Cover Yapılmış En İyi 20 Parça

Şu dönemlerde dinlemiş olduğumuz çoğu şarkının daha önceki versionları olduğunu biliyoruz. Bunların bir kısmına göz atalım istedim. Eskilerin yeri elbette tutulamaz ama yeni versionlar ciddi anlamda işini biliyor diyebilirim.

1- Zeynep Dizdar - Gönül Oyunu

Zeynep Dizdar'ın 2015 single olarak seslendirmiş olduğu Gönül Oyunu adlı parça aslında Ferdi Tayfur'a aittir. Ben Ferdi Tayfur'dan dinlemedim fakat şarkının şu an ki hali benim kulak zevkime göre iyi durumda..

* Karardı benim dünyam, feryadımı duysana. Kayboldum bir meçhulde ellerimi tutsana...

Cover yapılmış en iyi 20 parça

2- İbrahim Tatlıses - Kim Bu Gözlerindeki Yabancı

İbrahim Tatlıses'ten dinlemiş olduğumuz bu parça aslında daha önce Deniz Seki tarafından seslendirmiş. İbrahim Tatlıses'in üzerine tam oturan bir parça aslında Deniz Seki'den nasıl olmuş bilmiyorum. :)

3 - Mor ve Ötesi - Sevda Çiçeği

Mor ve Ötesi'nden dinlediğimiz Sevda Çiçeği adlı parça aslında Fikret Kızılok'un yorumladığı aslen Orhan Gencebay'a ait olan bir parçadır.

4 - Haluk Levent - Akdeniz Akşamları

Haluk Levent'ten dinlediğimiz Akdeniz Akşamları adlı parça aslında "Merdiven" adlı bir gruba ait.Grup merdiven, 1986 yılında Serhan KELLEÖZÜ tarafından kuruldu. Akdeniz Akşamları'nın beste ve sözleri Serhan Kelleözü'ne aittir.

5 - Nejat İşler - Ah

Nejat İşler'de dinlemiş olduğumuz o muhteşem " Aaahh neşesi yeterr.." şarkısı aslında Duman'a aittir. Çoğumuz bunu biliyor, benim şahsi düşüncem de zaten Duman ve Nejat İşler'in ses renkleri birbirine çok yakın ama ben bu parçayı Nejat İşler'den dinlemeyi tercih ediyorum :)

6 - Piiz - Vazgeç Gönül

"Vazgeç gönüüüll, vazgeç sesini duyaan yookk" en güzel bu şekilde seslendirilebilirdi herhalde.. Orjinali Zeynep Dizdar'a ait olan bu parça rock versionu ile karşımıza çıkıyor. Ve döneminde sürekli sarıp sarıp dinlediğim bu parçaya hayran kalmamak mümkün değil.

7 - Hayko Cepkin - Aşk Kitabı

Ve o adam ki farklı tarzı ile her zaman önce çıkmayı başaran, bu sefer böğüre böğüre " sevdim sevdiimm bak ne hale geldimmm" diyor bize. Orjinal parça Nilüfer'e ait olup yeni versionunda da Nilüfer ile düet yapmıştır.

8 - Halil Sezai - Git

"Madem ki istiyorsun öyleyse durma git. Beni düşünme rahat ol yalnız kalabilirim.." diyen Halil Sezai aslında bu parçayı Sezen Aksu'dan sonra seslendirmiştir. Ve evet itiraf etmeliyim ki bu parçanın Sezen Aksu'ya ait olduğunu bilmeden dinledim ve tek kelime ile h.a.y.r.a.n k.a.l.d.ı.m.m.m.m

9 - Duman-Herşeyi Yak

Bu parçayı bilmeyenimiz yoktur. Fazlasıyla seslendireni var aslında, sözleri Sezen Aksu'ya ait müziği ise Thanou Mikroutsikou'a aittir. Ve Sezen Aksu haricinde bu parçayı Barış Akarsu ve Duman da seslendirmiştir. Bu arada Barış Akarsu yu da saygı ile anmak istiyorum ..

10 - Demet Akalın - Bozuyorum Yeminimi

Biliyor muydunuz ? Demet Akalın'dan dinlemiş olduğumuz bu parça aslında Ziynet Sali'ye aitmiş. Bu araştırmayı yaparken karşılaştım ve bende yeni öğrendim. Gerçekten çok iyi bir parça..

Yeter, gelemedim görmemezlikten sitemleri

Yediremedim gururuma ihaneti

Ya seni ya kendimi vuracağım

Çek git ..

11 - Demet Akalın - Vur Gitsin Beni / Ben de Özledim

Hazır Demet Akalın demişken aynı zamanda Ferdi Tayfur'dan duymuş olduğumuz Ben de Özledim adlı parçayı ve İbrahim Tatlıses'e ait Vur Gitsin Beni adlı parçayı seslendirmiştir.

12 - Mabel Matiz-Aşk Yok Olmaktır

Veeee evet Mabel Matiz'den hayranlıkla dinlediğimiz o enfes parça aslen Yıldız Tilbe'ye aittir. Yıldız Tilbe bu parçayı 1996 yılında çıkış parçası olarak seslendirmiştir. Ve şu an nasılda yakışmış Mabel Matiz'e :) .

13 - Doğukan Manço feat. Tuğba Yurt - Sakin Ol

Doğukan Manço eşliğinde Tuğba Yurt'tan dinlediğimiz bu parça aslında Sertap Erener'e aittir. Sakin Ol, Sertab Erener'in 28 Eylül 1992'de yayınladığı ilk stüdyo albümüdür.

14 - Candan Erçetin - Unutma Beni

"Boğazında düğümlenen hıçkırık olayımm..." parçasına can veren asıl kişi Esmeray'dır. Cana can katıp tekrar okuyan kişi ise Candan Erçetin.. Bir şarkı ancak bu kadar duygusal, bu kadar iyi olabilirdi.

15 - Ebru Gündeş-Tanrı Misafiri

Tanrı Misafiri, Ebru Gündeş'in 1990'lı yılların başında çıkardığı ilk albümüdür.Albüme adını veren, sözlerini Fikret Şeneş'in yazdığı ve önceden Ajda Pekkan'ın seslendirdiği bir şarkıdır.

16 - Funda Arar - Benim İçin Üzülme

Funda Arar'ın " bundan sonra adını kırk yılda bir anarımmm" diye seslendirmiş olduğu parça aslen Bergen'e aittir. Güzelliği dillere destan olan Bergen'in acıklı hikayesi nasılda uymuş bu parçaya..

17 - Haluk Levent - Aşkın Mapushane

Haluk Levent'ten dinlemiş olduğumuz Aşkın Mapushane isimli parça Fikret Kızılok'a aittir. Böylesine güzel parça yıllardır hala dillerde ee ne demiş " aşkın mapushane içinde ben mahkuumm.."

18 - Gripin - Dalgalandım da Duruldum

Bu parçanın coverlandığını çoğumuz biliyor fakat Müzeyyen Senar'dan olduğunu kaçımız biliyor. Aaahh eskiler ne de güzel parçalar yapmış..

19 - Athena-Maskeli Balo

Dönemimizde Athena'nın seslendirmiş olduğu Maskeli Balo adlı parça aslında Yeni Türkü tarafından 30 yıl önce seslendirilmiş bir parçadır. Mutlaka Yeni Türkü'den dinlemelisiniz..

20 - Zakkum - Aldanma Çocuksu

Veeeeeee 20 " aldanma çocuksu mahsun yüzünee mutlaka terkedip gidecek birgüünn" diye devam eden o yürekten vuran parça :) Müslüm Gürses'e ait olan bu parçayı şimdilerde Zakkum'dan duyuyoruz. E ne denir ki nice yeni coverlara o halde.. :)

Şimdilik bu kadar arkadaşlar,

Teşekkürler..

:) :)


0|1
01

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

  • Güzel olmuş.

    1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;