Özcan Deniz ve Sıla'lı Coca Cola Reklamı

SILA VE ÖZCAN DENİZLİ KOLA REKLAMI ÜZERİNE...

Uzun bir günün ardından, gelmiş eve oturmuş biraz kafa dağıtmak için televizyon seyrederken, birden reklamlar başlıyor ve bir gecede, bütün sosyal medyayı sallayan, o malum reklama denk geliyorum birden. Reklam diyorum, ama aslında sadece reklam kuşağına denk geldiği için.

Yoksa bildiğin müzik kanallarında yayınlanan klipler kadar uzun. Tam 2 dk. 48 sn. E böyle bir reklam verme maddi gücünü hepimize nasip etsin Allah, İnşallah bir gün. :) İzleyemeyen kaldıysa (ki sanmıyorum ama) burdan seyredebilir. Ya izlediyse bu işkenceye daha fazla maruz kalmamak için geçsin.


'IIAAAÇ' diye bir sesle başlarken sözleri ne olduğunu anlamaya çalışırken, Özcan Deniz' i görüyorum birden. Nerden bilebilirim ki asıl facianın 2. yarıda ortaya çıkacağını...

Özcan Deniz' i seversiniz sevmezsiniz, ayrı bir tartışma konusu. Özellikle takip ettiğim biri değil aslında. Ama takip etmeseniz de, görmemenizin mümkün olmadığı bu dönemde, sinema ile uğraşan, sanata yöneldiği iddasında bulunan bir kişinin, bir reklamda, böylesi figürlerle karşıma çıkması da, (kaba bir tabir olacak ama) 'Noluyo Lan' hissi de uyandırmadı değil.

Ama ilk şoku atlattıktan sonra, düşününce sorun dans figürleri değil aslında, Zorlama bir şeyler var reklamda belli ama adını koyamıyorum henüz o iki küsur dakikalık zaman içinde. Çünkü Ezel Akay' ın muhteşem filmi 'Neredesin Firuze' de de benzer dans figürlerini görmüştük kendisinden ama, hiç rahatsız etmemişti.

Sonra ikinci Şok dalgası geldi ve, ileriden salına salına gelen kıza bir de baktık ki 'Aaa bu SILA'. Ama yok hala sarmıyor reklam. Gerçi hem erkek, hem de kadın seyirciyi yakalamak için gereken her şey yapılmış, göbeğe kadar açık gömlekli erkekler, mini etekli güzel kızlar, sallanan kalçalar vs...

Hayatta yanyana gelebileceğini düşünemediğim (belki de benim önyargılarımdan kaynaklanan öküzlüğüm bilmiyorum) iki isim, ha bitti, ha bitecek dediğim, destan uzunluğunda bir reklamda dans edip şarkı söylüyorlar hala. ('Ah be SILA değer miydi' diye de geçirmiyo değilim aklımdan.) Zira diğerini ne kadar takip etmiyorsam da, SILA'nın yeni albümlerini beklediğim doğrudur.

Nihayet reklam bitiyor. Afallamış vaziyetteyim. Çünkü bugüne kadar bildiğim, öğrendiğim, düşündüğüm pek çok şeye ters bir film var ortada.

Okulda reklamcılık derslerinde, Kısa ama vurucu, özgün fikirler bulmayı öğrenmiştik. Uzun ise projemiz notumuz kırılırdı, hatta kalırdık dersten. (Hocalarıma saygılarımı iletiyorum şimdi.) Bütçen varsa bütün bir kuşağı kapatabiliyormuşsun bak. Hem de günün en çok konuşulan işini de yapöış oluyorsun. Ama bize para her şey demek değildir, demişlerdi. Geçiniz efendim bunları, Kim derdi ki İkisi dans edecek...(Bütçeye bakar her şey)

Sonra elim hemen twitter' a gitti. Evet gecenin konusu... 3 dk içinde binlerce tweet var reklam hakkında. Sonra bir tanesine gözüm takıldı. Ve anlam veremediğim o rahatsız edici kısımda tamamlanmış oldu.

Buraya kadar yazdığım her şey kişisel bir rahatsızlıktı belki. Hani çok sevdiğiniz bir insanı, hiç sevmediğiniz biriyle gülüp eğlenirken görürsünüz de, içinizde bir huysuzluk belirir belki öyle bir şeydi bu da ama, tweet de bahsedilen, reklamdaki şarkının orjinalini görünce, her şey biraz daha oturdu yerine. Buyrun Seyredin. Az Sonra. bitiriyorum yazıyı :)

Bu filmdeki danslar, iğreti gelmedi. Çünkü hangi Hint filmine denk gelsem, bu tür danslar görüyorum zaten. Adamların Doğası galiba bu. Dövüşürken bile dans edebiliyorlar filmlerinde. Kendilerince ama bir tarz sonuçta.

Bizimkine bakınca, ordaki belli başlı kareografileri alıp, (esas oğlanın arkasında ki 5-6 kişilik grup gibi) araya kalçalı, göğüslü bol sallamalı dans figürleri ekleyince ortaya orjinalden kopuk, ne doğulu, ne batılı garip bir şey çıkmış... Doğal değil... Tarz değil... Kariyeri olan iki insan niye böyle bir şey yapar?

İşte hala işin içinden çıkamadığım nokta bu.

-Para? (değildir yahu!)
-Sanatçının Farklı karakterlere bürünme, değişik şeyler deneme arzusu? (ama iş çığrından çıkmış... Karizmayı çizdirmek de var sınır iyi belirlenmezse)
-Konuşulmak ve konuşturmak. (galiba Bu diye düşünüyorum kendimce. Ülkede bu kadar dert varken bu mu battı şimdi bize?)

'IAAAAÇ bir ....' (Kamu Spotu: Gazlı içecekler içmemeye çalışın siz gene de!)

SON NOT: Bu arada bir de, bir reklam daha gözüme çarptı dün gece (baya televizyon seyretmişim dün gece demek ki!) onu da bir sonraki yazıya.


2|0
8242

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Reklamı ilk kez bu sitede gördüm, TV de izlemedim. Uzun surmesi ve popüler oyunlar oynatmalari daha da dikkat çekmiş. Silayi bugüne kadar severdim. Artik sorguluyorm :) emeğine sağlık

  2|1
  1|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 81

 • YA BEN BU TEPKİLERİ BİR TÜRLÜ ANLAYAMADIM BİR REKLAMA NE KADAR ANLAM YÜKLÜYORSUNUZ SİZ ÖYLE EY TÜRK HALKI :D KENDİNİZ DE SÖYLÜYORSUNUZ BÜTÇELERİ VAR YAPMIŞLAR. NORMALDE BU KADAR UZUN REKLAMLAR YAPILMAZDI EVET, FAKAT BU SEFER FARKLI VE İLGİ ÇEKİCİ BİR ŞEY DENEME ARZUSUYLA BU İŞİ YAPMIŞ OLAMAZLAR MI? ÖZCAN DENİZ VE SILA'NIN YANYANA GELECEĞİ AKLIMIZIN UCUNDAN GEÇMEZDİ EVET, AMA BU OLAYI İLGİNÇ KILAN DA ZATEN BU DEĞİL MİDİR :D DANS OLAYI ALINTI DAHİ OLSA TÜRK MİLLETİNİ YANSITIYOR BUNU KABUL EDELİM. BİZ SEVERİZ BÖYLE FARKLI KÜLTÜRLERİN DANSLARINI KENDİ OYNAK FİGÜRLERİMİZLE HARMANLAMAYI :D GELELİM HİNT MÜZİĞİ OLAYINA. BAŞKA BİR REKLAMDA BAŞKA BİR UYARLANMA OLSA BELKİ RAHATSIZ EDEBİLİRDİ AMA BU SEFERKİ UYARLAMA BENİ RAHATSIZ ETMEDİ AÇIKÇASI, HATTA HİNT FİLMLERİNİN SIKI TAKİPÇİSİ OLMAMIN ETKİSİYLE EĞLENCELİ GELDİ :) İKİ FARKLI KARAKTER VE NORMALİN DIŞINDA UZUN BİR REKLAM. BU REKLAMA YÜKLEDİĞİM ANLAM SADECE BU, BİRAZ AKIŞINA BIRAKIN ÇOK TV İZLEMEYİN DERİM BEN :D BENCE GÜZEL BİR İŞ ÇIKARMIŞLAR TEBRİK EDERİM

  1|1
  0|0
  • İşte Bu yüzden MEDYA OKUR YAZARLIĞI dersi zorunlu olmalı. (al buyur burdan yak!) :)

  • Hepsini Göster
  • Türkiye'de öğretilenle uygulanan ne zaman aynı oldu ki :)

  • :) Haklısın...

 • Ben de aynı hislerle izledim reklamı. Coca cola ve Özcan deniz? Dedim... Çünkü coca colanın tarzı belli. Arabeskle orta noktada buluşturacak olsa bile bir sürü rahatsız eden şey vardı; ne bilmiyorum belki Özcan Deniz'in sesinin hareketli müziğe gitmemesi... Hint müziğini biliyordum zaten, ah zavallılar uyarlamaya çalışmışlar ama yine özgünlğkten mahrum kalarak berbat etmişler dedim kiiiii bir de sıla çıktı en büyük şoktu. Sanki kurtarmaya çalışmışlar reklamı.
  Görsel bir tasarım yaparken denge unsurları vardır. Onlara dikkat etmek gerekir ki ortaya güzel bir şey çıksın. Tahmin ediyorum ki bu reklamda da böyledir. Birbirine zıt bir sürü şeyi ortaya koyarak facia bir reklam çıkartmışlar bence. Acaba amaçları bu şekilde akılda mı kalmaktaydı diye sormadım değil kndime... Tuhaf bir dikkat çekme önemi olmuş bence. Bence'n için teşekkür ederiz

  0|1
  1|0
  • Ben Teşekkür ederim. Ama amaçlarına ulşaştılar. Türkiye gündemi oldu reklam. Yeni bir marka için tasarlanmış bir reklam olsaydı muhteşem bir marka bilinirliği yaratılmıştı. Ama yazarken aklıma geldi, hangi marka çıkışında böyle riskli bir şeyi göze alabilir ki?

  • O amaç kadar riskli olursa olsun takdir edilecek bir şey değil. Ki basettiğimiz coca cola:) ne kadar düşebilirdi? En fazla iki reklamla düzeltilirdi rahat bir şekilde. Sırf reklam amaçlı, reyting uğruna kaldırılmayan iq seviyesi düşük dizilerden de bıktım/k. Ayrıca eskiden daha yaratıcı reklamlar olurdu. Artık rastlayamıyoruz malesef. Reklam keyfimiz de kalmadı :)

 • Hepkizlar kalca dans geldigimiz hale bak para icin her halti yerler bunlar silada kimmis buyutmusunuz gozunuzde

  0|1
  1|0
 • Reklamcilik okumussunuz galiba ama ögrenemediginiz bise var Reklamin amaci ne? ilgi cekmek dimi bunu basardilarmi basardilar gibi görünüyor ozaman olay bitmistir.. sarki klibi olsaydi ozaman sarkiyi ve klibi elestirdiginizde sizi anlardim... ayrica adamlar aptal degil bence bilerek özcan deniz ve silayi secmisler.. eger orda özcan deniz yerine murat boz olsaydi reklam yine bukadar konusulurmuydu sence? Ve böylece hem dogudaki hem batidaki insanlarin ilgisini cekmeye calismislar sanki..
  Reklamin uzunlugunu elestirmissin adamlarin parasi var ise neden olmasin zaten bir kac gün sonra kisaltirlar..
  Bu ön yargilarinizdan kurtulun yoksa nekadar okusaniz okuyun kendinizi gelistiremiceksiniz..

  2|1
  0|0
  • Hemen belirteyim reklamcılık okumadım. İletişim Okudum. Öğrenemediğim bir şey değil zaten bahsettim. Sadece teorik ve pratik çatılşmasını anlatmaya çalışmıştım. Sonra da Hocalarıma bir selam çakmıştım. Evet reklam amacına ulaştı ve markayı bir anda tüm ülkenin konuştuğu bir hale getirdi. Orası muhakkak. Ama çok konuşulması doğru olduğu anlamına gelmiyor. ayrıca zaten yazı seçimler yanlış, ünlü isimler farklı olalıydı gibi bir amaç gütmüyor. Yoksa mesele Sıla ve Özcan Deniz' in bir araya getirilmesi değil. Ne şekiled getirildiği. Reklamın uzunluğunu eleştirmem konusunda ise zaten parası olanın bunu yapabileceğini, yazımda da belirttim. Para onların, beni geren bir durum yok. O güçte bir firma 10 dakika da yapar isterse... Di mi ama! Kolanın parası benim dilimi yorar sadece... Ön yargı meselesi ise Ön yargılı değilim. Latife yaptığım yerlerden biriydi yazıda ön yargıdan kaynaklanan öküzlüğüm ifadesi. Kendimizi geliştirmek ise uzun bir yol. Herkese Nasip olur İnşallah.

 • Ben de bununla alakalı bir soru açmıştım. Reklamın bir yerinde Aamir Khan çıkıp All izz well diyecek diye beklemedim değil bir an. Sanki Onun filmlerinden bir sahne gibi :D
  Güzelim Kolaveri di de ne hale geldi :D

  0|2
  1|1
 • Bir reklamcı olarak yorumlamak isterim aslında bunu bloguma yazsam cok güzel olurdu ama neyse..

  Coco Cola'nın bir çok fast food yemeklerinde alternatif olarak sunularak karşımıza geliyordu her zaman.. Gazından dolayı çıkan ses, soğuk içildiği için içince serinletmesi ve rahatlatması, mutluluk kelimesiyle hayata mutluluk dağıttığını ifade ederek 'marka ve duygu' uyumunu mutluluk katıyoruz ve mutluluk dağıtıyoruz cümlesiyle dağıtıyordu ki birden yerelleşmek istediğini düşündü. Yıllardır bir amerikan içeceği olarak hayatımıza yer edip ayranımızı bile sollayan Cola cola sanki satışlarında bir azalma, itibarın ve imajında bir sarsılma olmuş gibi farklı fikirlerle karşımıza çıkmak istedi. Aslında güzel fikirlerle de çıkmaya başlamıştı. "Koko kola" adını almak dışında " sevdiğimiz insanların adını görünce ki mutluluğumuz, sevdiklerimizle iletişim kopukluğu olsa da onları sevdiğimizi ve emeklerine saygı duyduğumuzu" bilen coco cola markasının ambalajında bu durumları değerlendirerek bizi duygusal anlamda dikkatimizi çekmişti. Ama inanın ben bile anlayamadım son reklamında ne yapmak istediğini. Reklam kampanyası üzerinden ilerlediğini düşünürsek eğer aklıma şu sorular geliyor.. 'Sıla'yı seven ve Özcan Deniz'in filmlerini takip eden türk halkına en sevdiği hint filmlerinden bir şarkı söyletelim de onları tanıdığımıza daha çok inandıralım' mı demek istemiş acaba.. Ajans açısından yorumlamak istemiyorum. Çünkü ajansın psikolojisi gece 3'te yalapşap yaptığı projeyi hocaya teslim eden yorgun, uykusuz ama olsun be hiç değilse geçer not alırım diyen üniversite öğrencisi olduğuna eminim.. ama bunca gecen yıllara rağmen bir kere bile vazgeçilmeyen ve her gün kendini seven bir 'Amerika' markasını neden bu kadar düşüyor ki.. Markanın itibarı, Müşterilerin onlar hakkında düşüncesi hiç mi ilgisini çekmiyor. Pazar lideri olmanın verdiği bir şımarıklık değildir umarım..

  0|1
  1|0
  • Ajansın da bu kadar eleştirilere rağmen hala reklamı radyo ve televizyon kanallarında yayınlamaya devam etmesinin sebebi inşallah ''Reklamın iyisi kötüsü olmaz, madem bu kadar çok konuşuluyoruz devam..'' düşüncesinden değildir. Önemli olanın adını duyurmak değil doğru mesaj verilmesi gerekildiğini bilmeleri gerekiyordu değil mi? Ayrıca o ünlü seçimi de nedir öyle ya.. Hayko Cepkinle İbrahim Tatlıses düetinden hiç bir farkı yok..

  • Hepsini Göster
  • Bunun sebebi ne peki? Alternatif iceceklerden dolayi mi.. coco cola kola diyince hala tercih edilen olarak biliyorum ben.. en iyisi arastiriyim bunu

  • Teşekkürler vermemişim, çünkü ofise gelmemiştim daha. geldiğimde çayımı iecektim bir de baktım ki bence de görüş almış başını yürümüş. Şimdi tek tek cevap veriyorum. Gecikme bu yüzden yani... Teşkkürler bu arada unutmadan. :) yıllardır çok iyi planlanan, değerlendirilen bu markanın, rastgele böyle bir film yapması biraz olasılık dışı. Muhtemelen planlanmıştır, diye düşünüyorum. Her ne kadar kola içmesem de, yıllardır, pek çok iyi reklam filmine imza attılar, kabul etmek lazım. O yüzden son anda böyle bir golü kendilerine atmış olamazlar.

 • Hinlilere ayrı bir sempatim var bizimkilerde "eğreti" durmuş. Yapmasınlar para için rezil etmesinler kendilerini.

  1|0
  1|0
 • ilk izledigim de star tv de yayındaydı. özcan deniz ve onun karşısında dans eden sılanın grubunun dans hareketleri bence çok çirkin idi.

  0|1
  1|0
 • Haklısın sıla ve özcan deniz aynı yerde hele de dans ederken olmamış

  1|1
  1|0
 • aptal saptal bir "coca cola" reklamıyla kazandıralım İSRAİL'i ne hoş :/

  1|2
  1|0
 • bigendim ben halt etmiş hintliler az değil bir israil😃

  0|1
  0|0
 • Aman ne sandım bende ya dünden beri aynı başlıklar :) iyi olmuş ne var..

  1|1
  0|0
 • Ne aalan söyliim ben beğendim degisik bir sey olmus :D
  yani heleki avrupa kanallarindaki reklamlarina bakarak oww 1. sirada güzel derim :D

  2|0
  0|0
 • Ğğaaçç bir koka kola dedi telefonu fırlattım :'(

  0|1
  1|0
 • Bazi sahneler
  Bruno mars klibinden alinma ful ozentiler

  0|2
  1|0
 • Ya sizce de aşırı salak bir reklam olmamış mı 😂

  1|1
  1|0
  • Aşırı garip bir reklam olmuş. Garip'ten herkes farklı bir anlam çıkarabilir tabii.

 • Bence insanlar kola içmeyi bıraksın diye yapılmış bir reklam kendisi

  0|2
  1|0
 • Bir klibi reklam yapmak ne bileyim tuhaf

  0|1
  0|0
 • Artık reklamlar bile saçmaladı

  0|1
  1|0
 • güzel olmuş emeğine sağlık

  0|1
  0|0
 • Kızlar Devam
  61

Erkekler Ne Diyor 41

 • Güzel beğendim ben.

  1|1
  0|0
 • 4 yıldır televizyon izlemiyorum. Midenin doğal asit dengesini bozduğu için,
  asitli içecek de içmiyorum. Alkollü içkiyi de sosyal içici olarak içiyorum. :)

  Reklamı burada görüp izledim.
  Bizimkilerin yaptığı reklamdaki müzik, orijinaline göre, fazlasıyla hipnotik.
  Özellikle de, Müge Anlı, izdivaç (!), dizi ve futbol izlemekten beyni sulanmış kitlelerin beyinlerine biraz da asit katarak, hedefine ulaşacağı kesin.

  "Kariyeri olan iki insan, niye böyle bir şey yapar?"
  Benjamin Franklin, sülalesiyle birlikte, yatıya gelmiştir belki de, kim bilir... :D

  Reklamcılık okumuyorum ama, "Reklamın iyisi kötüsü olmaz." derler...
  Reklam, eleştirilerek bile konuşuluyorsa, kısmen amacına ulaşmış görünüyor.
  Bu reklamı izleyip, Coca Cola alır mıyım?
  Herhangi bir reklamdan etkilenip, herhangi bir şey satın alan
  sürüden değilim. Yani, hayır.

  1|0
  0|0
 • özcan çok komik olmuş sıla çok yakışmış sesi muhteşem zaten

  0|2
  0|0
 • Basarılı.

  0|1
  1|0
 • paranın gücü dedikleri böyle bişey.. eğer ruhunuzda gizli bir kapitalizm yatıyorsa (ki bu insanların yüzde 99 nında vardır) sizi maymuna çevirseler ses etmezsin. tatlısesi rapçi rapçiyi popçu yapacak bir kudrettir para..
  reklama gelince bence başarılı. müzik ritmi ( her ne kadar çalıntı olsa da ) senin bile benceye konu açtığına göre reklamın iyisi kötüsü olmaz.. cocacola amacına ulaşmıştır. her ne kadar sevdiğim halde uzun zamandır içmediğim bir içeçeceği halen içmeme sebep olamayacak bir reklam olsa da ülkede satışların tekrardan patlayacağı bu reklamla aşikardır.. beynimi beynimize oynuyorlar.. durdurabilene aşkolsun.

  0|0
  0|0
 • güzel kanka ben beğendim reklamı

  1|1
  0|0
 • Reklamın sarmaması sıladan değil özcan denizden kaynaklı hareketli olan bir reklama arabesk fantazi söyleyen kişi mi olur ya murat boz ya athena gökhan olurdu coca cola iyice bitti, sıla'yı da yediler yazık oldu

  1|2
  1|0
 • İaaaaaaç dedikten sonrasını izlemedim

  0|1
  1|0
  • Merak işte bu ses ne diye derken gerisi geldi seyrettim. Sonra da yazmadan duramadım...

 • Su özcan denizi oldum olasi sevmiyorum ne soğuk adam ya

  0|1
  0|0
 • Reklamları genelde değerlendiririm Bazen çok saçma oluo gerçekden yapan yapmasaydı iyiydi diyebiliyosun Bu reklamda koka kolanın biraz tarzı dışı genelde aile birlik vurgusu yapardı bu kez yaz geldiği için eğlence yönünden bakmış da reklam olmamış

  0|1
  1|0
 • beğenmedim

  0|1
  1|0
 • sayesinde artık kola içmiyorum tesekurler..

  0|1
  1|0
 • 40 lı yaşlara gelince yolun yarisi edermis dante gibi vs vs !!! matıflamıs bunlar yemin ederim. bir nefret artisi bir begeni azalmasi ile karsilastim!!

  0|1
  1|0
 • Reklammı erotik klipmi anlamadık zaten :/

  0|1
  1|0
 • Keske colaya degilde bir türk markasina yapsalardi bu reklami..

  0|1
  0|0
 • Reklamı sevdim. Why this kolaver dı'yı zaten severek dinlerdim. O yüzden bunu da sevdim.

  Böyle kliplere ihtiyacımız var ülkecek. Sahil, eglence, şortlu bikinili kızlar. Ülke böyle olmalı yahu. İns şeriat falan gelmez şu ülkeye. Böyle çok güzel.

  Reklamcılık dersleri de aldım. Reklamın başarısına hiç deginmiyorum zaten. Amaç akılda kalmaktır reklamlarda. Günlerdir bu reklamı konusuyorsanız, adamlar işini iyi yapıyor demektir.

  0|0
  1|0
  • Ben sevmedim, ama diğer iki paragrafa aynen katılıyorum. Teşekkürler.

 • Hayatımda gördüğüm en boktan izlerken aşırı sıkan, aşırıdan öte gereksiz uzun bir reklam

  0|1
  1|0
 • Coco colaya yakışmayan gereksiz uzunlukta
  Ve zekanın olmadığı bir reklam

  0|1
  1|0
 • Duygularımı ve düşüncelerimi yansıttığın için teşekkür ederim hocam, bende aynı senin gibi bir şekilde tanıklık ettim ve hala şokunu atlatamıyorum. İtici ve iğrenç bir reklam... Yakışmadı Sıla!

  0|0
  1|0
 • güzel.

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  21
Yükleniyor...