir anormallik olup olmadığını kontrol edin. Bunun için de vücudunuzu iyi tanımalısınız. Lenf bezleri büyüdüğünde hassaslaşır. Ayrıca anormalliği tespit edebilmek için her iki tarafa da baskı uygulamalısınız. Normal diyebilmemiz için kontrol edilen her iki tarafında mutlaka simetrik olması gerekir. Aksi halde enfeksiyon var olduğu kabul edilip mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Yukarıda bahsettiğim genel hususlar dahil olmak üzere, ateş gibi semptomlarda görülebilir. 38 derecenin üzerinde ki değerler enfeksiyon varlığına işarettir. Yukarıda ki belirtiler dahil 38 derece ve üzeri durumlarda vakit kaybetmeden hastaneye gidilmelidir.

Genel Sağlık Durumunuzu Gözden Geçirin!

Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Hangi Yara Türleri Enfeksiyona Daha Yatkındır Bilgi Sahibi Ol!

 • Örneğin genel vücut ağrıları, baş dönmesi, mide bozulması, kusma gibi belirtiler varsa enfeksiyon var demektir.
 • Yara da yeni bir kızarıklık fark etmen dahi doktora görünmen için yeterli bir sebep olmalı.

Enfeksiyon kapan bir yaranın göstergesi, keyifsiz hissetmek yani halsizlik kadar basit bir belirti bile olabilir. Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde yara var ve siz bu yara oluşumundan birkaç gün içinde kötü hissetmeye başladıysanız enfeksiyon belirtisi var demektir. Belirti bakımından yukarı da bahsettiğim şekilde yarayı kontrol edin ve belirtiler dahilinde bir doktora başvurun.

Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Yaralar genel olarak başınızı ağrıtmadan iyileşirler eğer doğru pansuman ve tedavi uygulanırsa tabi. Ancak bu yaralar düzgün şekilde tedavi edilmezse küçük bir yara dahi olsa enfeksiyon kapma ihtimali vardır.

 • Bacaklar ve eller gibi bakteriyle temas halinde bulunan bölgeler enfeksiyon kapmaya daha elverişlidir.
 • Bir insan ya da hayvanın sebep olduğu ısırıklarda dahil olmak üzere, tırnakta oluşan yaralarda enfeksiyon kapma riski altındadır.
 • Herhangi bir yabancı cisim yaralanmalarına, ısırıklara ve ezilmelere karşı özellikle dikkat edin.
 • Yarayla uğraşırken paslanmış çivi, keskin veya delici aletlere karşı dikkatli olunmalı.
 • Isırılma söz konusuysa, kuduz veya tetanoz riskine karşı mutlaka bilgi almalısınız.
 • Antibiyotik veya başka bir tedaviye gereksinimiz olabilir. Bu yüzden hekim kontrolünde olmanız önerilir.

Enfeksiyon Bakımından Risk Faktörlerini Mutlaka İyi Anla!

Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
 • Bağışıklık sisteminiz diyabet, HİV gibi hastalıklar bakımından tehlikedeyse daha yüksek düzeyde enfeksiyon kapma riski söz konusudur. Normal durumlarda vücutta rahatsızlığa sebep olmayan bakteriler, virüsler vücudunuza sızıp endişe verici düzeyde artış gösterebilir.
 • Bahsettiğim durum özellikle 2 veya 3. ncü derece yanıklarda söz konusudur. Bu tür yaralanmalarda enfeksiyonlar sağlığı daha ciddi düzeyde tehdit eder.

Ciddi Düzeyde Enfeksiyon Semptomlarının Farkında Ol!

Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Ateşiniz olabilir, hatta başınız bile dönebilir. Kalbiniz normalden daha hızlı atıyor da olabilir. Vücudunuzda ki herhangi bir yara mutlaka sıcak, aşırı kızarık, şişmiş ve ağrı verici olacaktır.

 • Çürümeye başlayan bir gıda gibi rahatsızlık verici bir kokusu olacaktır, fark etmemek imkansızdır.
 • Bahsettiğim tüm belirtiler ağır veya hafif seyrediyor olabilir, doktora görünmek için yeterli bir sebeptir.
 • Ateşiniz varsa ve başınız dönüyorsa, kesinlikle bir araç kullanmaya kalkışmayın.
 • Mümkünse aile bireylerinden ya da tanıdıklarınızdan sizi hastaneye götürmesini isteyebilirsiniz.
 • Ambulans çağırmakta başka bir seçenek olabilir.

Kesinlikle internetten araştırarak veya kulaktan dolma bilgilerle kendinize teşhis koymaya çalışmayın veya müdahale etmeyin! Bu gibi ciddi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna giderek işinin ehli kişilerce tedavinizi olun!

Keyifle okumanız dileğiyle! Sağlıklı günler dilerim :)

Bir Yaranın Enfeksiyonlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
5
7
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • stephencurry
  Çok faydalı olmuş elinize sağlık. Yaradan kaptığım bi enfeksiyon yüzünden çocuk yaşta ölümden döndüm diyebilirim. Gerçekten enfeksiyon derin hastalıklara yol açıyor o yüzden dikkat etmekte fayda var.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • arachne_
  Emeğinize sağlık faydalı bir bence paylaşımı olmuş. En önemlisi bence zonklayan ağrı, kızarıklık bölgesel ateş ve şişlik kontrolü ama detayları okumak da güzeldi teşekkürler
  Görüş hala geçerli mi?
  • muhteremzat61

   Ben teşekkür ederim, faydalı olabidiysem ne mutlu :) Bu belirtilerden en kritiği bence lenf sisteminde ki şişkinlik ve deride ki kırmızı çizgiler. Çünkü sırf enfeksiyon, iltihap değil başka hastalıklarında belirtisi olabiliyor ve gözden kaçması daha olası gibi görünüyor

  • arachne_

   Dikkate alacağım bunları da o zaman😌🙏🏻

  • muhteremzat61

   Bence de almalısınız :)

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

46
 • Mervekarabulutt
  çok yararlı buldum insan bazen enfeksyon kapıp kapmadığını anlamıyor.
  • muhteremzat61

   Aslında az çok anlaşılır yaralı bölge kendini belli eder fakat asıl görünmeyeni tehlikeli bunun. En sıkıntılısı da o. Özellikle lenf bezleri şişiyor tabi genellikle her zaman görülmeyen bölgelerde olduğu için fark etmek zaman alabiliyor.

 • Ona sen enfeksiyon musun diye sormalısın. Eğer pırt yapıyorsa evet, enfeksiyondur.
 • mehmet19981
  sis veya sari iltihapli su toplarsa
 • Zeynepp-p
  Ellerine sağlık çok güzel olmuş
 • Chaleur
  Gecikmeli geliyor biraz; tesekkurler Doc 🤞😎
 • MuYılmaz99
  midemi bulandirdin ya bakmaz olaydim
  • muhteremzat61

   Üzgünüm.. :( Maalesef senin de başına gelebilecek muhtemel görüntülerden birisi o gördüklerin :) Daha doğrusu herkesin başına gelebilecek şeyler.. Birde beni düşün, uzman olmadan önce hastanenin acil servisinde neler neler görüyordum :D

  • MuYılmaz99

   cerrahmisiniz

  • muhteremzat61

   Hayır patoloğum ben. Pratisyen iken bunlardan çok daha iğrencini gördüm, normal geliyor yani :)

  • Hepsini Göster
 • Aqqarwal
  İltihap varsa enfeksiyon
 • SudeNazElcin
  Bakarak anlaşılır
 • Kökleyicibaran
  iltihap varsa enfeksiyon olmus demek
 • glockblack
  Üzerine işemek serbest mi hocam
YÜKLENİYOR...