5 ay

''Nasıl Daha İyi Pozlar Verebilirim?'' Diyenlere Poz Verme Rehberi!

Yavuzamerhabade

Merhabalar, bir portre fotoğrafçısı olarak en sık duyduğum sorulardan bir tanesi bu soru. Çoğu zaman aynada gördüğümüz görüntü ve fotoğrafta gördüğümüz görüntü bize farklı gelir.
Birkaç küçük hareketle kendinizi daha çok seveceğiniz pozlar verebilirsiniz. Bu Bence'de yalnızca kendi çektiğim fotoğraflar üzerinden örnekler vereceğim fakat bundan sonraki konularda sevdiğim ve başarılı fotoğraf sanatçılarından örneklerde bulabilirsiniz.

Hafif yan durun.

İzmir - Alsancak (2019) Enis Yavuz
İzmir - Alsancak (2019) Enis Yavuz

Kameranın tam karşısında esas duruşta durur gibi durmayın. Hangi profilinizi seviyorsanız sağ veya sola doğru hafif vücudunuzu çevirin ve yalnızca başınızı kameraya doğru döndürün. Bu hareket fotoğrafa derinlik katacak ve sizin hatlarınızı ortaya çıkaracaktır.

Yüzünüzü göstermekten korkmayın. Başınızı dik tutun.

Muğla - Gökçe Ova (2019) Enis Yavuz
Muğla - Gökçe Ova (2019) Enis Yavuz

Son zamanlarda instagram kullanan arkadaşlarımda çok sık rastladığım bir poz verme şeklini görünce böyle bir madde eklemeliyim dedim. Başını öne eğip veya gözlerini kapatıp, saçını yüzünü kapatacak şekilde konumlandırıp fotoğraf çekildiklerini fark ettim. Gizem yaratmak bazen heyecan verici ve etkileyici olabilir. Fakat aynı gizemi başınızı öne eğmeden de yaratabilirsiniz. Başınızı normalden biraz daha yukarıda tutup "öz güvenli" bir portre çizebilirsiniz. Fotoğrafı çeken kişi bu duruşta bel hizasından aşağıda konumlanırsa fotorğafta sizi yücelten, kahraman bir bakış açısı meydana gelir. Yukarıdaki örnekte çekmiş olduğum gibi.

Gülmekten çekinmeyin.

İzmir - Alsancak (2018) Enis Yavuz

İzmir - Alsancak (2018) Enis Yavuz

Unutmayın insanlar fotoğrafın duygusuna önem verir. Gülümseme ve tebessüm insana en kolay yansıyan duygulardandır. Asık suratlı olduğunuz ya da özellikle gülmemek için kendinizi zorladığınız fotoğraflar anında belli oluyor. Onun yerine doğal olun hatta en olmadık anlarda çekilen fotoğraflarınızı anımsayın. Gülmek bir portre fotoğrafını kesinlikle olumlu etkileyecektir. (tabi bir proje için çekim yapmıyorsanız.)

Siz ortama değil, ortam size uysun.

İzmir - Alsancak (2018) Enis Yavuz
İzmir - Alsancak (2018) Enis Yavuz

Güzel bir manzarada olduğunuzu düşünün. Günün en iyi saatleri, gün batımını arkanıza almışsınız. Çok keyifli bir görüntü olduğunu varsayalım. Eğer bu görüntünün tamamını fotoğrafa dahil etmek isterseniz geniş açılı bir objektif kullanacaksınız veya daha uzaktan çekim yapacaksınız. Bu durumda siz bu güzel manzaranın içerisinde kayboluyorsunuz. İnsan beyini şu şekilde çalışıyor; bir fotoğrafa baktığında ilk önce renk olarak kontrast oluşturan alanları görüyor. eğer geniş açılı ya da uzaktan çekilmiş bir fotoğrafsa birçok farklı nesne olacağından ve renk olacağından göz bir süre bakacağı yeri arıyor ve fotoğrafın etkisi düşüyor. Kendinizi altın oranda konumlandırıp manzarayı ve mekanı sizden arda kalan boşluğu doldurması için kullanın.

Işığın gücünü bilerek poz verin.

İzmir - Fuar (2019) Enis Yavuz
İzmir - Fuar (2019) Enis Yavuz

Öğle saatlerinde güneşin tam dik açıyla yeryüzüne vurduğu saatlerde çektiğiniz fotoğraflarda daha kötü çıktığınızı göreceksiniz. Bunun sebebi gölgeler. Göz, burun ve çenenizin altında gölgeler olacağı için bu saatte çekilen fotoğraflar size kötü gelir. Çekim saatinizi ışığa göre ayarlamalısınız.

Dipnot: yapmacık hareketlerden kaçınmakta fayda var. örneğin dudak büzmek, öpücük atmak, göz kırpmak gibi... :)
Sizler poz verirken nelere dikkat ediyorsunuz görüş olarak paylaşırsanız ve sohbete dahil olursanız sevinirim KScanlar.

''Nasıl Daha İyi Pozlar Verebilirim?'' Diyenlere Poz Verme Rehberi!
10
7
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Beyazkin34
  Ben bunların hepsini denedim sonuc pek basarılı değil.. tipten sanırım :)
  Görüş hala geçerli mi?
  • yok yahu o zaman sana özel duruşlar ve tonlar bulalım.. neyini beğenmedin

  • Beyazkin34

   Ilgı ve alakan için tesekkur ederim kardeşim tip konusu şaka tabii ufaktan da olsa giderim oldugunnu düşünoyorum.. sıkıntı evlilikte , resimlerde iyi cıksak nolur paylasamadıktan sonra

En İyi Kız Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

96
 • dağlarınNefesii
  Burda gördüğüm en şuurlu "bence" olabilir😂🦋 teşekkürler çok profesyonelce gerçekteN..
 • korman
  Ben foto cekınmeyı cok sevmıyorum ama malesef bazı yerlede lazım oluyor sosyal mecrada mesala. Ama ben poz verırsem ıyı olmuyor genelde habersız cekılırse ıyı cıkıyorum. Bırde fotografcılarda vesıkalıkta cok anormal gerılıyorum iyi cıkmıyorum. Abı kafayı saga bıraz , abı kafayı hafıf sol yap cene az yukarı azıcık öne eğil nefes alma derken zaten ömrünü yarısı gıdıyor bende bas denklasore dıyorum artıkta bıtsın ızdırap :D
 • Asil_kadinnn
  Ben daha çok küçük gıdığımı ve göbeğimi gizleyerek pozlar veriyorum genelde hafif üstten çekim yapıyorum böylece gözlerim daha belirgin oluyor. Güzel benceydi emeğine sağlık
 • Ðenizӄızı
  Selfie çektiğimde kendimi gördüğümden ışığı, pozu vs. güzel ayarlayabiliyorum ama arka kamera açıkken, başkası çektiğinde çoğunlukla kötü çıkıyor.
 • Gül_Özcürcü
  özel instagram fotoğrafçılığı yapıyorum çok küçük bir ücret karşılığında arkadaşlarıma bu önerilere ihtiyacım yok
  • kaba bir şey olsun diye söylemedim biraz öyle gözüküyor

  • Nasıl poz verecez instagram için

 • Pembişşşiiiikkkk
  bu yazılanların hepsi boş iş kişiden kişiye değişir. yani denemesi gerek bunu aslında fotoğrafçılar bilir.
 • bendero
  Bence poz vermek için rahat olmak çok önemli gerilince fotoğraf cekilmiyor.
 • Miss_Green
  Güzel bir bence olmuş
 • PowerrGirll
  Emek etmişsin cidden iyi olmuş
 • Atlı-KarıncaA
  özgüvenli poz vermek önemli ;)
 • lastworld5
  başarılı bir fotoğraf makinesi lazım bence.
 • RA-danbirdamla
  poz vermek gerçekten öenmli
 • Yolumdenizde
  Güzel bir paylaşım olmuş
 • Gizli Üye
  Hepsi hikaye
 • Gizli Üye
  Poz verirken, dikkat edilmesi gerekenler vardır.
  Örneğin, gün ışığının arkada kalmasına dikkat edilmelidir.
YÜKLENİYOR...