14 gü

''Nasıl Daha İyi Pozlar Verebilirim?'' Diyenlere Poz Verme Rehberi!

Merhabalar, bir portre fotoğrafçısı olarak en sık duyduğum sorulardan bir tanesi bu soru. Çoğu zaman aynada gördüğümüz görüntü ve fotoğrafta gördüğümüz görüntü bize farklı gelir.
Birkaç küçük hareketle kendinizi daha çok seveceğiniz pozlar verebilirsiniz. Bu Bence'de yalnızca kendi çektiğim fotoğraflar üzerinden örnekler vereceğim fakat bundan sonraki konularda sevdiğim ve başarılı fotoğraf sanatçılarından örneklerde bulabilirsiniz.

Hafif yan durun.

İzmir - Alsancak (2019) Enis Yavuz
İzmir - Alsancak (2019) Enis Yavuz

Kameranın tam karşısında esas duruşta durur gibi durmayın. Hangi profilinizi seviyorsanız sağ veya sola doğru hafif vücudunuzu çevirin ve yalnızca başınızı kameraya doğru döndürün. Bu hareket fotoğrafa derinlik katacak ve sizin hatlarınızı ortaya çıkaracaktır.

Yüzünüzü göstermekten korkmayın. Başınızı dik tutun.

Muğla - Gökçe Ova (2019) Enis Yavuz
Muğla - Gökçe Ova (2019) Enis Yavuz

Son zamanlarda instagram kullanan arkadaşlarımda çok sık rastladığım bir poz verme şeklini görünce böyle bir madde eklemeliyim dedim. Başını öne eğip veya gözlerini kapatıp, saçını yüzünü kapatacak şekilde konumlandırıp fotoğraf çekildiklerini fark ettim. Gizem yaratmak bazen heyecan verici ve etkileyici olabilir. Fakat aynı gizemi başınızı öne eğmeden de yaratabilirsiniz. Başınızı normalden biraz daha yukarıda tutup "öz güvenli" bir portre çizebilirsiniz. Fotoğrafı çeken kişi bu duruşta bel hizasından aşağıda konumlanırsa fotorğafta sizi yücelten, kahraman bir bakış açısı meydana gelir. Yukarıdaki örnekte çekmiş olduğum gibi.

Gülmekten çekinmeyin.

İzmir - Alsancak (2018) Enis Yavuz

İzmir - Alsancak (2018) Enis Yavuz

Unutmayın insanlar fotoğrafın duygusuna önem verir. Gülümseme ve tebessüm insana en kolay yansıyan duygulardandır. Asık suratlı olduğunuz ya da özellikle gülmemek için kendinizi zorladığınız fotoğraflar anında belli oluyor. Onun yerine doğal olun hatta en olmadık anlarda çekilen fotoğraflarınızı anımsayın. Gülmek bir portre fotoğrafını kesinlikle olumlu etkileyecektir. (tabi bir proje için çekim yapmıyorsanız.)

Siz ortama değil, ortam size uysun.

İzmir - Alsancak (2018) Enis Yavuz
İzmir - Alsancak (2018) Enis Yavuz

Güzel bir manzarada olduğunuzu düşünün. Günün en iyi saatleri, gün batımını arkanıza almışsınız. Çok keyifli bir görüntü olduğunu varsayalım. Eğer bu görüntünün tamamını fotoğrafa dahil etmek isterseniz geniş açılı bir objektif kullanacaksınız veya daha uzaktan çekim yapacaksınız. Bu durumda siz bu güzel manzaranın içerisinde kayboluyorsunuz. İnsan beyini şu şekilde çalışıyor; bir fotoğrafa baktığında ilk önce renk olarak kontrast oluşturan alanları görüyor. eğer geniş açılı ya da uzaktan çekilmiş bir fotoğrafsa birçok farklı nesne olacağından ve renk olacağından göz bir süre bakacağı yeri arıyor ve fotoğrafın etkisi düşüyor. Kendinizi altın oranda konumlandırıp manzarayı ve mekanı sizden arda kalan boşluğu doldurması için kullanın.

Işığın gücünü bilerek poz verin.

İzmir - Fuar (2019) Enis Yavuz
İzmir - Fuar (2019) Enis Yavuz

Öğle saatlerinde güneşin tam dik açıyla yeryüzüne vurduğu saatlerde çektiğiniz fotoğraflarda daha kötü çıktığınızı göreceksiniz. Bunun sebebi gölgeler. Göz, burun ve çenenizin altında gölgeler olacağı için bu saatte çekilen fotoğraflar size kötü gelir. Çekim saatinizi ışığa göre ayarlamalısınız.

Dipnot: yapmacık hareketlerden kaçınmakta fayda var. örneğin dudak büzmek, öpücük atmak, göz kırpmak gibi... :)
Sizler poz verirken nelere dikkat ediyorsunuz görüş olarak paylaşırsanız ve sohbete dahil olursanız sevinirim KScanlar.

''Nasıl Daha İyi Pozlar Verebilirim?'' Diyenlere Poz Verme Rehberi!
5
1
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Beyazkin34

  Ben bunların hepsini denedim sonuc pek basarılı değil.. tipten sanırım :)

  Görüş hala geçerli mi?
  • yok yahu o zaman sana özel duruşlar ve tonlar bulalım.. neyini beğenmedin

  • Beyazkin34

   Ilgı ve alakan için tesekkur ederim kardeşim tip konusu şaka tabii ufaktan da olsa giderim oldugunnu düşünoyorum.. sıkıntı evlilikte , resimlerde iyi cıksak nolur paylasamadıktan sonra

En İyi Kız Görüşü

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

40
 • dağlarınNefesii

  Burda gördüğüm en şuurlu "bence" olabilir😂🦋 teşekkürler çok profesyonelce gerçekteN..

 • Ðenizӄızı

  Selfie çektiğimde kendimi gördüğümden ışığı, pozu vs. güzel ayarlayabiliyorum ama arka kamera açıkken, başkası çektiğinde çoğunlukla kötü çıkıyor.

 • bendero

  Bence poz vermek için rahat olmak çok önemli gerilince fotoğraf cekilmiyor.

 • PowerrGirll

  Emek etmişsin cidden iyi olmuş

YÜKLENİYOR...