Hicvin Bugünkü Yansımaları

''Gülmek devrimci bir eylemdir.'' İçine düştüğümüz bağımlı bağımsız her türlü sorun içerisinde bir kaçış, yaşama arzusunun dile gelişidir. Gülmek devrimci bir eylemdir. Suskun bir aşkın itirafıdır bazen gülmek.

Gülmek nefes aldığını bilmektir

Hissetmektir o nefesi iliklerine kadar ve üstesinden gelebilmektir yaşamın. Gülerken düşündürmek ise, insanı kendi acılarına güldürmek ise marifet gerektirir. Bundandır son yıllarımızda siyasi dizilerimiz, programlarımız hep bir dram üzerinedir. Olanı verir, gözyaşlarımız sel olur. Gün olur mafya olur, polis olur ancak kahkahalarımızın umudumuzun nedeni olamaz.

Hiciv sanatçıların eseridir

Sansürlerin henüz medyayı ele geçirmediği dönemlere gidelim. Olacak O Kadar'ın yayından kaldırılmadığı, Aziz Nesin'in kitaplarının Beyaz Perde'ye uyarlandığı, Zeki Metince'nin kahkahalarımız olduğu ve hatta şalvarıyla repliği aklımıza kazınmış ''Kovmirim'' Şener Şen yıllarına. Açlık, sefalet ve hatta ölüm ile koyun koyuna yatan bir toplumun hayata sarılışı, aynaya bakmak ile mutlu oluşlarıydı.

Olacak O Kadar'ın kaldırılmasının en kötü yanı da buydu. Nefesimiz kesildi. Gülemedikçe kızdık, sinirlendik, nefret ettik. Olacak O Kadar tadında olmasa da, tadına varılamamış az bilinen ayna hallerimize değinmek istedim nacizane.

Heberler

Levent Kazak'ın hazırlayıp yönettiği programın konusu, günün haberleridir. Türkmax'ta yayınlanan ve gündelik haberlerin komedileştirildiği program hayatımıza 2010 yılında dahil olurken, ömrü sadece 3 sezon oldu. Bu kısacık sürede yüzümüze bir dünya mutluluk katan programın kadrosunda Serhat Mustafa Kılıç, Mahir İpek ve Mehmet Ali Alabora bulunuyor.

Arkasında bıraktığı 3 yılda sıra dışı yorumları, sivri dilleri ve doğaçlama yorumlarıyla izleyenlere acı olaylara da gülme fırsatı tanılar...

Sayın Bakanım

İngilizlerin kendi bürokrasilerini anlattığı ''Yes Minister'' dizisinden ''Bizde bürokrasinin kralı var.'' denilerek uyarlanmış bir dizimiz. Kadro kalitesi ve senaryo olarak başarılı bir iz bıraksa da ne yazık ki 14 Bölüm sonunda yayın hayatına veda etmek durumunda kalmıştır.
Dizinin hikayesini Kenan Işık (Bakan) ve Haluk Bilginer (Müsteşar) arasında kalan Ali Sunal (Kalem Müdürü) oluşturmaktadır.

Dizi ve Program olarak bütün listemiz bundan ibaret. Hiciv ustalarının topraklarında boyun eğildi zorbalığa, baskıya... Sürekli bir dizi bulması zor, yüzümüzü güldürecek... Lakin Beyaz Perde'de daha cesuruz sanırsam. Bonusumuz Beyaz Perde olsun, yarınlarımızda hiciv sanatı eksik olmasın.

Memlekette Demokrasi Var

Nasrettin Hoca’nın, Pir Sultan Abdal'ın, Şair Eşref'in, Aziz Nesin’in ve daha birçok değerin.. topraklarında, eksik olmasın yüzümüzden tebessüm, komedimizden hiciv..

#VatanSavunmasi


0|0
10

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Neden görüşsüz kalmış bu yazı anlamadım. Çok keyifli ve öğretici bir bence olmuş ellerine sağlık

  0|0
  0|0
  • Çok çok teşekkür ederim :)
   Siyaset ve siyasete bağlı konular insanların ilgisini çekmiyor olabilir, anlayışla karşılamak gerekir. Yapacak bir şey yok :/ :)

  • Eğlenmelik ve evlenmelik kızların arasındaki 10 fark diye bir bence yazsaydın 50+ görüş gelirdi😂 Ne anlarlar boş ver değişik içerikler görmek beni mutlu ediyor

  • O bahsettiğin farkı da ben anlamayanlardanım işte 😔😪😅

   Siyaset seviyorsan kendi yazılarıma çağırayım? 😲

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;