2 ay

Ramazan'da Özellikle Dikkat Etmen Gereken Hususlar!

ikizterazi s

Selam KS halkı💚 Ramazan da özellikle dikkat etmeniz gereken konuları size açıklayacağım. Zaten bildiğiniz şeyler ama hatırlamak mühim! Haydi başlayalım!

Dedikodu

Dedikodu size tatlı geliyor olabilir ama inanın kötü ve iğrenç bir davranış. Birinin yüzüne söylemeye cesaret edemediğiniz şeyleri lütfen arkasından söylemeyin. Bu son derece aciz bir davranış. Fark etmeden etmiş olabilirsiniz ama biri sizi uyarıyor ise lütfen konuyu kapatınız.

Ramazanda Özellikle Dikkat Etmen Gereken Hususlar!


Nitekim bir hadiste;
Müslümanların gıybetini yapmayınız, ayıplarını araştırmayınız. Zira kim kardeşinin ayıp ve kusurlarını araştırırsa Allah do onun kusurlarını araştırır. Allah, kimin kusurunu araştırırsa onu evinin içinde bile olsa rezil ve rüsva eder (Ebû Dâvud, İbn Ebî Dünya).

Ailem/arkadaşım yanımda dedikodu yapıyor, uyarıyorum ama yapmaya devam ediyorlar. Ne yapmalıyım?
Böyle durumlarda dil ile uyarınız. Baktınız susmuyorlar, ortamı terketmeniz hem sizin ortak olmamanız acısından hem de onları protesto etmeniz açısından daha evladır.

Küfür

Muhtemelen bir çoğunuz küfür etmiyor olsanız da küfür ağzına yuva yapmış üyelerimiz de vardır. Ramazan ayında mümkün olduğunca tartışmalı ve kavgalı ortamlardan ve insanlardan uzak durun. Sakinleştirici şeyler yapmanızı ve susma eylemini bu ayda daha çok kullanmanızı öneririz. Öfke kontrolü sağlamaya çalışın.

Ramazanda Özellikle Dikkat Etmen Gereken Hususlar!

Ve başkası annenize kardeşinize edince onu oracıkta döveceğiniz küfürleri lütfen başkalarına ve onların annelerine, kardeşlerine etmeyin.

Yalan söylemek

"Müslüman yalan söylemez"

Bu söz bir çoğumuzun yüreğine oturdu bile bence. Çünkü çoğumuz Müslümanız ve maalesef gün içinde yalan söylenen durumlar oluyor. Ama yalan Müslüman'a yakışmıyor, bilginiz olsun. Cesaretli olun.

Hele şu çocukların yanında hiç söylemeyin.
Hele şu çocukların yanında hiç söylemeyin.

Her doğru her yerde söylenmez ama doğru her yerde doğrudur.

Oruç tutana da, tutmayana da saygı

Dün bir tanıdık yanımızda gazoz açtı, oruç tutan birinin yanında onu kafasına dikip içmeye başladı. Bende vardım ama umursamadım. Ama o kişi için üzüldüm. Bu hatayı yapana da üzüldüm. Saçma hareketler. Oruçlu insan varsa yanınızda ondan müsaade almanızı tavsiye ederim. O gidince yiyin ya da beri tarafa dönün.

Ramazanda Özellikle Dikkat Etmen Gereken Hususlar!

Ve siz oruç tutuyor iseniz de oruç tutmayanlara kafir gözüyle bakmayın. Kızmayın. Regl döneminde olabilir. Bünyesi zayıf olabilir ki böyle insan çok var. Oruç tuttuğu zaman midesi kanayana rast gelmiştim. Hadi olsun olsun ateist veya olsun. Ne yaptığı sizi ilgi etmez. Ama bilinçsiz ise onu uyarmakta size farzdır. Emri bil maruf, nehyi anil münker.(İyiliği emret, kötülükten sakındır)

İyi günler, Hayırlı Ramazanlar dilerim KS halkı!

#RamazanNeşesi

Ramazan'da Özellikle Dikkat Etmen Gereken Hususlar!
50 Cevap