Yatırım Türlerine Göre İnsan Tipleri

KeynesyenKız

Benim gözlemlerime göre yatırım araçlarına birikimlerini yatıran insanların bir karakteri var. Her biri birbirinden farklı tipler. Başlayalım hadi! 🎉

1. Güvenli liman altıncılar 🥇

Altın
Altın

Bu yatırım aracına birikimlerini yatıranlar garanticidir. Ben piyasa takip etmem, alırım yastık altına koyarım yıllar sonra ihtiyaç olursa çıkartırım derler. Eskiden çeyrek, yarım, cumhuriyet gibi çeşitleri alırken şimdilerde gram altın tercih ediyorlar.

2. Al-sat yapan dövizciler 💵

Dolar/Euro/Sterlin
Dolar/Euro/Sterlin

Dövizi tercih eden yatırımcılar genelde al-sat yapmak için alırlar. Yüksekten satıp düşükten almayı kovalarlar. Bu nedenle piyasayı, ekonomi ve siyasi gündemi yakından takip ederler. Biraz pimpirikli insanlardır. Mutlaka bir finans uygulaması kullanırlar.

3. Yatırımcıların gurusu borsacılar 📈

Borsa
Borsa

Borsa biraz daha üst seviye yatırımcılıktır. Buraya birikimlerini yatıranlar finansal okuryazarlığı yemiş yutmuştur. Diğer yatırımcılara nazaran aldıkları riskler yüksektir. Piyasayı oldukça yakından takip ederler, hatta çoğunun tek işi bir ekran başında oturmaktır.

4. Toprak her zaman kazandırır diyen gayrimenkulcular 🏠

Gayrimenkul
Gayrimenkul

Gayrimenkul da altın gibi uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Kira geliri elde etmek gibi düzenli gelir hedefi olanlar da vardır. Arsa satın alarak uzun vadede gelir bekleyenler de. Bu nedenle gayrimenkule yatırım yapan insanlar genelde sabırlı insanlardır.

5. Diğer yatırım araçlarını gömen kriptocular 😎

Kripto para
Kripto para

Kripto paraya yatırım yapan kişiler genelde diğer yatırım araçlarını gömerler. Altın ne ya, dolar ne ya diye insanları ezerler. Her zaman çok kazandıklarından bahsederler, sizi de yatırım yapmaya ikna etmeye çalışırlar. Biraz ukala oldukları söylenebilir bu yüzden. :)

Tamamen kendi gözlemimle oluşturduğum, biraz da eğlence kattığım, insan profilleri bunlar.
Küsmece, darılmaca olmasın arkadaşlar. :) ♥

Yatırım Türlerine Göre İnsan Tipleri
27 Görüş