2 ay

Ramazan'ın Neşesi Evimizin Sesi Olmaya Devam Ediyor

Beyazzz2525

Ramazan'ın neşesi evimizin sesi

Ramazan'ın gelmesiyle ailenizle sevdiklerinizle katılabileceğiniz #RamazanNeşesi evimize kadar geldiğini görüyoruz. Bence Ramazan neşesi heyecanı tüm Müslüman ülkelerde yerini aldı. Ramazan eğlenceleri geleneklerimizi hatırlatmak yaşatmak için yapılan ritüellerdir.

Mehter Marşı: Eski Ramazanlardan, özel günlerde kutlamalarda yer alan mehter marşını izlemeden olmaz. Sokaklarda , caddelerde her yerde görebilirsiniz eski zamanlarda Kanuni Sultan Süleyman seferde askerlerini yüreklendirebilmek için bu marşı söylediklerini bilinir. Bence Ramazan'da mehter marşı etkinliklere katılmalıdır.

Osmanlı Macunu: Lezzetli tadıyla 7'den 70 herkesin gözde lezzetleri Osmanlı macunu iftardan sonra en çok aranan lezzetlerden birisi oldu. Bence normal zamanlarda satılmalı.

Hacivat Karagöz: Orta oyunu meddah olarak tiyatroda ramazanın gelmesiyle yerini aldı. Eskilerden günümüze kadar gelen bu gölge oyunu artık tiyatrolarda da yer alıyor. Bence Ramazan'ın neşesi insanları güldüren güzel vakit geçirmemizi sağlayan oyun sadece Ramazan'ın gelmesiyle oyunlarına başlıyor.

Hokkabazlar, Sihirbazlar, Jonglör Gösterileri, Nasreddin Hoca Fıkraları: Ramazan eğlencelerinin çocukların vazgeçilmez eğlencelerinden birkaçı daha #RamazanNeşesi çocukların sesi olmaya devam eden birçok eğlence yapılır. Bence eğlencelerin en güzeli ailece gidilmesi ve çocukların güzel kahkahalarıyla #RamazanNeşesi eğlenceli olacak.

Semazen Gösterileri: Allah'a ulaşma yolunun derecelerini sembolize ederken içinde dini öğe ve temalar barındıran, bu haliyle ayrıntılı kurallar ve niteliklerine sahip tasavvufî bir tören olarak yer alır.

İyi ramazanlar ☺
İyi ramazanlar ☺
Ramazan'ın Neşesi Evimizin Sesi Olmaya Devam Ediyor
24 Cevap